Prawda

Czwartek, 23 stycznia 2020 - 07:29

« Poprzedni Następny »


St Paul Island część 5


Bruce Lyon 2019-09-21


To jest ostatni z serii postów o St Paul Island, jednej z wysp Pribyłowa na Alasce. Cztery poprzednie posty dotyczyły 11 gatunków ptaków morskich, które gniazdują na wyspie (tutajtutaj,  tutaj i tutaj). Dzisiaj spotkamy siewkowce z najśliczniejszymi chyba na świecie pisklętami, parę ptaków śpiewających i dwa ostatnie gatunki ptaków morskich, z których jeden jest słynny z wymiotnego zachowania obronnego.   


Biegusy skalne
 (Calidris ptilocnemis) są wszędzie na wyspie, gniazdując zarówno w tundrze, jak na trawiastych zboczach. Ten gatunek gniazduje tylko na wyspach na Morzu Beringa i na wąskim pasie nadbrzeżnym na Alasce i w Rosji. Ptaki na St Paul należą do charakterystycznego dla Wysp Pribyłowa podgatunku z wyróżniającym się upierzeniem.


Biegusy skalne (i inne siewkowce) są interesujące, ponieważ mają zmienne systemy dobierania się w pary i opieki rodzicielskiej (więcej o tym będzie później, w postach o siewkowcach z Point Barrow). Według literatury w niektórych gniazdach biegusów skalnych oboje rodzice wysiadują jaja, podczas gdy w innych albo samic, albo samica wykonują całe wysiadywanie. Także w gniazdach, w których rodzice dzielą się wysiadywaniem, jedno z rodziców przejmuje całą opiekę nad pisklętami w około tydzień po wykluciu się. Nie jest jasne, co powoduje tę zmienność w rolach płci.  


Przy kilku różnych okazjach mieliśmy urocze spotkania z rodziną biegusów skalnych, która zdecydowała, że środek polnej drogi jest najlepszym miejscem na przebywanie razem z pisklętami. Pierwszym razem o mało nie rozgnietliśmy czterech nowo wyklutych piskląt, które skulone siedziały razem na środku drogi, zlewając się kolorystycznie z żwirem. Na szczęście zauważyłem je w porę i zatrzymałem samochód z piskiem opon. Potem mieliśmy zabawę, obserwując je z bliska.


Poniżej: jedno z piskląt idzie ku mnie, a rodzic idzie z tyłu. Pisklęta okazywały całkowitą obojętność wobec nas, co jest niezwykłe dla siewkowców. Normalnie rodzic wpada w panikę, kiedy w pobliżu są ludzie, wydaje zawołanie alarmowe, które mówi pisklętom, że mają skulić się i znieruchomieć, ale ci rodzice tego nie robili, więc pisklęta łaziły sobie dokoła, całkowicie nas ignorując. Obserwowaliśmy maluchy, jak biegały po drodze, badając i dziobiąc w poszukiwaniu pożywienia, a kiedy zmarzły, wracały do rodzica, żeby się ogrzać pod jego ciałem.



Poniżej: inne zdjęcie puchatej kulki z rodzicem stojącym na straży z tyłu.



Poniżej: Spójrzcie na te stopy! Pisklęta biegusa skalnego są jak małe kłębki puchu zatknięte na patyczkach nóg. I to zachwycające upierzenie! Na tle tundry wzór na upierzeniu czyni je niemal niewidzialnymi. Wiele piskląt biegusa skalnego tak wygląda.  



Poniżej: Porównanie stóp rodzica i pisklęcia – palce pisklęcia są równie długie jak rodzica, tylko trochę cieńsze.



Poniżej: Rodzic ogrzewa dwoje piskląt.



Chociaż rodzice nie wydają okrzyków alarmowych, żeby pisklęta schowały się, dokonują innej klasycznej formy zachowania „obrona gniazda”, jakiej używa wiele ptaków, żeby odwieść drapieżnika od gniazda i piskląt. Wielu ludzi zna pokazy fałszywego złamanego skrzydła, jakich wiele siewkowsów i innych gatunków gniazdujących na ziemi używa do odciągnięcia drapieżnika od jaj lub piskląt. Innym pokazem, także używanym, żeby oszukać drapieżnika, jest „bieg gryzonia”, pokazany przez rodzica poniżej. W biegu gryzonia rodzic biegnie nisko przykucnięty, trzęsie się i macha skrzydłami, i piszczy jak gryzoń. Bieg gryzonia może działać na lisy, ale w nas wywołał tylko śmiech – po kilku minutach prób skuszenia nas na odejście od gniazda przez popisy biegiem gryzonia, ten ptak podszedł do nas, przysiadł na skraju drogi i natychmiast uciął sobie drzemkę z głową schowaną pod skrzydłem. Nie wydawał się zbyt zestresowany. Co za zabawna rodzina.         



Inny uroczy ptak częsty na St Paul to góralka siwogłowa (Leucosticte tephrocotis), ptak śpiewający o uderzającym ubarwieniu. Są trzy gatunki góralek i na ogół żyją w górach i terenach górskich zachodniopółnocnej Ameryki. Może być trudno badać ich zachowania rozrodcze, ponieważ gniazdują wysoko na niedostępnych klifach. Góralki siwobrode gniazdują także na klifach St Paul, ale gniazdują również blisko ludzi na wyspie, zakładając gniazda w szparach budynków, rurach, a nawet w szparach porzuconych pojazdów. Ten zwyczaj gniazdowania koło ludzi ułatwia badanie ich na St Paul i mój towarzysz podróży, Bob Montgomerie i ja planujemy powrót na St Paul, żeby zbadać ich system zalotów i wzory opieki rodzicielskiej. Mamy nadzieję, że uda nam się przekupić je, by założyły gniazda w skrzynkach gniazdowych.


Znaleźliśmy parę góralek siwogłowych, które budowały gniazdo na klifach ptaków morskich. Tym samicom towarzyszyli nie tylko ich społeczni partnerzy, ale także inne samce, które wykazywały wielkie zainteresowanie, prawdopodobnie starając się o ukradkową kopulację z samicą. Proporcje płci u góralek siwogłowych są niezwykle wypaczone na korzyść samców (czasami jest pięć samców na jedną samicę, przyczyny nie są znane), więc te dodatkowe samce są tymi, którym nie udało się znaleźć własnej partnerki. Samiec na zdjęciu poniżej był społecznym partnerem samicy, którą obserwowaliśmy, kiedy budowała gniazdo, i często siedział na klifie obok zagłębienia na gniazdo, pilnując spraw.



Poniżej: Samica góralka siwogłowa zanosi materiał na gniazdo do szpary w klifie.



Poniżej: Samiec góralki siwogłowej popisuje się z materiałem na gniazdo w dziobie. Zabawne jest to, że samce właściwie nie pomagają budować gniazda, a tylko zbierają materiał i popisują się nim. Widzieliśmy jak robiły to dwa różne samce bardzo blisko gniazda. Dlaczego popisuje się? Ponieważ samiec i samica już są parą, wydaje się, że nie chodzi o przywabienie partnerki. Być może samiec wskazuje, gdzie jego zdaniem należy zbudować gniazdo. Albo, przy wszystkich tych samcach wokół szukających ukradkowych kopulacji z partnerką samca, może próbuje zaimponować partnerce tym, jak jest seksowny i pokazać, że powinna ignorować innych konkurentów. Ogromnie podobają mi się ich kolory i różowe piórka na skrzydłach i kuprze są bardzo ładne.  



Inny ptak śpiewający, który żyje na klifach razem z ptakami morskimi, to strzyżyk kordylierski (Troglodytes pacificus). Strzyżyki kordylierskie łączono razem ze strzyżykami amerykańskimi, ale rozdzielono na dwa gatunki w ostatnich dwudziestu latach. Ptak poniżej jest młody, to świeżo opierzone pisklę. Jaskrawo żółta linia wzdłuż dziobu jest typowa dla wielu  bardzo młodych ptaków śpiewających, prawdopodobnie jest to sygnał dla rodziców, by je nadal karmili.



Poniżej: Tutaj jest dorosły strzyżyk, który śpiewa (przypuszczalnie samiec); proszę zauważyć, że u niego linia wzdłuż dziobu jest pomarańczowa, a nie żółta i nie tak widoczna jak u młodzika. 



Poniżej: Dwa ostatnie ptaki morskie. To jest kormoran czerwonoczelny (Phalacrocorax urile), kolejny gatunek ograniczony do Morza Beringa. To jest całkiem atrakcyjny ptak z jaskrawo czerwoną twarzą i niebieską łatką u podstawy dziobu.  



Poniżej. Wiele kormoranów już wysiadywało jaja lub miało pisklęta, ale ten ptak popisywał się, przypuszczalnie po to, by zwabić partnerkę. Ciekawa pozycja skrzydeł i ładny pokaz puchatych, białych pantalonów.



Ostatnim gatunkiem ptaków morskich, które gniazdują na St Paul, a których jeszcze nie opisałem, jest fulmar zwyczajny (Fulmarus glacialis). Jest to petrel, krewny albatrosa i burzyka; wszystkie te ptaki morskie (rząd rurkonosych) są tak nazywane z powodu rurkowatej komory na dziobie. Łatwo to zobaczyć na dziobie tego fulmara. Wszystkie te ptaki morskie mają znakomity zmysł węchu, którego używają do znalezienia obszarów bogatych w pokarm, który jest cienko rozrzucony po oceanie. Wyprawy obserwatorów ptaków morskich używają tego zachowania i udaje im się przyciągnąć do statków wiele rurkonosych przez wylewanie ostro pachnących olei, które przyciągają ptaki. 


Fulmary występują w wielu różnych, opartych na genetyce barwach. Ptak poniżej jest jasny. Proporcje ptaków o różnych barwach zmieniają się geograficznie i mają konsekwencje reprodukcyjne. Wydaje się, że działa tu dobór naturalny. Na Pacyfiku jasne postaci ptaków występują dalej na północ niż ciemne, a ten wzór jest odwrócony na Atlantyku. Ptak na zdjęciu wygląda, jakby się popisywał – kiwał głową w tył i w przód i nawoływał.



Poniżej: Ciemny osobnik leci obok klifów.



Byłoby niedbalstwem z mojej strony pominiecie fantastycznej obrony wymiotnej fulmarów. Pisklęta fulmarów bronią się przez wystrzykiwanie paskudnie cuchnącego pomarańczowego, oleistego płynu ze swoich żołądków, kiedy czują się zagrożone. Zagrożeniem może być drapieżnik, niewinny ptak, który usiadł obok i biolog, który próbuje zważyć pisklę. Mój przyjaciel pracował z fulmarami i miał specjalny płaszcz, który nosił, kiedy był koło tych ptaków, a cuchnął on straszliwie. Wymioty fulmara nie tylko cuchną – jest to paskudny płyn, który zabija ptaki. Znalazłem parę artykułów, które wyliczały 20 gatunków ptaków, włącznie z wieloma ptakami drapieżnymi, które nie przeżyły opryskania. Ten płyn jest zarówno bardzo kleisty, sklejając pióra  razem, jak również pozbawia pióra z wodoodporności, a więc ptaki wodne nasączają się woda i toną.  

Tutaj jest wideo broniącego się pisklęcia fulmara [JAC: to wideo i kolejne poniżej, nie są Bruce’a; wziął je z sieci]:

 

 

Jeśli podobało ci się  to wideo, Bruce przysłał jeszcze jedno.


St Paul Island; Batch 5

Why Evolution Is True, 9 września 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Bruce Lyon

Profesor biologii ewolucyjnej na University of California. Jego główny obszar badań to ekologiczne i ewolucyjne podstawy strategii reprodukcyjnych, społeczne zachowania zwierząt oraz reprodukcyjne pasożytnictwo, opieka rodzicielska i harce godowe. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj






Nauka

Znalezionych 1053 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć lat



Pochodzenie



Papież Franciszek



Schadenfreude



Pseudonaukowa histeria...


Panstwo etc



Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,



Radykalne poglądy polityczne


Einstein



Socjologia



Allah stworzyl



Uprzednie doświadczenie



Żydowski exodus



PRL Chrystusem narodów



Odrastające głowy hydry nazizmu



Homeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDF



Prawo powrotu



Mózg i kodowanie predyktywne



Nocna rozmowa



WSzyscy wiedza



Nieustający marsz



Oświecenie Pinker



Alternatywna medycyna zabija



Kobiety ofiarami



Prometeusz



modyfikowana pszenica



Arabowie



Roboty będą uprawiać ziemię



Sumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk