Prawda

Poniedziałek, 19 kwietnia 2021 - 12:03

« Poprzedni Następny »


Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy


Steven Novella 2019-10-08


Podsumowanie niedawno opublikowanego systematycznego przeglądu i meta-analizy badań porównujących ludzką inteligencję do sztucznej (AI) w diagnozowaniu radiogramów stwierdza:


Analiza danych z 14 badań porównujących wyniki uczenia głębokiego z wynikami ludzi na tej samej próbie, pokazuje, że w najlepszym wypadku algorytmy uczenia głębokiego mogą poprawnie wykryć chorobę w 87% przypadków w porównaniu do 86% osiąganych przez ludzi z zawodów medycznych.


Po raz pierwszy mamy tu dowód, że wyniki AI mogą być  lepsze od wyników ludzi. Autorzy piszą także, jak to się często dzieje, że potrzebujemy więcej badań, potrzebujemy potwierdzenia z rzeczywistego świata i potrzebujemy więcej bezpośrednich porównań. Przynajmniej jednak AI jest na tym samym boisku, co wyniki osiągane przez ludzi. Jeśli nasze doświadczenia z szachami i Go mogą służyć za przewodnika, algorytmy AI od teraz będą coraz lepsze. Właściwie, biorąc pod uwagę opóźnienie w badaniu, publikacji, a następnie przeglądzie, prawdopodobnie już tak jest.  


Sądzę, że AI jest gotowa do wyprzedzenia ludzi w diagnozowaniu, ponieważ to konkretne zadanie jest dobrze nadające się dla algorytmów uczenia głębokiego. Jest także bardzo trudne dla ludzi, którzy często padają ofiarą wielu błędów poznawczych i heurystyki, które utrudniają postawienie optymalnej diagnozy. Wiele medycznej edukacji koncentruje się na poprawianiu tych błędów i zastąpienie ich klinicznym podejmowaniem decyzji, która działa lepiej. Żaden lekarz praktyk nie jest jednak doskonały lub bez słabych punktów. Nawet najbardziej doświadczony klinicysta także musi zmagać się z przytłaczającą ilością informacji.


Istnieje kilka sposobów zbliżania się do diagnozy. Jedna, w której celują ludzie, jest podejście gestalt, które zasadniczo bazuje na rozpoznawaniu wzorów. Wraz z doświadczeniem lekarze uczą się rozpoznawać ogólny wzór choroby. Ten wzór może obejmować oznaki lub objawy, które są szczególnie prognostyczne. W końcu kawałki wpadają na miejsce automatycznie.


Także klinicysta musi jednak podeprzeć intuicję i rozpoznawanie wzoru podejściem analitycznym. Nawet jeśli masz 99% pewności co do diagnozy, nadal znaczy to, że możesz mylić się w jednym procencie, co dla intensywnie pracującego klinicysty może oznaczać raz na tydzień lub dwa tygodnie. A więc klinicyści uczą się także asekurowania się i brania pod uwagę rzeczy, na których pominięcie nie mogą sobie pozwolić. Dlatego łączą to podejście z analizą korzyści i ryzyka w próbie zmaksymalizowania korzyści i zminimalizowania ryzyka.


Tu jednak także istnieją specyficzne nastawienia. Mamy tendencje do unikania ryzyka i nie chcemy być bezpośrednią przyczyną szkody. Czy wolisz podjąć 20% ryzyko bezpośredniego wyrządzenia szkody, czy 40% szansę biernego pozwolenia na zajście szkody? Dla dobra pacjenta należy podjąć 20% ryzyko, ale możemy instynktownie wzdragać się przed tą opcją.


W ostatecznym rachunku diagnoza to masa statystyki i matematyki. Dla zrobienia tego optymalnie potrzebujesz mnóstwa informacji na wyciągnięcie ręki. I w tym właśnie komputery są dobre. Jeśli masz AI z uczeniem głębokim, która może mieć olbrzymią bazę danych i używać algorytmów, by nakreślić optymalną drogę do poprawnej diagnozy, powinna z łatwością pobić najlepszego ludzkiego diagnostyka. Prawdziwa sztuczka polega na rozwinięciu i podtrzymywaniu tych systemów.


Oto prosty przykład: może graliście z Akinator, który używa algorytmu, żeby zgadnąć o jakiej postaci lub rzeczy myślisz z całego świata możliwości. Algorytm redukuje możliwości w sposób, który może nie być intuicyjny, ale jest zaskakująco poprawny.


Sądzę, że jesteśmy gotowi na rewolucję AI w medycynie. Medycyna już jest trudna i staje się codziennie coraz trudniejsza, kiedy publikuje się codziennie tysiące badań, uaktualniając naszą kolektywną bazę danych. Podejmowanie decyzji także jest złożone i jest wiele pułapek. Tym, czego nam potrzeba, jest połączenie tego, co ludzie robią dobrze, z tym, co AI robi dobrze. To może niezmiernie zmniejszyć błędy w medycynie i podnieść skuteczność, a to jest bardzo potrzebne, by powstrzymać rosnące koszty opieki zdrowotnej.  


Oto, co ludzie robią dobrze – są dobrzy w kontaktach z innymi ludźmi. To znaczy, wydobywanie klinicznie użytecznej informacji i ustawianie jej w kontekście. To jest trudniejsze, niż się intuicyjnie wydaje ludziom, którzy nie są lekarzami. Pacjenci nie podają obiektywnych faktów, które można załadować w AI. Opowiadają własną, subiektywną narrację o swojej chorobie, która jest pełna wypaczeń i błędów. Dekonstruowanie i rekonstruowanie medycznej narracji przy pomocy różnego rodzaju źródeł informacji, jest swego rodzaju sztuką i rozwinięcie jej zabiera lata.


Ludzie są także potrzebni do wyjaśnienia pacjentom ich opcji, a potem do pomocy przy wyborze jednej z tych różnych opcji. Komputery są wspaniałe w skomplikowanych obliczeniach, ale nie potrafią powiedzieć ci o stosunkowej wartości jakości życia kontra długości życia. Nie możesz optymalizować rezultatu, jeśli nie wiesz, jakich kryteriów użyć. Czy AI powinna iść diagnostyczną ścieżką, która jest najszybsza, najmniej bolesna, najtrafniejsza, najtańsza, pociąga najmniejsze ryzyko komplikacji czy daje największą szansę na wyleczenie? W wielu codziennych przypadkach może być jedna, wyraźna ścieżka, ale czasami takiej ścieżki nie ma. To jest rozmowa, którą doświadczony lekarz musi odbyć z pacjentem, ważąc różne zmienne, a potem przystosować podejście do osobistych potrzeb i priorytetów danego pacjenta.


Tak więc diagnostyczny algorytm AI będzie narzędziem, którego użyje klinicysta. Zasadniczo potrzebujemy dostępu do takiego algorytmu w gabinecie każdego lekarza, w każdej klinice i szpitalu. To nie zastąpi ludzkiego, klinicznego podejmowania decyzji, ulepszy je. Ludzie popełniają błędy, mają luki w wiedzy, zapominają rzeczy i nie są obiektywni z powodu emocji i niedawnych przeżyć. Komputery nie mają żadnej z tych wad. Są zimne, konsekwentne i logiczne, i mogą czerpać z bazy danych istotnych informacji.


AI może, na przykład, po uzyskaniu istotnych danych o objawach i wyników z wstępnych testów medycznych, stworzyć listę możliwych diagnoz z dokładnymi procentami. Następnie może nakreślić sposoby zawężenia tej listy, wiedząc, jaka konkretna informacja będzie miała największą wartość prognostyczną.  


AI może także używać uczenia głębokiego nie tylko do używania informacji, ale także do tworzenia informacji. Proszę pamiętać – to są uczące się algorytmy. Daj im doświadczenie z prawdziwego świata, czyli powiedz im, jaka jest ostateczna diagnoza, a mogą użyć tej informacji do poprawienia własnych wyników. Gdyby wszystkie szpitale używały połączonej sieci AI uczenia głębokiego diagnoz i gdyby zapisywano by tam końcowe diagnozy i wyniki wszystkich pacjentów, byłoby to olbrzymie badanie epidemiologiczne. To co dziś wymaga dziesięcioleci badań epidemiologicznych można by zrobić w kilka lat.


Już teraz mamy technologię do zrobienia tego. Po prostu musimy to zrobić. To byłaby wartościowa inwestycja, prawdopodobnie oszczędzająca służbie zdrowia kosztów przekraczających o wiele rzędów wielkości nakłady na infrastrukturę. Nie wspominając nawet o oszczędzeniu ludziom życia i cierpienia. 


Trwają badania i obserwujemy rozwój. Nie są jednak na skalę, na jaką powinny być, biorąc pod uwagę potencjał. To jest dziedzina, gdzie rząd może dokonać wielkich inwestycji i na dłuższą metę oszczędzić pieniędzy. Jest w tym korzyść z posiadania jednego, zintegrowanego systemu i prawdopodobnie musi przyjść z góry na dół. Może wymagać dania jakiegoś pchnięcia, jakiegoś rodzaju zachęty z przedstawieniem konkretnych celów. W końcu to się zdarzy nawet bez zaangażowania rządu, ale powinniśmy robić wszystko, by zdarzyło się to tak szybko jak to możliwe.

 

Using AI for Diagnosis

NeurologicaBlog, 26 września 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1208 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk