Prawda

Piątek, 12 sierpnia 2022 - 04:42

« Poprzedni Następny »


Ewolucja dwunożności


Steven Novella 2019-11-14


Ewolucja ludzkiej dwunożności jest jednym z największych wydarzeń w historii życia, które nadal nie jest w pełni zbadane. Mamy tendencję do koncentrowania się na wielkich przejściach z powodu ich konsekwencji dla historii życia – wyjście na ląd, ewolucja lotu i rozwój inteligencji. Nadal jest wiele tego, czego nie wiemy o dokładnej drodze rozwoju ludzkiej dwunożności, ponieważ brakuje nam dobrych skamielin pozwalających zerknąć na ten czas i miejsce w naszej przeszłości.

Naukowcy opisali teraz nowy gatunek hominidów, do czego dojdę poniżej, ale najpierw trochę tła. Pierwszym dowodem dwunożności hominidów, jaki mamy jest Sahelanthropus tchadensis, który żył między 6 a 7 milionów lat temu. Dla kontekstu: ostatni wspólny przodek z szympansami żył między 8 a 6 milionów lat temu, więc jest to dość bliskie przejścia. Mamy tylko okazy czaszek, ale możemy powiedzieć, że ten gatunek był dwunożny, ponieważ otwór wielki, otwór dla kanału kręgowego u podstawy czaszki, znajduje się u spodu, jak u ludzi, zamiast bardziej z tyłu, jak u wszystkich innych małp człekokształtnych.

 

Z okresu około 6 milionów lat temu mamy Orrorin tugenensis, z którego mamy kość udową sugerującą dwunożność. Najwcześniejszym jednak przodkiem człowieka ze znacznymi dowodami dwunożności jest Ardipithecus ramidus, datowany na 4,4 miliona lat temu. Mamy kilka okazów, z których najlepszy, „Ardi”, zawiera stopę i kości kończyny. Ardi ma wyraźne adaptacje do dwunożności, ale także do chodzenia po drzewach.


Proszę pamiętać, że nie wyewoluowaliśmy z szympansów – szympansy i ludzie mają wspólnego przodka. Szympansy oddzieliły się od wspólnego przodka w równym stopniu, co ludzie. Nie mamy żadnego okazu, który byłby kandydatem na tego wspólnego przodka, więc nie wiemy, jak wyglądał. Szympansy potrafią chodzić na dwóch nogach przez pewien czas, ale nie są do tego zaadaptowane. Szympansy (i goryle) chodzą na czterech kończynach, podpierając się na palcach przednich kończyn.  


Mamy więc wielkie pytanie – jak poruszał się nasz wspólny z szympansami przodek? Prawdopodobnie można spokojnie założyć, że nie był w pełni dwunożny. Początkowo zakładano, że chodził tak jak szympansy i że to była droga do dwunożności, ale ta teoria wypadła z łask, ponieważ nie zgadza się z dowodami.  Tak więc szympansy prawdopodobnie wyewoluowały chodzenie z podpieraniem się palcami po oddzieleniu się od ludzi. Pozostałymi możliwościami są jakieś wersje stworzeń zamieszkujących ziemię i stworzeń chodzących po drzewach. Ardipitek jest świadectwem na rzecz teorii leśnej, ale w żadnym razie nie jest to pewne.

 

Teraz otrzymaliśmy informację o nowym gatunku w oparciu o cztery osobniki znalezione razem, samca, dwóch samic i młodocianego. BBC informuje:

Skamieniałości Danuvius guggenmosi, który żył 11,62 milionów lat temu , sugerują, że był dobrze zaadaptowany zarówno do chodzenia na dwóch nogach, jak używania wszystkich czterech kończyn do wspinania się jak małpy człekokształtne.

To jest niewiarygodne znalezisko. Po pierwsze, jest to dokładnie w luce naszego obecnego zapisu kopalnego, a więc świetnie wypełnia brak w naszej wiedzy. Po drugie, jest tu kilka osobników z kośćmi czaszek, kręgosłupa i kończyn. Wydaje się, że ten gatunek wyewoluował dwunożność nadal żyjąc na drzewach, kolejny dowód na rzecz leśnej hipotezy. Być może dwunożność najpierw pojawiła się w gatunku chodzącym w wyprostowanej pozycji przez gałęzie drzew, albo te stworzenia żyły na drzewach, ale schodziły na ziemię i chodziły wyprostowanie, żeby oglądać roślinność lub nosić pokarm.


Jeden okaz nie odpowie jednak definitywnie na wszystkie te pytania. Jest tak ponieważ ewolucja nie zachodzi w linii prostej. Jest to rozgałęziający się krzew i znajdujemy losowo osobniki rozrzucone po wszystkich gałęziach tego krzewu. Nie wiemy, czy Danuvius znajduje się na drodze do człowieka, czy też był poboczną gałęzią, która nie ma nic wspólnego z ludzką dwunożnością. Tak samo jak szympansie chodzenie z podpieraniem się palcami nie jest drogą przejściową do pełnej dwunożności, być może „chodzenie po drzewach” także nie jest. Ale może być – nie wiemy.  


Potrzebny nam jest dużo pełniejszy obraz krzewu, żeby wiedzieć, co działo się w owym czasie. Ponadto, musimy wyjaśnić ewolucję nie tylko ludzi, ale także szympansów. Każdy przodek człowieka z czasów sprzed rozłączeniem się z szympansami wyewoluował w ludzi i szympansy. Jeśli więc Danuvius jest wczesnym krokiem w stronę dwunożności, musiał także wyewoluować chodzenie z podpieraniem się palcami w linii szympansów.  


Aby jeszcze bardziej skomplikować sprawy, rozejście się ludzi i szympansów mogło być wcześniejsze niż 6-8 milionów lat temu, ale rozdział nie był pełen z powodu późniejszego krzyżowania się. Populacje ludzi i szympansów już mogły być odrębne, ale nadal od czasu do czasu dzieliły się genami nawet przez miliony lat (aż zmiany chromosomalne uczyniły, że byliśmy niekompatybilni). Podczas gdy to się działo, inni kuzyni mogli podlegać adaptacyjnej radiacji w wielu kierunkach.  


Jest to analogiczne do ewolucji lotu u dinozaurów teropodów. Kiedy odkryliśmy kilka dobrych skamieniałości i zaczęliśmy znajdować rozmaite rodzaje opierzonych dinozaurów, stało się jasne, że dinozaury nie wyewoluowały w prostej linii we współczesne ptaki. Była tam niesłychana adaptacyjna radiacja z wszelkiego rodzaju opierzonymi dinozaurami, a nawet latającymi dinozaurami, które nie prowadzą do współczesnych ptaków.  


W obu wypadkach jesteśmy nadal na etapie, w którym każde nowe znalezisko jeszcze bardziej komplikuje obraz i w rzeczywistości rozszerzamy pole tego, czego nie wiemy (znanych nieznanych). Jest całkowicie realistyczne oczekiwanie, że kiedy zaczniemy naprawdę zapełniać luki w czasie między 20 a 5 milionów lat temu coraz większą liczbą gatunków hominidów, obraz stanie się przerażająco skomplikowany. W końcu jednak, jak mamy nadzieję, wyłoni się wystarczająco wyraźny obraz, by dać nam dobre pojęcie o drodze do pełnej dwunożności, jaką przyjęli nasi przodkowie oraz jaki jest stosunek tych przodków do naszych najbliższych żyjących krewnych.


Tym, co mówią znalezione niedawno okazy, szczególnie Ardi i teraz Danuvius, jest to, że blisko spokrewnione gałęzie rodziny hominidów wyewoluowały razem wczesną dwunożność i wspinanie się na drzewa. Pozostaje na razie niewiadome, czy jest to gałąź, która prowadziła do ludzi. Czekamy na więcej znalezisk.  


The Evolution of Bipedalism

NeuroLogica Blog, 7 października 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Steven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1327 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk