Prawda

Niedziela, 27 wrzesnia 2020 - 09:24

« Poprzedni Następny »


Zdumiewająca mimikra


Jerry A. Coyne 2020-01-27


Ten przypadek mimikry jest tak zdumiewający, że kiedy dowiedziałem się o nim z tweetu (tak, Twitter może się na coś przydać) postanowiłem poświęcić mu post.

Najpierw sam tweet, który przysłał mi Matthew. Napisał: „To jest irańska żmija, jak ją przedstawiono w Seven Worlds, One Planet, w BBC. Zdumiewające.”


 Leonardo d'Anchiano@HdAnchiano

Parece una araña dando vueltas sin sentido, pero es una serpiente Pseudocerastes urarachnoides moviendo su cola como señuelo para atraer a los pájaros que forman parte de su dieta. Si queréis verla en acción, aquí podéis ver una captura: https://www.youtube.com/watch?v=XFjoqyVRmOU ;…. #naturaleza

 

Nie trzeba tego tłumaczyć z hiszpańskiego, bo wideo poniżej wyjaśnia wszystko. Przysięgam, że kiedy patrzyłem na to pierwszy raz, myślałem, że prawdziwy pająk pełznie po grzbiecie żmii. 

 

 

Ten wąż to irańska żmija rogataPseudocerastes urarachnoides, która ma niewielki zasięg w zachodnim Iranie (mapa z Wikipedii):Dopiero w 2006 roku opisano ją w artykule poniżej jako nowy gatunek; przedtem sądzono, że jest to już opisana perska żmija rogata. (Zgaduję, że nie zauważyli ozdoby na ogonie.) Tutaj jest zdjęcie „pająka” na ogonie wzięte z artykułu; zdjęcie poniżej jest z Wikipedii. Podobieństwo może nie być pełne, ale (jak widać powyżej) kiedy ta ozdoba porusza się, w zadziwiającym stopniu przypomina pająka – z pewnością w wystarczającym stopniu, by oszukać ptaki.  
Pisząc artykuł autorzy nie wiedzieli, do czego jest używana ta ozdoba na ogonie, ale zaimponowało im podobieństwo do pająka. I zgadli poprawnie:

Tu powstaje kwestia wymyślnego i finezyjnego wyglądu wyrostka ogonowego u naszego nowego gatunku, bo machanie lub wijący się ruch osobliwie zabarwionego czubka ogona wydaje się doskonałe do zwabienia jaszczurki i płazów bezogonowych. Możemy tylko zgadywać, że w wypadku tego gatunku ogonowa przynęta służy do oszukiwania bardziej określonego gatunku zdobyczy, takiej jak ryjówki lub ptaki. Istotnie, ZMGU 1300 [numer badanego okazu] zawiera niestrawionego, niezidentyfikowanego wróblowatego ptaka w brzuchu.  

Dopiero później, obserwując żywe, schwytane osobniki, badacze zobaczyli, że ta ozdoba istotnie zwabiała ptaki, które żmija chwytała i zjadała, jak na wideo powyżej.


Każdemu biologowi, który to widzi, natychmiast imponuje zdolność doboru naturalnego do kształtowania nie tylko morfologii, ale zachowania węża: poruszania ogonem tak, że pajęczy ozdobnik wydaje się „chodzić”. Każda adaptacja taka jak ta ozdoba musi mieć początkowe stadia, a każda kolejna modyfikacja musi ulepszać adaptację – to jest, musi dawać wężowi, który ma „ulepszone” ulepszenie, reprodukcyjną przewagę. (Ta przewaga wynika z lepszego odżywienia węża, który łapie więcej ptaków, a więc może mieć więcej potomstwa, podnosząc odsetek genów na więcej pająkopodobnych ozdób.)


Zgaduję, że ta ozdoba zaczęła się od ruchów ogona nieruchomego węża, a znane są u wielu węży tego rodzaju drgania ogonów. Po tym każda mutacja, która modyfikowała ogon, upodabniając go bardziej do pająka, dawałaby wężowi reprodukcyjną przewagę. I tak otrzymaliśmy pajęczą ozdobę, która oczywiście może nadal ewoluować. Równocześnie z ewolucją samej ozdoby zachodziła ewolucja poruszania ogonem przez węża, co spowodowało, że wyrostek ogonowy niemal doskonale przypomina pająka. 


Oczywiście okazało się, że nie jestem pierwszą osobą, która pomyślała o takim scenariuszu. „Discover Magazine” pisał o tym wężu wiosną i rozważał jego możliwą ewolucję:

Ewolucja zwabiania jest bardziej złożona niż kontrastujący kolor lub zwykłe potrząsanie – ruch jest ściśle zaadaptowany do duplikowania częstotliwości, amplitudy i kierunków ruchu zwierzyny łownej, przynajmniej w wyspecjalizowanych wypadkach. „Dla wielu węży nie jest czymś niezwykłym poruszanie ogonem, by oszukać ofiarę. Zdradnica śmiercionośna z Australii zagrzebuje się w liściach i skręca ogonem jak robak, żeby schwytać jaszczurki i żaby. Saharyjska żmija piaskowa ukrywa się w piasku i widać tylko jej oczy i nozdrza. Kiedy zbliża się jaszczurka, wysuwa ogon z piachu i kręci nim tak jak skręca się larwa owada. To zachowanie – i wypracowane modyfikacje ciała, jakie mu towarzyszą – prawdopodobnie powstały z zachowania wspólnego wszystkim wężom” - wyjaśnia Schwenk. Kiedy mają zaatakować zwierzynę, wszystkie jaszczurki i węże przyjmują  wyjątkowo czujną postawę. Gady skupiają wzrok przez przechylenie głowy na bok, wyginają grzbiety, a niektóre gatunki wibrują czubkami ogonów o ziemię. To może rozproszyć uwagę ofiary, która spojrzy na wibrujący ogon ignorując gadzią paszczę, która się otwiera, by ją połknąć.  „Ten prosty wzór prowadzi do doboru, który udoskonala kształt i ruchy ogona, by były bardziej atrakcyjne dla takich ofiar przez dokładniejsze naśladowanie ruchów rzeczywistej ofiary – zgaduje Schwenk. – Zachowaniem przodków, jakie mogło prowadzić do wabienia ogonem, mogą być wibracje ogona raczej dla rozproszenia uwagi ofiary niż zwabiania”.  Istotnie, najsłynniejsze potrząsacze ogonami, grzechotniki, czasami używają także wabienia ogonem. Na przykład, młodociane Sisturius militarius barbouri, których grzechotki są tak małe, że ledwie wydają dźwięk, kręcą ogonami, by zwabić zwierzynę. To zachowanie mogło być kluczowe dla ewolucji ich charakterystycznych ogonów, chociaż ta teza jest nieco kontrowersyjna. “Podobnie jak wiele innych, pozornie prostych rzeczy w biologii, jest wiele złożoności w wabieniu ogonem, która nie jest dobrze zbadana – mówi Schwenk. – Wiele z tego rozważano po kawałku, ale starannego przeglądu i analizy… nie próbowano”.

Nie jesteśmy pewni, czy to jest poprawna droga ewolucyjna, ale budowania prawdopodobnych scenariuszy krok za krokiem, takich jak ten, i pokazywanie, że ”etapy” pośrednie pojawiają się jako adaptacje wśród istniejących gatunków wystarczają, by obalić twierdzenie kreacjonistów, że struktury takie jak ozdoba w kształcie pająka nie mogła wyewoluować, a więc musiała być stworzona przez Boga (lub „projektanta”, co oznacza to samo). Ten sam rodzaj argumentu użył Darwin w O powstawaniu gatunków, by obalić argument Paleya, że oko musiało być stworzone przez Boga. Dawkins omawia to na wideo poniżej (i w swojej książce Ślepy zegarmistrz).

 

 

A stunning case of mimicry

Why Evolution Is True, 21 stycznia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Od Redakcji

Wykłady Richarda Dawkinsa ”Dorastać we wszechświecie” z polskimi napisami są dostępne w Internecie (tu jest link do pierwszej części: https://www.youtube.com/watch?v=mxWceGYjRYg)Jerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1151 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów     2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18
Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk