Prawda

Niedziela, 2 czerwca 2024 - 15:27

« Poprzedni Następny »


Społeczne obyczaje pasówek na kampusie


Bruce Lyon 2017-03-08


Poniższy tekst Bruce’a Lyona znalazł się na stronie Coyne'a w dziale, w którym Jerry publikuje zdjęcia przyrodnicze nadesłane przez czytelników WEIT. Jak pisze we wprowadzeniu Jerry Coyne, „czytelnik Bruce Lyon, który jest profesorem ekologii i ewolucji na University of California w Santa Cruz (najpiękniejszym kampusie Ameryki), przysłał zestaw fotografii ilustrujących projekt badawczy, mamy więc zdjęcia, jak również trochę nauki”. Rzecz jest o pasówkach, czyli małych wędrownych wróblowatych ptaszkach, które paskudni badacze nie tylko łapią i obrączkują, ale i przemalować potrafią.

Pasówki złotołbiste (Zonotrichia atricapilla) są ptakami wędrownymi, które rozmnażają się na północy (Alaska, BC) i zimują na terenach od południa Kolumbii Brytyjskiej do Dolnej Kalifornii. Przez ostatnie 14 lat moi studenci i ja badaliśmy populację pasówek, które zimują na naszym kampusie w University of California Santa Cruz Arboretum. Obrączkujemy każdą pasówkę obrączką o unikatowej kombinacji kolorów – taki ptasi PESEL. Pozwala nam to rozpoznać, policzyć i obserwować znane osobniki w terenie bez potrzeby chwytania ich, by odczytać numer na obrączce. Obrączkowanie kolorami w celu rozpoznawania osobników, przyjęte w latach 1930, zrewolucjonizowało badania ptaków, ponieważ biolodzy mogli skupić się na badaniu indywidualnych zmian. Słynne badania śpiewu wróbli wykonane przez Margaret Morse Nice było jednym z pierwszych z tych badań. Bliżej naszych czasów, obrączkowanie kolorami było zasadniczą częścią badania Petera i Rosemary Grantów nad doborem naturalnym u zięb Darwina. Nasz cel z pasówkami był skromniejszy – chcieliśmy zrozumieć aspekty ich zachowań społecznych zimą, włącznie z sygnalizowaniem upierzeniem, śpiewem zimowym i wzorami organizacji społecznej.  


Poniżej: Habitat Arboretum UCSC. Pasówki żerują na ziemi blisko krzaków, by można było dać w nie nura, gdy tylko pokaże się drapieżnik. W Arboretum żyje para  zjadających ptaki krogulców czarnołbistych, więc zdarza się to często.  



Poniżej: Zaobrączkowana kolorami pasówka: czerwone nad zielonym na lewej nodze, żółte nad metalicznym na prawej. Tylko ten ptak ma tę konkretną kombinację i kolejność obrączek. Zgodnie z prawem wszystkie zaobrączkowane ptaki muszą także otrzymać metalową obrączkę (z wybitym unikatowym numerem), dostarczoną przez Bird Banding Laboratory of the US Geological Survey (USGS).



Poniżej: Inny zaobrączkowany ptak – fioletowy nad pomarańczowym po lewej, fioletowy nad metalem po prawej. Obrączki, jakich używamy, nie są prawdziwymi obrączkami dla ptaków, ale zabawką dla dzieci. Oficjalne kolorowe obrączki są drogie (0,25 dolara za obrączkę) ale ornitolog Geoff Hill odkrył tanią alternatywę: plastikowe koraliki Perler, z których dzieci robią obrazki, znakomicie nadają się na obrączki dla ptaków, przynajmniej dla ptaków o właściwych wymiarach nóg. Są tysiąc razy tańsze od prawdziwych obrączek.  



Używamy pułapek Pottera, by chwytać ptaki do obrączkowania i pomiarów, a także budujemy własne pułapki. Na przynętę do pułapek dajemy proso i kiedy ptak wchodzi po „darmową” żywność, staje na małej zapadni, która uwalnia pręt podtrzymujący drzwiczki i drzwiczki zamykają się pod wpływem prawa ciążenia. Nie ma niczego takiego jak darmowy obiad.


Poniżej: Pułapki Pottera w oczekiwaniu na klientów.



Poniżej: Lepszy wróbel w garści niż dwa w krzakach, bo ładnie pokazuje dlaczego te wróble nazywają się złotołbiste.



Poniżej: Zaobrączkowana pasówka odwiedza kwiat Grevillea (rdzenny dla Australii), by napić się nektaru. Pasówki złotołbiste jedzą także dużo liści i trawy, co jest niezwykłą dietą dla małych ptaków śpiewających. Ta dieta często zostawia na nas ślady podczas obrączkowania – ptaki składają dary z jaskrawo zielonych odchodów, które nieuchronnie lądują na naszych ubraniach. Ciekawą rzeczą, jaką odkryliśmy podczas naszego badania, jest to, że te same ptaki powracają rok po roku w to samo miejsce w Arboretum. W ciągu roku przeżywa około 50% ptaków, a nasze najstarsze ptaki są tu od 5 lub 6 lat.



Poniżej: Od dawna było wiadomo, że pasówki złotołbiste wykazują olbrzymią zmienność upierzenia na głowie. Niektóre ptaki mają paski brązowe zamiast czarnych i są także różnice wielkości pasków (niektóre ptaki w ogóle nie mają pasków). Różni się także kolor i ilość złotego koloru. Część tych różnic spowodowana jest wiekiem (roczniaki są zawsze matowe), ale niektóre ptaki pozostają matowe na całe życie. To zróżnicowanie upierzenia jest specyficzne dla zimy (i powstaje na zimę w okresie jesiennego gubienia piór); rozmnażające się ptaki wykazują znacznie mniejsze zróżnicowanie.



Poniżej: Ptak z jaskrawo ubarwionym czubkiem głowy pochyla się, żeby pokazać swoje barwy innemu ptakowi (który jest tuż poza kadrem). Te pokazy sugerują, że ubarwienie korony głowy może mieć funkcję sygnalizacyjną i wykazaliśmy, że rozmiar i kolor plam na głowie są sygnałami używanymi do ustalenia hierarchii społecznej w konkurencji o żywność. Te sygnały zdolności do walki są nazywane „oznakami statusu” i zaobserwowano jest u bardzo różnorodnych zwierząt: os, jaszczurek, ryb, ptaków i ssaków.



Poniżej: Spór o żywność z wyraźnym zwycięzcą. Odchodzący, pokonany ptak, żerował na małej kupce ziaren, kiedy pokazał się dominujący ptak i go wygnał. Obserwowanie wielu takich interakcji pokazało nam, że jaskrawość czarnych i złotych plam na głowie jest dobrym wskaźnikiem dominacji. Sądzi się, że dobór naturalny faworyzuje system oznak sygnalizujących status, ponieważ pozwala ptakom przewidzieć, kto wygrałby walkę o zasoby bez konieczności rzeczywistego wdawania się w ryzykowną walkę. Pozostaje kluczowe pytanie: w jaki sposób ten system sygnalizowania utrzymuje stabilność ewolucyjną? Innymi słowy: dlaczego podporządkowane ptaki po prostu nie oszukują wyglądając jurniej? Nie znamy jeszcze odpowiedzi, ale wśród możliwości są: kara (dominujący odkrywa oszustwo i karze oszusta) lub to, że koszt fizjologiczny wyprodukowania jaskrawych sygnałów jest zbyt wysoki dla słabeuszy.  



Poniżej: Pasówka otrzymuje eksperymentalne czarne brwi. Te eksperymenty są nam potrzebne, żeby upewnić się, iż ptaki rzeczywiście używają upierzenia do rozstrzygania konkurencji, nie zaś jakichś innych cech. Na przykład, ptaki z jaskrawymi sygnałami są zazwyczaj nieco większe, więc może oceniają również swoje rozmiary. Eksperymentalna zmiana ich upierzenia pozwala nam na oddzielenie efektów upierzenia od wszystkich innych cech. Robiliśmy próby z dwoma ptakami, które miały podobne upierzenie i losowo wybieraliśmy jednego, by wyglądał na jurniejszego. Musieliśmy do każdej próby wybierać ptaki z różnych miejsc, żeby mieć pewność, że nie spotkały się wcześniej – musieliśmy być pewni, że nie mają żadnej wcześniejszej informacji o sobie wzajemnie, która mogłaby wpłynąć na wynik. Wyniki eksperymentów były imponujące: proste uczynienie wyglądu ptaka na jurniejszy przy pomocy flamastra podnosiło ich szanse zostania dominującym ptakiem z 50% (spodziewane losowe) do 95%! Na koniec eksperymentu usunęliśmy znaki flamastra alkoholem i wypuściliśmy ptaki na wolność.



Poniżej: Ptak otrzymuje malowany złoty grzebień. Olbrzymi grzebień! Najlepsze możliwe upierzenia! Ten ptak wygra wszystkie starcia! Podobnie jak z czarnym flamastrem podniosło to prawdopodobieństwo  dominacji z 50% (spodziewane losowo) do 95%. Podniosło także tendencję ptaka do obrony sterty nasion.  



Readers wildlife photos with bonus - science

Why Evolution Is True, 28 lutego 2017

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Bruce Lyon

Profesor biologii ewolucyjnej na University of California. Jego główny obszar badań to ekologiczne i ewolucyjne podstawy strategii reprodukcyjnych, społeczne zachowania zwierząt oraz reprodukcyjne pasożytnictwo, opieka rodzicielska i harce godowe.  


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Nauka

Znalezionych 1479 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk