Prawda

Środa, 21 lutego 2018 - 19:51

« Poprzedni Następny »


Czas pociągnąć do odpowiedzialności “kapłanów-cudotwórców”


Leo Igwe 2018-01-27

Pastor daje środek dezynfekujący członkini kościoła cudów w Afryce Południowej
Pastor daje środek dezynfekujący członkini kościoła cudów w Afryce Południowej

Powołując się na zaniepokojenie twierdzeniami o „cudownych pieniądzach”, władze Botswany zamknęły Kościół Zgromadzenia Oświeconych Chrześcijan samozwańczego proroka z Malawi, Shepherda Bushiriego. Kościół Bushiriego nauczał swoich członków, że mogą zdobywać pieniądze poprzez magię. Rząd oświadczył, że to nauczanie łamie prawa kraju. Jest to tylko jeden incydent wśród wielu – ostatnio pojawiło się wiele relacji o nadużyciach i oszukańczych twierdzeniach samozwańczych pastorów, księży, proroków i „ludzi Boga” w Afryce.

Dlaczego afrykańskie rządy powinny zacząć rozprawiać się z oszukańczymi kapłanami-cudotwórcami i ich kościołami? Ich kłamliwe twierdzenia i obietnice oszukują, szkodzą i są sposobem na wyłudzanie pieniędzy od Afrykańczyków, z których wielu znajduje się w trudnej sytuacji i nie można tolerować zabobonu, który pogarsza ich położenie.


Lekkomyślne i nieodpowiedzialne twierdzenia


Kapłani-cudotwórcy przedstawiają oszukańcze i absurdalne twierdzenia, by dowieść swojego boskiego namaszczenia i nadnaturalnych mocy. Skłaniają swoich chrześcijańskich wyznawców do wiary, że ich sprzeczne z intuicją oświadczenia są bezpośrednimi objawieniami od Boga lub nieomylnymi proroctwami. Mimo braku jakiegokolwiek wykształcenia medycznego wielu z tych pastorów twierdzi, że znają przyczyny i terapie chorób, przyczyny śmierci i innych nieszczęść. Głoszą proroctwa, udając, że znają lub potrafią przewidzieć przyszłość. Na przykład, Bushiri twierdził, że wyleczył ludzi z HIV i wskrzesił zmarłych. W jednym z bardziej osławionych wyczynów Shepherd Bushiri opublikował wideo, na którym rzekomo lewitował nad ziemią.  


Pastor T.B Joshua i Wielebny Enoch Adeboye z Nigerii głoszą uzdrawianie wiarą, jak również wydają profetyczne deklaracje o wynikach wyborów i meczów futbolowych, wypadkach lotniczych i śmierci prezydentów. Prorok z Zimbabwe, Paul Sanyangore, twierdził, że ma bezpośredni numer telefonu do Nieba i że rozmawia z Bogiem. Inny pastor twierdził, że zrobił sobie selfie z aniołami, odwiedził piekło i zabił Szatana. Wielu afrykańskich pastorów jawnie i publicznie oznajmia, że Bóg do nich mówił lub przysłał im komunikat do przekazania członkom ich kościoła.  


Dramat i oszustwo


Afrykańscy pastorzy nie poprzestają na czynieniu bezpodstawnych i nieuzasadnionych twierdzeń. Dramatyzują, inscenizują i robią przedstawienia, które przekonują ludzi, że ich twierdzenia są prawdziwe i rzeczywiste. Pastorzy-cudotwórcy realizują manipulacyjne i oszukańcze widowiska, by zademonstrować obecność Boga oraz ich rzekomo boskie namaszczenie i nadnaturalne moce. Udają, że rozmawiają z Bogiem, z aniołami lub z duchem świętym. Systematycznie kłamią swoim wyznawcom. Organizują „uzdrawianie wiarą”, które ściślej można nazwać oszukańczymi sesjami uzdrawiania. Podczas tych imprez osoby, które zostały uprzednio nauczone i przekupione udają ślepych lub kalekich i następnie „zostają” uzdrowione.  


Ci religijni oszuści organizują sesje egzorcyzmów, gdzie udają wyrzucanie demonów w postaci gadów lub owadów z ciał swoich wyznawców. Jednym z celów tych oszukańczych praktyk jest zdobycie zaufania i obrabowanie łatwowiernych ludzi z pieniędzy przy pomocy  kuglarskich sztuczek.


Wyłudzanie i wykorzystywanie


Afrykańscy pastorzy cudotwórcy organizują spektakle, które mają ludzi przekonać, że potrafią tworzyć pieniądze cudownym sposobem. Wyłudzają pieniądze od swoich wiernych reklamując się, że potrafią im dać “cudowne” pieniądze za prawdziwą gotówkę. W Nigerii na przykład znane są praktyki nazywane  “sianiem ziarna”. Pastorzy wzywają wiernych, aby “zasiali ziarno” dając pieniądze Bogu. Przekonują ludzi, z których większość musi się utrzymać za mniej niż jednego dolara dziennie, że pieniądze dane Bogu mają moc rozmnażania się. Im więcej oddasz Bogu, tym więcej od niego otrzymasz. Oczywiście, ci pastorzy publikują w swoich parafialnych gazetkach nazwiska i świadectwa ludzi, którzy zasiali ziarna, dając pieniądze Bogu i te ziarna przyniosły im dorodny plon.           


Przekonani tym kuglarstwem członkowie kościoła oddają ostatnie grosze, żeby “zasiać ziarno”. Pożyczają pieniądze od przyjaciół i członków rodziny, żeby “zasiać ziarno”, tyle, że to ziarno jakoś nie daje plonów. Były przypadki oddania pastorowi pieniędzy przeznaczonych na utrzymanie rodziny, funduszy publicznych, lub należących do przedsiębiorstwa, w którym pracowali.     


Co więcej, afrykańscy pastorzy chętnie handlują poświęconą wodą, chusteczkami, oliwą, mydłem, przedmiotami, które przez poświęcenie rzekomo stają się święte, a tym samym bardziej cenne. Kapłani przekonują swoich wiernych, że kupno tych rzeczy, może uzdrowić, przynieść fortunę lub szczęście. Pora, żeby afrykańskie rządy przyjrzały się tym praktykom i zamknęły ten oszukańczy biznes.


Podziały i konflikty w rodzinie


Ci obiecujący cuda pastorzy są przyczyną niezliczonych problemów w afrykańskich rodzinach i w społecznościach. Ich proroctwa napędzają nienawiść, podejrzliwość, podziały i konflikty, podżegając ludzi przeciwko sobie nawzajem. Często używają tych proroctw, żeby piętnować ludzi rzekomo odpowiedzialnych za biedę i niepowodzenia, za choroby i śmierć w rodzinie. Napiętnowani są nierzadko atakowani, czasem są zabijani przez motłoch.        


Kilka lat temu ksiądz katolicki w Nigerii, nazywany ojcem Powagą, odwiedził społeczność w Południowej Nigerii. Młodzież zaprosiła tego kapłana, aby odprawił modły, by skończyło się bezrobocie i brak postępu. Podczas tych modłów ojciec Powaga stwierdził, że to demony mieszkające w pobliskich drzewach powodują nieszczęścia tej młodzieży.  Wezwał młodych ludzi do wycięcia tych drzew.  Młodzież zabrała się za wycinanie drzew podejrzanych o to, że są siedliskami złych duchów. Okazało się to okazją do wyrównywania sąsiedzkich porachunków i wycięto wiele drzew nielubianych sąsiadów, którym się lepiej powodziło.      


W innym przypadku wieśniak zaczął protestować, kiedy zaczęto ścinać drzewo w jego obejściu. Kiedy młodzież zaatakowała go maczetami, postrzelił jednego młodego mężczyznę w nogę. Tłum wpadł do jego mieszkania, zaczął rabować, a potem podpalił dom. Tego rodzaju zamieszki w następstwie proroctw i cudów kapłanów zdarzają się dość często. Ci afrykańscy prorocy są źródłem waśni i konfliktów. Często wykorzystują kłótnie i spory, które drzemią w każdej społeczności.     


Krzywdy i dehumanizujące praktyki

Głoszący cuda kapłani poddają również członków swoich kościołów nieludzkim i poniżającym praktykom. Stosują publiczne i prywatne upokarzanie wiernych przy równoczesnym zapewnianiu, że się za nich modlą, lub że wypędzają z nich demony. Były doniesienia o kapłanach żądających od parafian jedzenia trawy. Niektórzy księża kazali ludziom pić benzynę lub środki chemiczne. Jeszcze inni opryskiwali wiernych środkiem insektobójczym. Jeden z pastorów kazał kobietom rozebrać się do naga i chodzić dookoła kościoła. Ten sam kapłan oświadczył, że wąż zamienił się w czekoladę i kazał jeść jego mięso. Biskup w Ghanie zapewniał, że może powiększać penisy i sfilmowano go jak dotykał penisy członków kościoła. Dla odmiany “prorok” z Południowej Afryki podobno wyganiał z kobiet demony wkładając im palec do pochwy.           


Śmierć i uszkodzenie zdrowia


Te aktywności afrykańskich kapłanów-cudotwórców kończą się czasem śmiercią lub chorobami wiernych. Znane są liczne przypadki śmierci chorych na AIDS, którzy na polecenie kapłana przerwali kurację medyczną. Niedawno chore dziecko zmarło w kościele proroka Mboro w Południowej Afryce. Matka przyniosła córkę w ciężkim stanie prosząc o jej uzdrowienie. Dziewczynka zmarła, chociaż w szpitalu mogła być uratowana.       


W nigeryjskiej wiosce przegoniono proroka, kiedy zmarła kobieta, której udzielał duchowej pomocy. Ta kobieta zmarła po tym jak prorok oblał jej genitalia jakimiś chemikaliami. Wielu Afrykanów nadal umiera lub naraża się na poważne choroby w efekcie oszukańczych praktyk kapłanów. Ci kapłani przedstawiają się jako lekarze, eksperci w dziedzinie medycyny, a swoje kościoły prezentują jako szpitale. Niestety, rządy krajów afrykańskich nie robią praktycznie nic, aby przeciwdziałać tym oszukańczym praktykom.      


Działalność tych kapłanów-cudotwórców jest źródłem zniszczenia i tragedii tysięcy rodzin i całych społeczności w naszym regionie. Propagują oszustwo i głoszą bezpodstawne, absurdalne twierdzenia. Wyłudzają pieniądze od swoich parafian. Ci cudotwórcy podżegają do nienawiści i podziałów, szerząc zabobony. Jest to działalność przestępcza powodująca szkody zdrowotne i śmierć. Rządy krajów afrykańskich powinny pójść w ślady Botswany, podejmując kroki prawne przeciw tym kapłanom i zamykając ich kościoły. Rządy muszą ujawnić te oszukańcze praktyki i pociągnąć tych kapłanów do odpowiedzialności za ich zbrodnie.

 

Africa’s ‘Miracle Pastors’ Must Be Held Accountable

Modern Ghana, 14 stycznia 2018

Tłumaczenie: Andrzej KoraszewskiLeo Igwe

Sekretarz Nigeryjskiego Ruchu Humanistycznego, działacz Center for Inquiry w Nigerii, członek IHEU i Atheist Alliance International. Jest redaktorem "Humanist Inquirer" i autorem wielu artykułów wolnomyślicielskich. Większość swojego czasu poświęca ratowaniu dzieci oskarżanych o czary.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 442 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy Pan Bóg lubi kiszone ogórki?   Koraszewski   2018-02-21
Tęsknota za bezpiecznym miejscem (II)Czyli Królestwo Niebieskie na Ziemi.   Ferus   2018-02-18
Tęsknota za bezpiecznym miejscem. Czyli Królestwo Niebieskie na Ziemi.   Ferus   2018-02-11
Archipelag islam, czy mamy się bać?   Koraszewski   2018-02-08
#PrayForGaza #PrayForPalestina.   Koraszewski   2018-02-07
Religijna troska o wspólny dom - Ziemię   Ferus   2018-02-04
Niebo naprawdę istnieje? To i piekło też?   Ferus   2018-01-28
Czas pociągnąć do odpowiedzialności “kapłanów-cudotwórców”   Igwe   2018-01-27
Nie ma konfliktu między nauką i religią, jest konflikt między religią i nauką   Koraszewski   2018-01-24
Fałszywi prorocy. Zakończenie.   Ferus   2018-01-21
Fałszywi prorocy. Podsumowanie.   Ferus   2018-01-14
Fałszywi prorocy. Część X.   Ferus   2018-01-07
Śmierć w kościele proroka Mboro?   Igwe   2018-01-04
Fałszywi prorocy. Część IX.   Ferus   2017-12-31
Fałszywi prorocy. Cześć VIII.   Ferus   2017-12-24
Bóg się rodzi i inne troski   Koraszewski   2017-12-24
Fałszywi prorocy. Część VII.   Ferus   2017-12-17
Fałszywi prorocy, Część VI.   Ferus   2017-12-10
Senator fatalista i jego wyznania   Koraszewski   2017-12-05
Fałszywi prorocy. Część V   Ferus   2017-12-03
Turcja islamizuje Danię budując meczety   Bergman   2017-12-02
Meczety: piasek w trybach integracji   Frank   2017-11-30
Fałszywi prorocy. Część  IV. Suplement.   Ferus   2017-11-26
Fałszywi prorocy. Część IV   Ferus   2017-11-19
Fałszywi prorocy, Część III.   Ferus   2017-11-12
Fałszywi prorocy, Część II.   Feus   2017-11-05
Fałszywi prorocy   Ferus   2017-10-29
Moja ambiwalentna krytyka religii III.   Ferus   2017-10-22
Chcecie zamknąć mi usta? Idźcie na koniec kolejki!   Raza   2017-10-16
Moja ambiwalentna krytyka religii II.   Ferus   2017-10-15
Moja ambiwalentna krytyka religii   Ferus   2017-10-08
Nie rydzykujmy Polski   Koraszewski   2017-10-06
Relikty religijnego myślenia, Część II.   Ferus   2017-10-01
Nigeria: dlaczego religie potrzebują państwowych pieniędzy na pielgrzymki?   Igwe   2017-09-30
Relikty religijnego myślenia   Ferus   2017-09-24
Niespójne koncepcje Boga, Część II   Ferus   2017-09-17
W poszukiwaniu definicji islamu i islamizmu   Ahmad   2017-09-17
Niespójne koncepcje Boga.   Ferus   2017-09-10
Trzy stulecia bałwochwalstwa   Ferus   2017-09-03
Kościół katolicki i jego cuda   Edamaruku   2017-08-28
Czyżby bunt aniołów stróżów?   Ferus   2017-08-27
Czy nauka czyni zbędną wiarę w Boga?   Stenger   2017-08-25
Imam, który wzywał do unicestwienia Żydów, robił to, co inni   Gabra   2017-08-19
Ostatnia gimnazjalna ciąża w Rzeczpospolitej   Kruk   2017-08-14
Dlaczego jestem ateistą?   Koraszewski   2017-08-13
Boże słowo głoszone z ambony     2017-08-10
Bohaterscy imamowie, o których nic nie słychać   Khan   2017-08-03
Poznacie ich po ich owocach   Grayling   2017-07-30
Krytyczne myślenie i aktywny humanizm w Afryce w epoce Internetu   Igwe   2017-07-14
Świadomość w oczach wierzących i niewierzących   Andrews   2017-07-06
Realizm, islamizm i islam: kiedy zaczną się trudne rozmowy?   Herf   2017-06-19
Czego naucza imam w Kopenhadze     2017-06-19
Nowoczesność, ponowoczesność i głódź wiedzy   Koraszewski   2017-06-18
Zaakceptować terror islamski jako nową normalność?   Darwish   2017-06-16
Śmierć mniejszości religijnej pod władzą radykalnego islamu   Rafizadeh   2017-06-14
Naprawdę terroryzm nie ma żadnego usprawiedliwienia?   Ferus   2017-06-11
Republika Ateistów odparła atak religijnych ekstremistów   Stone   2017-06-07
Ateiści nie pomagają, pewnie źle patrzyłeś   Koraszewski   2017-06-03
Wychowywanie dżihadystów: drabina radykalizacji i jej antidotum   Fares   2017-06-03
Nieudacznicy, tchórze? Nie, idealiści   Carmon   2017-06-02
Francja: ideologia islamskiego cierpiętnictwa   Mamou   2017-05-30
Proca z celownikiem laserowym   Ferus   2017-05-21
Grzechy religii: koncepcja „chorego człowieczeństwa”.   Ferus   2017-05-14
Poświąteczna refleksja: wymuszanie wdzięczności   Ferus   2017-05-07
Azyl ignorancji. Część X.   Ferus   2017-04-30
Ściganie bluźnierstwa zasługuje na szyderstwo i pogardę   Igwe   2017-04-27
Poświąteczna refleksja: wymuszanie poczucia winy   Ferus   2017-04-23
Islamscy towarzysze podróży w drodze do bigoterii i masowych mordów   Fernandez   2017-04-23
Chłopiec kaznodzieja   Dawkins   2017-04-19
O jakości naszych bogówCzęść IV   Ferus   2017-04-16
Wrobieni w „wolną wolę”   Ferus   2017-04-09
Żyjemy w epoce drugiej kontrreformacji   Koraszewski   2017-04-03
Autor urojony i jego frustracje   Ferus   2017-04-02
Azyl ignorancji, Część IX.   Ferus   2017-03-26
O jakości naszych bogów.Część III.   Ferus   2017-03-19
O religii bez cienia szacunku   Koraszewski   2017-03-16
Azyl ignorancji. Część VIII.   Ferus   2017-03-12
Dyskryminacja jest wynikiem fanatyzmu w systemie edukacji   Al-Dachachni   2017-03-11
Pod sztandarem Niebios   Foster   2017-03-09
O jakości naszych bogów. Część II.   Ferus   2017-03-05
O jakości naszych bogów   Ferus   2017-02-26
Wierzący wszelkiej maści łączcie się   Koraszewski   2017-02-23
Azyl ignorancji. Część VII.   Ferus   2017-02-19
Otwarty umysł jest zaletą   Andreadis   2017-02-16
Czy krytyczne myślenie zmieni Afrykę?   Igwe   2017-02-13
Wolna wola - klucz do piekielnych bram (II).   Ferus   2017-02-12
Wolna wola - klucz do piekielnych bram   Ferus   2017-02-05
Osaczeni przez religię   Rushdie   2017-02-03
Azyl ignorancji. Część VI.   Ferus   2017-01-29
Rozum i Wiara. Część  XVII   Ferus   2017-01-22
Refleksje sprzed lat: „Spisek sykstyński”   Ferus   2017-01-15
Wystarczy zadawać pytania?   Ferus   2017-01-08
Niewierny Tomasz i krzew gorejący   Ferus   2017-01-01
Nie pożądaj żony bliźniego swego nadaremno   Koraszewski   2016-12-27
Rozum i Wiara. Część XVI   Ferus   2016-12-25
Czy mit o Świętym Mikołaju jest niemoralny?   Novella   2016-12-23
Dwie tezy dla „postępowców” o dżihadzie   Lumish   2016-12-23
Kolejne wyznanie ex-muzułmanki     2016-12-21
Azyl ignorancji. Część V.   Ferus   2016-12-18
"Nic wspólnego z islamem"?   Bergman   2016-12-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Alternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawisc


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk