Prawda

Sobota, 6 czerwca 2020 - 00:09

« Poprzedni Następny »


Fałszywi prorocy. Część  IV. Suplement.


Lucjan Ferus 2017-11-26


Niniejszy odcinek tego cyklu jest ukłonem w stronę dociekliwych i wymagających Czytelników, którzy nie zadowalają się samymi twierdzeniami autorów tekstów publikowanych w tym portalu. Domagają się oni w swych komentarzach DOWODÓW na przedstawiane twierdzenia i to nie takich „z kapelusza”, które mogą zadowolić jedynie ćwierćinteligenta, lecz satysfakcjonujących każdego myślącego człowieka. Skąd o tym wiem? A chociażby z takich jak te, fragmentów wpisów dotyczących jednego z moich tekstów:

„To nic, że to wyjaśnienie jest wzięte z kapelusza, bo ani to wyjaśnienie, ani nie ma dowodów, że ów skryba miał to na myśli. Podobnie jak z ewolucją, dowodów na nią nie ma, ale wszyscy są przekonani, że istnieje i działa. /../ Co do metody jest ona rzeczywiście wygodna ale bardzo słaba. Sądząc po pana pewności siebie /../ takimi metodami raczej pan się nie powinien posługiwać. /../ Stosując podobne metody staje się pan niewiarygodny. No, bo jak pan udowodni, że skryba rzeczywiście tak myślał i dokonał z premedytacją fałszerstwa? Twierdząc, że to oczywiste? /../ Kto to powiedział (sparafrazuję): to co pan twierdzi bez dowodów, ja bez dowodów odrzucam? /../ Stawia pan tezę, że jakiś skryba fałszuje Pisma /../ Ja pytam o dowód”.

Święta racja, drogi panie! Święta racja! Dowody są bardzo ważne, szczególnie w sytuacjach, kiedy tak wiele zależy od PRAWD, które mają one potwierdzać. Nie ma się zatem co dziwić, iż nie każdemu Czytelnikowi wystarczają starannie dobrane argumenty w tekście, mające go przekonać do racji piszącego: on chce znać konkretne i niezbite DOWODY i ja mu się wcale nie dziwię. Tym bardziej, że jak sam kiedyś nadmienił: na tym, kto wysuwa twierdzenie, ciąży obowiązek UDOWODNIENIA jego prawdziwości. To akurat nie podlega dyskusji.


Pomyślałem więc sobie, że skoro istnieją tacy dociekliwi, skrupulatni i bezkompromisowi Czytelnicy tekstów publikowanych na tym portalu, to zakładam, iż nie będą mieli oni nic przeciwko temu, abym ja sam – autor tekstów, do których ów Czytelnik ma tak wiele uwag i zastrzeżeń – upomniał się o dowody na twierdzenia w tekście, który stanowi syntezę idei religii, tak mocno wychwalanej przez owego Czytelnika. Wpierw mnie nieco zdziwiło, że osoba, której światopogląd oparty jest na WIERZE w prawdziwość wyznawanych poglądów, tak zdecydowanie domaga się dowodów od osób mających odmienne poglądy.

 

Ale potem stwierdziłem, że być może się mylę w tej kwestii i tacy Czytelnicy jak ten, którego fragmenty komentarza zacytowałem, są jednak w posiadaniu DOWODÓW na potwierdzenie prawd religijnych, w które wierzą, że są one prawdą i tylko prawdą,.. i potrafią to udowodnić.

Zatem, by dać im szansę na przeprowadzenie takiego dowodu (iż potrafią udowodnić główne twierdzenia swojej religii), przygotowałem zestaw pytań dotyczących nie tylko historii powstania religii Świadków Jehowy, ale też jej naczelnych prawd, autorstwa jej założyciela Charlesa Taze Russella, jak i jego następcy Josepha Franklina Rutherforda. Oto one:

 

                                                           ------ // ------

1.W jaki sposób można udowodnić, że pierwszy prezydent Badaczy Pisma Świętego, Russell, opierając się wyłącznie na Biblii i wybierając jej kanon protestancki, dokonał właściwego wyboru Słowa Bożego? Co za tym przemawiało, prócz tego, że był wychowany na niej?

2.Jak można udowodnić, iż Russell CENZURUJĄC Pismo Święte (czyli uznając niektóre jego fragmenty za nieprawdziwe) miał rację, a nie sam Bóg, który ponoć natchnął jego autorów?

3.Jak można udowodnić, że nowy prezydent J.F.Rutherford, modyfikując wiele idei głoszonych przez poprzednika, miał rację w tej kwestii, a nie założyciel tejże religii?

 

4.Jak można udowodnić, iż Paul S.L.Johnson nie godząc się z tym czego nauczał jego poprzednik i który począł głosić w to miejsce swoje poglądy (czyli zmodyfikowane nauki Russela), nadal głosił w ten sposób Słowo Boże, a nie swoje własne?

5.W jaki sposób „rutherfordyści” mogą udowodnić, że nowy prezydent jest też „naczyniem wybranym”, a jego nauka pochodzi z natchnienia bożego? Bo byli o tym przekonani?

6.Jak można udowodnić, iż Russell się nie myli, twierdząc, iż akt stworzenia trwał siedem dni, podczas gdy z Biblii wynika, że sześć dni, bo w siódmym dniu Bóg odpoczywał? (To samo dotyczy twierdzenia, iż każdy dzień bożej kreacji trwał tysiąc lat).

 

7.Jak można udowodnić, iż Russell odrzucając naukę o Trójcy Świętej i uznając ją za wymyśloną przez Szatana, miał rację w tej kwestii? Jak można udowodnić, że ewolucja jest diabelskim fałszem, a rodzaj ludzki ma niewiele ponad 6 000 lat? Co za tym przemawia?

8.Jak można udowodnić, iż człowiek nie posiada niematerialnej i nieśmiertelnej duszy i z chwilą śmierci po prostu przestaje istnieć, do czasu aż Bóg go wskrzesi? Jak można udowodnić, iż w związku z tym twierdzeniem nie ma czyśćca, ani piekła?

9.Jak można wytłumaczyć, iż ŚJ wierzą w głoszone przez siebie proroctwa, z których jak dotąd żadne się nie sprawdziło i obrażają się, gdy nazywa się ich „fałszywymi prorokami”?

 

10.Jak można udowodnić, iż biblijny cytat o „braniu sobie pięknych córek ziemskich przez synów bożych”, dotyczy aniołów, i że miało to miejsce w historii naszej cywilizacji?

11.Jak można udowodnić, iż w 1874 r. Jezus powtórnie wrócił na Ziemię i rozpoczął swoje rządy, skoro miał je sprawować w sposób niewidzialny?

12.Jak można udowodnić, iż nastąpi kiedyś taki czas, że Diabeł zostanie pozbawiony władzy i wpływu na ludzkie życie? Jak można udowodnić, że nastanie wtedy dobrobyt, znikną choroby, ból, niesprawiedliwość i całe zło, a na koniec również i śmierć? Jak można udowodnić twierdzenie, iż kiedyś Zwodziciel zostanie unicestwiony na zawsze?

 

13.Po co wszechmocnemu Bogu „pomoc” w postaci „małego stadka” Świadków Jehowy (144 000 osób) podczas rządzenia ludzkością? Czy wszechmoc mu nie wystarczy?

14.Jak to możliwe, aby „wszelka władza, która pochodzi od Boga”, zmuszała ludzi do popełniania czynów niezgodnych z prawem bożym? Czy to nie jest wewnętrznie sprzeczne?

15.ŚJ twierdzą, że Jehowa wyłączył Adama ze wszystkich odkupionych ludzi. Inni „badacze” twierdzą przeciwnie: Adam też został zbawiony. Jak udowodnić kto z nich ma rację?

16.Jak można udowodnić, iż Jezus uwolnił ludzkość od przekleństwa śmierci, skoro ludzie nadal umierają, a śmierć każdego roku zbiera obfite żniwo?

 

17.Jak można udowodnić twierdzenie, iż „w ostatniej bitwie Armagedonu Jezus zwycięży przeciwnika”? Skoro jest to forma twierdząca, to chyba ŚJ powinni mieć na to dowód? Jak można udowodnić, iż Jezus zstąpił na Ziemię w 1914 r. i w tymże samym roku został na Ziemię strącony Szatan? Jakie zjawiska to potwierdzają?

18.Jak można udowodnić, że w 1975 r. upłynęło równe 6 000 lat od stworzenia świata?

19.Jak można udowodnić, że na odrodzonej Ziemi po Armagedonie będzie rządził osobiście Jehowa, a nie jakiś inny bóg czy bogini?

 

                                                           ------ // ------

To tyle pytań dotyczących IV części tego cyklu, jakie nasunęły mi się już po jej napisaniu. Zawsze uważałem, iż osoby religijnie wierzące, podczas dysput prowadzonych z osobami niewierzącymi, nie powinny domagać się od nich DOWODÓW na poparcie ich racji, skoro ich własny światopogląd opiera się głównie na WIERZE w tzw. „prawdy objawione”, na poparcie których nie mają żadnych empirycznych dowodów. Skoro jednak te dowody są dla nich takie ważne (co można się domyślić z determinacji wysuwanych żądań, jak i ich stosunku do Nauki, gdzie nawet dowody ich nie przekonują), to chyba się nie mylę myśląc, iż ta zasada dowodzenia swych racji powinna obowiązywać po obu stronach, prawda?

 

Mam nadzieję, że Świadkowie Jehowy, by mieć pewność, że służą wiarygodnej idei i aby być wiarygodnymi dla osób postronnych, a nawet sceptycznych, posiadają dowody, którymi potrafią uzasadnić problemy dotyczące moich pytań i zechcą się nimi podzielić ze mną i z Czytelnikami tego portalu? W przeciwnym wypadku musiałbym uznać, że ich przekonania są „wzięte z kapelusza” i nie są dostatecznie wiarygodne, oraz nie mają nic wspólnego z jakimkolwiek aspektem prawdy o naszej rzeczywistości

 

Zdaję sobie sprawę, iż domaganie się przeze mnie DOWODÓW w kwestiach religijnych, może wydawać się wielu osobom absurdalnym i nieżyciowym pomysłem. Przyznaję nawet, że sam bym nie wpadł na taki pomysł (wyżej wyjaśniłem dlaczego), podsunął mi go ów nadgorliwy w dowodzeniu swoich racji i konsekwentny w wytykaniu błędów oponentom – Czytelnik. Obawiam się tylko, iż mogę tych dowodów nie docenić, skoro „sprawy duchowe należy pojmować na sposób duchowy”. A jednak zaryzykuję i poczekam na te dowody.

 

I aby nie było wątpliwości o jakie dowody mi chodzi, przypomnę znamienny fragment wpisu od owego Czytelnika, w którym domaga się dowodów i to nie byle jakich: „..to Pan jest autorem tych tez, więc na Panu ciąży obowiązek dostarczenia dowodów. Dodam prawdziwych, rzetelnych a nie opinii, poglądów, czy też przemycanych sprytnie ironii”. Następny w kolejności będzie V odcinek tego cyklu.


Listopad 2017 r.       


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. Pomysły z palca wyssane. Leszek 2017-11-26
1. dowody KP 2017-11-26


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 629 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu   Pandavar   2020-06-03
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja (III)   Ferus   2020-05-31
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Knesset.   Pandavar   2020-05-27
Męczeństwo w obronie niezmiernej głupoty   Koraszewski   2020-05-25
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja. II   Ferus   2020-05-24
Nie ma boga nad Boga   Koraszewski   2020-05-18
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości - fikcja   Ferus   2020-05-17
Naprawdę świat chce być oszukiwany?   Ferus   2020-05-10
Usunięcie „Izraela” z duńskiej Biblii   Jacoby   2020-05-05
Fikcja uznawana za Prawdę (VIII)   Ferus   2020-05-03
Fikcja uznawana za Prawdę (VII)   Ferus   2020-04-26
Fikcja uznawana za Prawdę (VI)   Ferus   2020-04-19
Fikcja uznawana za Prawdę (V)   Ferus   2020-04-11
Fikcja uznawana za Prawdę (IV)   Ferus   2020-04-05
Oderwanie charedim   Rosenthal   2020-04-01
Fikcja uznawana za Prawdę (III)   Ferus   2020-03-29
Pandemia i muzułmańskie priorytety   Pandavar   2020-03-26
Fikcja uznawana za Prawdę (II)   Ferus   2020-03-22
Fikcja uznawana za Prawdę   Ferus   2020-03-15
Uciekłaś od wojny, a oni przyjęli cię      2020-03-13
Najdłużej trwająca mistyfikacja. Podsumowanie.   Ferus   2020-03-08
Religie usprawiedliwiają zabijanie, kradzież i inne przestępstwa   Al-Tamimi   2020-03-06
Credo islamu z ust autorytetu     2020-03-02
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (IX)   Ferus   2020-03-01
Francja po cichu wprowadza z powrotem przestępstwo bluźnierstwa   Meotti   2020-02-27
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VIII)   Ferus   2020-02-23
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VII)   Ferus   2020-02-16
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VI)   Ferus   2020-02-09
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (V)   Ferus   2020-02-02
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (IV)   Ferus   2020-01-26
Nie, islamofobia nie jest tym samym co antysemityzm   Bulut   2020-01-26
Niepowodzenie islamistycznej kampanii Erdogana w Turcji   Bekdil   2020-01-25
Najbardziej szalony grant Templetona jak dotąd: Ewolucja i “ofiarna miłość”   Coyne   2020-01-20
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości. Suplement „B”.   Ferus   2020-01-19
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości. Suplement „A”.   Ferus   2020-01-12
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (III)   Ferus   2020-01-05
Murem za czarną zarazą   Koraszewski   2019-12-30
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (II)   Ferus   2019-12-29
Jak Bóg stworzyl kiłę i dlaczego było to dobre   Kruk   2019-12-28
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości   Ferus   2019-12-22
Moje ostatnie jasełkowe refleksje   Ferus   2019-12-15
Papież Franciszek, „Pieśń o Rolandzie” i imam Al-Tayeb   Meotti   2019-12-12
Refleksje sprzed lat: Podstępna działalność Szatana i inne.   Ferus   2019-12-08
Chrześcijaństwo, Zagłada i syjonizm   Koraszewski   2019-12-02
Bajka-nie bajka o powstaniu religii   Ferus   2019-12-01
Wskrzeszenie Józefy K.   Koraszewski   2019-11-26
Refleksje sprzed lat: Wartości chrześcijańskie   Ferus   2019-11-24
Byli ateiści, obecnie wierzący   Ferus   2019-11-17
Dewocja to pobożność? Czyli wizyta u starszej pobożnej pani.   Ferus   2019-11-10
Biskupa czerep rubaszny   Koraszewski   2019-11-08
Sen mara, Bóg wiara, nieśmiały głos podświadomości, czy bezsensowne rojenia senne?   Ferus   2019-11-03
Refleksje sprzed lat: „Proporcje krzyku i smaku”   Ferus   2019-10-27
Trudne początki mitu   Ferus   2019-10-20
Jak Bóg ogarnia swoje dzieło   Ferus   2019-10-13
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (V)   Ferus   2019-10-06
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców IV   Ferus   2019-09-29
Katolicka Afryka i jej niepokoje   Igwe   2019-09-27
Turcja: ucieczka od religii?   Bulut   2019-09-25
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (III)   Ferus   2019-09-22
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (II)   Ferus   2019-09-15
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców   Ferus   2019-09-08
Zlecenie walki z szatanem   Koraszewski   2019-09-02
Mrówki i ludzie. Czyli niepokojące podobieństwo „korony stworzenia” do bezrozumnych owadów.   Ferus   2019-09-01
Jabłko, które jabłkiem nie było   Ferus   2019-08-25
Ta miłość zaczęła się od strachu   Koraszewski   2019-08-24
Problem „ukrywającego się Boga”.   Ferus   2019-08-18
Hipoteza Boga kontra nauka (IV)   Ferus   2019-08-11
Na początku był jakiś Jezus   Koraszewski   2019-08-05
Hipoteza Boga kontra nauka (III)   Ferus   2019-08-04
Hipoteza Boga kontra nauka (II)   Ferus   2019-07-28
Hipoteza Boga kontra nauka   Ferus   2019-07-21
Apostołowie Nowego Ładu (II)   Ferus   2019-07-14
Bóg bez państwa i państwo bez Boga   Koraszewski   2019-07-12
Apostołowie Nowego Ładu. Czyli ludzie pogodzeni z nieubłaganymi prawami natury.   Ferus   2019-07-07
Pamięć i odrzucona tożsamość   Koraszewski   2019-06-27
O znaczeniu świeckich usług medycznych   Igwe   2019-06-22
Bezlitosne Miłosierdzie Boże   Ferus   2019-06-16
Dziecko i jego I Komunia Święta   Ferus   2019-06-09
Tajemnica zawodowa duchownych   Ferus   2019-06-02
Rozmyślając nad sensem życia (VIII)   Ferus   2019-05-26
Rozmyślając nad sensem życia (VII)   Ferus   2019-05-19
Rozmyślając nad sensem życia (VI)   Ferus   2019-05-12
De non existentia Dei   Koraszewski   2019-05-06
Rozmyślając nad sensem życia (V)   Ferus   2019-05-05
Nieszczęsny ateizm. List do przyjaciela   Koraszewska   2019-05-04
Ewangelia według pana Jeża   Koraszewski   2019-05-02
Biły się dwa bogi   Koraszewski   2019-04-29
Rozmyślając nad sensem życia IV.   Ferus   2019-04-28
Ani nie manifest, ani nie tak nowego ateizmu   Koraszewski   2019-04-26
Wzrastająca obecność boga   Koraszewski   2019-04-22
Rozmyślając nad sensem życia (III)   Ferus   2019-04-21
Dziękujmy Panu, korona cierniowa ocalona   Koraszewski   2019-04-19
Czary, zagrożenie bezpieczeństwa i prawo szariatu   Igwe   2019-04-16
Rozmyślając nad sensem życia (II).   Ferus   2019-04-14
Dlaczego ateiści walczą o prawo wyjścia z cienia w Afryce i nie tylko w Afryce?   Igwe   2019-04-10
Rozmyślając nad sensem życia   Ferus   2019-04-07
Krzywdy wyrządzone ludzkości przez naukę   Ferus   2019-04-01
Zdobywca nagrody Templetona i jego nonsensy w „Scientific American”   Coyne   2019-03-28
Mały Traktat o duszy dziecka poczętego tak lub inaczej   Koraszewski   2019-03-26
Czy religijne prawdy są zbyt trudne do zrozumienia? (II)   Ferus   2019-03-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk