Prawda

Czwartek, 9 kwietnia 2020 - 15:43

« Poprzedni Następny »


St Paul Island, Część 4


Bruce Lyon 2019-09-06


Kolejna seria zdjęć z St Paul Island, jednej z Wysp Pribyłowa na Alasce. W trzech poprzednich opisywałem 11 gatunków ptaków morskich, które gniazdują na wyspie. Dzisiejszy post jest ciągiem dalszym poprzednich (tutajtutajtutaj) i obejmuje jeszcze kilka gatunków ptaków morskich.  


Powyżej. Malowniczy klif ozdobiony kilkoma gniazdującymi ptakami morskimi, głównie nurzykami zwyczajnymi i mewami rissa.


Dwa gatunki nurzyków zwyczajnych gniazdują na St Paul Island. Nurzyk polarny (Uria lomvia) i Nurzyk podbielały (Uria aalga). Na St Paul więcej jest nurzyków polarnych niż nurzyków podbielałych i ogólnie mają one arktyczny zasięg, podczas gdy nurzyki podbielałe mają większy zasięg w strefie umiarkowanej. Zdjęcie pokazuje gęste skupisko nurzyków podbielałych z kilkoma nurzykami polarnymi w głębi fotografii (ptaki z wyraźnymi białymi paskami wzdłuż dziobu). Na zdjęciu wydaje się, że polarne mają ciemniejsze upierzenie niż podbielałe, które mają brązowawy odcień na piórach, szczególnie na głowie. Nurzyki podbielałe mają także niewyraźną obrączkę wokół oka, która rozciąga się poza oko. Na Atlantyku istnieje odrębna genetyczna odmiana nurzyków podbielałych, gdzie ta obrączka jest jaskrawo biała i bardzo widoczna.Poniżej: Mała grupa nurzyków polarnych. Nurzyki jeszcze nie gniazdowały, ale kiedy robią to, składają jedno jajo na małej półce skalnej, takiej jak ta. Nurzyki podbielałe wolą szersze półki skalne.  Podobnie jak z innymi alkami, o których pisałem wcześniej, tak jak maskonury, nurzyki mają małe skrzydła w stosunku do masy ciała i muszą latać szybko, żeby utrzymać wysokość. Lądowanie jest kłopotliwe, nie tylko dlatego, że ptaki muszą zwolnić do lądowania (co robią przez lot w górę i wykorzystywanie grawitacji jako hamulca) ale także dlatego, że często spotykają się z nieprzyjaznym przyjęciem. Proszę zauważyć podobne do sztyletów dzioby skierowane na nadlatującego nurzyka polarnego ze strony grupy na półce skalnej: wyraźnie dają komunikat: „nawet nie myśl o lądowaniu tutaj”.Więcej fotografii nurzyków polarnych w locie. Proszę zauważyć, że kiedy podchodzą do lądowania rozstawiają swoje błoniaste stopy, przypuszczalnie, by uzyskać jakiś rodzaj stabilności. Sądzę, że górny ptak jest nurzykiem podbiaławym, a dolny z pewnością jest nurzykiem polarnym.

Nurzyki zwyczajne są słynne ze składania jajek w kształcie gruszki (spiczastych). Kiedy byłem dzieckiem, książki o ptakach miały ładną, adaptacyjną historię o tym, jak ten spiczasty koniec był adaptacyjny dla gniazdowania na skałach: chodziło o to, że spiczaste jaja toczyły się w ciaśniejszym kręgu niż jaja o innych kształtach, zmniejszając ryzyko stoczenia się z półki skalnej przy przypadkowym kopnięciu lub poruszeniu. Tę koncepcję zakwestionowano niedawno i zaproponowano parę nowych wyjaśnień. Moja ulubioną tezą jest, że kształt jest adaptacyjny dla pochyłych półek. Eksperymentalne badanie potwierdziło, że kształt jaja ma wpływ na jego stabilność na pochyłej półce. Autorami tego badania są Tim Birkhead, Jamie Thompson i Bob Montgomerie i opisane jest na blogu tutaj.


Jaja nurzyków zwyczajnych są także śliczne i niezwykle zróżnicowane w kolorach i wzorach. Badania pokazują, że potrafią one rozpoznawać własne jaja po kolorze i wzorze, a więc prawdopodobnie ta skrajna różnorodność ułatwia rozpoznawanie jaj ptakom, które gniazdują w gęstych koloniach. (NIE MOJE ZDJĘCIE, pożyczone z Internetu).Dwa gatunki mew gniazdują na skałach: mewa rissa (Rissa tridactyle) i mewa krótkodzioba (Rissa brevirostris). Mewy rissa są powszechne w północnych częściach półkuli północnej, ale zasięg mew krótkodziobych ogranicza się do Morza Beringa. W rzeczywistości, 75% światowej populacji gniazduje na St George Island, wyspie tuż obok St Paul.


Poniżej: Mewy zbudowały gniazda z wodorostów, błota i trawy na niebezpiecznych półkach skalnych klifów. To są mewy rissa. Mewy krótkodziobe były dość rzadkie, ale widzieliśmy kilka gniazd wepchniętych nieco głębiej w szczeliny.Poniżej: Wydaje się, że dla mew jest to jest szczyt sezonu budowania gniazd i mieliśmy zabawę obserwując je lecące w grupach do ulubionych miejsc na zbieranie mułu lub roślinności do gniazd. Ten teren był tak często odwiedzany przez tak wiele mew, że usunęły roślinność i górną warstwę gleby z dużego obszaru.Poniżej: Mewa krótkodzioba leci z materiałem na gniazdo.  Poniżej: Inna mewa krótkodzioba. Poza czerwonymi nogami i stopami ten gatunek różni się od swoich czarnonogich kuzynów ciemniejszymi skrzydłami i znacznie krótszym dziobem.W wietrzne dni prądy powietrza blisko klifów mogą być paskudne. Mewy są mistrzami latania i dobrze radzą sobie z turbulencją, obracając się i wykonując piruety w miejscu, kiedy zbliżają się do swoich gniazd na ścianie skały. To jest mewa rissa, która zawraca niemal w miejscu. Często wydają się machać nogami podczas obrotów i piruetów – podejrzewam, że jest po temu aerodynamiczna przyczyna. Poniżej: Na koniec, słoń lis w salonie. Podobnie jak olej i woda, lisy i ptaki morskie nie mieszają się – kiedy na wyspach ptaków morskich obecne są lisy, rezultat może być dewastujący, szczególnie jeśli lisy nie są lokalne i zostały wprowadzone przez ludzi. Jednak lisy polarne (Vulpes lagopus) wydają się być tubylcze na wyspach Pribiłowa, ale nie Aleutach, łańcuchu wysp dalej na południe. Na St Paul jest dość dużo lisów polarnych, także w mieście, gdzie sfotografowałem tego osobnika.Zdziwiło nas, jak dobrze lisy potrafią się wspinać. Obserwując ptaki morskie na klifie nagle zauważyliśmy lisa, który drzemał w pół drogi do szczytu. Ta zdolność wspinania się i ich nienasycony apetyt na ptasie jaja, pisklęta i dorosłe ptaki musi popychać dobór na  ptaki wybierające szczególnie bezpieczne półki skalne w porównaniu do ptaków na wyspach, na których nie ma lisów. Aleuty nie miały lisów do czasu, kiedy pod koniec XIX wieku wprowadzono je na ponad 400 wysp dla przemysłu futrzarskiego. Wyniki były dewastujące dla ptaków morskich i miały efekt kaskadowy dla wszystkich ekologicznych społeczności na wyspach.  


Nie na wszystkie wyspy sprowadzono lisy i porównanie wysp z lisami i bez nich pozwala na obserwację wpływu obecności lisów na ptaki morskie i ogólnie na ekologię wysp. Moi koledzy z University of California, Santa Cruz, Don Croll, Jim Estes i Eric Danner wykonali świetne badanie, które obejmowało całe Aleuty, z badaniem wysp z lisami i bez nich oraz zbieranie mnóstwa ekologicznych obserwacji. Wyspy z lisami miały niższe zagęszczenie kolonii ptaków morskich niż wyspy bez lisów (100 razy niższe zagęszczenie, kiedy są lisy). Te dwa typy wysp wyglądają również zupełnie inaczej, ponieważ składniki odżywcze, jakie ptaki transportują z morza na wyspę, wpływają na roślinność. Składniki odżywcze z morza (zdobycz ptaków) są przynoszone na wyspę i składowane jako naturalny nawóz w formie ptasiego guano. Ponieważ ptaki morskie często gniazdują w olbrzymich koloniach, ilość naturalnego nawozu przynoszonego na wyspy, może być olbrzymia i może w wielkim stopniu zmienić strukturę roślinności. Moi koledzy odkryli, że wyspy z lisami i z małą liczbą ptaków morskich miały zupełnie inną roślinność niż wyspy bez lisów, co było wynikiem różnic w transporcie składników odżywczych poprzez guano. Jest to dobry przykład silnego efektu „z góry do dołu”, jaki wywierają drapieżniki na całe ekologiczne społeczności.St Paul Island Installment 4

Why Evolution Is True, 25 sierpnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBruce Lyon

Profesor biologii ewolucyjnej na University of California. Jego główny obszar badań to ekologiczne i ewolucyjne podstawy strategii reprodukcyjnych, społeczne zachowania zwierząt oraz reprodukcyjne pasożytnictwo, opieka rodzicielska i harce godowe. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1088 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18
Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk