Prawda

Wtorek, 20 lutego 2018 - 22:31

« Poprzedni Następny »


Fałszywi prorocy. Część  IV. Suplement.


Lucjan Ferus 2017-11-26


Niniejszy odcinek tego cyklu jest ukłonem w stronę dociekliwych i wymagających Czytelników, którzy nie zadowalają się samymi twierdzeniami autorów tekstów publikowanych w tym portalu. Domagają się oni w swych komentarzach DOWODÓW na przedstawiane twierdzenia i to nie takich „z kapelusza”, które mogą zadowolić jedynie ćwierćinteligenta, lecz satysfakcjonujących każdego myślącego człowieka. Skąd o tym wiem? A chociażby z takich jak te, fragmentów wpisów dotyczących jednego z moich tekstów:

„To nic, że to wyjaśnienie jest wzięte z kapelusza, bo ani to wyjaśnienie, ani nie ma dowodów, że ów skryba miał to na myśli. Podobnie jak z ewolucją, dowodów na nią nie ma, ale wszyscy są przekonani, że istnieje i działa. /../ Co do metody jest ona rzeczywiście wygodna ale bardzo słaba. Sądząc po pana pewności siebie /../ takimi metodami raczej pan się nie powinien posługiwać. /../ Stosując podobne metody staje się pan niewiarygodny. No, bo jak pan udowodni, że skryba rzeczywiście tak myślał i dokonał z premedytacją fałszerstwa? Twierdząc, że to oczywiste? /../ Kto to powiedział (sparafrazuję): to co pan twierdzi bez dowodów, ja bez dowodów odrzucam? /../ Stawia pan tezę, że jakiś skryba fałszuje Pisma /../ Ja pytam o dowód”.

Święta racja, drogi panie! Święta racja! Dowody są bardzo ważne, szczególnie w sytuacjach, kiedy tak wiele zależy od PRAWD, które mają one potwierdzać. Nie ma się zatem co dziwić, iż nie każdemu Czytelnikowi wystarczają starannie dobrane argumenty w tekście, mające go przekonać do racji piszącego: on chce znać konkretne i niezbite DOWODY i ja mu się wcale nie dziwię. Tym bardziej, że jak sam kiedyś nadmienił: na tym, kto wysuwa twierdzenie, ciąży obowiązek UDOWODNIENIA jego prawdziwości. To akurat nie podlega dyskusji.


Pomyślałem więc sobie, że skoro istnieją tacy dociekliwi, skrupulatni i bezkompromisowi Czytelnicy tekstów publikowanych na tym portalu, to zakładam, iż nie będą mieli oni nic przeciwko temu, abym ja sam – autor tekstów, do których ów Czytelnik ma tak wiele uwag i zastrzeżeń – upomniał się o dowody na twierdzenia w tekście, który stanowi syntezę idei religii, tak mocno wychwalanej przez owego Czytelnika. Wpierw mnie nieco zdziwiło, że osoba, której światopogląd oparty jest na WIERZE w prawdziwość wyznawanych poglądów, tak zdecydowanie domaga się dowodów od osób mających odmienne poglądy.

 

Ale potem stwierdziłem, że być może się mylę w tej kwestii i tacy Czytelnicy jak ten, którego fragmenty komentarza zacytowałem, są jednak w posiadaniu DOWODÓW na potwierdzenie prawd religijnych, w które wierzą, że są one prawdą i tylko prawdą,.. i potrafią to udowodnić.

Zatem, by dać im szansę na przeprowadzenie takiego dowodu (iż potrafią udowodnić główne twierdzenia swojej religii), przygotowałem zestaw pytań dotyczących nie tylko historii powstania religii Świadków Jehowy, ale też jej naczelnych prawd, autorstwa jej założyciela Charlesa Taze Russella, jak i jego następcy Josepha Franklina Rutherforda. Oto one:

 

                                                           ------ // ------

1.W jaki sposób można udowodnić, że pierwszy prezydent Badaczy Pisma Świętego, Russell, opierając się wyłącznie na Biblii i wybierając jej kanon protestancki, dokonał właściwego wyboru Słowa Bożego? Co za tym przemawiało, prócz tego, że był wychowany na niej?

2.Jak można udowodnić, iż Russell CENZURUJĄC Pismo Święte (czyli uznając niektóre jego fragmenty za nieprawdziwe) miał rację, a nie sam Bóg, który ponoć natchnął jego autorów?

3.Jak można udowodnić, że nowy prezydent J.F.Rutherford, modyfikując wiele idei głoszonych przez poprzednika, miał rację w tej kwestii, a nie założyciel tejże religii?

 

4.Jak można udowodnić, iż Paul S.L.Johnson nie godząc się z tym czego nauczał jego poprzednik i który począł głosić w to miejsce swoje poglądy (czyli zmodyfikowane nauki Russela), nadal głosił w ten sposób Słowo Boże, a nie swoje własne?

5.W jaki sposób „rutherfordyści” mogą udowodnić, że nowy prezydent jest też „naczyniem wybranym”, a jego nauka pochodzi z natchnienia bożego? Bo byli o tym przekonani?

6.Jak można udowodnić, iż Russell się nie myli, twierdząc, iż akt stworzenia trwał siedem dni, podczas gdy z Biblii wynika, że sześć dni, bo w siódmym dniu Bóg odpoczywał? (To samo dotyczy twierdzenia, iż każdy dzień bożej kreacji trwał tysiąc lat).

 

7.Jak można udowodnić, iż Russell odrzucając naukę o Trójcy Świętej i uznając ją za wymyśloną przez Szatana, miał rację w tej kwestii? Jak można udowodnić, że ewolucja jest diabelskim fałszem, a rodzaj ludzki ma niewiele ponad 6 000 lat? Co za tym przemawia?

8.Jak można udowodnić, iż człowiek nie posiada niematerialnej i nieśmiertelnej duszy i z chwilą śmierci po prostu przestaje istnieć, do czasu aż Bóg go wskrzesi? Jak można udowodnić, iż w związku z tym twierdzeniem nie ma czyśćca, ani piekła?

9.Jak można wytłumaczyć, iż ŚJ wierzą w głoszone przez siebie proroctwa, z których jak dotąd żadne się nie sprawdziło i obrażają się, gdy nazywa się ich „fałszywymi prorokami”?

 

10.Jak można udowodnić, iż biblijny cytat o „braniu sobie pięknych córek ziemskich przez synów bożych”, dotyczy aniołów, i że miało to miejsce w historii naszej cywilizacji?

11.Jak można udowodnić, iż w 1874 r. Jezus powtórnie wrócił na Ziemię i rozpoczął swoje rządy, skoro miał je sprawować w sposób niewidzialny?

12.Jak można udowodnić, iż nastąpi kiedyś taki czas, że Diabeł zostanie pozbawiony władzy i wpływu na ludzkie życie? Jak można udowodnić, że nastanie wtedy dobrobyt, znikną choroby, ból, niesprawiedliwość i całe zło, a na koniec również i śmierć? Jak można udowodnić twierdzenie, iż kiedyś Zwodziciel zostanie unicestwiony na zawsze?

 

13.Po co wszechmocnemu Bogu „pomoc” w postaci „małego stadka” Świadków Jehowy (144 000 osób) podczas rządzenia ludzkością? Czy wszechmoc mu nie wystarczy?

14.Jak to możliwe, aby „wszelka władza, która pochodzi od Boga”, zmuszała ludzi do popełniania czynów niezgodnych z prawem bożym? Czy to nie jest wewnętrznie sprzeczne?

15.ŚJ twierdzą, że Jehowa wyłączył Adama ze wszystkich odkupionych ludzi. Inni „badacze” twierdzą przeciwnie: Adam też został zbawiony. Jak udowodnić kto z nich ma rację?

16.Jak można udowodnić, iż Jezus uwolnił ludzkość od przekleństwa śmierci, skoro ludzie nadal umierają, a śmierć każdego roku zbiera obfite żniwo?

 

17.Jak można udowodnić twierdzenie, iż „w ostatniej bitwie Armagedonu Jezus zwycięży przeciwnika”? Skoro jest to forma twierdząca, to chyba ŚJ powinni mieć na to dowód? Jak można udowodnić, iż Jezus zstąpił na Ziemię w 1914 r. i w tymże samym roku został na Ziemię strącony Szatan? Jakie zjawiska to potwierdzają?

18.Jak można udowodnić, że w 1975 r. upłynęło równe 6 000 lat od stworzenia świata?

19.Jak można udowodnić, że na odrodzonej Ziemi po Armagedonie będzie rządził osobiście Jehowa, a nie jakiś inny bóg czy bogini?

 

                                                           ------ // ------

To tyle pytań dotyczących IV części tego cyklu, jakie nasunęły mi się już po jej napisaniu. Zawsze uważałem, iż osoby religijnie wierzące, podczas dysput prowadzonych z osobami niewierzącymi, nie powinny domagać się od nich DOWODÓW na poparcie ich racji, skoro ich własny światopogląd opiera się głównie na WIERZE w tzw. „prawdy objawione”, na poparcie których nie mają żadnych empirycznych dowodów. Skoro jednak te dowody są dla nich takie ważne (co można się domyślić z determinacji wysuwanych żądań, jak i ich stosunku do Nauki, gdzie nawet dowody ich nie przekonują), to chyba się nie mylę myśląc, iż ta zasada dowodzenia swych racji powinna obowiązywać po obu stronach, prawda?

 

Mam nadzieję, że Świadkowie Jehowy, by mieć pewność, że służą wiarygodnej idei i aby być wiarygodnymi dla osób postronnych, a nawet sceptycznych, posiadają dowody, którymi potrafią uzasadnić problemy dotyczące moich pytań i zechcą się nimi podzielić ze mną i z Czytelnikami tego portalu? W przeciwnym wypadku musiałbym uznać, że ich przekonania są „wzięte z kapelusza” i nie są dostatecznie wiarygodne, oraz nie mają nic wspólnego z jakimkolwiek aspektem prawdy o naszej rzeczywistości

 

Zdaję sobie sprawę, iż domaganie się przeze mnie DOWODÓW w kwestiach religijnych, może wydawać się wielu osobom absurdalnym i nieżyciowym pomysłem. Przyznaję nawet, że sam bym nie wpadł na taki pomysł (wyżej wyjaśniłem dlaczego), podsunął mi go ów nadgorliwy w dowodzeniu swoich racji i konsekwentny w wytykaniu błędów oponentom – Czytelnik. Obawiam się tylko, iż mogę tych dowodów nie docenić, skoro „sprawy duchowe należy pojmować na sposób duchowy”. A jednak zaryzykuję i poczekam na te dowody.

 

I aby nie było wątpliwości o jakie dowody mi chodzi, przypomnę znamienny fragment wpisu od owego Czytelnika, w którym domaga się dowodów i to nie byle jakich: „..to Pan jest autorem tych tez, więc na Panu ciąży obowiązek dostarczenia dowodów. Dodam prawdziwych, rzetelnych a nie opinii, poglądów, czy też przemycanych sprytnie ironii”. Następny w kolejności będzie V odcinek tego cyklu.


Listopad 2017 r.       


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. Pomysły z palca wyssane. Leszek 2017-11-26
1. dowody KP 2017-11-26


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 441 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Tęsknota za bezpiecznym miejscem (II)Czyli Królestwo Niebieskie na Ziemi.   Ferus   2018-02-18
Tęsknota za bezpiecznym miejscem. Czyli Królestwo Niebieskie na Ziemi.   Ferus   2018-02-11
Archipelag islam, czy mamy się bać?   Koraszewski   2018-02-08
#PrayForGaza #PrayForPalestina.   Koraszewski   2018-02-07
Religijna troska o wspólny dom - Ziemię   Ferus   2018-02-04
Niebo naprawdę istnieje? To i piekło też?   Ferus   2018-01-28
Czas pociągnąć do odpowiedzialności “kapłanów-cudotwórców”   Igwe   2018-01-27
Nie ma konfliktu między nauką i religią, jest konflikt między religią i nauką   Koraszewski   2018-01-24
Fałszywi prorocy. Zakończenie.   Ferus   2018-01-21
Fałszywi prorocy. Podsumowanie.   Ferus   2018-01-14
Fałszywi prorocy. Część X.   Ferus   2018-01-07
Śmierć w kościele proroka Mboro?   Igwe   2018-01-04
Fałszywi prorocy. Część IX.   Ferus   2017-12-31
Fałszywi prorocy. Cześć VIII.   Ferus   2017-12-24
Bóg się rodzi i inne troski   Koraszewski   2017-12-24
Fałszywi prorocy. Część VII.   Ferus   2017-12-17
Fałszywi prorocy, Część VI.   Ferus   2017-12-10
Senator fatalista i jego wyznania   Koraszewski   2017-12-05
Fałszywi prorocy. Część V   Ferus   2017-12-03
Turcja islamizuje Danię budując meczety   Bergman   2017-12-02
Meczety: piasek w trybach integracji   Frank   2017-11-30
Fałszywi prorocy. Część  IV. Suplement.   Ferus   2017-11-26
Fałszywi prorocy. Część IV   Ferus   2017-11-19
Fałszywi prorocy, Część III.   Ferus   2017-11-12
Fałszywi prorocy, Część II.   Feus   2017-11-05
Fałszywi prorocy   Ferus   2017-10-29
Moja ambiwalentna krytyka religii III.   Ferus   2017-10-22
Chcecie zamknąć mi usta? Idźcie na koniec kolejki!   Raza   2017-10-16
Moja ambiwalentna krytyka religii II.   Ferus   2017-10-15
Moja ambiwalentna krytyka religii   Ferus   2017-10-08
Nie rydzykujmy Polski   Koraszewski   2017-10-06
Relikty religijnego myślenia, Część II.   Ferus   2017-10-01
Nigeria: dlaczego religie potrzebują państwowych pieniędzy na pielgrzymki?   Igwe   2017-09-30
Relikty religijnego myślenia   Ferus   2017-09-24
Niespójne koncepcje Boga, Część II   Ferus   2017-09-17
W poszukiwaniu definicji islamu i islamizmu   Ahmad   2017-09-17
Niespójne koncepcje Boga.   Ferus   2017-09-10
Trzy stulecia bałwochwalstwa   Ferus   2017-09-03
Kościół katolicki i jego cuda   Edamaruku   2017-08-28
Czyżby bunt aniołów stróżów?   Ferus   2017-08-27
Czy nauka czyni zbędną wiarę w Boga?   Stenger   2017-08-25
Imam, który wzywał do unicestwienia Żydów, robił to, co inni   Gabra   2017-08-19
Ostatnia gimnazjalna ciąża w Rzeczpospolitej   Kruk   2017-08-14
Dlaczego jestem ateistą?   Koraszewski   2017-08-13
Boże słowo głoszone z ambony     2017-08-10
Bohaterscy imamowie, o których nic nie słychać   Khan   2017-08-03
Poznacie ich po ich owocach   Grayling   2017-07-30
Krytyczne myślenie i aktywny humanizm w Afryce w epoce Internetu   Igwe   2017-07-14
Świadomość w oczach wierzących i niewierzących   Andrews   2017-07-06
Realizm, islamizm i islam: kiedy zaczną się trudne rozmowy?   Herf   2017-06-19
Czego naucza imam w Kopenhadze     2017-06-19
Nowoczesność, ponowoczesność i głódź wiedzy   Koraszewski   2017-06-18
Zaakceptować terror islamski jako nową normalność?   Darwish   2017-06-16
Śmierć mniejszości religijnej pod władzą radykalnego islamu   Rafizadeh   2017-06-14
Naprawdę terroryzm nie ma żadnego usprawiedliwienia?   Ferus   2017-06-11
Republika Ateistów odparła atak religijnych ekstremistów   Stone   2017-06-07
Ateiści nie pomagają, pewnie źle patrzyłeś   Koraszewski   2017-06-03
Wychowywanie dżihadystów: drabina radykalizacji i jej antidotum   Fares   2017-06-03
Nieudacznicy, tchórze? Nie, idealiści   Carmon   2017-06-02
Francja: ideologia islamskiego cierpiętnictwa   Mamou   2017-05-30
Proca z celownikiem laserowym   Ferus   2017-05-21
Grzechy religii: koncepcja „chorego człowieczeństwa”.   Ferus   2017-05-14
Poświąteczna refleksja: wymuszanie wdzięczności   Ferus   2017-05-07
Azyl ignorancji. Część X.   Ferus   2017-04-30
Ściganie bluźnierstwa zasługuje na szyderstwo i pogardę   Igwe   2017-04-27
Poświąteczna refleksja: wymuszanie poczucia winy   Ferus   2017-04-23
Islamscy towarzysze podróży w drodze do bigoterii i masowych mordów   Fernandez   2017-04-23
Chłopiec kaznodzieja   Dawkins   2017-04-19
O jakości naszych bogówCzęść IV   Ferus   2017-04-16
Wrobieni w „wolną wolę”   Ferus   2017-04-09
Żyjemy w epoce drugiej kontrreformacji   Koraszewski   2017-04-03
Autor urojony i jego frustracje   Ferus   2017-04-02
Azyl ignorancji, Część IX.   Ferus   2017-03-26
O jakości naszych bogów.Część III.   Ferus   2017-03-19
O religii bez cienia szacunku   Koraszewski   2017-03-16
Azyl ignorancji. Część VIII.   Ferus   2017-03-12
Dyskryminacja jest wynikiem fanatyzmu w systemie edukacji   Al-Dachachni   2017-03-11
Pod sztandarem Niebios   Foster   2017-03-09
O jakości naszych bogów. Część II.   Ferus   2017-03-05
O jakości naszych bogów   Ferus   2017-02-26
Wierzący wszelkiej maści łączcie się   Koraszewski   2017-02-23
Azyl ignorancji. Część VII.   Ferus   2017-02-19
Otwarty umysł jest zaletą   Andreadis   2017-02-16
Czy krytyczne myślenie zmieni Afrykę?   Igwe   2017-02-13
Wolna wola - klucz do piekielnych bram (II).   Ferus   2017-02-12
Wolna wola - klucz do piekielnych bram   Ferus   2017-02-05
Osaczeni przez religię   Rushdie   2017-02-03
Azyl ignorancji. Część VI.   Ferus   2017-01-29
Rozum i Wiara. Część  XVII   Ferus   2017-01-22
Refleksje sprzed lat: „Spisek sykstyński”   Ferus   2017-01-15
Wystarczy zadawać pytania?   Ferus   2017-01-08
Niewierny Tomasz i krzew gorejący   Ferus   2017-01-01
Nie pożądaj żony bliźniego swego nadaremno   Koraszewski   2016-12-27
Rozum i Wiara. Część XVI   Ferus   2016-12-25
Czy mit o Świętym Mikołaju jest niemoralny?   Novella   2016-12-23
Dwie tezy dla „postępowców” o dżihadzie   Lumish   2016-12-23
Kolejne wyznanie ex-muzułmanki     2016-12-21
Azyl ignorancji. Część V.   Ferus   2016-12-18
"Nic wspólnego z islamem"?   Bergman   2016-12-11
Rozum i Wiara. Część XV.   Ferus   2016-12-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Alternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawisc


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk