Prawda

Sobota, 9 grudnia 2023 - 12:30

« Poprzedni Następny »


Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru


Bassam Tawil 2023-08-21

<span> Palestyńscy terroryści już zamienili kontrolowaną przez Hamas Strefę Gazy w bazę do wystrzeliwania dziesiątek tysięcy rakiet w kierunku Izraela. Teraz terroryści, z pomocą Iranu, próbują wykorzystać Zachodni Brzeg [Judeę i Samarię] do strzelenia rakietami na izraelskie społeczności cywilne. Na zdjęciu: Resztki rakiet wystrzelonych z Gazy na Sderot. Źódło zdjęcia: Wikipedia</span>)
 Palestyńscy terroryści już zamienili kontrolowaną przez Hamas Strefę Gazy w bazę do wystrzeliwania dziesiątek tysięcy rakiet w kierunku Izraela. Teraz terroryści, z pomocą Iranu, próbują wykorzystać Zachodni Brzeg [Judeę i Samarię] do strzelenia rakietami na izraelskie społeczności cywilne. Na zdjęciu: Resztki rakiet wystrzelonych z Gazy na Sderot. Źódło zdjęcia: Wikipedia)

Palestyńscy terroryści ciężko pracują, aby zamienić Zachodni Brzeg w bazę do prowadzenia wojny z Izraelem. Już zamienili kontrolowaną przez Hamas Strefę Gazy w bazę do wystrzeliwania dziesiątek tysięcy rakiet w kierunku Izraela. Teraz terroryści, z pomocą Iranu, próbują wykorzystać Zachodni Brzeg do strzelenia rakietami na izraelskie społeczności cywilne.

Niedawne posunięcie administracji USA, by dać Iranowi dostęp do co najmniej 16 miliardów dolarów, w tym 6 miliardów dolarów przetrzymywanych w Korei Południowej, w ramach umowy o wymianie więźniów, niewątpliwie przyniesie korzyści palestyńskim agentom terroru Teheranu: Hamasowi i Palestyńskiemu Islamskiemu Dżihadowi. Te dwie grupy terrorystyczne, które dążą do zniszczenia Izraela, od dawna otrzymują pomoc finansową i wojskową od irańskich mułłów.


Co gorsza, nadzór
 Kongresu USA, wymagany w przypadku jakiejkolwiek umowy z Iranem, został pominięty w tym tygodniu, kiedy administracja Bidena, najwyraźniej chcąc uniknąć kontroli, ogłosiła swoje plany podczas letniej przerwy w Kongresie. Jak donosi Richard Goldberg 15 sierpnia w The Disastrous Implications of the $6 Billion Hostage Deal: That it will encourage hostage diplomacy among our foes is the least of the problems [Katastrofalne implikacje umowy o zakładnikach z 6 miliardami dolarów:  To, że zachęci ona naszych wrogów do dyplomacji zakładników, jest najmniejszym problemem]:

„To, że Biały Dom ogłosił tę umowę podczas sierpniowej przerwy w Kongresie, nie było przypadkiem. Przesłuchania w trybie pilnym nie mogą się odbywać. Uchwał o dezaprobacie nie można przyspieszyć. Prezydentowi Bidenowi udało się uniknąć Ustawy o przeglądzie umowy nuklearnej z Iranem, która wymaga od niego powiadomienia Kongresu o każdej umowie z Iranem związanej z jego programem nuklearnym przed zniesieniem sankcji”.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy grupa związana z wspieranym przez Iran ruchem terrorystycznym Hamas wystrzeliła co najmniej sześć rakiet w kierunku izraelskich społeczności z obszaru Dżenin na północnym Zachodnim Brzegu.


15 sierpnia Siły Obronne Izraela napisały na Twitterze :

„6 rakiet w 3 miesiące


To liczba nieudanych prób wystrzelenia rakiet przeprowadzonych w rejonie Okręgowej Brygady Menaszy w ciągu ostatnich 3 miesięcy, z których ostatnia miała miejsce niedawno.


Będziemy kontynuować działania, aby udaremnić wszelkie groźby wobec izraelskich cywilów”.

27 lipca IDF ogłosiły:

„Wystrzelono rakietę w kierunku izraelskiej społeczności Ram On.


Jednakże resztki rakiety zostały zlokalizowane przez siły bezpieczeństwa w sąsiedztwie palestyńskiego miasta Silat al-Harithija.


To doskonały przykład terrorystów wykorzystujących nowe sposoby grożenia niewinnym izraelskim cywilom bez troski o życie Palestyńczyków”.

Ostatnia rakieta została wystrzelona w kierunku Izraela 15 sierpnia. Grupa terrorystyczna stojąca za atakami nazywa się Batalion Ajjasz na cześć Jahji Ajjasza, arcyterrorysty Hamasu, który stał za serią samobójczych zamachów bombowych w Izraelu w latach 90. W zamachach, które zorganizował, zginęło około 90 Izraelczyków, z tego większość cywilów. Ajjash jest czczony przez wielu Palestyńczyków, którzy nazwali ulice i inne miejsca na jego imieniem.


Rakiety wystrzelone z rejonu Dżenin jak dotąd nie wyrządziły żadnych szkód i nikt nie został ranny.


filmie opublikowanym w mediach społecznościowych 15 sierpnia Batalion Ajjasz ogłosił:

„Nasi mudżahedini [wojownicy] byli w stanie ostrzelać osadę Szaked, na zachód od Dżeninu, rakietą Kassam 1 w odpowiedzi na zbrodnie okupanta przeciwko naszemu ludowi i pomścić krew naszych męczenników”.

W zeszłym miesiącu ta sama grupa terrorystyczna powiedziała, że „pomimo złożonych i delikatnych warunków bezpieczeństwa [na Zachodnim Brzegu] oraz braku zdolności i narzędzi Batalion Ajjasz nadal rozwija się i przygotowuje [do przeprowadzania ataków rakietowych]”. Według grupy „przygotowania i rozwój trwają, a następna [faza] będzie większa”.


Kiedy terroryści mówią o „złożonej i delikatnej” sytuacji, przechwalają się, że byli w stanie wystrzelić rakiety pomimo obecności sił bezpieczeństwa Izraela i Autonomii Palestyńskiej (AP) na Zachodnim Brzegu. Podczas gdy IDF twierdzi, że robi wszystko, co w jego mocy, aby zwalczać terroryzm na Zachodnim Brzegu, siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej najwyraźniej nie robią wiele, aby powstrzymać grupy terrorystyczne działające na obszarach pod ich kontrolą.


W zeszłym miesiącu Saleh Arouri, wiceprzewodniczący biura politycznego Hamasu, przechwalał się, że jego grupa jest odpowiedzialna za ataki rakietowe z Zachodniego Brzegu:

„Stan oporu na Zachodnim Brzegu rozwija się i [Izrael] wpada w panikę, obserwując jego rozwój, jak to miało miejsce w Strefie Gazy… Bojownicy ruchu oporu na Zachodnim Brzegu używają noży, pistoletów i karabinów, a także urządzeń wybuchowych i rakiet”.

Ataki rakietowe są częścią nasilenia prób palestyńskich agentów Iranu, Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu (PIJ), zakorzenienia się na Zachodnim Brzegu i stworzenia infrastruktury wojskowej do przeprowadzania stamtąd ataków terrorystycznych i walki zbrojnej przeciwko Izraelowi, jak podaje raport Middle East Media Research Institute (MEMRI):

„Jest jasne, że organizacje terrorystyczne zmieniają swoje metody prowadzenia wojny i sposób prowadzenia walki zbrojnej przeciwko Izraelowi z Zachodniego Brzegu i próbują powielić na Zachodnim Brzegu metody stosowane do walki z Izraelem w Strefie Gazy. W tym celu działają na trzy sposoby:

  • Przez ciągłe wysiłki zmierzające do uzbrojenia Zachodniego Brzegu, w tym produkcji broni i zaawansowanych urządzeń wybuchowych
  • Przez kopanie tuneli i wystrzeliwanie rakiet
  • Utrzymując antyizraelską współpracę wojskową między organizacjami terrorystycznymi, na wzór wspólnej sceny wojennej w Strefie Gazy”.

W raporcie MEMRI odnotowano również, że wysiłki zbrojeniowe na Zachodnim Brzegu są energicznie wspierane przez Islamską Republikę Iranu na rozkaz irańskiego najwyższego przywódcy Alego Chameneiego:

„Chamenei wydał te rozkazy dziesięć lat temu, a kolejni dowódcy irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej wielokrotnie deklarowali, że wykonują te rozkazy. Przywódcy Hamasu i PIJ regularnie dziękują Iranowi publicznie za pomoc wojskową dla ich organizacji, w tym na Zachodnim Brzegu”.

W czerwcu przywódcy Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu odwiedzili Teheran, gdzie dyskutowali z irańskimi urzędnikami o sposobach nasilenia ataków „oporu” przeciwko Izraelowi, zwłaszcza na Zachodnim Brzegu.


W wywiadzie dla należącej do Kataru telewizji Al-Dżazira, sekretarz generalny PIJ, Zijad al-Nachaleh, ujawnił, że Iran dostarcza palestyńskim grupom terrorystycznym pomoc militarną:

„Dostarczają nam również wiedzy wojskowej… Uważam, że większość pomocy finansowej i wojskowej trafia do Hamasu. Hamas otrzymuje więcej niż Palestyński Islamski Dżihad, być może dlatego, że jest większy od nas”.

Także przywódca Hamasu, Ismail Hanija, chwalił Iran za dostarczanie jego grupie pieniędzy i broni. „Chcę podziękować tym, którzy dali pieniądze i broń dzielnemu ruchowi oporu: Islamskiej Republice Iranu” – powiedział.


Sądząc z oświadczeń przywódców Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu, palestyńscy terroryści, którzy teraz strzelają rakietami do społeczności izraelskich z Zachodniego Brzegu, nie mogliby tego zrobić bez pomocy Iranu. Hamas i PIJ nie uznają prawa Izraela do istnienia. Te dwie grupy są odgałęzieniami Bractwa Muzułmańskiego, którego jawnym celem jest ustanowienie suwerennego państwa islamskiego, które zastąpiłoby Izrael.


Karta
 Hamasu stanowi:

„Ziemia Palestyny jest islamskim Wakf poświęconym dla przyszłych pokoleń muzułmańskich aż do Dnia Sądu Ostatecznego. Nie wolno roztrwonić jej ani żadnej jej części. Nie wolno zrezygnować z niej ani żadnej jej części”.

Karta Hamasu również otwarcie stwierdza:

„Nie ma rozwiązania kwestii palestyńskiej inaczej niż przez dżihad [świętą wojnę]. Inicjatywy, propozycje i międzynarodowe konferencje są stratą czasu i daremnymi przedsięwzięciami”. (Artykuł 13)

Podobnie Palestyński Islamski Dżihad chce ustanowić suwerenne, islamskie państwo palestyńskie z granicami geograficznymi mandatowej Palestyny sprzed 1948 roku. Podobnie jak Hamas, opowiada się za zniszczeniem Izraela środkami przemocy; traktuje konflikt arabsko-izraelski jako wojnę ideologiczną, a nie spór terytorialny.


W wywiadzie z 2009 roku były przywódca PIJ, Ramadan Szalah, powiedział: „Nigdy, pod żadnym pozorem, nie zaakceptuję istnienia państwa Izrael”.


Palestyńscy terroryści, którzy strzelają rakietami do Izraela, nie robią tego, ponieważ chcą wypędzić Żydów z Zachodniego Brzegu. Zamiast tego wystrzeliwują rakiety, ponieważ chcą zniszczyć Izrael.


Ci Amerykanie i Europejczycy, którzy wzywają do ustanowienia niepodległego państwa palestyńskiego na Zachodnim Brzegu, ignorują groźby Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu kontynuowania walki aż do likwidacji Izraela. Rakiety wystrzeliwane z Zachodniego Brzegu powinny być głośnym dzwonem alarmowym dla wszystkich, którzy nadal mówią o tzw. rozwiązaniu w postaci dwóch państw.


Terroryści są w stanie wystrzelić rakiety z Zachodniego Brzegu, podczas gdy izraelskie siły bezpieczeństwa wciąż tam są. Nietrudno wyobrazić sobie, co by się stało, gdyby Izrael wycofał się z tych terytoriów. Po wycofaniu się Izraela ze Strefy Gazy w 2005 r. palestyńskie grupy terrorystyczne wystrzeliły dziesiątki tysięcy rakiet w kierunku izraelskich miast i miasteczek. Wycofanie się Izraela z Zachodniego Brzegu oznaczałoby oddanie tego obszaru pod całkowitą kontrolę Iranu i jego palestyńskich agentów terrorystycznych oraz przekształcenie go w kolejną bazę dżihadu – nie tylko przeciwko Izraelowi, ale i Zachodowi.  

 

Link do oryginału: https://www.gatestoneinstitute.org/19894/iran-west-bank-terror-base

Gatestone Institute, 17 sierpnia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

*Bassam Tawil jest muzułmańskim badaczem i publicystą mieszkającym na Bliskim Wschodzie.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 312 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak ci popierający Hamas zachodni liberałowie śmią twierdzić, że przemawiają w moim imieniu, Araba, który cierpiał z powodu islamskiego terroru   Abdul-Hussain   2023-12-09
Dwaj marokańscy intelektualiści potępiają Hamas; inni ich potępiają     2023-12-08
Hamas morduje także muzułmanów   Toameh   2023-12-07
Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk