Prawda

Niedziela, 24 wrzesnia 2017 - 05:20

« Poprzedni Następny »

HOLY CLAY

Najnowsze filmy
Najczęściej oglądane

HOLY CLAY


2014-02-15


I want to tell you that I’ve read this book by Marcin Kruk, which you can download from “Listy”. I Accidentally clicked on the headline and when I started to read, I couldn’t stop. I will not tell you about the whole book, but I laughed out loud when one pupil bet another that he could convince the priest that a human being is also an ape. The bet was serious, so the girls were to be the jury. It turned out, however, that the jury was divided. Half decided that the priest was now convinced and half thought he wasn’t.

So the pupils asked the Polish teacher for the verdict, but she thought that both the bet itself and the argument about  the result were so interesting that the headmaster should be involved.

I have to admit that the pupil who claimed that he had made the priest agree that humans are apes used  quite a feline trick. In the religion lesson he said (probably falsely) that Polish archeologists in Iraq had discovered the clay out of which God had created the Australian platypus.

It’s easy to guess that the reactions of  the participants, including the priest, were just what the pupil expected. When the class (or maybe just part of the class— it was not precisely described) started to laugh, the priest exclaimed that they were a bunch of apes!

One of the girls on the jury said that the pupil who proposed the bet won because the priest confirmed that humans, or at least pupils, were apes, while another argued that the priest didn’t mean it literally but only metaphorically.   

It is possible that the Polish teacher  favored the verdict that it was a metaphor rather than admitting that science was right, but the reader gets the impression that she wanted to make a monkey out of the headmaster (as it were) because she was somehow related to him. (I will not tell you how, because that would spoil the fun.)

Whichever way you look at it this, one  pat with my paw has cost me dearly because once I started reading I couldn’t stop until I found out who did it. (Of course, I’m not going to tell you and give away the plot, because if I did Marcin wouldn’t pet me for a month.)

I will tell Marcin myself what I think of him, because he should never play a trick like that on a cat.


Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj

Skarga
Hili: Jestem przygnieciona.
Cyrus: Ale masz nadal swobodę ruchu i wolność wyboru.

Więcej

Sobotnia lekcja genetyki:
ciołek matowy gynandromorf
Jerry A. Coyne


“Gynandromorfy” są zwierzętami, które są po części męskie, po części żeńskie, a te części są ostro oddzielone; nie są „obojnackie”. Zarówno Matthew, jak i ja pisaliśmy już o tych anomaliach i, jak wyjaśniamy, takie mozaiki wynikają zazwyczaj z utraty chromosomu płci podczas rozwoju zarodkowego, czego rezultatem są części męskie i żeńskie. Jak to działa zależy od systemu determinacji płci.

Więcej

Kiedy "progresizm"
miażdży kobiety muzułmańskie
A.Z. Mohamed

Gdyby nie prawdziwe wojowniczki feministyczne, takie jak Phyllis Chesler, Ayaan Hirsi Ali i Azar Nafisi, muzułmańskie kobiety na całym świecie czułyby się całkowicie opuszczone i zdradzone, i miałyby po temu powód. Na zdjęciu: Ayaan Hirsi Ali, 7 kwietnia 2016. (Zdjęcie: Jemal Countess/Getty Images)<br />

Mimo wielokrotnych i zweryfikowanych relacji o fizycznym i seksualnym maltretowaniu kobiet i dziewcząt we wszystkich częściach świata muzułmańskiego, zachodnie feministki w najlepszym wypadku milczą, a w najgorszym wręcz popierają patriarchalnych ciemiężców.


Wydaje się nielogiczne, że ludzie określający siebie jako postępowi, zamykają oczy na nieszczęście kobiet zmuszonych do znoszenia tak niewyobrażalnego traktowania, jakie udokumentowały autorki Ayaan Hirsi Ali i Azar Nafisi. Ta aberracja ma swoje powody.

Więcej
Blue line

Jak alarmistyczna retoryka
wypacza politykę klimatyczną
Bjorn Lomborg


Reklamując swój film o zmianie klimatu, An Inconvenient Sequel, były wiceprezydent USA, Al Gore, powtarza z zamiłowaniem, że wieczorne wiadomości stały się “wędrówką w naturze przez Apokalipsę św. Jana”. 


Nie on jeden głosi apokalipsę. W głośnym artykule pismo „New York” ostrzegało, że już pod koniec tego stulecia będzie klęska głodowa, załamanie się gospodarcze i „upały, które nas ugotują”, „część Ziemi prawdopodobnie nie będzie nadawała się do zamieszkania, a pozostałe obszary będą koszmarnie niegościnne”. 

Więcej

Masowe prześladowania
chrześcijan i Kurdów
Uzay Bulut

Kościół ormiański Surp Giragos w Diyarbakır w Turcji w 2008 r. przed renowacją. (Zdjęcie: Nevit Dilmen/Wikimedia Commons)

Rząd tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana od 2015 r. atakuje obszary kraju zamieszkałe przez większość kurdyjską.
Zginęły setki ludzi i spowodowano poważne zniszczenia dotkniętych terenów. Ostatnia taka akcja rządowa rozpoczęta była 11 grudnia 2015 r. i była najbardziej niszcząca. Wiele historycznych budynków zostało zniszczonych lub uszkodzonych.   

Więcej
Blue line

Argument przeciwko
otwartym granicom
Ben Sixsmith


Nikt poza wojowniczymi narodowcami nie zaprzecza, że pewien poziom imigracji jest korzystny i powinien być akceptowany. A po tym stoimy przed pytaniem o skalę. Są jednak ci, na przeciwnym końcu spectrum, którzy wierzą, że nigdy nie wolno zatrzymywać żadnego poziomu imigracji. To są orędownicy „otwartych granic”; koncepcji równie dziwnej jak koncepcja narodowców – niemniej znacznie bardziej niebezpieczna, ponieważ jest uważana za szacowną.

Więcej

Izraela państwem
“białej supremacji”?
Seth J. Frantzman


Problemem z narracją radykalnej lewicy amerykańskiej i zachodniej jest to, że chcą na siłę wepchnąć naród żydowski w „czarni-białą” narrację.
Wydany na rok 2017 przez Tufts University Disorientation Guide opisuje grupę Hillel na kampusie jako „organizację, które popiera państwo białej supremacji”. Ten przewodnik nie jest oficjalną broszurą uniwersytetu. Jest rozdawany na początku semestru przez grupę o nazwie Kolektyw Antyautorytarian z Tufts i stara się dostarczyć platformy wielu radykalnym głosom na kampusie. 

Więcej
wwi_book

Czy Uganda potrzebuje
GMO?
Isaac Ongu 


Uganda ma największą liczbę prób transgenicznych w Afryce. Jednak brak wszechstronnego prawa o biobezpieczeństwie, powoduje, że naszym naukowcom trudno jest wyjść poza zamknięte poletka doświadczalne. Dla przyspieszenia działań rządu zwolennicy biotechnologii, którzy pracują z Narodową Radą Nauki i Technologii Ugandy, zaprosili wybitnego genetyka brazylijskiego, by przedstawił swój punkt widzenia.

Więcej

Muzułmanie powinni
zdemaskować imamów
Mansour Al-Hadj 

Imam Ammar Shahin

Na filmie wideo w YouTube (z sierpnia 2013 r.) młodo wyglądający mężczyzna, używający pseudonimu Abu Hafs, z wielką pasją recytuje arabski wiersz dżihadystyczny: “Moi bracia w Allahu, powiedzcie mi, kiedy będziecie rozwścieczeni? Dajcie nam na jeden dzień wasze armaty, a nie wasze łzy. Dajcie je nam i zostańcie na swoich miejscach”.

Kiedy przyjrzałem się bliżej, poznałem tego człowieka. To był Ammar Shahin, mieszkający w Kalifornii imam, który niedawno powiedział: “spędziłem cały mój okres w służbie religijnej, pomagając muzułmanom, szczególnie młodym muzułmanom, by mieli zdrowe rozumienie swojej wiary, zdrowe rozumienie islamu, które jest wolne od ekstremizmu i nienawiści”. Dla mnie było to alarmujące.

Więcej

Ipso facto
omlet z groszkiem
Marcin Kruk


Nie jest dobrze, ale też nikt nie mówi, że jest dobrze. Różnie mówią, ale tego akurat nie. Atmosfera nie sprzyja, a już w szkole to jakby ludzie w ogóle przestali mówić, bo niby po co i do kogo? Owszem słyszy się czasem, że „takie mamy rzeczpospolite, jakie było młodzieży chowanie”, nie za często jednak, bo trzeba by przyznać, a nikt nie lubi przyznawać. A jakie było młodzieży chowanie, to widać w Internecie, poczytasz przez pięć minut komentarze i patriotyzm siada na miesiąc, a przecież ci, co je piszą, też kiedyś do szkół naszych chodzili. O tych w Sejmie nawet nie mówię, bo to wybrani, a kryteria wyboru też były takie, jakie było młodzieży chowanie. Kto wie, może trzeba sprawę postawić na ostrzu noża? Ale jak, bo almanach mądrych Polaków, to almanach przegranych. Owszem, mówili rzeczy mądre, ale jakby nie mieli do kogo mówić. Błędne koło poniekąd, bo takie rzeczpospolite, jakie młodzieży chowanie i takie młodzieży chowanie, jakie rzeczpospolite i jak tu zacząć na prostą wychodzić?

Więcej

Testament palestyńskiego
nożownika, Katiby Zahrana
Z materiałów MEMRI

Zastępca gubernatora Tulkarem, Mustafa Takatka, przemawiający na pogrzebie Zahrana (Zdjęcie: Facebook.com/tulkgov, 9 wrzesnia 2017)

Siedemnastoletni Katiba Zahran został zastrzelony 18 sierpnia 2017 podczas ataku nożowniczego na izraelskiego strażnika granicznego. Przedstawiciele władz Autonomii Palestyńskiej oraz prasa palestyńska oskarżyły Izrael o „dokonanie egzekucji z zimną krwią”, a zarzuty te zostały ochoczo podchwycone przez zachodnich „krytyków Izraela”. Młody terrorysta zostawił testament, który ukazał się na jego Facebooku jeszcze przed dokonaniem zamachu i był dziesiątki razy udostępniany na innych stronach internetowych. 

Katiba Zahran pisał, że od dawna marzył by zostać męczennikiem, żeby „pomścić krew męczenników w Palestynie” by w ten sposób dołączyć do Proroka Mahometa w raju, jak również do „proroków, ludzi prawych, męczenników i cnotliwych”. Prosił rodzinę o wybaczenie i błagał ich, by nie obchodzili żałoby, przypominając im o wierze muzułmańskiej, że męczennik może ręczyć za swoich 70 krewnych, by weszli do raju. Rozpoczął testament of przeklinania Żydów.

Więcej
Blue line

Strach przed GMO
i Dunning-Kruger
Steven Novella


W nowoczesnym społeczeństwie, z wiecznym dostępem do internetu, brak informacji jest znacznie mniejszym problemem niż informacja wprowadzająca w błąd lub niepoprawna, jak powiedział Dunning (ze słynnej pary Dunning-Kruger):


Umysł ignoranta nie jest czystym, pustym naczyniem, ale jest zagracony nieistotnymi lub wprowadzającymi w błąd doświadczeniami życiowymi, teoriami, faktami, intuicjami, strategiami, algorytmami, metaforami i przeczuciami, które, niestety, mają wygląd i robią wrażenie użytecznej i dokładnej wiedzy.  

Więcej

Czy huragan Irma
był karą boską?
Z materiałów MEMRI

Karykatura w wychodzącej w Londynie gazecie “Al-Quds Al-Arabi”: Irma jako \

Szkody wyrządzone przez huragan Irma na Florydzie wywołały wiele reakcji w arabskich mediach społecznościowych, których użytkownicy często wyrażali radość z powodu katastrofy i wyrażali swoje głębokie przekonanie, że huragan Irma jest karą boską za politykę administracji USA wobec krajów arabskich i muzułmańskich.

Muhammad Al-Sabi'i z Arabii Saudyjskiej tweetował: "Allahu, uczyń huragan Irma karą... 

Więcej
Blue line

Niespójne koncepcje Boga,
Część II
Lucjan Ferus


Jest to kontynuacja pierwszej części  o tym samym tytule. Przypomnę, iż w poprzednim tekście przedstawiłem  koncepcję Boga Jahwe (judaizm), oraz koncepcję Boga Jezusa Chrystusa (chrześcijaństwo). Te religie zaliczają się do monoteistycznych, czyli wyznających jednego, jedynego (a więc tego samego) Boga. W tej części chciałbym przedstawić trzecią z religii monoteistycznych – islam z Bogiem Allahem. Jak przedstawia się koncepcja tego Boga? Czy jest ona tożsama z koncepcjami Boga opisanymi powyżej? Otóż nie.

Więcej

W poszukiwaniu definicji
islamu i islamizmu
Tufail Ahmad


Przez ponad 1400 lat islamu liczni islamscy uczeni, nauczyciele i inni próbowali zrozumieć islam. Każdy z nich proponuje definicję tego, czym jest islam. Islamscy uczeni widzą islam jako kompletny sposób życia – jak system idei rządzących wszystkimi sferami indywidualnego i kolektywnego życia muzułmanów. Akademicy, dziennikarze i inni rozumieją islam inaczej. Jedni widzą go jako religię, podczas gdy inni uważają, że islam jest także polityką. W obliczu dżihadystów zabijających w krajach islamskich i nieislamskich, istotne jest dotarcie do definicji islamu.

Więcej

o skomplikowane, czyli co zabija
chorych na raka płuc
Paulina Łopatniuk

<span>Kijankowata komórka raka płaskonabłonkowego płuc; F D’Aleo, M Maisano i G Albonico; </span>https://www.flickr.com/photos/pulmonary_pathology/6327961626<span>, CC BY-SA 2.0</span>

Walcząc z dłuższym nieco i wymagającym skupienia tekstem, pomyślałam, że może w czasie pracy nad nim, na jego marginesie niejako, mogłabym wypuścić szybką noteczkę, mniejszą może, ale za to odpowiadającą na często wyrażane w różnych dyskusjach wątpliwości. Niejednokrotnie w rozmowach czy to ze znajomymi na żywo, czy gdzieś w internecie, stykałam się z pytaniem – na co właściwie umierają chorzy na różnorakie nowotwory, co konkretnie zabija chorych na takiego czy innego raka? I cóż, nic dziwnego, że najbardziej zgodne z prawdą odpowiedzi typu “to skomplikowane” albo “bardzo wiele różnych rzeczy” niekoniecznie okazują się satysfakcjonujące.

Więcej

Ograniczanie praw kobiet:
Prawa islamskie i multikulturalizm
Khadija Khan

Haitham al-Haddad jest brytyjskim sędzią sądu szariackiego i członkiem rady konsultacyjnej Islamskich Sądów Szariackich. Wypowiadając się na temat przemocy domowej powiedział: \

Niedawny wyrok, Sądu Najwyższego w Indiach idzie śladami 22 państw muzułmańskich (w tym Pakistanu i Bangladeszu), które zakazały islamskiej praktyki pozwalającej mężowi na błyskawiczny rozwód z żoną przez trzykrotne wypowiedzenie słowa talaq (rozwód – po arabsku), w najnowszych czasach możne to równie dobrze załatwić przez skrzynkę głosową lub SMS-em.
Decyzja sądu nie była jednogłośna. Część sędziów była zdania, że zakaz „trzykrotnego talaq” będzie naruszeniem indyjskiej konstytucji, która chroni wolność religii. Większość sędziów stwierdziła jednak, że „trzykrotne talaq” w rzeczywistości jest „sprzeczne z podstawowymi zasadami Świętego Koranu” oraz „że jest zarówno błędną teologią, jak i złym prawem”. W motywacji wyroku stwierdza się, że ta praktyka narusza Artykuł 14 konstytucji Indii, który gwarantuje równość praw.

Więcej

Bakteryjne ogniwa
słoneczne
Steven Novella


Rośliny tworzą energię ze światła – jest to elegancka sztuczka, którą chcielibyśmy zaprząc do własnego użytku. Dokładniej, rośliny potrafią zamieniać światło słoneczne, dwutlenek węgla i wodę w cukry, które są cząsteczkami zawierającymi mnóstwo energii. Cukry można zamienić w etanol, który można używać jako paliwa. To jest zasada biopaliw. Korzyścią tego procesu jest to, że jest węglowo neutralny. Kiedy spalasz biopaliwo, zwracasz do atmosfery CO2, który został z niej uprzednio usunięty przy wytwarzaniu biopaliwa. Nie uwalniasz uprzednio uwięzionego CO2 do obiegu węgla.

Więcej

Kulisy
Porozumienia z Oslo
Yigal Carmon


W 24 rocznicę Umów z Oslo zamieszczamy artykuł prezesa i założyciela MEMRI Yigala Carmona opublikowany w 1994 r. w amerykańskim piśmie “Commentary”, ujawniający kulisy porozumienia z Organizacją Wyzwolenia Palestyny, porozumienia, które nie doprowadziło i nie mogło doprowadzić do pokoju i oznaczało uznanie organizacji terrorystycznej jako jedynego przedstawiciela Palestyńczyków. 
Wbrew kłamliwym przekazom, Arafat i jego ludzie nigdy nie uznali Izraela, ani na chwilę nie wyrzekli się terroryzmu, nigdy nie chcieli i nie planowali pokoju z Izraelem.

Więcej
Biblioteka

W poszukiwaniu merytorycznej
bezstronności
Andrzej Koraszewski


Zastanawiam się, czy jest gdzieś w Internecie serwis wiadomości godny tej nazwy? To co widzę to skrzyżowanie serwisów plotkarskich z wiadomościami wrednej teściowej o prowadzeniu domu przez znienawidzoną synową. W blokach ideologicznych osiedli panuje straszliwa ciasnota umysłowa. Nie ma tu hierarchii ważności, „wiadomości” spływają, to wszystko sprawia wrażenie zagubienia samej idei „wiadomości”, wygrało to, co w wiadomościach było zwykle na końcu, czyli „ciekawostki”.   Zapytałem młodszego o 40 lat dziennikarza, czy jest klientela na rzetelny, bezpartyjny (nie obrazkowy) serwis informacyjny, odświeżany trzy, cztery razy dziennie? Odpowiedział uczciwie, że nie wie, bo nikt tej sztuki nie próbował. Otwieram wiadomości i dowiaduję się, że na Syberii niewidomy prosił o białą laskę, a dostał telewizor. Trzęsienie ziemi fascynuje niebieskimi światłami, polska para pojechała w podróż poślubną, a tam Irma.  

Więcej

Studenci, którzy wzywają
do przemocy
Jerry A. Coyne


Zawsze uważałem Students for Justice in Palestine (SJP) za organizację antysemicką, ponieważ są oni “antysyjonistami” (jest to eufemizm dla “antysemityzmu” tak jak “prawa stanowe” były eufemizmem dla “segregacji”). Jak można nie być antysemitą, skoro jest się przeciwnym istnieniu Izraela jako ojczyzny dla potrzebujących schronienia Żydów? Tutaj jest definicja „syjonizmu” z Oxford English Dictionary:

“Ruch współczesnych Żydów, którego celem jest zapewnienie osiedlenia ich rasy na bazie narodowej w Palestynie; po 1948 r. dotyczący głównie rozwoju Państwa Izrael”

Oczywiście, można mówić, że nie jest się antysemitą, a tylko przeciwko polityce państwa Izrael; ale ma znacznie mniej sensu mówienie, że nie jest się antysemitą, a tylko antysyjonistą. To jak powiedzenie: „Nie ma nic przeciwko Żydom, ale uważam, że ich kraj, uznany przez ONZ w 1949 r., powinien zostać zlikwidowany”.

Więcej
Blue line

Centryzm:
manifest umiarkowania
Bo Winegard


Centryzm. Jest to słowo zdecydowanie mięczakowate i nieekscytujące, a często wywołuje szyderstwo jako rodzaj bezbarwnego czyśćca dla tych, którzy boją się podjąć odważną akcję lub postulować wizjonerskie idee polityczne. Co gorsza, jest to nie tyle spójna filozofia, co raczej wiązanka trosk, skarg i obaw o inne filozofie.  Centrum jest tam, gdzie lądują ci, którzy nie potrafią opowiedzieć się za czymś lepszym. A centrysta jest statecznym przyjacielem. który zamawia na deser budyń waniliowy z obawy, że cokolwiek bardziej niezwykłego mogłoby naruszyć jego wrażliwe podniebienie.

Więcej

Palestyńczycy, których media
wolą nie widzieć
Khaled Abu Toameh

Obóz palestyński w Jarmuk koło Damaszku. (Zdjęcie UNRWA/Walla Masaud)

Ponad 1,6 tysiąca Palestyńczyków zaginęło w Syrii, a setki Palestyńczyków zabito od początku wojny domowej. Nie jest to jednak rodzaj wiadomości, które dostają się do mediów głównego nurtu na Zachodzie.
Jeśli chcą zwrócić na siebie uwagę społeczności i mediów międzynarodowych, Palestyńczycy muszą żyć na Zachodnim Brzegu, w Strefie Gazy lub Jerozolimie, To są Palestyńczycy-szczęściarze, których historie (i ciężki los) media międzynarodowe regularnie opisują. 

Więcej

Nowe pająki
pawie
Jerry Coyne


Pająki pawie są nie tylko piękne, ale są wspaniałymi przykładami doboru płciowego, ponieważ samce mają zdumiewające kolory i wykonują fascynujące pokazy, których używają w próbach przyciągania samic. “Próby” nie znaczą oczywiście, że robią to ze świadomym zamiarem, a jedynie pokazuje rezultaty doboru płciowego. Jedynym powodem, dla którego pająki pawie nie zyskują tyle uwagi, co ich ptasie odpowiedniki – rajskie ptaki – jest to, że są malutkie, jak ten (wszystkie zdjęcia Jurgena Otto):

Więcej

Oszczerstwo o eksmitowaniu
Palestyńczyków z Jerozolimy
Lyn Julius

Times of London, 6 września

Historia eksmisji arabskiej rodziny Szamasneh z domu w jerozolimskiej dzielnicy Szimon Hacaddik szerzy się po całym świecie jak ogień na prerii. Pisały i mówiły o tym niezliczone media arabskie, jak również prasa zachodnia głównego nurtu, taka jak „Washington Post” i „Times of London".


Jest to dar dla palestyńskiej machiny propagandowej: Izraelczycy są przedstawieni jako bezduszni ludzie, którzy wyrzucają arabskich starców na ulicę. Nawet “Borneo Bulletin”  przekazał swoim czytelnikom właśnie taką obciążającą informację. 

Więcej
Dorastać we wszechświecie

Obserwowanie wielorybów
w Monterey Bay
Bruce Lyon

Nauczyciel Chameneiego
- Kim Il Sung
Amir Taheri

Niespójne koncepcje
Boga
Lucjan Ferus

Socjalizm głupców,
czyli o lewicowym antysemityzmie
Andrzej Koraszewski

Ofiary islamizacji Turcji:
kobiety
Burak Bekdil

Patrząc na Afrykę
oczyma Ryszarda Kapuścińskiego
Andrzej Koraszewski

Chrześcijanie,
którzy kochają zbrodniarzy
Denis MacEoin

Znowu kopią Darwina,
tym razem w “Times”
Jerry A. Coyne

Czy pakistańska broń atomowa
wpadnie w ręce dżihadystów?
Tufail Ahmad

Medycyna alternatywna
zabija
Steven Novella

Szef ONZ Guterres, media
i palestyńskie fake news
Bassam Tawil

Wiecej o biologii
i rasie
Greg Mayer

Czego lub kogo
mamy się bać?
Andrzej Koraszewski

O rzeczywistości rasy
i odrazie do rasizmu
B. Winegard, B. Winegard i B. Boutwell

Palestyńczycy:
Niszczenie sądownictwa
Khaled Abu Toameh

Blue line
Polecane
artykuły

Sumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawiscNiedożywienie w UgandzieEwolucja nieuniknionaStarty z powierzchniNiewolnictwo seksualneMiłość teoretycznie przyzwoitychPsy nie idą do Nieba


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk