Prawda

Niedziela, 19 maja 2019 - 10:02

« Poprzedni Następny »


Czas pociągnąć do odpowiedzialności “kapłanów-cudotwórców”


Leo Igwe 2018-01-27

Pastor daje środek dezynfekujący członkini kościoła cudów w Afryce Południowej
Pastor daje środek dezynfekujący członkini kościoła cudów w Afryce Południowej

Powołując się na zaniepokojenie twierdzeniami o „cudownych pieniądzach”, władze Botswany zamknęły Kościół Zgromadzenia Oświeconych Chrześcijan samozwańczego proroka z Malawi, Shepherda Bushiriego. Kościół Bushiriego nauczał swoich członków, że mogą zdobywać pieniądze poprzez magię. Rząd oświadczył, że to nauczanie łamie prawa kraju. Jest to tylko jeden incydent wśród wielu – ostatnio pojawiło się wiele relacji o nadużyciach i oszukańczych twierdzeniach samozwańczych pastorów, księży, proroków i „ludzi Boga” w Afryce.

Dlaczego afrykańskie rządy powinny zacząć rozprawiać się z oszukańczymi kapłanami-cudotwórcami i ich kościołami? Ich kłamliwe twierdzenia i obietnice oszukują, szkodzą i są sposobem na wyłudzanie pieniędzy od Afrykańczyków, z których wielu znajduje się w trudnej sytuacji i nie można tolerować zabobonu, który pogarsza ich położenie.


Lekkomyślne i nieodpowiedzialne twierdzenia


Kapłani-cudotwórcy przedstawiają oszukańcze i absurdalne twierdzenia, by dowieść swojego boskiego namaszczenia i nadnaturalnych mocy. Skłaniają swoich chrześcijańskich wyznawców do wiary, że ich sprzeczne z intuicją oświadczenia są bezpośrednimi objawieniami od Boga lub nieomylnymi proroctwami. Mimo braku jakiegokolwiek wykształcenia medycznego wielu z tych pastorów twierdzi, że znają przyczyny i terapie chorób, przyczyny śmierci i innych nieszczęść. Głoszą proroctwa, udając, że znają lub potrafią przewidzieć przyszłość. Na przykład, Bushiri twierdził, że wyleczył ludzi z HIV i wskrzesił zmarłych. W jednym z bardziej osławionych wyczynów Shepherd Bushiri opublikował wideo, na którym rzekomo lewitował nad ziemią.  


Pastor T.B Joshua i Wielebny Enoch Adeboye z Nigerii głoszą uzdrawianie wiarą, jak również wydają profetyczne deklaracje o wynikach wyborów i meczów futbolowych, wypadkach lotniczych i śmierci prezydentów. Prorok z Zimbabwe, Paul Sanyangore, twierdził, że ma bezpośredni numer telefonu do Nieba i że rozmawia z Bogiem. Inny pastor twierdził, że zrobił sobie selfie z aniołami, odwiedził piekło i zabił Szatana. Wielu afrykańskich pastorów jawnie i publicznie oznajmia, że Bóg do nich mówił lub przysłał im komunikat do przekazania członkom ich kościoła.  


Dramat i oszustwo


Afrykańscy pastorzy nie poprzestają na czynieniu bezpodstawnych i nieuzasadnionych twierdzeń. Dramatyzują, inscenizują i robią przedstawienia, które przekonują ludzi, że ich twierdzenia są prawdziwe i rzeczywiste. Pastorzy-cudotwórcy realizują manipulacyjne i oszukańcze widowiska, by zademonstrować obecność Boga oraz ich rzekomo boskie namaszczenie i nadnaturalne moce. Udają, że rozmawiają z Bogiem, z aniołami lub z duchem świętym. Systematycznie kłamią swoim wyznawcom. Organizują „uzdrawianie wiarą”, które ściślej można nazwać oszukańczymi sesjami uzdrawiania. Podczas tych imprez osoby, które zostały uprzednio nauczone i przekupione udają ślepych lub kalekich i następnie „zostają” uzdrowione.  


Ci religijni oszuści organizują sesje egzorcyzmów, gdzie udają wyrzucanie demonów w postaci gadów lub owadów z ciał swoich wyznawców. Jednym z celów tych oszukańczych praktyk jest zdobycie zaufania i obrabowanie łatwowiernych ludzi z pieniędzy przy pomocy  kuglarskich sztuczek.


Wyłudzanie i wykorzystywanie


Afrykańscy pastorzy cudotwórcy organizują spektakle, które mają ludzi przekonać, że potrafią tworzyć pieniądze cudownym sposobem. Wyłudzają pieniądze od swoich wiernych reklamując się, że potrafią im dać “cudowne” pieniądze za prawdziwą gotówkę. W Nigerii na przykład znane są praktyki nazywane  “sianiem ziarna”. Pastorzy wzywają wiernych, aby “zasiali ziarno” dając pieniądze Bogu. Przekonują ludzi, z których większość musi się utrzymać za mniej niż jednego dolara dziennie, że pieniądze dane Bogu mają moc rozmnażania się. Im więcej oddasz Bogu, tym więcej od niego otrzymasz. Oczywiście, ci pastorzy publikują w swoich parafialnych gazetkach nazwiska i świadectwa ludzi, którzy zasiali ziarna, dając pieniądze Bogu i te ziarna przyniosły im dorodny plon.           


Przekonani tym kuglarstwem członkowie kościoła oddają ostatnie grosze, żeby “zasiać ziarno”. Pożyczają pieniądze od przyjaciół i członków rodziny, żeby “zasiać ziarno”, tyle, że to ziarno jakoś nie daje plonów. Były przypadki oddania pastorowi pieniędzy przeznaczonych na utrzymanie rodziny, funduszy publicznych, lub należących do przedsiębiorstwa, w którym pracowali.     


Co więcej, afrykańscy pastorzy chętnie handlują poświęconą wodą, chusteczkami, oliwą, mydłem, przedmiotami, które przez poświęcenie rzekomo stają się święte, a tym samym bardziej cenne. Kapłani przekonują swoich wiernych, że kupno tych rzeczy, może uzdrowić, przynieść fortunę lub szczęście. Pora, żeby afrykańskie rządy przyjrzały się tym praktykom i zamknęły ten oszukańczy biznes.


Podziały i konflikty w rodzinie


Ci obiecujący cuda pastorzy są przyczyną niezliczonych problemów w afrykańskich rodzinach i w społecznościach. Ich proroctwa napędzają nienawiść, podejrzliwość, podziały i konflikty, podżegając ludzi przeciwko sobie nawzajem. Często używają tych proroctw, żeby piętnować ludzi rzekomo odpowiedzialnych za biedę i niepowodzenia, za choroby i śmierć w rodzinie. Napiętnowani są nierzadko atakowani, czasem są zabijani przez motłoch.        


Kilka lat temu ksiądz katolicki w Nigerii, nazywany ojcem Powagą, odwiedził społeczność w Południowej Nigerii. Młodzież zaprosiła tego kapłana, aby odprawił modły, by skończyło się bezrobocie i brak postępu. Podczas tych modłów ojciec Powaga stwierdził, że to demony mieszkające w pobliskich drzewach powodują nieszczęścia tej młodzieży.  Wezwał młodych ludzi do wycięcia tych drzew.  Młodzież zabrała się za wycinanie drzew podejrzanych o to, że są siedliskami złych duchów. Okazało się to okazją do wyrównywania sąsiedzkich porachunków i wycięto wiele drzew nielubianych sąsiadów, którym się lepiej powodziło.      


W innym przypadku wieśniak zaczął protestować, kiedy zaczęto ścinać drzewo w jego obejściu. Kiedy młodzież zaatakowała go maczetami, postrzelił jednego młodego mężczyznę w nogę. Tłum wpadł do jego mieszkania, zaczął rabować, a potem podpalił dom. Tego rodzaju zamieszki w następstwie proroctw i cudów kapłanów zdarzają się dość często. Ci afrykańscy prorocy są źródłem waśni i konfliktów. Często wykorzystują kłótnie i spory, które drzemią w każdej społeczności.     


Krzywdy i dehumanizujące praktyki

Głoszący cuda kapłani poddają również członków swoich kościołów nieludzkim i poniżającym praktykom. Stosują publiczne i prywatne upokarzanie wiernych przy równoczesnym zapewnianiu, że się za nich modlą, lub że wypędzają z nich demony. Były doniesienia o kapłanach żądających od parafian jedzenia trawy. Niektórzy księża kazali ludziom pić benzynę lub środki chemiczne. Jeszcze inni opryskiwali wiernych środkiem insektobójczym. Jeden z pastorów kazał kobietom rozebrać się do naga i chodzić dookoła kościoła. Ten sam kapłan oświadczył, że wąż zamienił się w czekoladę i kazał jeść jego mięso. Biskup w Ghanie zapewniał, że może powiększać penisy i sfilmowano go jak dotykał penisy członków kościoła. Dla odmiany “prorok” z Południowej Afryki podobno wyganiał z kobiet demony wkładając im palec do pochwy.           


Śmierć i uszkodzenie zdrowia


Te aktywności afrykańskich kapłanów-cudotwórców kończą się czasem śmiercią lub chorobami wiernych. Znane są liczne przypadki śmierci chorych na AIDS, którzy na polecenie kapłana przerwali kurację medyczną. Niedawno chore dziecko zmarło w kościele proroka Mboro w Południowej Afryce. Matka przyniosła córkę w ciężkim stanie prosząc o jej uzdrowienie. Dziewczynka zmarła, chociaż w szpitalu mogła być uratowana.       


W nigeryjskiej wiosce przegoniono proroka, kiedy zmarła kobieta, której udzielał duchowej pomocy. Ta kobieta zmarła po tym jak prorok oblał jej genitalia jakimiś chemikaliami. Wielu Afrykanów nadal umiera lub naraża się na poważne choroby w efekcie oszukańczych praktyk kapłanów. Ci kapłani przedstawiają się jako lekarze, eksperci w dziedzinie medycyny, a swoje kościoły prezentują jako szpitale. Niestety, rządy krajów afrykańskich nie robią praktycznie nic, aby przeciwdziałać tym oszukańczym praktykom.      


Działalność tych kapłanów-cudotwórców jest źródłem zniszczenia i tragedii tysięcy rodzin i całych społeczności w naszym regionie. Propagują oszustwo i głoszą bezpodstawne, absurdalne twierdzenia. Wyłudzają pieniądze od swoich parafian. Ci cudotwórcy podżegają do nienawiści i podziałów, szerząc zabobony. Jest to działalność przestępcza powodująca szkody zdrowotne i śmierć. Rządy krajów afrykańskich powinny pójść w ślady Botswany, podejmując kroki prawne przeciw tym kapłanom i zamykając ich kościoły. Rządy muszą ujawnić te oszukańcze praktyki i pociągnąć tych kapłanów do odpowiedzialności za ich zbrodnie.

 

Africa’s ‘Miracle Pastors’ Must Be Held Accountable

Modern Ghana, 14 stycznia 2018

Tłumaczenie: Andrzej KoraszewskiLeo Igwe

Sekretarz Nigeryjskiego Ruchu Humanistycznego, działacz Center for Inquiry w Nigerii, członek IHEU i Atheist Alliance International. Jest redaktorem "Humanist Inquirer" i autorem wielu artykułów wolnomyślicielskich. Większość swojego czasu poświęca ratowaniu dzieci oskarżanych o czary.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 549 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Rozmyślając nad sensem życia (VII)   Ferus   2019-05-19
Rozmyślając nad sensem życia (VI)   Ferus   2019-05-12
De non existentia Dei   Koraszewski   2019-05-06
Rozmyślając nad sensem życia (V)   Ferus   2019-05-05
Nieszczęsny ateizm. List do przyjaciela   Koraszewska   2019-05-04
Ewangelia według pana Jeża   Koraszewski   2019-05-02
Biły się dwa bogi   Koraszewski   2019-04-29
Rozmyślając nad sensem życia IV.   Ferus   2019-04-28
Ani nie manifest, ani nie tak nowego ateizmu   Koraszewski   2019-04-26
Wzrastająca obecność boga   Koraszewski   2019-04-22
Rozmyślając nad sensem życia (III)   Ferus   2019-04-21
Dziękujmy Panu, korona cierniowa ocalona   Koraszewski   2019-04-19
Czary, zagrożenie bezpieczeństwa i prawo szariatu   Igwe   2019-04-16
Rozmyślając nad sensem życia (II).   Ferus   2019-04-14
Dlaczego ateiści walczą o prawo wyjścia z cienia w Afryce i nie tylko w Afryce?   Igwe   2019-04-10
Rozmyślając nad sensem życia   Ferus   2019-04-07
Krzywdy wyrządzone ludzkości przez naukę   Ferus   2019-04-01
Zdobywca nagrody Templetona i jego nonsensy w „Scientific American”   Coyne   2019-03-28
Mały Traktat o duszy dziecka poczętego tak lub inaczej   Koraszewski   2019-03-26
Czy religijne prawdy są zbyt trudne do zrozumienia? (II)   Ferus   2019-03-24
Zwalczanie oszukańczych kapłanów i komercjalizacji religii w Republice Południowej Afryki   Igwe   2019-03-23
Dlaczego musiałem zostać ateistą   Ferus   2019-03-17
Eks-ateistka obnaża nędzę ateizmu   Koraszewski   2019-03-07
Ego kontra Świadomość. Czyli lepiej żyć złudzeniami czy prawdą o rzeczywistości?   Ferus   2019-03-03
Trzy dni, które nie wstrząsną Kościołem   Koraszewski   2019-02-25
Ego kontra Świadomość II. Czyli lepiej żyć złudzeniami czy prawdą o rzeczywistości?   Ferus   2019-02-24
Kiedy największa na świecie sunnicka instytucja religijne potępi swój kolonializm?    Shoaaib   2019-02-24
Artykuł w ”New York Times”: Nauka może uczyć się od religii   Coyne   2019-02-20
Ego kontra Świadomość. Czyli lepiej żyć złudzeniami czy prawdą o rzeczywistości?   Ferus   2019-02-17
Papież ucałował notorycznego islamistycznego antysemitę   Meotti   2019-02-12
Czy religijne prawdy są zbyt trudne do zrozumienia?   Ferus   2019-02-10
Płaska Ziemia: kwestia wiedzy czy wiary? (II)   Ferus   2019-01-27
Płaska Ziemia: czyli kwestia wiedzy czy wiary?   Ferus   2019-01-20
Zachodni apologeci ekstremizmu   Rafizadeh   2019-01-19
Refleksje po lekturze „Ateisty”   Ferus   2019-01-13
Czy Afryce potrzebna jest religijna reformacja?   Igwe   2019-01-08
Eksperci od „prawdziwej” wolności i grzechu   Ferus   2019-01-06
Ośmioletnia panna młoda   Rafizadeh   2019-01-02
Intrygujące pytanie papieża Franciszka   Ferus   2018-12-30
Tak, jest wojna między nauką a religią   Coyne   2018-12-29
Jasełkowo-teologiczne refleksje dziadka „Maryi panienki”.   Ferus   2018-12-23
Pogodzenie nauki i religii?   Coyne   2018-12-21
Adwokat diabła II.Czyli religijna wersja ludzkich umiejętności „poszukiwania wyjścia”.   Ferus   2018-12-16
Adwokat diabła. Czyli religijne racje zastępujące prawdę.   Ferus   2018-12-09
Duchowni wypaczają religię i mordują kobiety   Reza   2018-12-03
Niechciany dar Boga. Czyli trudności z akceptacją nieuniknionego.   Ferus   2018-12-02
W Nigerii porzucenia religii jest ryzykownym przedsięwzięciem   Igwe   2018-11-29
Człowiek musi w coś wierzyć. Podsumowanie.   Ferus   2018-11-25
 “Islam przeżywa ostre starcie z nowoczesnością i wymaga reform”     2018-11-22
Człowiek musi w coś wierzyć. Schizma arcybiskupa Lefebvre'a   Ferus   2018-11-18
Człowiek musi w coś wierzyć. Mariawici.   Ferus   2018-11-11
Boski niebyt, nauka i patriotyzm   Koraszewski   2018-11-07
Człowiek musi w coś wierzyć. Raskolnicy, Swedenborg.   Ferus   2018-11-04
Człowiek musi w coś wierzyć. Savonarola, Luter i inni   Ferus   2018-10-28
Allah stworzył kobiety, żeby były w domach     2018-10-25
Prawdziwy opór przeciw fanatyzmowi   Chesler   2018-10-24
Człowiek musi w coś wierzyć. Kontynuacja.   Ferus   2018-10-21
List Einsteina kwestionujący religię, biblię i ideę Boga jest znowu na sprzedaż   Coyne   2018-10-19
Jak ekstremistyczny rząd traktuje dziewczynki i kobiety   Bulut   2018-10-19
Szatan pierwszej klasy   Kruk   2018-10-15
Przemyślana odmowa przymusowej relokacji uchodźców   Ferus   2018-10-14
Kiedy rzeczywistość zaprzecza religijnej fikcji. Czyli refleksje nad listem papieża Franciszka do ludu Bożego.   Ferus   2018-10-07
Rozum uskrzydlony wiarą (III)   Ferus   2018-09-30
Rozum uskrzydlony wiarą (II)   Ferus   2018-09-23
Rozum uskrzydlony wiarą   Ferus   2018-09-16
Zbrodnie Boga czy zbrodnie ludzi w imieniu Boga?   Ferus   2018-09-09
Kiedy stworzenie czuje się lepsze od Stwórcy.   Ferus   2018-09-02
Na skrzydłach Nauki i Wiary (III)   Ferus   2018-08-26
Na skrzydłach Nauki i Wiary (II)   Ferus   2018-08-19
Na skrzydłach Nauki i Wiary   Ferus   2018-08-12
Religia i strach, historia hidżabu   Rafizadeh   2018-08-10
Dziecko, grzech i kochający Ojciec w niebie   Ferus   2018-08-05
Refleksje sprzed lat: Na skrzydłach Nauki i Wiary II.   Ferus   2018-07-29
Refleksje sprzed lat: Na skrzydłach Nauki i Wiary.   Ferus   2018-07-22
Bogowie jak ludzie: bogowie na niby (VI)   Ferus   2018-07-15
Czy panie zaorzą Kościół?   Koraszewski   2018-07-09
Bogowie jak ludzie: bogowie na niby (V)   Ferus   2018-07-08
Bogowie jak ludzie: bogowie na niby (IV)   Ferus   2018-07-01
Wolna myśl, religianctwo i nasze uniwersytety   Igwe   2018-06-29
Bogowie jak ludzie: bogowie na niby (III)   Ferus   2018-06-24
Bogowie jak ludzie: bogowie na niby (II)   Ferus   2018-06-17
Bogowie jak ludzie: bogowie na niby   Ferus   2018-06-10
Islam jest nie do pogodzenia z wolnością   Imani   2018-06-06
Człowiek musi w coś wierzyć. Nestorianizm.   Ferus   2018-06-03
Wielkie urojenie świętych pism   Mohamed   2018-06-01
Niech przemówią tureccy uczeni: zobaczymy czym jest islamizm   Bekdil   2018-05-30
Człowiek musi w coś wierzyć. Arianizm.   Ferus   2018-05-27
Seks w Kościele Powszechnym   Koraszewski   2018-05-25
Człowiek musi w coś wierzyć. Spadkobiercy manicheizmu.   Ferus   2018-05-20
Ateizm w Nigerii Północnej   Igwe   2018-05-15
Człowiek musi w coś wierzyć. Manicheizm.   Ferus   2018-05-13
Paradoksy cudu Słońca w Fatimie   Ferus   2018-05-06
Człowiek w labiryncie iluzji. Suplement II.   Ferus   2018-04-29
Człowiek w labiryncie iluzji. Suplement.   Ferus   2018-04-22
Człowiek w labiryncie iluzji. Część VI.   Ferus   2018-04-15
Australijski arcybiskup odmawia informowania o pedofilii księży i ich ofiarach   Coyne   2018-04-12
Nocna rozmowa z biskupem o sensie życia   Koraszewski   2018-04-09
Człowiek w labiryncie iluzji (Część V)   Ferus   2018-04-08
Człowiek w labiryncie iluzji  (Część IV)   Ferus   2018-04-02
Czy Bóg kocha małpi patriotyzm?   Koraszewski   2018-03-26

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamiki


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk