Prawda

Poniedziałek, 21 października 2019 - 10:19

« Poprzedni Następny »


Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy


Steven Novella 2019-10-08


Podsumowanie niedawno opublikowanego systematycznego przeglądu i meta-analizy badań porównujących ludzką inteligencję do sztucznej (AI) w diagnozowaniu radiogramów stwierdza:


Analiza danych z 14 badań porównujących wyniki uczenia głębokiego z wynikami ludzi na tej samej próbie, pokazuje, że w najlepszym wypadku algorytmy uczenia głębokiego mogą poprawnie wykryć chorobę w 87% przypadków w porównaniu do 86% osiąganych przez ludzi z zawodów medycznych.


Po raz pierwszy mamy tu dowód, że wyniki AI mogą być  lepsze od wyników ludzi. Autorzy piszą także, jak to się często dzieje, że potrzebujemy więcej badań, potrzebujemy potwierdzenia z rzeczywistego świata i potrzebujemy więcej bezpośrednich porównań. Przynajmniej jednak AI jest na tym samym boisku, co wyniki osiągane przez ludzi. Jeśli nasze doświadczenia z szachami i Go mogą służyć za przewodnika, algorytmy AI od teraz będą coraz lepsze. Właściwie, biorąc pod uwagę opóźnienie w badaniu, publikacji, a następnie przeglądzie, prawdopodobnie już tak jest.  


Sądzę, że AI jest gotowa do wyprzedzenia ludzi w diagnozowaniu, ponieważ to konkretne zadanie jest dobrze nadające się dla algorytmów uczenia głębokiego. Jest także bardzo trudne dla ludzi, którzy często padają ofiarą wielu błędów poznawczych i heurystyki, które utrudniają postawienie optymalnej diagnozy. Wiele medycznej edukacji koncentruje się na poprawianiu tych błędów i zastąpienie ich klinicznym podejmowaniem decyzji, która działa lepiej. Żaden lekarz praktyk nie jest jednak doskonały lub bez słabych punktów. Nawet najbardziej doświadczony klinicysta także musi zmagać się z przytłaczającą ilością informacji.


Istnieje kilka sposobów zbliżania się do diagnozy. Jedna, w której celują ludzie, jest podejście gestalt, które zasadniczo bazuje na rozpoznawaniu wzorów. Wraz z doświadczeniem lekarze uczą się rozpoznawać ogólny wzór choroby. Ten wzór może obejmować oznaki lub objawy, które są szczególnie prognostyczne. W końcu kawałki wpadają na miejsce automatycznie.


Także klinicysta musi jednak podeprzeć intuicję i rozpoznawanie wzoru podejściem analitycznym. Nawet jeśli masz 99% pewności co do diagnozy, nadal znaczy to, że możesz mylić się w jednym procencie, co dla intensywnie pracującego klinicysty może oznaczać raz na tydzień lub dwa tygodnie. A więc klinicyści uczą się także asekurowania się i brania pod uwagę rzeczy, na których pominięcie nie mogą sobie pozwolić. Dlatego łączą to podejście z analizą korzyści i ryzyka w próbie zmaksymalizowania korzyści i zminimalizowania ryzyka.


Tu jednak także istnieją specyficzne nastawienia. Mamy tendencje do unikania ryzyka i nie chcemy być bezpośrednią przyczyną szkody. Czy wolisz podjąć 20% ryzyko bezpośredniego wyrządzenia szkody, czy 40% szansę biernego pozwolenia na zajście szkody? Dla dobra pacjenta należy podjąć 20% ryzyko, ale możemy instynktownie wzdragać się przed tą opcją.


W ostatecznym rachunku diagnoza to masa statystyki i matematyki. Dla zrobienia tego optymalnie potrzebujesz mnóstwa informacji na wyciągnięcie ręki. I w tym właśnie komputery są dobre. Jeśli masz AI z uczeniem głębokim, która może mieć olbrzymią bazę danych i używać algorytmów, by nakreślić optymalną drogę do poprawnej diagnozy, powinna z łatwością pobić najlepszego ludzkiego diagnostyka. Prawdziwa sztuczka polega na rozwinięciu i podtrzymywaniu tych systemów.


Oto prosty przykład: może graliście z Akinator, który używa algorytmu, żeby zgadnąć o jakiej postaci lub rzeczy myślisz z całego świata możliwości. Algorytm redukuje możliwości w sposób, który może nie być intuicyjny, ale jest zaskakująco poprawny.


Sądzę, że jesteśmy gotowi na rewolucję AI w medycynie. Medycyna już jest trudna i staje się codziennie coraz trudniejsza, kiedy publikuje się codziennie tysiące badań, uaktualniając naszą kolektywną bazę danych. Podejmowanie decyzji także jest złożone i jest wiele pułapek. Tym, czego nam potrzeba, jest połączenie tego, co ludzie robią dobrze, z tym, co AI robi dobrze. To może niezmiernie zmniejszyć błędy w medycynie i podnieść skuteczność, a to jest bardzo potrzebne, by powstrzymać rosnące koszty opieki zdrowotnej.  


Oto, co ludzie robią dobrze – są dobrzy w kontaktach z innymi ludźmi. To znaczy, wydobywanie klinicznie użytecznej informacji i ustawianie jej w kontekście. To jest trudniejsze, niż się intuicyjnie wydaje ludziom, którzy nie są lekarzami. Pacjenci nie podają obiektywnych faktów, które można załadować w AI. Opowiadają własną, subiektywną narrację o swojej chorobie, która jest pełna wypaczeń i błędów. Dekonstruowanie i rekonstruowanie medycznej narracji przy pomocy różnego rodzaju źródeł informacji, jest swego rodzaju sztuką i rozwinięcie jej zabiera lata.


Ludzie są także potrzebni do wyjaśnienia pacjentom ich opcji, a potem do pomocy przy wyborze jednej z tych różnych opcji. Komputery są wspaniałe w skomplikowanych obliczeniach, ale nie potrafią powiedzieć ci o stosunkowej wartości jakości życia kontra długości życia. Nie możesz optymalizować rezultatu, jeśli nie wiesz, jakich kryteriów użyć. Czy AI powinna iść diagnostyczną ścieżką, która jest najszybsza, najmniej bolesna, najtrafniejsza, najtańsza, pociąga najmniejsze ryzyko komplikacji czy daje największą szansę na wyleczenie? W wielu codziennych przypadkach może być jedna, wyraźna ścieżka, ale czasami takiej ścieżki nie ma. To jest rozmowa, którą doświadczony lekarz musi odbyć z pacjentem, ważąc różne zmienne, a potem przystosować podejście do osobistych potrzeb i priorytetów danego pacjenta.


Tak więc diagnostyczny algorytm AI będzie narzędziem, którego użyje klinicysta. Zasadniczo potrzebujemy dostępu do takiego algorytmu w gabinecie każdego lekarza, w każdej klinice i szpitalu. To nie zastąpi ludzkiego, klinicznego podejmowania decyzji, ulepszy je. Ludzie popełniają błędy, mają luki w wiedzy, zapominają rzeczy i nie są obiektywni z powodu emocji i niedawnych przeżyć. Komputery nie mają żadnej z tych wad. Są zimne, konsekwentne i logiczne, i mogą czerpać z bazy danych istotnych informacji.


AI może, na przykład, po uzyskaniu istotnych danych o objawach i wyników z wstępnych testów medycznych, stworzyć listę możliwych diagnoz z dokładnymi procentami. Następnie może nakreślić sposoby zawężenia tej listy, wiedząc, jaka konkretna informacja będzie miała największą wartość prognostyczną.  


AI może także używać uczenia głębokiego nie tylko do używania informacji, ale także do tworzenia informacji. Proszę pamiętać – to są uczące się algorytmy. Daj im doświadczenie z prawdziwego świata, czyli powiedz im, jaka jest ostateczna diagnoza, a mogą użyć tej informacji do poprawienia własnych wyników. Gdyby wszystkie szpitale używały połączonej sieci AI uczenia głębokiego diagnoz i gdyby zapisywano by tam końcowe diagnozy i wyniki wszystkich pacjentów, byłoby to olbrzymie badanie epidemiologiczne. To co dziś wymaga dziesięcioleci badań epidemiologicznych można by zrobić w kilka lat.


Już teraz mamy technologię do zrobienia tego. Po prostu musimy to zrobić. To byłaby wartościowa inwestycja, prawdopodobnie oszczędzająca służbie zdrowia kosztów przekraczających o wiele rzędów wielkości nakłady na infrastrukturę. Nie wspominając nawet o oszczędzeniu ludziom życia i cierpienia. 


Trwają badania i obserwujemy rozwój. Nie są jednak na skalę, na jaką powinny być, biorąc pod uwagę potencjał. To jest dziedzina, gdzie rząd może dokonać wielkich inwestycji i na dłuższą metę oszczędzić pieniędzy. Jest w tym korzyść z posiadania jednego, zintegrowanego systemu i prawdopodobnie musi przyjść z góry na dół. Może wymagać dania jakiegoś pchnięcia, jakiegoś rodzaju zachęty z przedstawieniem konkretnych celów. W końcu to się zdarzy nawet bez zaangażowania rządu, ale powinniśmy robić wszystko, by zdarzyło się to tak szybko jak to możliwe.

 

Using AI for Diagnosis

NeurologicaBlog, 26 września 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1017 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21
Ślubowanie o zniesieniu grzechu   Ridley   2019-06-20
Nowe informacje o dzieciach CRISPR   Novella   2019-06-17
Słonie mają fantastyczny węch (lepszy niż psy): są jedynymi zwierzętami, które potrafią rozróżnić inne ilości pokarmu tylko po zapachu   Coyne   2019-06-14
Indyjscy farmerzy wysiali ziarna GMO w proteście obywatelskiego nieposłuszeństwa     2019-06-13
Chcąc zadowolić antyaborcjonistów administracja Trumpa tnie finansowanie badań medycznych przy użyciu tkanki płodowej   Coyne   2019-06-11
Triumf Mao: Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie akceptuje szarlatanerię tradycyjnej chińskiej medycyny     2019-06-04
Ale jak to bezbarwnikowy?   Łopatniuk   2019-06-01
Na zdrowie: izraelscy naukowcy warzą piwo na ”wskrzeszonych” drożdżach sprzed 5000 lat     2019-05-31
Skąd wiemy to, co wiemy?   Novella   2019-05-28
Samice bonobo (ale nie samice szympansów) pomagają swoim synom w zdobywaniu partnerek   Coyne   2019-05-25
Dlaczego ludzie sprzeciwiają się technologiom, które zmniejszają szkody?   Ridley   2019-05-24
Nowa praca o nielotnych chruścielach rażąco przesadzona i wypaczona w popularnych mediach   Coyne   2019-05-22
Trenowanie sztucznej inteligencji, żeby widziała jak człowiek   Novella   2019-05-21
A polać wielką wodą…   Cipiur   2019-05-18
Wykrywanie kłamstw w mózgu   Novella   2019-05-17
Walka o zachowanie bioróżnorodności   Ridley   2019-05-15
Niezwykły przypadek mimikry: skaczący pająk naśladuje gąsienicę   Coyne   2019-05-14
Selektywnie stosowana koncepcja tabula rasa i ideologicznie motywowane nieporozumienia   Cory Clark   2019-05-09
Dlaczego szarlatani nie powinni nadzorować sami siebie     2019-05-08
Kiedy naukowcy nie tolerują odmiennego zdania   Weber   2019-05-07
Przegapione odkrycia w historii nauki   Ridley   2019-05-02
W obronie scjentyzmu   Winegard   2019-04-30
Akupunktura kwantowa   Novella   2019-04-23
Nie tylko kakao   Łopaniuk   2019-04-20
Wstęga Möbiusa sprzecznych egocentryzmów poznawczych   Landes   2019-04-18
Kolejne badania nad bzdurą   Novella   2019-04-17
Licząca 43 miliony lat forma przejściowa: wodno-lądowy wieloryb    Coyne   2019-04-15
Zdumiewające możliwości docenienia i wykorzystania neuroróżnorodności   Koraszewski   2019-04-12
Jak sobie radzić ze skrajnymi wydarzeniami pogodowymi?   Lomborg   2019-04-09
Najbardziej zabójczy dzień na Ziemi   Novella   2019-04-06
Zaprzeczanie neuronauce o różnicach płci   Cahill   2019-04-05
Zwierzęce roboty   Novella   2019-04-04
Technologia pomaga w kryzysach wodnych na całym globie   Cohen   2019-04-02
Niezwykłe skamieniałości kambryjskie porównywalne do tych z łupków z Burgess   Coyne   2019-03-30
Tak wygląda dobre dziennikarstwo   Novella   2019-03-29
Wzrost sektora nasiennictwa w Ugandzie demaskuje główne twierdzenie anty- GMO   Ongu   2019-03-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk