Prawda

Poniedziałek, 17 czerwca 2024 - 12:44

« Poprzedni Następny »


O modlitwie i petycji


Babu Gogineni 2014-01-13


Co właściwie stało się i co dało panu siłę, by walczyć o swoją sprawę, panie Salve? – zapytałem. – Ryzykował pan pracę nauczyciela języka angielskiego i pana koledzy unikali pana. Pochodzi pan ze społeczności Dalitów i żyje pan w stanie Maharasztra, gdzie wojująca religia często uciszała dysydentów – jak potrafił pan wytrwać przez 7 lat?”

Byliśmy w Kalikat w stanie Kerala, siedzieliśmy w parnym pomieszczeniu przed przepełnionym audytorium, gdzie odbywała się Swatantralokam, doroczna konferencja „Science Trust”.


W sali, nazwanej na cześć dra Dabholkara, niedawno zabitego indyjskiego racjonalisty, byli niezłomni przedstawiciele ruchów indyjskich racjonalistów i wolnomyślicieli. Wygłaszano referaty, obalano astrologię, analizowane alternatywną medycynę, patrzono na konsekwencje etyczne biotechnologii, krytykowano brak udziału kobiet w ruchu wolnej myśli i omawiano problemy, przed jakimi stoi 40-tysięczna społeczność Facebooka Wolnomyślicieli Kerali – ich konto zostało trzykrotnie zamknięte bez podania przyczyn.


Poza salą odbywały się inne atrakcje: niedaleko była spokojna i piękna plaża Pakkad, gdzie piracki podróżnik-odkrywca Vasco da Gama wylądował w 1498 r., po znalezieniu bezpośredniej drogi morskiej do Indii ze swojej rodzinnej Portugalii. Vasco dobrze zrobił, że przybył drogą morską, bo lotnisko w Kalikat uważane jest za jedno z najniebezpieczniejszych w Indiach, leżące na wzgórzu z wściekle krótkim pasem startowym. Był tam jeszcze kościół Matki Bożej, promowany przez Wydział Turystyki stanu, który reklamuje ten stan jako Własny Kraj Pana Boga, mimo silnej obecności komunistów i ateistów.


Mimo tych pokus chciałem posłuchać 41-letniego Sanaya Salve, który przybył do Kalikat, żeby otrzymać Nagrodę im. dra Narendry Dabholkara za „samotne prowadzenie batalii prawnej, która z powodzeniem utrzymała w mocy prawo obywatela do nie klękania przed władzą religijną”. Sanjay doczekał się niedawno ważnego wyroku Wysokiego Sądu z Bombaju, który potwierdził prawo obywateli Indii, które zawsze mieli, ale które trzeba było potwierdzić wobec narastającej fali religianctwa w kraju.


Niezdyscyplinowanie?


„Nie szukałem bójki. Mówiłem tylko, że obowiązkowa modlitwa jest sprzeczna z Artykułem 28 (3) konstytucji Indii.” Salve mówi, że żaden człowiek nie może być zmuszany do uczestnictwa w żadnym nauczaniu religijnym ani brać udziału w religijnym oddawaniu czci w instytucji edukacyjnej finansowanej przez państwo. Statut Szkoły Średniej Maharasztra wspomina hymn narodowy, ale nie modlitwę.


“Zacząłem pracę w tej szkole w 1996 roku i przez 12 lat miałem znakomite oceny ze strony przełożonych. Ponieważ jednak nie składałem rąk, gdy reszta szkoły modliła się podczas apelu, poproszono mnie o pisemne wyjaśnienie. Wyjaśniłem, że jako buddyjski ateista nie chcę modlić się i nie mam żadnego obowiązku modlenia się. Z tego powodu uznano, że jestem niezdyscyplinowany i odmówiono podwyżki płacy, do której byłem uprawniony z powodu długości nauczycielskiego stażu. Mamy 1600 uczniów, wielu z pobliskich slumsów i większość z niższych kast. Istotnie mamy problemy z brakiem dyscypliny w szkole, ale nigdy nie sądziłem, że niezdyscyplinowanie może być zarzutem pod adresem nauczyciela!  Od tego czasu zaczęto mnie traktować jak intruza. Stworzono atmosferę podejrzliwości wobec mnie wśród moich kolegów, którzy zaczęli mnie unikać, ponieważ kierownictwo interesowało się, z kim rozmawiam. Poparło mnie dwóch kolegów. Wielokrotnie pisałem do rządu, ale nigdy nie odpowiedzieli. Dopiero kiedy poszedłem do sądu, okręgowy urzędnik ds. edukacji odpowiedział na moje zażalenie.


Kurator napisał do dyrekcji szkoły, że nie można mnie zmuszać do modlitw. Powiedział także, że program codziennych 30 minut obowiązkowej edukacji o wartościach ludzkich uznaje także wartość sekularyzmu. Szkoła została zobowiązana do wypełnienia tych instrukcji, ale tego nie zrobiła. Dlatego raz jeszcze musiałem pójść do sądu, by osiągnąć moje prawa. Przecież wstawałem podczas modlitw, respektując fakt, że inni się modlą. Tylko nie składałem rąk podczas modlitwy i nie podnosiłem ręki podczas rytuału przysięgi. Przecież Sąd Najwyższy Indii orzekł dwadzieścia lat temu, że wyznawcy kościoła adwentystów dnia siódmego nie mogą być zmuszani do śpiewania hymnu narodowego”.


Jak na ironię, Sanjay Salve pracuje w szkole średniej im. Savitribai, nazwanej od imienia wielkiej reformatorki społecznej Indii XVIII wieku, Savitribai Phule, założycielki pierwszej szkoły dla dziewcząt w kraju. Savitribai pochodziła ze społeczności Mali – niskiej kasty ogrodników, do której należy także kierownictwo tej szkoły. Drzwi szkoły są otwarte dla wszystkich społeczności: skład uczniów, wśród których jest 35% muzułmanów i 59% z kast prześladowanych, pokazuje, że nie jest to instytucja sekciarska.


Kiedy rozpoczęła się rozprawa sądowa, Sanjayowi zaproponowano ugodę. Odmówił, ku konsternacji własnej rodziny, ponieważ chciał, by sąd wydał wyrok potwierdzający jego prawa.   

“Jestem dzieckiem moich rodziców”


Sam proces był pouczający. “Co jest złego w śpiewaniu modlitwy wojownika o wolność, Sanego Gurudżi’ego? Jest świecka. Mówi, że prawdziwa religia powinna wywoływać w nas miłość do ludzkości. Prosi o szerzenie uśmiechów na twarzach uciskanych ludzi” – powiedział sędzia do Sanaya. W końcu, Sane Gurudżi zajmuje ważne miejsce w historii kultury Maharasztra – walczył o położenie kresu niedotykalności, a nawet zagłodził się na śmierć, by otworzyć drzwi świątyni Pandharpur Vithoba dla niedotykalnych.


“Nie jest świecka, ponieważ powołuje się na Boga” – brzmiała odpowiedź Salve’a. „Nie mogę mówić tej modlitwy, ponieważ według niej jestem dzieckiem Boga, podczas gdy ja jestem dzieckiem moich rodziców. Nie można mnie zmuszać do śpiewania tej modlitwy ani prosić, bym czcił religijną koncepcję Satyam Szivam Sundaram, mimo że przywołuje Prawdę i Piękno” – utrzymywał Sanay.


Sąd okręgowy sędziów Abhaya Oki i Revatiego Mohite Derego nie zgodził się, że ta modlitwa jest religijna, ale stwierdził, że Salve ma fundamentalne prawo nie modlenia się i że nie można go do tego zmuszać. Orzekli, że składanie rąk nie jest obowiązkowe i że wszystkie podwyżki płacy, które zatrzymano od 2008 r. mają mu zostać wypłacone do 31 stycznia 2014 r.


“Pozwoliłbym na jego nieobecność podczas modlitw, gdyby mnie o to poprosił” – powiedział dyrektor szkoły, rozumiejąc, być może, że sprawę można było załatwić inaczej. Cały czas twierdził, że pozwolenie Salvemu na wygraną, będzie oznaczało otwarcie drzwi do anarchii w szkole.


Ale Sanay trwa przy swoim zdaniu. „Dlaczego miałbym prosić kogokolwiek o pozwolenie? Mam fundamentalne prawo do własnych przekonań i nie mogą one być na czyjejś łasce. Niektórzy mówili, że powinienem wnieść sprawę przeciwko kierownictwu szkoły, powołując się na ustawę, która chroni byłych niedotykalnych, takich jak ja, przed dyskryminacją. Ale kary są surowe i nie byłoby słuszne używać tej ustawy, bo wszystko, o co prosiłem, to prawo do własnego światopoglądu w szkole.


Jestem ateistą i jestem obywatelem. Wierzę w Konstytucję, którą były niedotykalny, dr Ambedkar, stworzył dla Indii. Mam fundamentalne prawo do własnej opinii i do odrzucenia religii lub Boga. Chroni mnie Konstytucja mojego kraju” – zakończył, dając mi jaśniejsze pojęcie o tym, skąd pochodzi jego siła.


On a prayer and a petition

Nirmukta, 11 stycznia 2014

Tłumaczenie M.K.



Babu Gogineni

Dyrektor wykonawczy  International Humanist and Ethical Union, międzynarodowej organizacji pozarządowej z siedzibą w Londynie, mającej status obserwatora przy ONZ i członków w ponad 40 państwach.

 


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 914 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy Afryce potrzebna jest religijna reformacja?   Igwe   2019-01-08
Eksperci od „prawdziwej” wolności i grzechu   Ferus   2019-01-06
Ośmioletnia panna młoda   Rafizadeh   2019-01-02
Intrygujące pytanie papieża Franciszka   Ferus   2018-12-30
Tak, jest wojna między nauką a religią   Coyne   2018-12-29
Jasełkowo-teologiczne refleksje dziadka „Maryi panienki”.   Ferus   2018-12-23
Pogodzenie nauki i religii?   Coyne   2018-12-21
Adwokat diabła II.Czyli religijna wersja ludzkich umiejętności „poszukiwania wyjścia”.   Ferus   2018-12-16
Adwokat diabła. Czyli religijne racje zastępujące prawdę.   Ferus   2018-12-09
Duchowni wypaczają religię i mordują kobiety   Reza   2018-12-03
Niechciany dar Boga. Czyli trudności z akceptacją nieuniknionego.   Ferus   2018-12-02
W Nigerii porzucenia religii jest ryzykownym przedsięwzięciem   Igwe   2018-11-29
Człowiek musi w coś wierzyć. Podsumowanie.   Ferus   2018-11-25
 “Islam przeżywa ostre starcie z nowoczesnością i wymaga reform”     2018-11-22
Człowiek musi w coś wierzyć. Schizma arcybiskupa Lefebvre'a   Ferus   2018-11-18
Człowiek musi w coś wierzyć. Mariawici.   Ferus   2018-11-11
Boski niebyt, nauka i patriotyzm   Koraszewski   2018-11-07
Człowiek musi w coś wierzyć. Raskolnicy, Swedenborg.   Ferus   2018-11-04
Człowiek musi w coś wierzyć. Savonarola, Luter i inni   Ferus   2018-10-28
Allah stworzył kobiety, żeby były w domach     2018-10-25
Prawdziwy opór przeciw fanatyzmowi   Chesler   2018-10-24
Człowiek musi w coś wierzyć. Kontynuacja.   Ferus   2018-10-21
List Einsteina kwestionujący religię, biblię i ideę Boga jest znowu na sprzedaż   Coyne   2018-10-19
Jak ekstremistyczny rząd traktuje dziewczynki i kobiety   Bulut   2018-10-19
Szatan pierwszej klasy   Kruk   2018-10-15
Przemyślana odmowa przymusowej relokacji uchodźców   Ferus   2018-10-14
Kiedy rzeczywistość zaprzecza religijnej fikcji. Czyli refleksje nad listem papieża Franciszka do ludu Bożego.   Ferus   2018-10-07
Rozum uskrzydlony wiarą (III)   Ferus   2018-09-30
Rozum uskrzydlony wiarą (II)   Ferus   2018-09-23
Rozum uskrzydlony wiarą   Ferus   2018-09-16
Zbrodnie Boga czy zbrodnie ludzi w imieniu Boga?   Ferus   2018-09-09
Kiedy stworzenie czuje się lepsze od Stwórcy.   Ferus   2018-09-02
Na skrzydłach Nauki i Wiary (III)   Ferus   2018-08-26
Na skrzydłach Nauki i Wiary (II)   Ferus   2018-08-19
Na skrzydłach Nauki i Wiary   Ferus   2018-08-12
Religia i strach, historia hidżabu   Rafizadeh   2018-08-10
Dziecko, grzech i kochający Ojciec w niebie   Ferus   2018-08-05
Refleksje sprzed lat: Na skrzydłach Nauki i Wiary II.   Ferus   2018-07-29
Refleksje sprzed lat: Na skrzydłach Nauki i Wiary.   Ferus   2018-07-22
Bogowie jak ludzie: bogowie na niby (VI)   Ferus   2018-07-15
Czy panie zaorzą Kościół?   Koraszewski   2018-07-09
Bogowie jak ludzie: bogowie na niby (V)   Ferus   2018-07-08
Bogowie jak ludzie: bogowie na niby (IV)   Ferus   2018-07-01
Wolna myśl, religianctwo i nasze uniwersytety   Igwe   2018-06-29
Bogowie jak ludzie: bogowie na niby (III)   Ferus   2018-06-24
Bogowie jak ludzie: bogowie na niby (II)   Ferus   2018-06-17
Bogowie jak ludzie: bogowie na niby   Ferus   2018-06-10
Islam jest nie do pogodzenia z wolnością   Imani   2018-06-06
Człowiek musi w coś wierzyć. Nestorianizm.   Ferus   2018-06-03
Wielkie urojenie świętych pism   Mohamed   2018-06-01
Niech przemówią tureccy uczeni: zobaczymy czym jest islamizm   Bekdil   2018-05-30
Człowiek musi w coś wierzyć. Arianizm.   Ferus   2018-05-27
Seks w Kościele Powszechnym   Koraszewski   2018-05-25
Człowiek musi w coś wierzyć. Spadkobiercy manicheizmu.   Ferus   2018-05-20
Ateizm w Nigerii Północnej   Igwe   2018-05-15
Człowiek musi w coś wierzyć. Manicheizm.   Ferus   2018-05-13
Paradoksy cudu Słońca w Fatimie   Ferus   2018-05-06
Człowiek w labiryncie iluzji. Suplement II.   Ferus   2018-04-29
Człowiek w labiryncie iluzji. Suplement.   Ferus   2018-04-22
Człowiek w labiryncie iluzji. Część VI.   Ferus   2018-04-15
Australijski arcybiskup odmawia informowania o pedofilii księży i ich ofiarach   Coyne   2018-04-12
Nocna rozmowa z biskupem o sensie życia   Koraszewski   2018-04-09
Człowiek w labiryncie iluzji (Część V)   Ferus   2018-04-08
Człowiek w labiryncie iluzji  (Część IV)   Ferus   2018-04-02
Czy Bóg kocha małpi patriotyzm?   Koraszewski   2018-03-26
Człowiek w labiryncie iluzji (III)   Ferus   2018-03-25
O przebudzenie sceptycyzmu w Mozambiku   Igwe   2018-03-21
Człowiek w labiryncie iluzji (II)   Ferus   2018-03-18
Ateizm i religijna nienawiść w Zambii   Igwe   2018-03-15
Człowiek w labiryncie iluzji   Ferus   2018-03-11
Refleksje sprzed lat: „Czy pewność to prawda?”   Ferus   2018-03-04
Tęsknota za bezpiecznym miejscem III.     2018-02-25
Czy Pan Bóg lubi kiszone ogórki?   Koraszewski   2018-02-21
Tęsknota za bezpiecznym miejscem (II)Czyli Królestwo Niebieskie na Ziemi.   Ferus   2018-02-18
Tęsknota za bezpiecznym miejscem. Czyli Królestwo Niebieskie na Ziemi.   Ferus   2018-02-11
Archipelag islam, czy mamy się bać?   Koraszewski   2018-02-08
#PrayForGaza #PrayForPalestina.   Koraszewski   2018-02-07
Religijna troska o wspólny dom - Ziemię   Ferus   2018-02-04
Niebo naprawdę istnieje? To i piekło też?   Ferus   2018-01-28
Czas pociągnąć do odpowiedzialności “kapłanów-cudotwórców”   Igwe   2018-01-27
Nie ma konfliktu między nauką i religią, jest konflikt między religią i nauką   Koraszewski   2018-01-24
Fałszywi prorocy. Zakończenie.   Ferus   2018-01-21
Fałszywi prorocy. Podsumowanie.   Ferus   2018-01-14
Fałszywi prorocy. Część X.   Ferus   2018-01-07
Śmierć w kościele proroka Mboro?   Igwe   2018-01-04
Fałszywi prorocy. Część IX.   Ferus   2017-12-31
Fałszywi prorocy. Cześć VIII.   Ferus   2017-12-24
Bóg się rodzi i inne troski   Koraszewski   2017-12-24
Fałszywi prorocy. Część VII.   Ferus   2017-12-17
Fałszywi prorocy, Część VI.   Ferus   2017-12-10
Senator fatalista i jego wyznania   Koraszewski   2017-12-05
Fałszywi prorocy. Część V   Ferus   2017-12-03
Turcja islamizuje Danię budując meczety   Bergman   2017-12-02
Meczety: piasek w trybach integracji   Frank   2017-11-30
Fałszywi prorocy. Część  IV. Suplement.   Ferus   2017-11-26
Fałszywi prorocy. Część IV   Ferus   2017-11-19
Fałszywi prorocy, Część III.   Ferus   2017-11-12
Fałszywi prorocy, Część II.   Feus   2017-11-05
Fałszywi prorocy   Ferus   2017-10-29
Moja ambiwalentna krytyka religii III.   Ferus   2017-10-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk