Prawda

Czwartek, 22 lutego 2024 - 06:17

« Poprzedni Następny »


Vaccum space energy


Paweł Wądołowski 2014-01-29

Szanowny Panie,
Jestem prosty, nie grzeszący nadmiarem intelektu inżynier. W ostatnich miesiącach wraz z zaprzyjaźnionym kolegą skonstruowaliśmy urządzenie, które w praktyce generuje więcej napięcia elektrycznego na wyjściu, niż na wejściu i przy okazji w ruchu obrotowym rotora złożonego z cewek oplecionych wokół magnesów neodymowych pokonuje opory toczne. Co więcej, raz wprawiony w ruch mechanizm może działać bezustannie. Perpetuum mobile? Nie. Żadna konstrukcja materialna nie jest wieczna. Człowiek także.

Problem jest zupełnie innej natury. Koncepcja tzw. Wielkiego Wybuchu w wyniku której przed ponad 14 mld. lat pojawiła się cała materia, z której i Pan się składa jest niedorzeczna, a nawet śmieszna. Co więcej, niczym nie różni się od teologicznych dociekań o początkach Wszechświata. Największym zaś problemem jest akceptowane w kręgach akademickich "głównego nurtu" jedynie założenie, że dowolny układ materialny jest izolowany od całej reszty ( II zasada termodynamiki ). Tymczasem nigdzie w całej obserwowanej rzeczywistości nie istnieje dowolny byt, który nie nie wymienia informacji z otoczeniem i z tym otoczeniem nie koegzystuje. Nie ma czegoś takiego, jak samowystarczalna wyspa własnej świadomości.

Wniosek jest prosty. Pański materializm jest błędny. Pozwolę sobie przytoczyć jeszcze dwa cytaty. "Nad społeczeństwem dominować będzie elita… która dla osiągnięcia swoich politycznych celów nie będzie wzbraniać się przed stosowaniem najnowocześniejszych technik kształtowania publicznych zachowań i utrzymywania społeczeństwa pod ścisłą kontrolą i inwigilacją." [Zbigniew Brzeziński w książce "Between Two Ages" 19970 r.] "Idealną sytuacją dla każdego człowieka jest ta, która pozwala mu na pełną wolność działania przy jednoczesnym kontrolowaniu zachowania innych w celu wymuszenia posłuszeństwa na drodze do realizacji własnych pragnień.

To znaczy, innymi słowy, każdy człowiek poszukuje władzy nad światem niewolników." [James Buchanan, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii] Ci dwaj panowie być może są nagradzanymi politycznymi celebrytami, ale niczym nie różnią się od najbardziej zwyrodniałych socjopatów. Pozdrawiam.

Odpowiedź:

Jak Pan zapewne zauważył, po prawej stronie naszego górnego banera jest centralne pytanie: "Skąd to wiesz?"  Jak Pan zapewne (jako inżynier) zauważył, żadne modlitwy nie pomogą Panu stworzyć działającego i pożytecznego wynalazku (do tego potrzebna wiedza). Jak Pan zapewne zauważył nie jest Pan pierwszym wynalazcą głęboko przekonanym o wynalezieniu absolutnie znakomitego urządzenia, które zbliża się do perpetum mobile (co nie oznacza, że Pana wynalazek nie może być czymś znakomitym, a przynajmnej interesującym).

Jak Pan zapewne zauważył, nie mogąc w żaden sposób udowodnić, że jest jakiś Bóg-Stwórca, wyrafinowani teolodzy wolą twierdzić czasem, że istnieje jakiś Pierwszy Poruszyciel, a przynajmniej ustawodawca norm moralnych. Jak Pan zapewne zauważył, mający jakiekolwiek ludzkie uczucia katolicy z zachwytem patrzą na nowego papieża, kiedy ten powie cokolwiek zbliżonego do tego, o czym bezbożni humaniści mówią od dawna.

A wreszcie sprawa elit. Otóż mamy pewne zapisy historyczne, które mogą wskazywać na to, że elity i władcy bywają różni; kiedy porówna Pan Solona i Peryklesa, ze Stalinem czy Hitlerem może Pan odkryć, że elita elicie nie jest równa. Przed chwilą rozmawiałem z przyjacielem, który od pół wieku mieszka poza Polską, ale w wolnych chwilach śledzi polskie media. Wyraził opinię, że wszędzie ludzie marudzą, ale rozmiary bohaterskiego mazgajstwa Polaków nie zachęcają do tego, żeby poświęcać czas na to, co mają do powiedzenia.

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Organiczne rolnictwo
mniej zrównoważone
Steven Novella


Naukowcy Unii Europejskiej zajmujący się rolnictwem napytali sobie biedy. Nie jestem pewien, na ile jest to ich własna robota, a na ile narzuciła im to polityka i opinia publiczna, stoją jednak obecnie przed dylematem, który co najmniej ignorowali, jeśli nie pomogli sami w jego stworzeniu. Pytanie brzmi – jak najlepiej osiągnąć zrównoważone rolnictwo w świecie z rosnącą populacją? Jest to problem tym trudniejszy, że już używamy najbardziej wydajnej ziemi rolnej, a więc jakiekolwiek rozszerzenie areału rolnego oznacza używanie coraz mniej wydajnej ziemi z większym przesiedlaniem populacji i naturalnych ekosystemów.

Więcej

Vaccum space energy


Szanowny Panie,
Jestem prosty, nie grzeszący nadmiarem intelektu inżynier. W ostatnich miesiącach...

Więcej

Prośba o tłumaczenie


Czy nieśmiało mogę prosić o przetłumaczenie podlinkowanego tekstu: http://thehumanist...

Więcej

życzenia


Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku - to po pierwsze, a po drugie - sad rodzi wspaniałe owoce...

Więcej
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk