Prawda

Czwartek, 21 wrzesnia 2017 - 14:22

« Poprzedni Następny »


Najnowsze filmy
Najczęściej oglądane

Regulamin


Andrzej Koraszewski 2013-11-14


Czy jest możliwe stworzenie miejsca w Internecie, gdzie ludzie ze sobą normalnie rozmawiają? To pytanie intryguje nas od dłuższego czasu i chęć sprawdzenia tego była jednym z powodów, dla których zdecydowaliśmy się podjąć tę próbę.

Preambuła:

Kiedy w Londynie mówiłem znajomym o naszej decyzji powrotu do Polski, wielu pytało co tam będę robił. Odpowiadałem, że założę małą fabrykę drewnianych młotków i będę je sprzedawał wraz z instrukcją prowadzenia zebrań, ustalania przedmiotu dyskusji oraz prowadzenia dyskusji tak, aby mogła prowadzić do wniosków.


Był to żart zbliżony do prawdy. Trawestując "Manifest komunistyczny" można powiedzieć, że widmo krąży po Polsce, widmo ptasiego radia. To ptasie radio widzimy w Sejmie, w dyskusjach członków stowarzyszeń, w przedsiębiorstwach i szkołach. Dyskusje internetowe wydają się być wyłącznie ptasim radiem, a sam Internet wielkim wybiegiem trolli.


Nie tylko trolle są zagrożeniem rozmów w Internecie. Te dyskusje nieodmiennie przypominają modlitwy kwakrów. Podczas niedzielnych spotkań kwakrów nie ma żadnych duchownych (co jest niebywale sympatyczne), zebrani wspólnie milczą, od czasu do czasu ktoś przerywa ciszę i coś mówi, czasem mu ktoś odpowiada, a czasem nie, ostatecznie jest to czysta wymiana myśli bez zamiaru dotarcia do jakichkolwiek wniosków.

Zasady:

Wszystkie komentarze muszą być przed publikacją zatwierdzone.

Publikować będziemy tylko komentarze, których autorzy będą się merytorycznie ustosunkowywali do opublikowanego tekstu. Nie będą publikowane komentarze zawierające jakiekolwiek inwektywy, wyzwiska lub złośliwości.

Wątpliwości:

Czy jest możliwe stworzenie miejsca w Internecie, gdzie ludzie ze sobą normalnie rozmawiają? To pytanie intryguje nas od dłuższego czasu i chęć sprawdzenia tego była jednym z powodów, dla których zdecydowaliśmy się podjąć tę próbę.

Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komplementy

Hili: Wiesz, Moniko, jesteś bardzo ładna.

Monika: O, dziękuję, Hili!

Hili: Oczywiście ja jestem jeszcze ładniejsza, a w dodatku mam futro.

(Dialog i zdjęcie Jerry Coyne)

Więcej

Argument przeciwko
otwartym granicom
Ben Sixsmith


Nikt poza wojowniczymi narodowcami nie zaprzecza, że pewien poziom imigracji jest korzystny i powinien być akceptowany. A po tym stoimy przed pytaniem o skalę. Są jednak ci, na przeciwnym końcu spectrum, którzy wierzą, że nigdy nie wolno zatrzymywać żadnego poziomu imigracji. To są orędownicy „otwartych granic”; koncepcji równie dziwnej jak koncepcja narodowców – niemniej znacznie bardziej niebezpieczna, ponieważ jest uważana za szacowną.

Więcej

Izraela państwem
“białej supremacji”?
Seth J. Frantzman


Problemem z narracją radykalnej lewicy amerykańskiej i zachodniej jest to, że chcą na siłę wepchnąć naród żydowski w „czarni-białą” narrację.
Wydany na rok 2017 przez Tufts University Disorientation Guide opisuje grupę Hillel na kampusie jako „organizację, które popiera państwo białej supremacji”. Ten przewodnik nie jest oficjalną broszurą uniwersytetu. Jest rozdawany na początku semestru przez grupę o nazwie Kolektyw Antyautorytarian z Tufts i stara się dostarczyć platformy wielu radykalnym głosom na kampusie. 

Więcej
Blue line

Czy Uganda potrzebuje
GMO?
Isaac Ongu 


Uganda ma największą liczbę prób transgenicznych w Afryce. Jednak brak wszechstronnego prawa o biobezpieczeństwie, powoduje, że naszym naukowcom trudno jest wyjść poza zamknięte poletka doświadczalne. Dla przyspieszenia działań rządu zwolennicy biotechnologii, którzy pracują z Narodową Radą Nauki i Technologii Ugandy, zaprosili wybitnego genetyka brazylijskiego, by przedstawił swój punkt widzenia.

Więcej

Muzułmanie powinni
zdemaskować imamów
Mansour Al-Hadj 

Imam Ammar Shahin

Na filmie wideo w YouTube (z sierpnia 2013 r.) młodo wyglądający mężczyzna, używający pseudonimu Abu Hafs, z wielką pasją recytuje arabski wiersz dżihadystyczny: “Moi bracia w Allahu, powiedzcie mi, kiedy będziecie rozwścieczeni? Dajcie nam na jeden dzień wasze armaty, a nie wasze łzy. Dajcie je nam i zostańcie na swoich miejscach”. Kiedy przyjrzałem się bliżej, poznałem tego człowieka. To był Ammar Shahin, mieszkający w Kalifornii imam, który niedawno powiedział: “spędziłem cały mój okres w służbie religijnej, pomagając muzułmanom, szczególnie młodym muzułmanom, by mieli zdrowe rozumienie swojej wiary, zdrowe rozumienie islamu, które jest wolne od ekstremizmu i nienawiści”. Dla mnie było to alarmujące.

Więcej
Blue line

Ipso facto
omlet z groszkiem
Marcin Kruk


Nie jest dobrze, ale też nikt nie mówi, że jest dobrze. Różnie mówią, ale tego akurat nie. Atmosfera nie sprzyja, a już w szkole to jakby ludzie w ogóle przestali mówić, bo niby po co i do kogo? Owszem słyszy się czasem, że „takie mamy rzeczpospolite, jakie było młodzieży chowanie”, nie za często jednak, bo trzeba by przyznać, a nikt nie lubi przyznawać. A jakie było młodzieży chowanie, to widać w Internecie, poczytasz przez pięć minut komentarze i patriotyzm siada na miesiąc, a przecież ci, co je piszą, też kiedyś do szkół naszych chodzili. O tych w Sejmie nawet nie mówię, bo to wybrani, a kryteria wyboru też były takie, jakie było młodzieży chowanie. Kto wie, może trzeba sprawę postawić na ostrzu noża? Ale jak, bo almanach mądrych Polaków, to almanach przegranych. Owszem, mówili rzeczy mądre, ale jakby nie mieli do kogo mówić. Błędne koło poniekąd, bo takie rzeczpospolite, jakie młodzieży chowanie i takie młodzieży chowanie, jakie rzeczpospolite i jak tu zacząć na prostą wychodzić?

Więcej

Testament palestyńskiego
nożownika, Katiby Zahrana
Z materiałów MEMRI

Zastępca gubernatora Tulkarem, Mustafa Takatka, przemawiający na pogrzebie Zahrana (Zdjęcie: Facebook.com/tulkgov, 9 wrzesnia 2017)

Siedemnastoletni Katiba Zahran został zastrzelony 18 sierpnia 2017 podczas ataku nożowniczego na izraelskiego strażnika granicznego. Przedstawiciele władz Autonomii Palestyńskiej oraz prasa palestyńska oskarżyły Izrael o „dokonanie egzekucji z zimną krwią”, a zarzuty te zostały ochoczo podchwycone przez zachodnich „krytyków Izraela”. Młody terrorysta zostawił testament, który ukazał się na jego Facebooku jeszcze przed dokonaniem zamachu i był dziesiątki razy udostępniany na innych stronach internetowych. 
Katiba Zahran pisał, że od dawna marzył by zostać męczennikiem, żeby „pomścić krew męczenników w Palestynie” by w ten sposób dołączyć do Proroka Mahometa w raju, jak również do „proroków, ludzi prawych, męczenników i cnotliwych”. Prosił rodzinę o wybaczenie i błagał ich, by nie obchodzili żałoby, przypominając im o wierze muzułmańskiej, że męczennik może ręczyć za swoich 70 krewnych, by weszli do raju. Rozpoczął testament of przeklinania Żydów. 

Więcej
wwi_book

Strach przed GMO
i Dunning-Kruger
Steven Novella


W nowoczesnym społeczeństwie, z wiecznym dostępem do internetu, brak informacji jest znacznie mniejszym problemem niż informacja wprowadzająca w błąd lub niepoprawna, jak powiedział Dunning (ze słynnej pary Dunning-Kruger):


Umysł ignoranta nie jest czystym, pustym naczyniem, ale jest zagracony nieistotnymi lub wprowadzającymi w błąd doświadczeniami życiowymi, teoriami, faktami, intuicjami, strategiami, algorytmami, metaforami i przeczuciami, które, niestety, mają wygląd i robią wrażenie użytecznej i dokładnej wiedzy.  

Więcej

Czy huragan Irma
był karą boską?
Z materiałów MEMRI

Karykatura w wychodzącej w Londynie gazecie “Al-Quds Al-Arabi”: Irma jako \

Szkody wyrządzone przez huragan Irma na Florydzie wywołały wiele reakcji w arabskich mediach społecznościowych, których użytkownicy często wyrażali radość z powodu katastrofy i wyrażali swoje głębokie przekonanie, że huragan Irma jest karą boską za politykę administracji USA wobec krajów arabskich i muzułmańskich.

Muhammad Al-Sabi'i z Arabii Saudyjskiej tweetował: "Allahu, uczyń huragan Irma karą... 

Więcej

Niespójne koncepcje Boga,
Część II
Lucjan Ferus


Jest to kontynuacja pierwszej części  o tym samym tytule. Przypomnę, iż w poprzednim tekście przedstawiłem  koncepcję Boga Jahwe (judaizm), oraz koncepcję Boga Jezusa Chrystusa (chrześcijaństwo). Te religie zaliczają się do monoteistycznych, czyli wyznających jednego, jedynego (a więc tego samego) Boga. W tej części chciałbym przedstawić trzecią z religii monoteistycznych – islam z Bogiem Allahem. Jak przedstawia się koncepcja tego Boga? Czy jest ona tożsama z koncepcjami Boga opisanymi powyżej? Otóż nie.

Więcej

W poszukiwaniu definicji
islamu i islamizmu
Tufail Ahmad


Przez ponad 1400 lat islamu liczni islamscy uczeni, nauczyciele i inni próbowali zrozumieć islam. Każdy z nich proponuje definicję tego, czym jest islam. Islamscy uczeni widzą islam jako kompletny sposób życia – jak system idei rządzących wszystkimi sferami indywidualnego i kolektywnego życia muzułmanów. Akademicy, dziennikarze i inni rozumieją islam inaczej. Jedni widzą go jako religię, podczas gdy inni uważają, że islam jest także polityką. W obliczu dżihadystów zabijających w krajach islamskich i nieislamskich, istotne jest dotarcie do definicji islamu.

Więcej
Blue line

o skomplikowane, czyli co zabija
chorych na raka płuc
Paulina Łopatniuk

<span>Kijankowata komórka raka płaskonabłonkowego płuc; F D’Aleo, M Maisano i G Albonico; </span>https://www.flickr.com/photos/pulmonary_pathology/6327961626<span>, CC BY-SA 2.0</span>

Walcząc z dłuższym nieco i wymagającym skupienia tekstem, pomyślałam, że może w czasie pracy nad nim, na jego marginesie niejako, mogłabym wypuścić szybką noteczkę, mniejszą może, ale za to odpowiadającą na często wyrażane w różnych dyskusjach wątpliwości. Niejednokrotnie w rozmowach czy to ze znajomymi na żywo, czy gdzieś w internecie, stykałam się z pytaniem – na co właściwie umierają chorzy na różnorakie nowotwory, co konkretnie zabija chorych na takiego czy innego raka? I cóż, nic dziwnego, że najbardziej zgodne z prawdą odpowiedzi typu “to skomplikowane” albo “bardzo wiele różnych rzeczy” niekoniecznie okazują się satysfakcjonujące.

Więcej

Ograniczanie praw kobiet:
Prawa islamskie i multikulturalizm
Khadija Khan

Haitham al-Haddad jest brytyjskim sędzią sądu szariackiego i członkiem rady konsultacyjnej Islamskich Sądów Szariackich. Wypowiadając się na temat przemocy domowej powiedział: \

Niedawny wyrok, Sądu Najwyższego w Indiach idzie śladami 22 państw muzułmańskich (w tym Pakistanu i Bangladeszu), które zakazały islamskiej praktyki pozwalającej mężowi na błyskawiczny rozwód z żoną przez trzykrotne wypowiedzenie słowa talaq (rozwód – po arabsku), w najnowszych czasach możne to równie dobrze załatwić przez skrzynkę głosową lub SMS-em. Decyzja sądu nie była jednogłośna. Część sędziów była zdania, że zakaz „trzykrotnego talaq” będzie naruszeniem indyjskiej konstytucji, która chroni wolność religii. Większość sędziów stwierdziła jednak, że „trzykrotne talaq” w rzeczywistości jest „sprzeczne z podstawowymi zasadami Świętego Koranu” oraz „że jest zarówno błędną teologią, jak i złym prawem”. W motywacji wyroku stwierdza się, że ta praktyka narusza Artykuł 14 konstytucji Indii, który gwarantuje równość praw.    

Więcej
Blue line

Bakteryjne ogniwa
słoneczne
Steven Novella


Rośliny tworzą energię ze światła – jest to elegancka sztuczka, którą chcielibyśmy zaprząc do własnego użytku. Dokładniej, rośliny potrafią zamieniać światło słoneczne, dwutlenek węgla i wodę w cukry, które są cząsteczkami zawierającymi mnóstwo energii. Cukry można zamienić w etanol, który można używać jako paliwa. To jest zasada biopaliw. Korzyścią tego procesu jest to, że jest węglowo neutralny. Kiedy spalasz biopaliwo, zwracasz do atmosfery CO2, który został z niej uprzednio usunięty przy wytwarzaniu biopaliwa. Nie uwalniasz uprzednio uwięzionego CO2 do obiegu węgla.

Więcej

Kulisy Porozumienia
z Oslo
Yigal Carmon


W 24 rocznicę Umów z Oslo zamieszczamy artykuł prezesa i założyciela MEMRI Yigala Carmona opublikowany w 1994 r. w amerykańskim piśmie “Commentary”, ujawniający kulisy porozumienia z Organizacją Wyzwolenia Palestyny, porozumienia, które nie doprowadziło i nie mogło doprowadzić do pokoju i oznaczało uznanie organizacji terrorystycznej jako jedynego przedstawiciela Palestyńczyków. 

Wbrew kłamliwym przekazom, Arafat i jego ludzie nigdy nie uznali Izraela, ani na chwilę nie wyrzekli się terroryzmu, nigdy nie chcieli i nie planowali pokoju z Izraelem.

Więcej

W poszukiwaniu merytorycznej
bezstronności
Andrzej Koraszewski


Zastanawiam się, czy jest gdzieś w Internecie serwis wiadomości godny tej nazwy? To co widzę to skrzyżowanie serwisów plotkarskich z wiadomościami wrednej teściowej o prowadzeniu domu przez znienawidzoną synową. W blokach ideologicznych osiedli panuje straszliwa ciasnota umysłowa. Nie ma tu hierarchii ważności, „wiadomości” spływają, to wszystko sprawia wrażenie zagubienia samej idei „wiadomości”, wygrało to, co w wiadomościach było zwykle na końcu, czyli „ciekawostki”.   Zapytałem młodszego o 40 lat dziennikarza, czy jest klientela na rzetelny, bezpartyjny (nie obrazkowy) serwis informacyjny, odświeżany trzy, cztery razy dziennie? Odpowiedział uczciwie, że nie wie, bo nikt tej sztuki nie próbował. Otwieram wiadomości i dowiaduję się, że na Syberii niewidomy prosił o białą laskę, a dostał telewizor. Trzęsienie ziemi fascynuje niebieskimi światłami, polska para pojechała w podróż poślubną, a tam Irma.  

Więcej

Studenci, którzy wzywają
do przemocy
Jerry A. Coyne


Zawsze uważałem Students for Justice in Palestine (SJP) za organizację antysemicką, ponieważ są oni “antysyjonistami” (jest to eufemizm dla “antysemityzmu” tak jak “prawa stanowe” były eufemizmem dla “segregacji”). Jak można nie być antysemitą, skoro jest się przeciwnym istnieniu Izraela jako ojczyzny dla potrzebujących schronienia Żydów? Tutaj jest definicja „syjonizmu” z Oxford English Dictionary:

“Ruch współczesnych Żydów, którego celem jest zapewnienie osiedlenia ich rasy na bazie narodowej w Palestynie; po 1948 r. dotyczący głównie rozwoju Państwa Izrael”

Oczywiście, można mówić, że nie jest się antysemitą, a tylko przeciwko polityce państwa Izrael; ale ma znacznie mniej sensu mówienie, że nie jest się antysemitą, a tylko antysyjonistą. To jak powiedzenie: „Nie ma nic przeciwko Żydom, ale uważam, że ich kraj, uznany przez ONZ w 1949 r., powinien zostać zlikwidowany”.

 

Więcej

Centryzm:
manifest umiarkowania
Bo Winegard


Centryzm. Jest to słowo zdecydowanie mięczakowate i nieekscytujące, a często wywołuje szyderstwo jako rodzaj bezbarwnego czyśćca dla tych, którzy boją się podjąć odważną akcję lub postulować wizjonerskie idee polityczne. Co gorsza, jest to nie tyle spójna filozofia, co raczej wiązanka trosk, skarg i obaw o inne filozofie.  Centrum jest tam, gdzie lądują ci, którzy nie potrafią opowiedzieć się za czymś lepszym. A centrysta jest statecznym przyjacielem. który zamawia na deser budyń waniliowy z obawy, że cokolwiek bardziej niezwykłego mogłoby naruszyć jego wrażliwe podniebienie.

Więcej

Palestyńczycy, których media
wolą nie widzieć
Khaled Abu Toameh

Obóz palestyński w Jarmuk koło Damaszku. (Zdjęcie UNRWA/Walla Masaud)

Ponad 1,6 tysiąca Palestyńczyków zaginęło w Syrii, a setki Palestyńczyków zabito od początku wojny domowej. Nie jest to jednak rodzaj wiadomości, które dostają się do mediów głównego nurtu na Zachodzie.
Jeśli chcą zwrócić na siebie uwagę społeczności i mediów międzynarodowych, Palestyńczycy muszą żyć na Zachodnim Brzegu, w Strefie Gazy lub Jerozolimie, To są Palestyńczycy-szczęściarze, których historie (i ciężki los) media międzynarodowe regularnie opisują. 

Więcej
Biblioteka

Nowe pająki
pawie
Jerry Coyne


Pająki pawie są nie tylko piękne, ale są wspaniałymi przykładami doboru płciowego, ponieważ samce mają zdumiewające kolory i wykonują fascynujące pokazy, których używają w próbach przyciągania samic. “Próby” nie znaczą oczywiście, że robią to ze świadomym zamiarem, a jedynie pokazuje rezultaty doboru płciowego.


Jedynym powodem, dla którego pająki pawie nie zyskują tyle uwagi, co ich ptasie odpowiedniki – rajskie ptaki – jest to, że są malutkie, jak ten (wszystkie zdjęcia Jurgena Otto):

Więcej

Oszczerstwo o eksmitowaniu
Palestyńczyków z Jerozolimy
Lyn Julius

Times of London, 6 września

Historia eksmisji arabskiej rodziny Szamasneh z domu w jerozolimskiej dzielnicy Szimon Hacaddik szerzy się po całym świecie jak ogień na prerii. Pisały i mówiły o tym niezliczone media arabskie, jak również prasa zachodnia głównego nurtu, taka jak „Washington Post” i „Times of London".


Jest to dar dla palestyńskiej machiny propagandowej: Izraelczycy są przedstawieni jako bezduszni ludzie, którzy wyrzucają arabskich starców na ulicę. Nawet “Borneo Bulletin”  przekazał swoim czytelnikom właśnie taką obciążającą informację. 

Więcej
Blue line

Obserwowanie wielorybów
w Monterey Bay
Bruce Lyon

Burzyk różowonogi (Puffinus creatopus) przelatuje nad wynurzającym się wielorybem.

Kilka dni temu wybrałem się na obserwowanie wielorybów z moim ulubionym zespołem, Sanctuary Cruises, z Moss Landing w Kalifornii. Obecnie jest tak wiele wielorybów w Monterey Bay, że wygląda to jak zupa wielorybia – gdzie nie spojrzeliśmy, tam były  humbaki (Megaptera novaeangliae). Spędzały lato w zatoce, żerując na obfitej żywności, którą w tym roku wydają się być sardele.

Więcej

Nauczyciel Chameneiego
- Kim Il Sung
Amir Taheri

Stara ambasada Korei Północnej w Teheranie, Iran, 2011 r. (Zdjęcie: Kransky/Wikimedia Commons)

Według początkowej narracji ideologii chomeinistów,  “doskonałe państwo”, do którego powinni dążyć muzułmanie, istniało w krótkim okresie Kalifatu za rządów Alego Ibn Abi-Taliba, kiedy sprawował on władzę wśród rewolt i wojny domowej. Teraz jednak wydaje się, że chomeiniści znaleźli inny “idealny model”.

Więcej

Niespójne koncepcje
Boga
Lucjan Ferus


Co jest najbardziej przekonującym dowodem na to, iż wszyscy nasi bogowie zostali stworzeni ludzką wyobraźnią w czasie kulturotwórczego procesu, trwającego kilkadziesiąt tysięcy lat? Otóż jest to owa niespójność koncepcji Boga, jaką można choćby zaobserwować w trzech największych religiach monoteistycznych: judaizmie, chrześcijaństwie i islamie. Każda z tych religii odwołuje się do jednego, jedynego Boga, zatem koncepcja tegoż Boga powinna być jednakowa dla nich wszystkich, nieprawdaż?

Więcej

Socjalizm głupców,
czyli o lewicowym antysemityzmie
Andrzej Koraszewski

Parlament Europejski oklaskuje kłamstwa Abbasa o zatruwaniu palestyńskiej wody przez Żydów (czerwiec 2016)

Seymour Martin Lipset znany jest przede wszystkim jako amerykański socjolog polityki, badacz społeczeństwa otwartego, znawca Arystotelesa i Tocqueville’a. 3 stycznia 1971 roku „The New York Times” opublikował jego artykuł pod tytułem ”Socjalizm głupców”. Lipset, urodził się w Nowym Jorku, ale jego rodzice byli emigrantami z Rosji. W młodości był członkiem Partii Socjalistycznej, z czasem doszedł do wniosku, że podział na lewicę i prawicę jest sztuczny i wprowadzający w błąd, co więcej, że lewica i prawica ma podobne skłonności do uproszczeń, ideologicznych utopii i paranoicznych obsesji.

Więcej
Dorastać we wszechświecie

Ofiary islamizacji Turcji:
kobiety
Burak Bekdil

Patrząc na Afrykę
oczyma Ryszarda Kapuścińskiego
Andrzej Koraszewski

Chrześcijanie,
którzy kochają zbrodniarzy
Denis MacEoin

Znowu kopią Darwina,
tym razem w “Times”
Jerry A. Coyne

Czy pakistańska broń atomowa
wpadnie w ręce dżihadystów?
Tufail Ahmad

Medycyna alternatywna
zabija
Steven Novella

Szef ONZ Guterres, media
i palestyńskie fake news
Bassam Tawil

Wiecej o biologii
i rasie
Greg Mayer

Czego lub kogo
mamy się bać?
Andrzej Koraszewski

O rzeczywistości rasy
i odrazie do rasizmu
B. Winegard, B. Winegard i B. Boutwell

Palestyńczycy:
Niszczenie sądownictwa
Khaled Abu Toameh

Trzy stulecia
bałwochwalstwa
Lucjan Ferus

Kultura tolerancji jest zastępowana
przez kulturę nietolerancji?
Saher Fares

Panie doktorze,
to nie rak
Paulina Łopatniuk

My, muzułmanie,
jesteśmy płaczliwymi łobuzami
Maajid Nawaz

Blue line
Polecane
artykuły

Nowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawiscNiedożywienie w UgandzieEwolucja nieuniknionaStarty z powierzchniNiewolnictwo seksualneMiłość teoretycznie przyzwoitychPsy nie idą do NiebaProblem zielonych strachówAntysemiccy ŻydziNowy gatunek homininów na czołówkach gazet.


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk