Prawda

Poniedziałek, 19 kwietnia 2021 - 11:16

« Poprzedni Następny »


Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce


Jeff Jacoby 2019-09-23

Szczelinowanie jest metodą stymulacji odwiertu, która rozpoczęła amerykański renesans energetyczny. Powyżej: odwiert  łupkowego gazu ziemnego na polu w Pensylwanii.
Szczelinowanie jest metodą stymulacji odwiertu, która rozpoczęła amerykański renesans energetyczny. Powyżej: odwiert  łupkowego gazu ziemnego na polu w Pensylwanii.

Środowiskowe argumenty przeciwko szczelinowaniu rozpadły się lata temu. Ekonomiczny argument na rzecz szczelinowania jest nie do obalenia. Dlaczego więc czołowi Demokratyczni kandydaci na prezydenta są zdecydowani zamknąć jedną z najkorzystniejszych dla USA innowacji dzisiejszej epoki?

Szczelinowanie jest metodą stymulacji odwiertu, która rozpoczęła amerykański renesans energetyczny. Chociaż ta technologia nie jest nowa, jej zastosowanie do uprzednio nieprzenikalnych podziemnych formacji skalnych zamieniła Stany Zjednoczone w czołowego na świecie producenta ropy naftowej i gazu ziemnego. Energetyczna niezależność USA, która jeszcze dziesięć lat temu była sloganem obiecującym gruszki na wierzbie, zaczyna wyglądać realistycznie. W listopadzie zeszłego roku kraj przekroczył ważny kamień milowy, eksportując więcej ropy naftowej i rafinowanego paliwa niż importował. Po raz pierwszy od początku lat 1970. Ameryka mogła rościć sobie prawa do statusu eksportera energii netto. A wszytko to dzięki szczelinowaniu.


Równocześnie — także dzięki szczelinowaniu — emisje dwutlenku węgla Ameryki spadły na łeb na szyję.


Przez uwolnienie olbrzymich ilość niemal czysto palącego się gazu ziemnego szczelinowanie radykalnie zmieniło warunki ekonomiczne produkcji elektryczności. W miarę jak gaz ziemny stawał się coraz tańszy, coraz mniej elektrowni korzystało z węgla. Ponad połowę wszystkich opalanych węglem elektrowni w USA zamknięto w ciągu ostatnich 10 lat. Według Energy Information Administration, 35 procent amerykańskiej elektryczności w 2018 roku pochodzi z gazu ziemnego; tylko 27 procent z węgla. Jeszcze w 2000 roku nikt nie sądził, że będzie to możliwe, wówczas połowa elektryczności w kraju była produkowana przez opalane węglem elektrownie, a mniej niż jedna szósta korzystała z gazu ziemnego.


Ponieważ gaz ziemny uwalnia tylko połowę dwutlenku węgla uwalnianego przez węgiel, szerokie przejście na elektrownie opalane gazem ziemnym doprowadziło do radykalnej redukcji emisji gazów cieplarnianych w Ameryce. Tak radykalnej, że nie dorównuje jej żaden inny kraj, jak powiedział prezydent Obama w 2014 roku w Orędziu o Stanie Państwa: "Przez ostatnie osiem lat Stany Zjednoczone bardziej zredukowały zanieczyszczenie węglowe niż jakikolwiek inny kraj na Ziemi”.  


Dla każdego, kto niepokoi się zmianą klimatyczną i chce zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, wszystko to powinno być powodem do radości. Szczelinowanie, które to umożliwiło, powinno być wychwalane jako wielkie osiągnięcie środowiskowego postępu.  


Niemniej, choć wielu Demokratów głównego nurtu, włącznie z przewodniczącym mniejszości Senatu, Chuckiem Schumerem i byłym gubernatorem Kalifornii, Jerrym Brownem, wyraziło poparcie dla szczelinowania, co najmniej troje czołowych kandydatów na prezydenta – senatorzy Elizabeth Warren z Massachusetts, Bernie Sanders z Vermont, i Kamala Harris z Californii — chcą się go pozbyć. Warren deklaruje, że pierwszego dnia jako prezydent wyda dekret prezydencki z "zakazem szczelinowania — wszędzie". Harris powiedziała CNN w tym miesiącu, że „bez wątpienia” jest przeciwna szczelinowaniu.  Sanders występował przeciwko szczelinowaniu już w 2016 roku.


Trudno zrozumieć sens takiej ślepej wrogości do technologii, która zrobiła więcej niż cokolwiek innego, by rozszerzyć dostęp do czystej, taniej energii. Odrzucenie jej przez kandydatów zdecydowanie nie opiera się na nauce. Wielu wrogów szczelinowania podnosi alarm o zanieczyszczaniu wód gruntowych. Kiedy jednak za czasów Obamy Environmental Protection Agency [EPA] wszechstronnie zbadała tę sprawę, przedstawiła raport, że „nie mogła znaleźć dowodów”, by szczelinowanie było odpowiedzialne za „systemowy wpływ na zasoby wody pitnej”. Lisa Jackson, która stała na czele EPA podczas pierwszej kadencji Obamy, powiedziała podczas przesłuchania w Kongresie w 2011 roku, że „nie jest świadoma żadnego dowiedzionego wypadku, w którym sam proces szczelinowania wpłynął na jakość wody”.


Wielu Demokratów głównego nurtu wyraziło poparcie dla szczelinowania. Kilku kandydatów na prezydentów jednak – włącznie z senatorami Elizabeth Warren z Massachusetts i Bernie Sandersem z Vermont — obiecują jego likwidację.
Wielu Demokratów głównego nurtu wyraziło poparcie dla szczelinowania. Kilku kandydatów na prezydentów jednak – włącznie z senatorami Elizabeth Warren z Massachusetts i Bernie Sandersem z Vermont — obiecują jego likwidację.

Oczywiście, nie znaczy to, że szczelinowanie nie może spowodować żadnych problemów. Podobnie jak każda technologia lub proces przemysłowy przychodzi z kosztami, jak również z korzyściami. Znaczy to jednak tylko tyle, że powinno być starannie nadzorowane i regulowane, nie zakazywane. Obecnie szczelinowanie podlega regulacjom stanów, choć istnieją środowiskowcy, którzy argumentują na rzecz ściślejszego nadzoru. To jest stanowisko, jakie mogliby przyjąć Warren/Sanders/Harris , gdyby naprawdę chodziło im o stworzenie lepszej polityki energetycznej. Ich żądanie całkowitego zakończenia szczelinowania jest jednak wyłącznie ideologicznym pozerstwem, niepopartym przez naukę.


Powtórzmy – szczelinowanie ma poparcie wielu Demokratów głównego nurtu, a niektórzy z nich są naukowcami. Jednym z nich jest geolog, John Hickenlooper, były gubernator  Colorado, który niedawno zrezygnował z wyścigu do prezydentury.  


"W oparciu o doświadczenie i naukę, widzę szczelinowanie jako jedną z naszych najlepszych i najbezpieczniejszych technik wydobywczych – pisał Hickenlooper w swoich pamiętnikach z 2016 roku. – Szczelinowanie jest dobre dla podaży energii w kraju, dla naszego narodowego bezpieczeństwa, naszej gospodarki i naszego środowiska”.


Obietnica "zakazu szczelinowania — wszędzie" może podniecać postępowych ekstremistów, którzy nienawidzą przemysłu paliw kopalnych i wszystkiego, co z nim związane. Jest to jednak dokładna odwrotność poważnej propozycji i wskazówka, że dany kandydat nie nadaje się do Białego Domu.  

 

The case against fracking is based on ideology, not science

Boston Globe 15 września 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Jeff Jacoby

Amerykański prawnik i dziennikarz, publicysta “Boston Globe” od 1994 roku. 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1208 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk