Prawda

Niedziela, 22 wrzesnia 2019 - 03:53

« Poprzedni Następny »


St Paul Island, Część 4


Bruce Lyon 2019-09-06


Kolejna seria zdjęć z St Paul Island, jednej z Wysp Pribyłowa na Alasce. W trzech poprzednich opisywałem 11 gatunków ptaków morskich, które gniazdują na wyspie. Dzisiejszy post jest ciągiem dalszym poprzednich (tutajtutajtutaj) i obejmuje jeszcze kilka gatunków ptaków morskich.  


Powyżej. Malowniczy klif ozdobiony kilkoma gniazdującymi ptakami morskimi, głównie nurzykami zwyczajnymi i mewami rissa.


Dwa gatunki nurzyków zwyczajnych gniazdują na St Paul Island. Nurzyk polarny (Uria lomvia) i Nurzyk podbielały (Uria aalga). Na St Paul więcej jest nurzyków polarnych niż nurzyków podbielałych i ogólnie mają one arktyczny zasięg, podczas gdy nurzyki podbielałe mają większy zasięg w strefie umiarkowanej. Zdjęcie pokazuje gęste skupisko nurzyków podbielałych z kilkoma nurzykami polarnymi w głębi fotografii (ptaki z wyraźnymi białymi paskami wzdłuż dziobu). Na zdjęciu wydaje się, że polarne mają ciemniejsze upierzenie niż podbielałe, które mają brązowawy odcień na piórach, szczególnie na głowie. Nurzyki podbielałe mają także niewyraźną obrączkę wokół oka, która rozciąga się poza oko. Na Atlantyku istnieje odrębna genetyczna odmiana nurzyków podbielałych, gdzie ta obrączka jest jaskrawo biała i bardzo widoczna.Poniżej: Mała grupa nurzyków polarnych. Nurzyki jeszcze nie gniazdowały, ale kiedy robią to, składają jedno jajo na małej półce skalnej, takiej jak ta. Nurzyki podbielałe wolą szersze półki skalne.  Podobnie jak z innymi alkami, o których pisałem wcześniej, tak jak maskonury, nurzyki mają małe skrzydła w stosunku do masy ciała i muszą latać szybko, żeby utrzymać wysokość. Lądowanie jest kłopotliwe, nie tylko dlatego, że ptaki muszą zwolnić do lądowania (co robią przez lot w górę i wykorzystywanie grawitacji jako hamulca) ale także dlatego, że często spotykają się z nieprzyjaznym przyjęciem. Proszę zauważyć podobne do sztyletów dzioby skierowane na nadlatującego nurzyka polarnego ze strony grupy na półce skalnej: wyraźnie dają komunikat: „nawet nie myśl o lądowaniu tutaj”.Więcej fotografii nurzyków polarnych w locie. Proszę zauważyć, że kiedy podchodzą do lądowania rozstawiają swoje błoniaste stopy, przypuszczalnie, by uzyskać jakiś rodzaj stabilności. Sądzę, że górny ptak jest nurzykiem podbiaławym, a dolny z pewnością jest nurzykiem polarnym.

Nurzyki zwyczajne są słynne ze składania jajek w kształcie gruszki (spiczastych). Kiedy byłem dzieckiem, książki o ptakach miały ładną, adaptacyjną historię o tym, jak ten spiczasty koniec był adaptacyjny dla gniazdowania na skałach: chodziło o to, że spiczaste jaja toczyły się w ciaśniejszym kręgu niż jaja o innych kształtach, zmniejszając ryzyko stoczenia się z półki skalnej przy przypadkowym kopnięciu lub poruszeniu. Tę koncepcję zakwestionowano niedawno i zaproponowano parę nowych wyjaśnień. Moja ulubioną tezą jest, że kształt jest adaptacyjny dla pochyłych półek. Eksperymentalne badanie potwierdziło, że kształt jaja ma wpływ na jego stabilność na pochyłej półce. Autorami tego badania są Tim Birkhead, Jamie Thompson i Bob Montgomerie i opisane jest na blogu tutaj.


Jaja nurzyków zwyczajnych są także śliczne i niezwykle zróżnicowane w kolorach i wzorach. Badania pokazują, że potrafią one rozpoznawać własne jaja po kolorze i wzorze, a więc prawdopodobnie ta skrajna różnorodność ułatwia rozpoznawanie jaj ptakom, które gniazdują w gęstych koloniach. (NIE MOJE ZDJĘCIE, pożyczone z Internetu).Dwa gatunki mew gniazdują na skałach: mewa rissa (Rissa tridactyle) i mewa krótkodzioba (Rissa brevirostris). Mewy rissa są powszechne w północnych częściach półkuli północnej, ale zasięg mew krótkodziobych ogranicza się do Morza Beringa. W rzeczywistości, 75% światowej populacji gniazduje na St George Island, wyspie tuż obok St Paul.


Poniżej: Mewy zbudowały gniazda z wodorostów, błota i trawy na niebezpiecznych półkach skalnych klifów. To są mewy rissa. Mewy krótkodziobe były dość rzadkie, ale widzieliśmy kilka gniazd wepchniętych nieco głębiej w szczeliny.Poniżej: Wydaje się, że dla mew jest to jest szczyt sezonu budowania gniazd i mieliśmy zabawę obserwując je lecące w grupach do ulubionych miejsc na zbieranie mułu lub roślinności do gniazd. Ten teren był tak często odwiedzany przez tak wiele mew, że usunęły roślinność i górną warstwę gleby z dużego obszaru.Poniżej: Mewa krótkodzioba leci z materiałem na gniazdo.  Poniżej: Inna mewa krótkodzioba. Poza czerwonymi nogami i stopami ten gatunek różni się od swoich czarnonogich kuzynów ciemniejszymi skrzydłami i znacznie krótszym dziobem.W wietrzne dni prądy powietrza blisko klifów mogą być paskudne. Mewy są mistrzami latania i dobrze radzą sobie z turbulencją, obracając się i wykonując piruety w miejscu, kiedy zbliżają się do swoich gniazd na ścianie skały. To jest mewa rissa, która zawraca niemal w miejscu. Często wydają się machać nogami podczas obrotów i piruetów – podejrzewam, że jest po temu aerodynamiczna przyczyna. Poniżej: Na koniec, słoń lis w salonie. Podobnie jak olej i woda, lisy i ptaki morskie nie mieszają się – kiedy na wyspach ptaków morskich obecne są lisy, rezultat może być dewastujący, szczególnie jeśli lisy nie są lokalne i zostały wprowadzone przez ludzi. Jednak lisy polarne (Vulpes lagopus) wydają się być tubylcze na wyspach Pribiłowa, ale nie Aleutach, łańcuchu wysp dalej na południe. Na St Paul jest dość dużo lisów polarnych, także w mieście, gdzie sfotografowałem tego osobnika.Zdziwiło nas, jak dobrze lisy potrafią się wspinać. Obserwując ptaki morskie na klifie nagle zauważyliśmy lisa, który drzemał w pół drogi do szczytu. Ta zdolność wspinania się i ich nienasycony apetyt na ptasie jaja, pisklęta i dorosłe ptaki musi popychać dobór na  ptaki wybierające szczególnie bezpieczne półki skalne w porównaniu do ptaków na wyspach, na których nie ma lisów. Aleuty nie miały lisów do czasu, kiedy pod koniec XIX wieku wprowadzono je na ponad 400 wysp dla przemysłu futrzarskiego. Wyniki były dewastujące dla ptaków morskich i miały efekt kaskadowy dla wszystkich ekologicznych społeczności na wyspach.  


Nie na wszystkie wyspy sprowadzono lisy i porównanie wysp z lisami i bez nich pozwala na obserwację wpływu obecności lisów na ptaki morskie i ogólnie na ekologię wysp. Moi koledzy z University of California, Santa Cruz, Don Croll, Jim Estes i Eric Danner wykonali świetne badanie, które obejmowało całe Aleuty, z badaniem wysp z lisami i bez nich oraz zbieranie mnóstwa ekologicznych obserwacji. Wyspy z lisami miały niższe zagęszczenie kolonii ptaków morskich niż wyspy bez lisów (100 razy niższe zagęszczenie, kiedy są lisy). Te dwa typy wysp wyglądają również zupełnie inaczej, ponieważ składniki odżywcze, jakie ptaki transportują z morza na wyspę, wpływają na roślinność. Składniki odżywcze z morza (zdobycz ptaków) są przynoszone na wyspę i składowane jako naturalny nawóz w formie ptasiego guano. Ponieważ ptaki morskie często gniazdują w olbrzymich koloniach, ilość naturalnego nawozu przynoszonego na wyspy, może być olbrzymia i może w wielkim stopniu zmienić strukturę roślinności. Moi koledzy odkryli, że wyspy z lisami i z małą liczbą ptaków morskich miały zupełnie inną roślinność niż wyspy bez lisów, co było wynikiem różnic w transporcie składników odżywczych poprzez guano. Jest to dobry przykład silnego efektu „z góry do dołu”, jaki wywierają drapieżniki na całe ekologiczne społeczności.St Paul Island Installment 4

Why Evolution Is True, 25 sierpnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBruce Lyon

Profesor biologii ewolucyjnej na University of California. Jego główny obszar badań to ekologiczne i ewolucyjne podstawy strategii reprodukcyjnych, społeczne zachowania zwierząt oraz reprodukcyjne pasożytnictwo, opieka rodzicielska i harce godowe. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1003 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21
Ślubowanie o zniesieniu grzechu   Ridley   2019-06-20
Nowe informacje o dzieciach CRISPR   Novella   2019-06-17
Słonie mają fantastyczny węch (lepszy niż psy): są jedynymi zwierzętami, które potrafią rozróżnić inne ilości pokarmu tylko po zapachu   Coyne   2019-06-14
Indyjscy farmerzy wysiali ziarna GMO w proteście obywatelskiego nieposłuszeństwa     2019-06-13
Chcąc zadowolić antyaborcjonistów administracja Trumpa tnie finansowanie badań medycznych przy użyciu tkanki płodowej   Coyne   2019-06-11
Triumf Mao: Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie akceptuje szarlatanerię tradycyjnej chińskiej medycyny     2019-06-04
Ale jak to bezbarwnikowy?   Łopatniuk   2019-06-01
Na zdrowie: izraelscy naukowcy warzą piwo na ”wskrzeszonych” drożdżach sprzed 5000 lat     2019-05-31
Skąd wiemy to, co wiemy?   Novella   2019-05-28
Samice bonobo (ale nie samice szympansów) pomagają swoim synom w zdobywaniu partnerek   Coyne   2019-05-25
Dlaczego ludzie sprzeciwiają się technologiom, które zmniejszają szkody?   Ridley   2019-05-24
Nowa praca o nielotnych chruścielach rażąco przesadzona i wypaczona w popularnych mediach   Coyne   2019-05-22
Trenowanie sztucznej inteligencji, żeby widziała jak człowiek   Novella   2019-05-21
A polać wielką wodą…   Cipiur   2019-05-18
Wykrywanie kłamstw w mózgu   Novella   2019-05-17
Walka o zachowanie bioróżnorodności   Ridley   2019-05-15
Niezwykły przypadek mimikry: skaczący pająk naśladuje gąsienicę   Coyne   2019-05-14
Selektywnie stosowana koncepcja tabula rasa i ideologicznie motywowane nieporozumienia   Cory Clark   2019-05-09
Dlaczego szarlatani nie powinni nadzorować sami siebie     2019-05-08
Kiedy naukowcy nie tolerują odmiennego zdania   Weber   2019-05-07
Przegapione odkrycia w historii nauki   Ridley   2019-05-02
W obronie scjentyzmu   Winegard   2019-04-30
Akupunktura kwantowa   Novella   2019-04-23
Nie tylko kakao   Łopaniuk   2019-04-20
Wstęga Möbiusa sprzecznych egocentryzmów poznawczych   Landes   2019-04-18
Kolejne badania nad bzdurą   Novella   2019-04-17
Licząca 43 miliony lat forma przejściowa: wodno-lądowy wieloryb    Coyne   2019-04-15
Zdumiewające możliwości docenienia i wykorzystania neuroróżnorodności   Koraszewski   2019-04-12
Jak sobie radzić ze skrajnymi wydarzeniami pogodowymi?   Lomborg   2019-04-09
Najbardziej zabójczy dzień na Ziemi   Novella   2019-04-06
Zaprzeczanie neuronauce o różnicach płci   Cahill   2019-04-05
Zwierzęce roboty   Novella   2019-04-04
Technologia pomaga w kryzysach wodnych na całym globie   Cohen   2019-04-02
Niezwykłe skamieniałości kambryjskie porównywalne do tych z łupków z Burgess   Coyne   2019-03-30
Tak wygląda dobre dziennikarstwo   Novella   2019-03-29
Wzrost sektora nasiennictwa w Ugandzie demaskuje główne twierdzenie anty- GMO   Ongu   2019-03-21
Ewolucja „nieredukowalnie złożonych” białek zapobiegających zamarzaniu u ryb polarnych (i policzek wymierzony Behemu)   Coyne   2019-03-20
Złoty ryż wreszcie dopuszczony w Bangladeszu   Novella   2019-03-19
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka   Welsh   2019-03-18
Wyprane kłamstwa   Ridley   2019-03-14
Czy islamska teologia i filozofia może wzbogacić etyczną debatę wokół CRISPR?   Coyne   2019-03-06
Kacze dzioby, Umwelt i a priori Kanta   Cobb   2019-03-04
Co kręci płaskoziemców   Novella   2019-03-02
Ślimaki nagoskrzelne mają kolczaste penisy jednorazowego użytku, którymi usuwają plemniki rywala ze swojej partnerki   Coyne   2019-03-01
Zrozumienie nowoczesnych horrorów afrykańskich zakorzenionych w handlu niewolnikami przez Ocean Indyjski   Clarfield   2019-02-28
Raport z sensacyjnym twierdzeniem o ”załamaniu klimatu” jest chwytliwy, ale nieprawdziwy   Lomborg   2019-02-27
Naukowiec analizuje dwa przykłady w nowej książce Behego; stwierdza, że są głęboko błędne   Coyne   2019-02-26
Triasowy mięsak, czyli praprzodkowie żółwi też chorowali na nowotwory   Łopatniuk   2019-02-16
Co nauka może powiedzieć pani Ocasio-Cortez o klimacie   Lomborg   2019-02-15
Kury produkujące leki   Novella   2019-02-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk