Prawda

Niedziela, 11 maja 2025 - 19:57

« Poprzedni Następny »


Julii Sebutinde zdanie odrębne

Co komu nakazał Trybunał Sprawiedliwości?


Andrzej Koraszewski 2024-05-27

Julia Sebutinde (Źródło zdjęcia: Wikipedia)
Julia Sebutinde (Źródło zdjęcia: Wikipedia)

Urodzona w 1954 roku w Ugandzie Julia Sebutinde studiowała prawo w Edynburgu, jest pierwszą kobietą z Afryki zasiadającą w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości, od lutego 2024 jest wiceprezydentem MTS i jedynym sędzią tego trybunału, który odważa się kierować i wiedzą, i sumieniem. Julia Sebutinde po raz drugi głosowała przeciwko orzeczeniu Trybunału, które potępia Izrael za niepopełnione zbrodnie i po raz drugi napisała swoje zdanie odrębne. Kiedy zrobiła to po raz pierwszy w styczniu 2024 r. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ugandy zdystansowało się od jej stanowiska, wydając oświadczenie, że jej opinia „w żaden sposób nie odzwierciedla stanowiska rządu Ugandy”. (Mogli nie słyszeć, że sędzia nie jest politycznym reprezentantem kraju i ma obowiązek przestrzegania bezstronności i niezależności.)

Jej pierwsze zdanie odrębne po wyroku w styczniu, (który koła dziennikarskie odczytały jako możliwość popełnienia ludobójstwa przez Izrael), to  obszerna (13 stronicowa) analiza oskarżenia przedstawionego przez rząd RPA, ograniczeń kompetencyjnych Trybunału, procedur, samego wyroku oraz jej motywacja sprzeciwu wobec tego wyroku.


We wstępie Julia Sebutinde podkreślała, że konflikt palestyńsko-izraelski nie jest sporem prawnym podlegającym rozstrzygnięciu sądowemu przez Trybunał.

„…niepowodzenie, niechęć lub niezdolność państw do rozwiązywania kontrowersji politycznych, takich jak niniejszy, w drodze skutecznej dyplomacji lub negocjacji, może  prowadzić je do uciekania się do pretekstowego powoływania się na traktaty takie jak Konwencja o ludobójstwie, w desperackiej próbie wepchnięcia sprawy do sądu w kontekście takiego traktatu, aby ułatwić jego rozstrzygnięcie sądowe; jest to jak przysłowiowy „pantofelek Kopciuszka”. Moim zdaniem niniejsza sprawa należy do tej kategorii i właśnie z tego oraz z innych powodów przedstawionych w tej opinii odrębnej głosowałam przeciwko środkom tymczasowym wskazanym przez Trybunał w paragrafie 86 niniejszego postanowienia.”

Sędzia Sebutinde zwracała wówczas uwagę na fakt, że rozprawie towarzyszy bezprecedensowe zainteresowanie mediów, co może prowadzić do wniosku, że Trybunał wskazując środki tymczasowe dokonał ustalenia, iż Izrael faktycznie naruszył jakieś zobowiązania wynikające z Konwencji o ludobójstwie. Ostrzegała również przed przedwczesnym założeniem, że Trybunał ustalił już swoją jurysdykcję do rozpoznania zarzutów ze strony RPA lub, że uznał te zarzuty za dopuszczalne. „Obie te kwestie – jak pisała - mają zostać rozstrzygnięte na późniejszym etapie sprawy, po tym, jak Republika Południowej Afryki i Izrael będą miały możliwość przedstawienia swoich argumentów w tej kwestii”.


W najnowszym zdaniu odrębnym z 24 maja 2024r nakazującym wstrzymanie izraelskiej ofensywy w Rafah z dnia 24 maja 2024r, sędzia Sebutinde przypomina, że obecny konflikt został wywołany przez Hamas, podkreśla, że sytuacja w Rafah nie stanowi nowego faktu i że „aby zachować swoją integralność sądową, Trybunał musi unikać reagowania na każdą zmianę w konflikcie i powstrzymać się od mikrozarządzania działaniami wojennymi w Strefie Gazy”.  

Po raz kolejny Republika Południowej Afryki zwróciła się do Trybunału o mikrozarządzanie przebiegiem działań wojennych w Gazie. Takie działania wojenne podlegają wyłącznie prawu wojny (międzynarodowemu prawu humanitarnemu) i międzynarodowemu prawu dotyczącemu praw człowieka, czyli dziedzinom, w których Trybunał nie ma jurysdykcji. Niestety, brzmienie dyrektywy Trybunału w klauzuli operacyjnej 57, ust. (2) (a), nakazującej Izraelowi „zaprzestanie ofensywy wojskowej w regionie Rafah” jest podatne na dwuznaczność i może zostać błędnie zrozumiane lub błędnie zinterpretowane jako nakazujące jednostronne zawieszenie broni na czas nieokreślony, co stanowi przykład nadmiernego działania Trybunału. W moim rozumieniu celem Trybunału jest nakazanie Izraelowi zawieszenia ofensywy wojskowej w Rafah jedynie w zakresie, w jakim takie zawieszenie jest konieczne, aby zapobiec powstaniu warunków, które mogłyby spowodować zagładę Palestyńczyków w Gazie. Moim zdaniem zawieszenie izraelskiej ofensywy wojskowej w Rafah, tymczasowe lub na czas nieokreślony, nie ma związku z zarzutami Republiki Południowej Afryki lub obowiązkami Izraela wynikającymi z Konwencji o ludobójstwie, zgodnie z wymogami art. 41 Statutu Trybunału i związanego z nim orzecznictwa. Dyrektywa ta, która może zostać błędnie zrozumiana jako nakazująca jednostronne zawieszenie broni w części Gazy, sprowadza się do mikrozarządzania działaniami wojennymi w Gazie poprzez ograniczanie zdolności Izraela do realizacji jego uzasadnionych celów wojskowych, pozostawiając jednocześnie jego wrogom, w tym Hamasowi, swobodę ataków bez możliwości odpowiedzi. Środek ten w sposób dorozumiany nakazuje Izraelowi lekceważenie bezpieczeństwa i ochrony ponad 100 zakładników nadal przetrzymywanych przez Hamas, organizację terrorystyczną, która odmówiła ich bezwarunkowego uwolnienia.”

Julia Sebutinde podkreśla, że Izrael ma prawo bronić się przed swoimi wrogami, że ta obrona w żaden sposób nie jest sprzeczna z Konwencją o ludobójstwie, a jej sprzeciw związany jest z faktem, że Trybunał nie uwzględnił szerszego kontekstu tej wojny. Zwraca również uwagę na wysiłki Izraela na rzecz ograniczenia liczby ofiar cywilnych.     

 

RPA między grudniem 2023 a majem 2024 złożyła do Trybunału cztery wnioski przeciw Izraelowi. (Jeszcze w styczniu sędzia Sebutinde zwracała uwagę na bardzo bliskie związki rządu RPA z Hamasem, wyrażając opinię, że w tej sytuacji należałoby raczej oczekiwać, że rząd RPA będzie nakłaniał przywódców Hamasu do bezzwłocznego i bezwarunkowego uwonienia porwanych Izraelczyków.) Przypomina, że zdaniem wielu rządów natychmiastowe uwolnienie zakładnikow mogłoby przyczynić się do szybszego zakończenia działań wojennych. 


RPA nie kwestionuje faktów przedstawionych przez władze izraelskie, że od października ubiegłego roku z Gazy wystrzelono na Izrael ponad 10 tysięcy rakiet, w tym ostatnio ponad tysiąc z okręgu Rafah (również z wyrzutni znajdujących się w pobliżu przejścia granicznego).    


Zagrożenie dla Izrala stanowią oprócz Hamasu również inne grupy terrorystyczne operujące w Gazie. Palestyński Islamski Dżihad i Brygady Męczenników Al-Aksa, a na północnej granicy wojnę z Izraelem prowadzi Hezbollah ostrzeliwując rakietami i dronami cele militarne i cywilne. Towarzyszą tym działaniom otwarte wezwania do unicestwienia Izraela – pisze Sebutinde.    

„Chociaż społeczność międzynarodowa słusznie troszczy się o bezpieczeństwo i ochronę wysiedlonych palestyńskich cywilów w Gazie, równie ważne jest uznanie, że trwający konflikt Izraela z Hamasem i Hezbollahem doprowadził do wysiedlenia 60 tysięcy Izraelczyków z ich domów w południowym Izraelu i kolejnych 60 tysięcy w północnym Izraelu. Izrael ma prawo zareagować na te egzystencjalne zagrożenia, które są ze sobą powiązane i skoordynowane. Oczekuje się, że czyniąc to, Izrael będzie przestrzegał zobowiązań międzynarodowych, w tym wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego. Jednakże ani prawo międzynarodowe w ogóle, ani Konwencja o ludobójstwie w szczególności, nie pozbawiają Izraela prawa do podejmowania niezbędnych i proporcjonalnych działań w celu obrony swoich obywateli i terytorium przed takimi zbrojnymi atakami na wielu frontach.”

Trybunał nie uwzględnił tego szerszego kontekstu, a to pozwoliłoby na uniknięcie wadliwości orzeczenia Trybunału.  


Odpowiedzialność za cierpienia Palestyńczyków nie spoczywa wyłącznie na Izraelu, pisze dalej Julia Sebutinde, dodając, że nie jest prawdą jakoby Izrael nie podjął działań, aby złagodzić te cierpienia. Tymczasem Hamas stosuje strategię utrudniania odróżnienia biorących udział w walce od niewinnej ludności cywilnej, co powoduje pogorszenie sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy, a w szczególności w regionie Rafah. Wbrew twierdzeniom RPA sytuacja humanitarna poprawiła się, a nie pogorszyła, zaś rząd Izraela przenaczył znaczne środki finansowe na pomoc humanitarną dla cywilnej ludności wroga.    


W swoim zdaniu odrębnym sędzia Sebutinde wylicza konkretne działania Izraela, które nie zostały uwzględnione przez Trybunał. Do tych działań należy m. in.: otwarcie trzech dodatkowych lądowych przejść granicznych, ponowne uruchomienie zniszczonego przez Hamas przejścia East Erez, wznowienie działalności przejścia Kerem Szalom (przerwa po ataku Hamasu trwała zaledwie od 5-8 maja), zaś zamknięcie przejścia w Rafah spowodowane było decyzją Egiptu, a nie Izraela.   


Uruchomiono również możliwości dostarczania pomocy drogą morską. Trybunal mógł skorzystać z przekazanych mu raportów o wielkości dostarczanej do Gazy pomocy humanitarnej, które przywołuje Autorka zdania odrębnego, pisząc dalej:

„Powyższe wysiłki zaowocowały wymierną poprawą wielkości pomocy napływającej do Gazy. Dane rządu izraelskiego wskazują na stały wzrost liczby ciężarówek z pomocą humanitarną wjeżdżających do Gazy od czasu orzeczenia Trybunału z marca 2024 r.. Z doniesień mediów wynika, że na początku maja liczba ciężarówek wjeżdżających na terytorium osiągnęła najwyższy poziom w czasie całego konfliktu. […] W wyniku tych wzmożonych wysiłków tysiące ciężarówek z żywnością wjechało do Gazy; ponownie otwarto wiele dużych piekarni; do Strefy mogły być dostarczone większe ilości paszy dla zwierząt; naprawiono wodociągi i zainstalowano pompy wodne; dostarczono miliony litrów paliwa, cywilom w Gazie dostarczono odzież, artykuły higieniczne i sanitarne.”

Autorka przypomina również informacje dotyczące działań Izraela zmierzających do poprawy dostępu do opieki medycznej, budowę szpitali polowych i mobilnych przychodni. Co więcej, Izrael systematycznie zaopatrywał gazańskie szpitale, nawet w trakcie trwających walk. Trybunał posiadał o tym wiedzę, zarówno z dostarczonych przez Izrael raportów, z mediów i oświadczeń przedstawicieli instytucji międzynarodowych.  

„Wreszcie Izrael przez cały konflikt ostrzegał Palestyńczyków w Gazie o nadchodzących operacjach i wielokrotnie zwracał się o ewakuację ludności cywilnej z obszarów aktywnych walk. Takie działania są niezgodne z zamiarem zniszczenia danej grupy. Izrael podjął także działania na rzecz udostępnienia infrastruktury w miejscach schronienia i ułatwił dostarczanie sprzętu dla uchodźców w Gazie.


Z pewnością wysiłki podjęte dotychczas przez Izrael nie złagodziły całkowicie trwającego kryzysu humanitarnego w Strefie Gazy. Wojna nieuchronnie i tragicznie wpływa na życie ludności cywilnej. Nie oznacza to jednak, że wojna Izraela przeciwko Hamasowi jest z natury bezprawna, ani że przechodzi w akt ludobójstwa.”

Żądania RPA są pradoksalne, oczekuje wycofania się Izraela ze Strefy Gazy, a równocześnie podejmowania działań zapewniających skuteczne dostarczanie pomocy, ignorując kontrolę i odpowiedzialność Hamasu za powstałą sytuację.


Julia Sebutinde przypomina, że Hamas i inne organizacje terrorystyczne przeprowadzają ataki na przejścia graniczne i przechwytują pomoc na własny użytek. Ponadto kluczową rolę w dostarczaniu pomocy odgrywa Egipt, który wielokrotnie utrudniał odprawę cieżarówek z pomocą. 

Autorka głosowała przeciwko poszczególnym sekcjom orzeczenia Trybunału i prezentuje swoje powody dlaczego uważa, że jej sprzeciw jest uzasadniony. W końcowej części zdania odrębnego stwierdza:

„Na koniec uważam za konieczne odnotowanie moich poważnych obaw dotyczących sposobu, w jaki Trybunał potraktował wniosek Republiki Południowej Afryki i przesłuchania przypadkowych świadków, w wyniku czego Izrael nie miał wystarczająco dużo czasu na przedstawienie swoich pisemnych uwag w sprawie. Moim zdaniem Trybunał powinien był zgodzić się na prośbę Izraela o przełożenie przesłuchań na następny tydzień, aby dać Izraelowi wystarczająco dużo czasu na pełną odpowiedź na wniosek Republiki Południowej Afryki i na zaangażowanie adwokata. Niestety, w wyniku wyjątkowo skróconego terminu przesłuchań, Izrael nie mógł być reprezentowany przez wybranego przez siebie prawnika, który był niedostępny w terminach wyznaczonych przez Trybunał. Godny ubolewania jest także fakt, że Izrael musiał odpowiedzieć na pytanie zadane przez członka Trybunału w dniu żydowskiego szabatu. Orzeczenia Trybunału w tym zakresie mają wpływ na równość proceduralną stron i dobre wymierzanie sprawiedliwości przez Trybunał.”

Z wszystkich sędziów orzekających w tej ze wszech miar ciekawej sprawie tylko Julia Sebutinde wyłamała się z śpiewającego jednym głosem chóru. Przewodniczył mu Nawaf Salam, sędzia z Libanu, brali w tym cyrku udział sędziowie z krajów tyrańskich i krajów upadłych, jak również z krajów demokratycznych. Wszyscy mają za sobą świetliste kariery prawnicze, które nie skłaniały ich do zachowania elementarnej sędziowskiej uczciwości.


Pytanie jak wielu twórców doniesień prasowych na temat tego wyroku i komentatorów najnowszego orzeczenia tej instytucji podległej ONZ będzie zainteresowanych lekturą tego głosu odrębnego.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Notatki

Znalezionych 2928 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Siedem największych kłamstw na temat działań Izraela i Sił Obronnych Izraela w Gazie   i Arsen Ostrovsky   2025-05-09
Krótka historia antysemityzmu jako sygnalizacji cnoty     2025-05-07
Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii potwierdza, że kobiety istnieją   Greenfield   2025-05-07
Malowane papugi na plafonie jak długi   Koraszewski   2025-05-05
Koszmarne dziedzictwo kolonializmu   Koraszewski   2025-05-02
Departament Sprawiedliwości stwierdza, że UNRWA może zostać pozwana przed amerykańskim sądem   Fitzgerald   2025-05-02
„Guardian” przedstawia antysemityzm na kampusach jako wytwór naszej wyobraźni   Levick   2025-04-29
Zachód znów wpada w pułapkę Iranu   Rafizadeh   2025-04-28
Jak ekstremizm maszeruje bez przeszkód   Bryen   2025-04-28
Vermont, Mohsem Mahdawi i tabun użytecznych idiotów   Collier   2025-04-25
Azerbejdżan: rozszerzenie Porozumień Abrahamowych   Sherman   2025-04-24
Dwa pełne lata piekła w Sudanie   Fernandez   2025-04-23
Szalona kampania mająca na celu dekryminalizację Hamasu   O'Neill   2025-04-21
Najnowsza próba podważenia Izraela? Wykorzystywanie palestyńskich chrześcijan   Bard   2025-04-20
Sytuacja kryzysowa kanadyjskich Żydów   Hecht   2025-04-19
Sahel: rodzące się centrum globalnego islamizmu   Haug   2025-04-19
Drodzy uprzejmi Żydzi i inni o mentalności „Nie chcę się do tego mieszać”:To nie działa.   Finlayson   2025-04-17
Żydowska ambiwalencja w walce z antysemityzmem   Bard   2025-04-17
Biesy napadają raz jeszcze   Koraszewski   2025-04-16
Zapomniana wojna w Sudanie ujawnia nieludzkość izraelofobii   O'Neill   2025-04-16
Zastosowanie żydowskiej perspektywy etycznej do zidentyfikowania i ujawnienia stronniczości mediów (znowu @NYTimes)     2025-04-15
Żydowska etyka polityczna: projekt dla sprawiedliwych     2025-04-14
Realistyczne spojrzenie na kolonializm osadniczy   Finlayson   2025-04-14
Ramy uniwersalnej etyki żydowskiej     2025-04-13
Trump i pułapka Najwyższego Przywódcy   Taheri   2025-04-13
Antyglobalista w Białym Domku   Koraszewski   2025-04-12
Etyka żydowska: wróg każdej wadliwej filozofii     2025-04-11
Udawanie rozbrajania Hezbollahu nic nie pomoże   Abdul-Hussain   2025-04-10
Wojna ONZ z sukcesem Żydów     2025-04-10
Ludobójcza krucjata Iranu     2025-04-09
Trzydzieści lat temu Izrael deportował przywódców Hamasu. Świat zmusił Izrael do przyjęcia ich z powrotem   Greenfield   2025-04-09
Turcja idzie w ślady demokracji z tradycjami   Koraszewski   2025-04-08
Nazistowski supersesjonizm: unicestwienie żydowskiej „antyrasy”     2025-04-08
Wojna socjalizmu z Żydami – od Marksa do dzisiaj     2025-04-07
Zbrodnia to niesłychana   Koraszewski   2025-04-06
Czy rząd USA ma prawo stawiać warunki finansując uniwersytety?   Dershowitz   2025-04-05
Palestyńscy mężczyźni dopuszczają się przemocy wobec kobiet, ale winą obarcza się Izrael   Levick   2025-04-05
Turcja: moment neoosmański   Fernandez   2025-04-04
Jak świecki progresywizm stał się moralnie regresywny     2025-04-04
Samą istotą palestynizmu jest supersesjonizm     2025-04-03
Zawsze przyczyna, nigdy skutek   Malicki   2025-04-02
Tożsamość w czasach zarazy   Koraszewski   2025-04-01
Sprawiedliwość społeczna i supersesjonizm     2025-04-01
Gaza, Trump, prawda i… „transfer”   Sherman   2025-03-31
Nie ma różnicy między “politykami” Hamasu a jego terrorystami   Toameh   2025-03-30
UE musi przestać podważać starania o uratowanie jej samej   Rafizadeh   2025-03-29
Rządy terroru w Bangladeszu: w stronę kolejnego islamistycznego centrum w Azji Południowej?   Bulut   2025-03-28
Jednolita teoria pola antysemityzmu     2025-03-27
Irak: Nieustające ataki na Jazydów   Bulut   2025-03-26
Dają nam słowo Hamasu, że piszą prawdę i tylko prawdę   Koraszewski   2025-03-26
Nie licz na to, że Arabowie odbudują Gazę lub pomogą Palestyńczykom   Toameh   2025-03-25
Jedna wojna ale w różnych odsłonach   Bryen   2025-03-23
Sieć kłamstw Hamasu i współudział mediów (w tym @NYTimes)     2025-03-22
Najwyższy czas usunąć biurokrację ONZ sprzyjającą Hamasowi   Cohen   2025-03-21
Palestyńczycy: “Giniemy z powodu Hamasu”   Toameh   2025-03-21
Dziwaczne zainteresowanie Mahmoudem Khalilem   Fitzgerald   2025-03-20
Kolejne kłamstwa ONZ na temat Izraela   O'Neill   2025-03-18
„Negocjator” USA w sprawie zakładników mówi, że Hamas chce pokoju, oferuje „15-letni rozejm” i odbudowę Gazy przez USA   Greenfield   2025-03-17
MKCK nie jest neutralny w żadnym sensie. Jest pro-Hamas     2025-03-16
Biden obiecał, że pomoc nie trafi do Hamasu. Działania USAID, które miały zapewnić realizacje tej obietnicy, były kiepskim żartem     2025-03-13
Wysokie notowania kryptoracjonalizmu   Koraszewski   2025-03-12
Przeczytajcie konstytucję Iranu i obalcie reżim   i Bill Siegel   2025-03-11
Jak Hamas uzyskał zawieszenie broni w Ramadanie bez uwolnienia zakładników   Frantzman   2025-03-11
Przywłaszczanie słów Goldy Meir   Oz   2025-03-10
Papież Franciszek ignoruje dżihadystyczną masakrę w kościele   Greenfield   2025-03-09
Prawie jeden na trzech Demokratów i prawie połowa młodych ludzi w USA popiera Hamas a nie Izrael     2025-03-08
Talibanizacja Bangladeszu   Bulut   2025-03-08
Reżim Iranu: Dlaczego dyplomacja i układy zawsze zawodzą   Rafizadeh   2025-03-07
Jak wyjaśnić wydarzenia z tego weekendu?     2025-03-04
Irytujący czubek góry lodowej   Koraszewski   2025-03-04
Hunter College poszukuje wykładowcy     2025-03-03
Dyplomaci, pokerzyści i matematycy   Koraszewski   2025-03-02
Stawianie czoła terroryzmowi i przesłanie wiadomości   Collins   2025-03-01
Tajemnica popularności sprawy palestyńskiej   Koraszewski   2025-02-28
Hamas zachowuje się tak, jakby Izrael nie był już tym, czym był kiedyś   Frantzman   2025-02-28
Przekręcanie słów w świadomości społecznej   Koraszewski   2025-02-26
ZEA obiecuje 200 milionów dolarów na wsparcie Sudanu   Williams   2025-02-26
Gaza. Plan Trumpa i trochę kontekstu   Anderson   2025-02-24
Nieunikniona konieczność wyciągnięcia wniosków o społeczeństwie palestyńskich Arabów   Tobin   2025-02-23
Dzień po zakończeniu pierwszego etapu zawieszenia broni w Gazie   Koraszewski   2025-02-23
Biznes poszukiwania rozwiązań   Bryen   2025-02-21
Trump ma rację, a @NYTimes myli się w sprawie usuwania materiałów wybuchowych w Gazie     2025-02-20
Haniebna reklama wykupiona przez Żydów w „New York Times”   Chesler   2025-02-19
Sokrates, Trump i Ukraina   Koraszewski   2025-02-18
Artykuł w katarskiej gazecie rządowej: Hamas wyłonił się jako zwycięzca z nienaruszoną siłą, armią i bronią; ludność Gazy nigdy jej nie opuści     2025-02-18
Strategia przetrwania reżimu irańskiego: opóźnić, oszukać, przetrwać Trumpa   Rafizadeh   2025-02-17
Proste pytanie, które pokazuje szkodliwość @UNRWA     2025-02-16
Jak bardzo nadal jest z nami?   Koraszewski   2025-02-16
Długa “Czarna Ręka” i 7 października   Collier   2025-02-15
Rozpoczął się niezwykle ważny proces   Spencer   2025-02-14
Burza piaskowa na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2025-02-13
Krytycy Trumpa chcą uczynić Amerykę bezpieczną dla antysemitów   Tobin   2025-02-13
Prawo do istnienia Spośród ponad 200 państw w systemie międzynarodowym, przetrwanie tylko jednego – państwa Izrael – wydaje się być kwestią dyskusyjną.   Cohen   2025-02-10
Liban i Izrael powinny zacząć rozmawiać o pokoju. Wojna Izraela, która zmiażdżyła Hezbollah, dała Libańczykom szansę. Powinni ją wykorzystać   Abdul-Hussain   2025-02-09
Kłamią i wiedzą, że kłamią   Koraszewski   2025-02-08
Koniec „Palestyny” Donald Trump przypomina światu, że idee mają termin zdatności do użycia   Smith   2025-02-07
Dlaczego Autonomia Palestyńska nie jest zdolna do sprawowania władzy w Gazie   Toameh   2025-02-07
Syria ma nowego autokratę, Szaraa przyznał sobie tytuł „prezydenta”   Abdul-Hussain   2025-02-06
Hamas i Czerwony Krzyż   Steinberg   2025-02-05
Trump ma rację, pozwalając Palestyńczykom opuścić Gazę   Tobin   2025-02-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Hamasowscy mordercy


Stawianie czoła


 Dyplomaci, pokerzyści i matematycy


Dlaczego BIden


Nie do naprawy


Brednie


Rafizadeh


Demokracje powinny opuścić


Zarażenie i uzależnienie


Nic złego się nie dzieje


Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk