Prawda

Piątek, 24 listopada 2017 - 13:45

« Poprzedni Następny »

HOLY CLAY

HOLY CLAY


2014-02-15


I want to tell you that I’ve read this book by Marcin Kruk, which you can download from “Listy”. I Accidentally clicked on the headline and when I started to read, I couldn’t stop. I will not tell you about the whole book, but I laughed out loud when one pupil bet another that he could convince the priest that a human being is also an ape. The bet was serious, so the girls were to be the jury. It turned out, however, that the jury was divided. Half decided that the priest was now convinced and half thought he wasn’t.

So the pupils asked the Polish teacher for the verdict, but she thought that both the bet itself and the argument about  the result were so interesting that the headmaster should be involved.

I have to admit that the pupil who claimed that he had made the priest agree that humans are apes used  quite a feline trick. In the religion lesson he said (probably falsely) that Polish archeologists in Iraq had discovered the clay out of which God had created the Australian platypus.

It’s easy to guess that the reactions of  the participants, including the priest, were just what the pupil expected. When the class (or maybe just part of the class— it was not precisely described) started to laugh, the priest exclaimed that they were a bunch of apes!

One of the girls on the jury said that the pupil who proposed the bet won because the priest confirmed that humans, or at least pupils, were apes, while another argued that the priest didn’t mean it literally but only metaphorically.   

It is possible that the Polish teacher  favored the verdict that it was a metaphor rather than admitting that science was right, but the reader gets the impression that she wanted to make a monkey out of the headmaster (as it were) because she was somehow related to him. (I will not tell you how, because that would spoil the fun.)

Whichever way you look at it this, one  pat with my paw has cost me dearly because once I started reading I couldn’t stop until I found out who did it. (Of course, I’m not going to tell you and give away the plot, because if I did Marcin wouldn’t pet me for a month.)

I will tell Marcin myself what I think of him, because he should never play a trick like that on a cat.


Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj

Wieczorny dylemat
Hili: Czy te kwiaty zamykają się na noc?
Ja: Nie.
Hili: Ja bym nie dała rady tak kwitnąć bez przerwy.

Więcej

Prawo Amary
(ważne dla dzienikarzy) 
Matt Ridley

Lokomotywa Stephensona (Źródło wikipedia.)

Obok bardzo wielu głupich rzeczy, jakie można powiedzieć o przyszłości, jedna mądra rzecz naprawdę się wyróżnia. Jest to „prawo” sformułowane przez informatyka ze Stanford University i wieloletniego szefa Institute for the Future o nazwisku Roy Amara. Powiedział on, że mamy tendencję do przeceniania skutków nowych technologii na krótką metę i niedoceniania ich na długą metę. Kiedy dokładnie to powiedział i w jakim kontekście, nie jest jasne, ale powtarzał to często w latach 1960. i 1970.

Więcej

Hipokryzja odwołań
i bojkotów
Ben-Dror Yemini

Chotoweli. Czy poglądy polityczne są powodem do bojkotowania kogoś? (Zdjęcie: Gil Yohanan)

Coraz więcej wystąpień prawicowych mówców odwołuje się na amerykańskich kampusach. Zazwyczaj nie podzielam ich poglądów, ale nie uważam, że to uciszanie ich jest w porządku.


Jewish Voice for Peace, ta sama żydowska organizacja, która próbowała nie dopuścić do wystąpienia izraelskiej wiceminister spraw zagranicznych, Cippi Chotoweli na uniwersytecie w Nowym Yorku, gościła niedawno palestyńską terrorystkę, Rasmeę Odeh, która wzywa do zniszczenia Izraela. Kiedy jednak chodzi o prawicowych mówców, uciszanie ich jest akceptowane.

Więcej
Blue line

Hej, wy,
naród…
Andrzej Koraszewski


Pewien intelektualista napisał swego czasu, że naród polski ma lepszą inteligencję, niż na to zasługuje. Podobno ten sam intelektualista powiedział, że Bronek, żeby przegrał, musiałby po pijanemu przejechać na pasach ciężarną zakonnicę.  Jeśli to prawda, to życie wystawiło temu intelektualiście druzgoczącą recenzję. To pierwsze stwierdzenie widziałem na własne oczy i samo w sobie zasługuje na garść refleksji, do których dobrym punktem wyjścia może być pytanie Jana Hartmana – „Czy istnieje naród polski?”.

Więcej

Czego uczą
w islamskich szkołach
Uzay Bulut 


Wojownicy ISIS wracają do Niemiec


Za każdym razem, kiedy dżihadyści mordują niewinnych ludzi, polityczni komentatorzy i analitycy próbują znaleźć odpowiedź na następujące pytania:

  • “Co powoduje, że terroryści to robią?”
  • “Jak zostali zradykalizowani?”
  • “Gdzie wyprano im mózgi?”

Spojrzenie na Turcję – której konstytucja stanowi, że jest to świecka republika, ale której system edukacyjny raczej na to nie wskazuje – może dać kilka odpowiedzi.

Więcej
Blue line

Ewolucja przyłapana
na gorącym uczynku
Steven Novella


Hipoteza, że życie, jakie obecnie znajdujemy na Ziemi, jest wynikiem biologicznej ewolucji od wspólnego przodka przez miliardy lat, jest poparta taką górą dowodów, że może być traktowana jako ustalony fakt naukowy. Ponadto, jest to obecnie fundamentalna, porządkująca biologię teoria. 
To nie powstrzymuje ideologicznie motywowanych zaprzeczeń. Są ludzie, który byli systematycznie wprowadzani w błąd w sprawie dowodów i samej natury nauki. To, co sądzą na temat ewolucji, zaczerpnęli z drugorzędnych źródeł. Jednym z powszechnych kłamstw, jakie im powtarzano wielokrotnie, jest to, że brak przejściowych skamieniałości. 

Więcej

Zmowa Europy z Palestyńczykami
w zawłaszczaniu ziemi
Ruthie Blum

Nielegalne budowy palestyńskie w okolicach Jerozolimy.

Osiem krajów europejskich – członków inicjatywy o nazwie West Bank Protection Consortium – w, jak to sami nazywają, “bezprecedensowym posunięciu”, ogłosiło niedawno, że wysłały list do rządu izraelskiego, domagający się zwrotu 30 tysięcy euro. Według Belgii, Francji, Włoch, Hiszpanii, Szwecji, Luksemburga, Irlandii i Danii to była suma wydana przez Konsorcjum na materiały dostarczone do dwóch budynków (modułowych klas szkolnych wyposażonych w panele słoneczne) zbudowanych przez Palestyńczyków i Beduinów na Zachodnim Brzegu, a rozebranych przez Izrael pod koniec sierpnia.
Czego jednak te kraje europejskie nie wspomniały, to faktu, że te budowy były nielegalne i w ogóle nie powinny się rozpocząć.

Więcej
wwi_book

Przypowieść o Janie
i Fortepianie
Marcin Kruk


Ożeszku – wrzasnął Fortepian, a poproszony o zachowanie czystości języka ojczystego, spojrzał z niewinną miną i odwołał się do taktyki znanych użytkowników Twittera: „Psze pana, ja tylko rozmawiałem z moim orzeszkiem laskowym”.

Janie – powiedziałem, ignorując jego ksywkę, Janie, czy słyszysz swoje imię? Znajdująca się bliżej nas część wirującego tłumu zwolniła ruch i nastawiła uszu. Fortepian patrzył na mnie niepewnie. „Słyszę, psze pana”.

Więcej

Wróg otwiera
bramę
Times of Israel

Syryjskie matki i dzieci wsiadają do autobusu, jadącego do izraelskiego szpitala, z reportażu telewizyjnego nadanego 19 listopada 2017 (zrzut z ekranu, Hadashot News)

Izraelska Armia Obronna (IDF) pozwoliła izraelskiej ekipie telewizyjnej filmować otwarcie przejścia granicznego do Syrii i wpuszczenie grupy matek z dziećmi, które zostały przetransportowane do izraelskiego szpitala na leczenie.

Reportaż, nadany w niedzielę wieczorem przez Hadashot News, zawierał wywiady z syryjskimi matkami.

Izrael, który prowadzi także szpital polowy na granicy i wysyła pomoc humanitarną do Syrii, od momentu, kiedy zaczął ofiarować pomoc medyczną w trakcie wojny domowej za swoją granicą, leczył trzy tysiące Syryjczyków, z czego niemal tysiąc było dziećmi z chronicznymi chorobami.

Więcej

Dymią kominy,
dym nad Dąbrową…
Andrzej Koraszewski 


Klimat to poważna sprawa. Nie jestem specjalistą, żyję w tym  klimacie, oddycham, czytam, wyczuwam klimat. W dzieciństwie uczyłem się wiersza o dymieniu kominów, które to dymiące kominy miały mnie napawać dumą. Kominy faktycznie dymiły, oddychać było coraz trudniej, ale z jakiegoś powodu towarów w sklepach nie przybywało. W gazetach wyjaśniano to na różne sposoby, wskazując głównie na winy kapitalizmu, a w domu otrzymywałem wyjaśnienie, że tak właśnie działa socjalizm, dymi i tyle. Po cichu mówiono, że w kapitalizmie ludziom żyje się lepiej, z czego mogło wynikać, że tam kominy dymiły bardziej. Różne rzeczy się waliły, ale teraz wiemy z całą pewnością, że cała reszta się zawali z powodu tych dymiących kominów. Mamy globalne ocieplenie oraz zapewnienia, że to globalne ocieplenie to kara za dymiące kominy. Globalne ocieplenie jest faktem, grzech dymienia również, podobno można się spierać o to, jaki jest związek między grzeszeniem a ociepleniem. Jednak spieranie się o związek między grzechem i rzekomą karą za grzechy nigdy nie było mile widziane. Jesteśmy grzeszni, lubimy być winni, a nasze poczucie winy jest czasami zręcznie wykorzystywane przez polityków i nie tylko przez polityków. Mamy w ręku niezbite fakty, temperatura rośnie, a my dymimy.

Więcej

Kanarek w kopalni
- powrót antysemityzmu
Ludwik Lewin 


We Francji lubi się cytować zdanie ojca wielkiego Emmanuela Levinasa, który powiedzieć miał, radząc synowi wyjazd z Litwy – „kraj, który staje się całkowicie rozdarty i podzielony po to by bronić honoru małego żydowskiego oficera, jest krajem, do którego trzeba wyjechać”. Rzadziej przypomina się tam, że to po procesie kapitana Dreyfusa, pewien wysłannik wiedeńskiej gazety, doszedł do wniosku, że jeśli nawet we Francji oskarża się Żyda o zbrodnie, których na pewno nie popełnił, to znaczy, że Żydzi muszą mieć własne państwo. Dziennikarz nazywał się Theodor Herzl.

Więcej
Blue line

Fałszywi prorocy.
Część IV
Lucjan Ferus

Charles Taze Russell założyciel nowej religii.

Biorąc pod uwagę, iż niniejszy cykl nosi tytuł „Fałszywi prorocy”, który zapożyczony jest z Biblii: „Znaleźli się fałszywi prorocy wśród ludu tak samo, jak wśród was będą fałszywi nauczyciele, którzy wprowadzają wśród was zgubne herezje” (BT 2P 2,1), w tym tekście będę chciał wykorzystać fragmenty rozdziału „Russell i Badacze Pisma Świętego”, który pokazuje w jakich okolicznościach doszło do powstania ruchu religijnego, który z czasem przyjął nazwę Świadków Jehowy. 

Zanim przejdę do meritum, opiszę pewne wydarzenie, które ostatnio miało miejsce, a którego wymowa wiąże się z tematyką prezentowaną w tym cyklu. Otóż wczoraj odwiedzili mnie ponownie Świadkowie Jehowy. 

Więcej

Zachować żydowskie
państwo
Vic Rosenthal


Dla jego mieszkańców Izrael wydaje się być normalnym narodem z kłótniami politycznymi, problemami społecznymi, popularną kulturą i oczywiście z codziennymi zajęciami zarobkowania na życie i wychowania dzieci. Ale od zewnątrz – w salach ONZ i niezliczonych organizacji, rządów, mediów i osobliwych rad, gdzie jest widziany jako parias, który nie powinien istnieć, w żadnym razie nie jest normalny. Nazistowskie idee skorumpowanego i korumpującego Żyda przesunięto na wyższy szczebel abstrakcji i stosuje się je teraz do państwa żydowskiego. W licznych miejscach planuje się osłabienie go i w ostatecznym rachunku, zniszczenie, czasami planują to wzajemni wrogowie, którzy nigdy nie zgadzają się co do niczego innego.

Więcej
Blue line

Dziwaczny
skrzydłoszpon rogaty
Jerry A. Coyne


en tweet nie jest od czytelnika ale od ilustratorki tekstów przyrodniczych Jessiki Roux via Matthew Cobb.

Kiedy go zobaczyłem, myślałem, że jakiś dowcipniś przykleił ptakowi rogi. Ale nie, skrzydłoszpon rogaty jest prawdziwym ptakiem! Tak twierdzi Wikipedia!

Więcej

Kto płaci Palestyńczykom
rzucającym kamienie!
Stephen M. Flatow


Kiedy amerykańskie nastolatki zostają skazane za rzucanie kamieniami, rząd USA w żaden sposób ich nie nagradza. Kiedy jednak dzieje się to w Izraelu, sprawy mają się zupełnie inaczej.


Dwie Izraelki, które przejeżdżały przez palestyńskie miasto, niemal zostały zabite w zeszłym tygodniu przez grupę nastolatków. Tymczasem we wschodnim Michigan innej grupie nastolatków udało się zabić przejeżdżającego kierowcę przejeżdżającego samochodu.
Atakujący, choć oddzieleni 10 tysiącami kilometrów, mieli jedną rzecz wspólną – wybór broni. Jedni i drudzy używali kamieni.

Więcej

Kampania dezinformacji
grup anty-GMO
Isaac Ongu


Jak grupy aktywistów anty-GMO stały się tak skuteczne w niedopuszczaniu do wprowadzania nowych produktów, z których wiele daje widoczne korzyści w postaci wyższych plonów, redukcji chorób roślin i lepszych wartości odżywczych? Alliance for Food Sovereignty in Africa (AFSA) [Sojusz na rzecz Suwerenności Żywnościowej w Afryce], dobrze finansowana organizacja sprzeciwiająca się GMO, która gromadzi większość anty-GMO organizacji na kontynencie, jest tu świetnym przykładem.

Więcej

Lament nad narodem
z lewego łoża
Fred Maroun

Beirut, zamach w dzielnicy szyickiej.

Płaczę nad Libanem nie tylko z powodu wojny domowej, syryjskiej inwazji i dwóch wojen z Izraelem, które przyniosły Libanowi dewastujące żniwo ofiar ludzkich i  strat materialnych i spowodowały ucieczkę wielu jego obywateli do innych krajów na całym świecie, ale także płaczę nad przyszłością Libanu, w której będzie więcej wojen, więcej krwi, więcej łez i więcej zniszczenia.

Od kiedy pojawiły się w Libanie pozarządowe siły zbrojne, kraj był niestabilny. Poza Izraelem Liban jest jedynym krajem w tym sąsiedztwie z systemem politycznym, który można uważać za dość demokratyczny.
Nie jest doskonały, ale to mógłby być dobry początek. Ten system jednak nie może oprzeć się zbrojnym milicjom, które narzucają swoją wolę przemocą.

Więcej

Niecne chochliki
naszej pamięci
Steven Novella


“Oceania prowadzi wojnę z Eurazją; a więc Oceania zawsze prowadziła wojnę z Eurazją”.

– George Orwell


W klasycznej książce Orwella, Rok 1984, totalitarne państwo kontroluje informacje i używa władzy do obsesyjnego zarządzania społeczną percepcją. Nalegali na akceptację tego, że państwo jest konsekwentne – nigdy nie zmienia poglądów ani nie zaprzecza sobie. To opierało się na założeniu, że zmiana poglądu jest oznaką słabości. Jest przyznaniem do wcześniejszego błędu lub pomyłki.

Więcej

Iran próbuje zamienić
państwa arabskie w widma
Amir Taheri

Odchodzący premier Libanu, Saad Hariri. (Zdjęcie: kremlin.ru)

Jeśli historia jest sceną, na które rozgrywa się los narodów, wiedza o tym, kiedy wejść na scenę, a kiedy się wycofać, ma kluczowe znaczenie. Znalezienie się w złym miejscu o złym czasie, lub, co gorsza, w złym towarzystwie, może prowadzić do straty twarzy i katastrofy.

Takie mogły być niektóre z myśli odchodzącego premiera Libanu, Saada Haririego, kiedy zdecydował się zrezygnować raczej niż udawać, że sprawuje urząd bez możliwości robienia tego w skuteczny sposób. Harriri zrozumial, że piastował urząd, ale nie miał władzy. 

Więcej
Biblioteka

Czy wielokulturowość
jest utopią?
Andrzej Koraszewski


Tytułowe pytanie jest niemal groteskowe. Wielokulturowość towarzyszy nam od czasu pierwszych handlowych osad, by rozwinąć się w kulturę w pierwszych imperiach, a w naszych czasach globalizacji, komunikacji lotniczej i nasilającej się migracji jest zjawiskiem nieuniknionym. Izolowane społeczności to przeszłość (która nawet w przeszłości była rzadkością). Czym się różni dzisiejsza wielokulturowość od tej w Babilonii, w starożytnej Aleksandrii, w Atenach, czy w Rzymie? Przede wszystkim tym, że dociera również do najdłużej izolowanych miejsc na świecie.

Więcej

Amerykański plan pokojowy
dla Bliskiego Wschodu?
Bassam Tawil

Abbas podczas poprzedniej wizyty w Arabii Saudyjskiej 23 lutego 2015 r. na spotkaniu z królem saudyjskim Salmanem. (Zdjęcie: Thaer Ghanaim/PPO via Getty Images)

Palestyńczycy mają respect dla pieniędzy swoich arabskich braci. Brakuje im jednak respektu dla szefów państw arabskich i dla władz i rodzin królewskich w tych krajach. Ważne jest wzięcie tego pod uwagę w świetle narastających pogłosek o staraniach Arabii Saudyjskiej, by pomóc administracji Trumpa w promowaniu wszechstronnego planu pokojowego na Bliskim Wschodzie, którego szczegóły pozostają nęcąco tajemnicze.

Więcej
Blue line

BBC znowu błędnie
przedstawia ewolucję
Jerry CoyneWojciech Moskal informuje w „Gazecie Wyborczej” o sensacyjnym odkryciu „pierwszego przodka człowieka”. Może nie popełniłby tego błędu, gdyby zauważył wydaną właśnie książkę Daniela Dennetta „Od bakterii do Bacha. O ewolucji umysłów”. Ten sam błąd już w tytule popełniła Helen Briggs, autorka informacji na portalu BBC, która, jak wynika z treści doniesienia, chciała napisać o pierwszym ssaczym przodku człowieka, jednak Jerry Coyne zwraca uwagę, iż nawet to jest błędem, który nie powinien być serwowany przez piszących o nauce.

Więcej

Dawa: sianie
nasion nienawiści
Judith Bergman

Urodzona w Somalii muzułmańska dysydentka, Ayaan Hirsi Ali, napisała w swojej niedawno wydanej książce, że na Zachodzie ostatecznym celem dawa „jest zniszczenie politycznych instytucji wolnego społeczeństwa i zastąpienie ich szariatem”. (Zdjęcie: Ian Waldie/Getty Images)

Podczas gdy Zachód zajęty jest walką z "mową nienawiści", "islamofobią" i grupami zwolenników białej supremacji, równocześnie wydaje się bardziej niż chętny do ignorowania  szerzącej się muzułmańskiej mowy nienawiści i postawy supremacji wobec nie-muzułmanów.

To szerzenie mowy nienawiści ujawnia się szczególnie w procesie dawa, muzułmańskiej praktyce głoszenia wiary i nawracania, czego rezultaty oglądaliśmy w tym tygodniu w zamachu terrorystycznym w Nowym Jorku. 

Więcej

Akceptujących zmianę klimatu
też nazywa się “negacjonistami
Bjorn Lomborg


Al Gore wdał się niedawno w wiele mówiącą sprzeczkę z dziennikarzem. Ross Clark ze „Spectatora” chciał spytać go o podnoszenie się poziomu wód morza w Miami, sugerowane w jego nowym filmie “An Inconvenient Sequel”. Dziennikarz zaczął wyjaśniać, że konsultował się z specjalistą w kwestii poziomu morza z Florida International University, Shimonem Wdowinskim. Gore odpowiedział: “Nigdy o nim nie słyszałem – czy jest negacjonistą?” A potem zapytał dziennikarza: „Czy pan jest negacjonistą?”

Więcej

Ignorujemy islamizm
na własną zgubę
Fred Maroun

Meczet w Gatineau w Quebecu. Niepokój obywateli najwyraźniej budzi nie zasłanianie twarzy jako coś abstrakcyjnego, ale religijny radykalizm, jaki ono sugeruje, pisze Fred Maroun. Zdjęcie: Wikimedia Commons

Quebec uchwalił niedawno prawo zakazujące zasłaniania twarzy ludziom, którzy dostarczają lub otrzymują usługi społeczne, co rozpaliło na nowo debatę w całej Kanadzie o zakazaniu burki i nikabu. Niektórzy ludzie oskarżyli polityków Quebecu o atakowanie muzułmanów. Znajomość historii i kultury Quebecu zaprzecza jednak tym oskarżeniom. Istnieje problem, kiedy kobiety czują się zmuszone do podporządkowania się najbardziej konserwatywnym i patriarchalnym regułom, jakie wymyślono. Fakt, że wielu mieszkańców Quebecu uważa to za problem, nie jest objawem nietolerancji.

Więcej
Dorastać we wszechświecie

Fałszywi prorocy,
Część III.
Lucjan Ferus

Co dzieje się
w szkołach UNRWA
David Bedein

Święto niepodległości,
czyli bal sykofantów
Andrzej Koraszewski

Tunele terroru
i obrzucanie się błotem
Liat Collins

Nowy gatunek orangutana?
Wątpię.
Jerry Coyne

Cztery dekady
irańskiej nienawiści
Z materiałów MEMRI

Stan Polski
przed wyborami
Andrzej Koraszewski

Każdy naród
ma swoją “Nakbę”
Ben-Dror Yemini

Antynauka
czystego jedzenia
Steven Novella

Badanie wykazuje, że islamski
terroryzm jest islamski
Judith Bergman

Rewolucyjny romantyzm
wiecznie żywy
Andrzej Koraszewski

Dlaczego jesteśmy
w Nigrze?
Shoshana Bryen

Stalinowskie czystki
Erdogana w Turcji
Giulio Meotti

Wiecej niemądrych
twierdzeń o epigenetyce
Jerry A. Coyne 

Fałszywi prorocy,
Część II.
Lucjan Ferus

Blue line
Polecane
artykuły

modyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawiscNiedożywienie w UgandzieEwolucja nieuniknionaStarty z powierzchni


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk