Prawda

Sobota, 9 grudnia 2023 - 11:57

« Poprzedni Następny »


Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności


Sheree Trotter 2023-09-15

Sheree Trotter  W zeszłym miesiącu autorka uczestniczyła w programie stypendialnym ISGAP w Pembroke College w Oksfordzie.(źródło zdjęcia: Perry Trotter Photography) 

Sheree Trotter

 

 

W zeszłym miesiącu autorka uczestniczyła w programie stypendialnym ISGAP w Pembroke College w Oksfordzie.

(źródło zdjęcia: Perry Trotter Photography)

  „Zapomnij na chwilę o Żydach i skup się na własnym podwórku”.


Ta nieproszona rada zdumiała mnie. Właśnie spędziłam dwa tygodnie w Oksfordzie, uczestnicząc w kursie na temat współczesnego krytycznego antysemityzmu prowadzonym przez Instytut Badań nad Globalnym Antysemityzmem i Polityką. Taka nagana dała mi powód do refleksji. Dlaczego rdzenny mieszkaniec odległej Nowej Zelandii miałby przejmować się tym, co dzieje się z Żydami na Bliskim Wschodzie i gdzie indziej?


Często cytowane jest sformułowanie „Żydzi to kanarek w kopalni”. Innymi słowy, rosnący antysemityzm jest wyraźnym sygnałem, że społeczeństwo ma poważne kłopoty.


Antysemityzm na całym świecie wykazuje niepokojącą tendencję wzrostową, tendencję, która jest zbieżna – prawdopodobnie nasilona i przyspieszona – przez rosnącą polaryzację w demokracjach w stylu zachodnim. Jak jest boleśnie oczywiste, to drugie jest zjawiskiem, z którego Izrael nie jest wyłączony.


Incydenty antysemickie w USA osiągnęły w ubiegłym roku najwyższy poziom od czasu ustanowienia takich zapisów w 1979 r. przez Anti-Defamation League(ADL).


Członkowie plemienia Maorysów wykonują taniec haka dla nowego ambasadora Izraela w Nowej Zelandii. (Źródło: PERRY TROTTER)
Członkowie plemienia Maorysów wykonują taniec haka dla nowego ambasadora Izraela w Nowej Zelandii. (Źródło: PERRY TROTTER)

Badanie przeprowadzone w 2021 r. na temat antysemityzmu w moim kraju wykazało, że 63% Nowozelandczyków ma co najmniej jeden pogląd antysemicki, a około 6% ma dziewięć lub więcej poglądów antysemickich (na podstawie 18 pytań zadanych w celu ujawnienia idei antysemickich).


Co więcej, antysemityzm wyłania się z oszałamiającej gamy rozbieżnych światopoglądów. Jeśli to oznacza, że społeczeństwo rzeczywiście jest rozpaczliwie chore, może wszyscy powinniśmy troszczyć się o Żydów?


Innym powodem mojej troski o kwestie żydowskie jest to, że jest wielu „na moim podwórku”, którzy wydają się uważać za szlachetne atakowanie i demonizowanie Izraela. Jako chrześcijanka nie mogę ignorować prawie 2000 lat prześladowań Żydów w imię Chrystusa. Chociaż nie mogę ponosić odpowiedzialności za takie postawy i działania, w naturalny i właściwy sposób tworzy to dla mnie głęboko zakorzeniony związek z tą kwestią.


Spojrzenie na konflikt izraelsko-palestyński przez pryzmat kolonializmu osadniczego


Wielu Nowozelandczyków postrzega Izrael przez pryzmat własnej historii kolonializmu osadniczego: Żydzi, podobnie jak Brytyjczycy, są postrzegani jako biali europejscy kolonizatorzy; Palestyńczyków zaś postrzegają jako podobnych do mojego narodu, rdzennych Maorysów.


TAKA JEST narracja. Ale jak wiele innych narracji, brakuje jej choćby przelotnego podobieństwa do faktów historycznych.


Brytyjczycy byli zupełnie obcy na ziemi Aotearoa w Nowej Zelandii. Natomiast dla narodu żydowskiego Izrael jest ojczyzną przodków. To tutaj ponad 3000 lat temu zaczęła się rozwijać charakterystyczna rdzenna kultura, język i religia żydowska. I mimo wielokrotnych wygnań, na tym terenie zawsze byli Żydzi; a wśród Żydów w diasporze trwała nieugaszona tęsknota za ich ziemią. Dlatego też, jako osoba rdzenna, najbardziej naturalne jest dla mnie rozpoznawanie w żydowskim doświadczeniu i historii oznak rdzenności.


Oczywiście Arabowie też są rdzennymi mieszkańcami - Arabii. Do Palestyny (nazwanej tak przez Rzymian w ramach aktu wymazania kulturowego) przybyli wiele wieków później.


Jeden z prelegentów w Oksfordzie zauważył, że syjonizm polega na odzyskaniu ziemi. „Wędrujemy po ziemi. Znamy każdy kamień – znamy ziemię”. (Yossi Shain, ISGAP 2023) Jest to w dużej mierze cecha rdzenności. Odzyskanie języka hebrajskiego jest także inspiracją dla innych rdzennych ludów pragnących ożywić swój język.


Co więcej, podczas gdy wielu krytycznych teoretyków rasy upiera się przy definiowaniu Żydów jako białych, przy całej towarzyszącej temu winie klasy ciemiężycieli związanej z bielą, Żydzi na ogół nie identyfikują się jako tacy. Rzeczywiście, zaledwie dwa pokolenia temu Żydzi byli ścigani i mordowani milionami, w dużej mierze dlatego, że nie byli biali.


Jedna z osób z mojego podwórka wyraziła niedawno opinię na temat zła Izraela w znanej nowozelandzkiej gazecie. Opowiadała o swojej podróży do „Palestyny” podjętej w ramach poszukiwania własnego, skonfliktowanego poczucia tożsamości osoby, której matka jest chrześcijanką, a ojciec Żydem.


Jej artykuł był przewidywalny pod wieloma względami. Po opisaniu tego, co uważała za cierpienie Palestyńczyków i winę Izraela (bez wzmianki o atakach terrorystycznych i rakietowych oraz konieczności wprowadzenia ograniczeń dla bezpieczeństwa), autorka podsumowała:

„Nie wiem, jak skończy się ta historia, ale jedno jest jasne: jeśli pozostaje pytanie, czy naród żydowski zasługuje na miejsce, które można nazwać domem, to nadal zadajemy niewłaściwe pytanie. Odpowiedź na to pytanie zawsze będzie jednoznaczna: tak. Pytanie, które wszyscy powinniśmy sobie zadać, brzmi: czy autonomia Żydów jest ważniejsza niż godność ludzka i życie Palestyńczyków. Moje żydowskie wartości, takie jak sprawiedliwość społeczna i świętość życia, prowadzą mnie do przekonania, że państwo Izrael w formie, w jakiej istnieje dzisiaj, nie jest warte swojej ceny”.

I tak to wygląda. Kwestionuje się prawa Izraela do istnienia. Autorka fałszywie zakłada grę o sumie zerowej, fałszywą dychotomię pomiędzy żydowskim samostanowieniem a godnością Palestyńczyków. Jedno i drugie ma znaczenie i nie należy ich szczuć przeciwko sobie.


Autorka nie zajęła się słoniem w salonie; przywódcy palestyńscy ponoszą dużą odpowiedzialność za trudną sytuację Palestyńczyków, odmawiając zawarcia pokoju z państwem żydowskim w jakiejkolwiek części kraju oraz z uwagi na ich powszechną korupcję i brak zapewnienia podstawowego bytu własnym ludziom lub ustanowienia wolnego, demokratycznego społeczeństwa.


Być może ta młoda kobieta nie zdaje sobie sprawy, że bez państwa Żydzi znaleźliby się w bardzo trudnej sytuacji. Świadczą o tym dwa tysiące lat bezdomności, nieustanne prześladowania, Holokaust i niechęć świata do przyjmowania żydowskich uchodźców przed, w trakcie i po Holokauście. Bolesną lekcją Holokaustu było to, że naród żydowski nigdy nie powinien powierzać swojego bezpieczeństwa egzystencjalnego społeczności międzynarodowej.


Sprzeciw wobec syjonizmu (wiary w prawo narodu żydowskiego do samostanowienia w ojczyźnie przodków) jest jedną z najbardziej zgubnych form współczesnego antysemityzmu. Podczas gdy w przeszłości Żydzi byli prześladowani ze względu na swoją religię lub rasę, obecnie są prześladowani ze względu na swoją państwowość.


Odmawia się im prawa do istnienia narodowego. Jak to ujął profesor David Patterson, antysyjonizm „jest kwintesencją antysemityzmu”, ponieważ wiąże się z „eliminacją miejsc, do których mogą udać się Żydzi… Podtrzymuje bezdomność Żydów, gdzie wędrującemu Żydowi zabrania się stać się mieszkającym Żydem”. (ISGAP 2023)


Odmawianie narodowości, historii, dziedzictwa i związku z własną ziemią, w połączeniu ze zwykłą demonizacją i podwójnymi standardami w zakresie bezpieczeństwa, byłoby głęboko odczłowieczające dla każdej grupy ludzi. Ale dla Izraela, Żyda wśród narodów, jest to teraz normą. Kanarek już dawno nie żyje.


Nie. Nieprędko zapomnę o Żydach. W rzeczywistości wydaje mi się oczywiste, że wszyscy, którym zależy na historii, sprawiedliwości i przyzwoitości, powinni zdecydowanie nie chcieć „zapomnieć o Żydach”.


Link dop oryginału: https://www.jpost.com/opinion/article-757101

Jerusalem Post, 2 września 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Sheree Trotter

 

Ukończyła studia historyczne na University of Auckland, Nowa Zelandia. Pochodzi z plemienia Te Arawa. Zajmuje się prawami i historią ludów rdzennych. Jest również współprzewodniczącą organizacji Indigenous Coalition for Israel.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 312 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak ci popierający Hamas zachodni liberałowie śmią twierdzić, że przemawiają w moim imieniu, Araba, który cierpiał z powodu islamskiego terroru   Abdul-Hussain   2023-12-09
Dwaj marokańscy intelektualiści potępiają Hamas; inni ich potępiają     2023-12-08
Hamas morduje także muzułmanów   Toameh   2023-12-07
Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk