Prawda

Poniedziałek, 20 stycznia 2020 - 17:16

« Poprzedni Następny »


Ewolucja dwunożności


Steven Novella 2019-11-14


Ewolucja ludzkiej dwunożności jest jednym z największych wydarzeń w historii życia, które nadal nie jest w pełni zbadane. Mamy tendencję do koncentrowania się na wielkich przejściach z powodu ich konsekwencji dla historii życia – wyjście na ląd, ewolucja lotu i rozwój inteligencji. Nadal jest wiele tego, czego nie wiemy o dokładnej drodze rozwoju ludzkiej dwunożności, ponieważ brakuje nam dobrych skamielin pozwalających zerknąć na ten czas i miejsce w naszej przeszłości.

Naukowcy opisali teraz nowy gatunek hominidów, do czego dojdę poniżej, ale najpierw trochę tła. Pierwszym dowodem dwunożności hominidów, jaki mamy jest Sahelanthropus tchadensis, który żył między 6 a 7 milionów lat temu. Dla kontekstu: ostatni wspólny przodek z szympansami żył między 8 a 6 milionów lat temu, więc jest to dość bliskie przejścia. Mamy tylko okazy czaszek, ale możemy powiedzieć, że ten gatunek był dwunożny, ponieważ otwór wielki, otwór dla kanału kręgowego u podstawy czaszki, znajduje się u spodu, jak u ludzi, zamiast bardziej z tyłu, jak u wszystkich innych małp człekokształtnych.

 

Z okresu około 6 milionów lat temu mamy Orrorin tugenensis, z którego mamy kość udową sugerującą dwunożność. Najwcześniejszym jednak przodkiem człowieka ze znacznymi dowodami dwunożności jest Ardipithecus ramidus, datowany na 4,4 miliona lat temu. Mamy kilka okazów, z których najlepszy, „Ardi”, zawiera stopę i kości kończyny. Ardi ma wyraźne adaptacje do dwunożności, ale także do chodzenia po drzewach.


Proszę pamiętać, że nie wyewoluowaliśmy z szympansów – szympansy i ludzie mają wspólnego przodka. Szympansy oddzieliły się od wspólnego przodka w równym stopniu, co ludzie. Nie mamy żadnego okazu, który byłby kandydatem na tego wspólnego przodka, więc nie wiemy, jak wyglądał. Szympansy potrafią chodzić na dwóch nogach przez pewien czas, ale nie są do tego zaadaptowane. Szympansy (i goryle) chodzą na czterech kończynach, podpierając się na palcach przednich kończyn.  


Mamy więc wielkie pytanie – jak poruszał się nasz wspólny z szympansami przodek? Prawdopodobnie można spokojnie założyć, że nie był w pełni dwunożny. Początkowo zakładano, że chodził tak jak szympansy i że to była droga do dwunożności, ale ta teoria wypadła z łask, ponieważ nie zgadza się z dowodami.  Tak więc szympansy prawdopodobnie wyewoluowały chodzenie z podpieraniem się palcami po oddzieleniu się od ludzi. Pozostałymi możliwościami są jakieś wersje stworzeń zamieszkujących ziemię i stworzeń chodzących po drzewach. Ardipitek jest świadectwem na rzecz teorii leśnej, ale w żadnym razie nie jest to pewne.

 

Teraz otrzymaliśmy informację o nowym gatunku w oparciu o cztery osobniki znalezione razem, samca, dwóch samic i młodocianego. BBC informuje:

Skamieniałości Danuvius guggenmosi, który żył 11,62 milionów lat temu , sugerują, że był dobrze zaadaptowany zarówno do chodzenia na dwóch nogach, jak używania wszystkich czterech kończyn do wspinania się jak małpy człekokształtne.

To jest niewiarygodne znalezisko. Po pierwsze, jest to dokładnie w luce naszego obecnego zapisu kopalnego, a więc świetnie wypełnia brak w naszej wiedzy. Po drugie, jest tu kilka osobników z kośćmi czaszek, kręgosłupa i kończyn. Wydaje się, że ten gatunek wyewoluował dwunożność nadal żyjąc na drzewach, kolejny dowód na rzecz leśnej hipotezy. Być może dwunożność najpierw pojawiła się w gatunku chodzącym w wyprostowanej pozycji przez gałęzie drzew, albo te stworzenia żyły na drzewach, ale schodziły na ziemię i chodziły wyprostowanie, żeby oglądać roślinność lub nosić pokarm.


Jeden okaz nie odpowie jednak definitywnie na wszystkie te pytania. Jest tak ponieważ ewolucja nie zachodzi w linii prostej. Jest to rozgałęziający się krzew i znajdujemy losowo osobniki rozrzucone po wszystkich gałęziach tego krzewu. Nie wiemy, czy Danuvius znajduje się na drodze do człowieka, czy też był poboczną gałęzią, która nie ma nic wspólnego z ludzką dwunożnością. Tak samo jak szympansie chodzenie z podpieraniem się palcami nie jest drogą przejściową do pełnej dwunożności, być może „chodzenie po drzewach” także nie jest. Ale może być – nie wiemy.  


Potrzebny nam jest dużo pełniejszy obraz krzewu, żeby wiedzieć, co działo się w owym czasie. Ponadto, musimy wyjaśnić ewolucję nie tylko ludzi, ale także szympansów. Każdy przodek człowieka z czasów sprzed rozłączeniem się z szympansami wyewoluował w ludzi i szympansy. Jeśli więc Danuvius jest wczesnym krokiem w stronę dwunożności, musiał także wyewoluować chodzenie z podpieraniem się palcami w linii szympansów.  


Aby jeszcze bardziej skomplikować sprawy, rozejście się ludzi i szympansów mogło być wcześniejsze niż 6-8 milionów lat temu, ale rozdział nie był pełen z powodu późniejszego krzyżowania się. Populacje ludzi i szympansów już mogły być odrębne, ale nadal od czasu do czasu dzieliły się genami nawet przez miliony lat (aż zmiany chromosomalne uczyniły, że byliśmy niekompatybilni). Podczas gdy to się działo, inni kuzyni mogli podlegać adaptacyjnej radiacji w wielu kierunkach.  


Jest to analogiczne do ewolucji lotu u dinozaurów teropodów. Kiedy odkryliśmy kilka dobrych skamieniałości i zaczęliśmy znajdować rozmaite rodzaje opierzonych dinozaurów, stało się jasne, że dinozaury nie wyewoluowały w prostej linii we współczesne ptaki. Była tam niesłychana adaptacyjna radiacja z wszelkiego rodzaju opierzonymi dinozaurami, a nawet latającymi dinozaurami, które nie prowadzą do współczesnych ptaków.  


W obu wypadkach jesteśmy nadal na etapie, w którym każde nowe znalezisko jeszcze bardziej komplikuje obraz i w rzeczywistości rozszerzamy pole tego, czego nie wiemy (znanych nieznanych). Jest całkowicie realistyczne oczekiwanie, że kiedy zaczniemy naprawdę zapełniać luki w czasie między 20 a 5 milionów lat temu coraz większą liczbą gatunków hominidów, obraz stanie się przerażająco skomplikowany. W końcu jednak, jak mamy nadzieję, wyłoni się wystarczająco wyraźny obraz, by dać nam dobre pojęcie o drodze do pełnej dwunożności, jaką przyjęli nasi przodkowie oraz jaki jest stosunek tych przodków do naszych najbliższych żyjących krewnych.


Tym, co mówią znalezione niedawno okazy, szczególnie Ardi i teraz Danuvius, jest to, że blisko spokrewnione gałęzie rodziny hominidów wyewoluowały razem wczesną dwunożność i wspinanie się na drzewa. Pozostaje na razie niewiadome, czy jest to gałąź, która prowadziła do ludzi. Czekamy na więcej znalezisk.  


The Evolution of Bipedalism

NeuroLogica Blog, 7 października 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Steven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1052 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21
Ślubowanie o zniesieniu grzechu   Ridley   2019-06-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk