Prawda

Sobota, 4 lipca 2020 - 20:19

« Poprzedni Następny »


Jak walczyć z firehosing


Steven Novella 2019-11-19


Według niedawnego artykułu „Guardiana”:


“Firehosing” [zalewanie ognia wodą strażackim wężem] jest stosunkowo nowym użyciem tego terminem w 2016 roku przez badaczy z Rand, Christophera Paula i Miriam Matthews do opisania taktyk propagandowych, jakich władze rosyjskie używały do dławienia opozycji i kontrolowania politycznego krajobrazu.


”Guardian” informuje, że ta strategia przerzuciła się z politycznej propagandy do kampanii zaprzeczania nauce, takich jak ruch antyszczepionkowy. Środowisko sceptyków wie o tej strategii od dziesięcioleci. Na ogół nazywamy ją „galopem_Gisha”. Kontekst jest jednak nieco inny – galop Gisha zazwyczaj odnosi się do pojedynczych spotkań, takich jak debaty, w których jedna strona wylewa z siebie wielkie ilości bzdur i dezinformacji, wiedząc doskonale, że druga strona nie będzie miała czasu na uporanie się z nimi wszystkimi. Ta strategia może działać, ponieważ zabiera znacznie więcej czasu obalenie każdego błędu lub kłamstwa niż potrzeba na jego stworzenie.


Firehosing
jest bardzo podobne, ale może dotyczyć strategii zmasowanej dezinformacji przez dłuższy czas i w wielu miejscach. Jest to szczególnie istotne w epoce mediów społecznościowych. Leżąca u podstaw strategia jest identyczna – przytłocz drugą stronę olbrzymimi ilościami marnej informacji, także jawnych kłamstw i twierdzeń, które już zostały obalone. Niektóre rodzaje tej strategii są tak powszechne, że rozprawianie się z nią jest częstym tematem dyskusji sceptyków.  


Uważam, że istnieją dwie przyczyny stosowania firehosing (używam tego określenia dla ogólnego zjawiska). Pierwsza jest w zasadzie niewinna, bo nie sądzę, by była to świadoma strategia. Częściej osoba zaangażowana w firehosing sama jest ofiarą kampanii dezinformacji.  Czytała lub słyszała wiele informacji i uznała samą ich ilość za przekonującą. Dała się nabrać na błąd logiczny: „Nie ma dymu bez ognia”. W rzeczywistości, tam, gdzie jest dym może być ogień, ale może to też być zasłona dymna, albo może to być po prostu mgła. W pismach sceptyków można napotkać wiele zwięzłych odniesień do tego zjawiska: „Dane to nie jest liczba mnoga słowa anegdota”. „Niezależnie od tego, jak wysoko ułożysz stertę krowich placków, nie zamienią się one w złoto. Po prostu będziesz miał wielką stertę łajna”.


Stosunkowo niewinny uczestnik takiego firehosing jest tylko naiwny, a może tylko intelektualnie leniwy. Akceptuje wielką ilość oferowanych świadectw bez żadnego oceniania i bez zastanawiania się nad alternatywnymi wyjaśnieniami. W zasadzie po prostu nie umie myśleć krytycznie. Ale na końcu tego spektrum znajduje się bardziej złowrogi obraz, gdzie  firehosing jest używany jako świadoma strategia propagandowa.  


Na tym krańcu stosujący tę taktykę doskonale wie, co robi. Nie jest intelektualnie leniwy, jest intelektualnie nieuczciwy. Wie, że wyrzuca z siebie kłamstwa lub wszystko mu jedno czy to, co mówi, jest kłamstwem czy jest prawdą. Celem jego komunikacji nie jest bowiem przekonanie drugiego człowieka, ale zdezorientowanie i zamroczenie, a także odwrócenie uwagi. Proszę bardzo, daj sobie radę z wszystkimi tymi kłamstwami. Mogę dorzucać je w nieskończoność. A kiedy jesteś nimi zajęty, ja mogę wystosowywać emocjonalne i ideologiczne apele. Będę budować przekonującą narrację, a ty przegrasz zanim się nawet zorientujesz, że grasz w oszukańczą grę.


Jest to diaboliczne i niestety, działa. Jest jednak jeszcze gorzej. Działa to podobnie do wirusa, który przejmuje układ odpornościowy gospodarza. „Guardian” dobrze to ujmuje, kiedy pisze  o większym celu:

Chodzi o obrabowanie faktów z ich mocy. Firehosing zasypuje nas tak wieloma szalonymi opiniami, że nieustanne ich obalanie wyczerpuje nas. W tym scenariuszu rzeczywistość jest zredukowania do określania stanowiska i do tego, kto lepiej potrafi sprzedać własne stanowisko.

Widzimy tę strategię w działaniu. Wydaje się, że w amerykańskiej polityce ogólną strategią jest ostatnio produkowanie alternatywnej rzeczywistości i pal sześć fakty i logikę. Obie strony mogą sądzić, że mają rzeczywiste fakty, a druga strona jest beznadziejnie źle poinformowana. (Zawsze podkreślam, że nie sugeruję tutaj symetrii, ale obie strony z pewnością w to wierzą.) Nie ma uczciwego zajmowania się wspólnym zestawem faktów.


Tak samo dzieje się w kampaniach zaprzeczających nauce i to od znacznie dłuższego czasu. Nie ma znaczenia, ile razy obalisz argumenty kreacjonistów lub antyszczepionkowców, albo pokażesz, że fakty, które przytaczają, są nieprawdziwe – orędownicy nadal będą ich używać. Co więc możemy zrobić?


Nie ma jednego prostego rozwiązania, ale zrozumienie zjawiska jest podstawowym pierwszym krokiem. Jeśli chodzi o galop Gisha, sceptycy nauczyli się kilku rzeczy. Po pierwsze, nie debatuj z nimi na otwartych forach, gdzie nie ma żadnych reguł. W formalnej debacie nalegaj na moderatora, który będzie kontrolował jaki temat jest dyskutowany i właściwie powstrzyma galop Gisha. W nieformalnym otoczeniu często jako warunek dalszej dyskusji stawiam skupienie się na konkretnym fakcie lub stwierdzeniu. Zajmijmy się jedną sprawą, zanim zaczniemy wprowadzać inne. To jest często trudne, bo presja galopu Gisha może być olbrzymia, ale zwolennicy pseudonauki nie czują się wygodnie, kiedy muszą bronić czegoś, co jest oczywiście błędne. Ich normalną strategią jest przechodzenie do innego tematu, gdy tylko przegrywają w poprzednim, a kontr-strategią jest po prostu niepozwalanie im na to.


Niezbędne jest także pokazanie, że to co robią jest strategią firehosing. W pewnym sensie trzeba prowadzić meta-argumentację. Nie pozwól im narzucić ram i kontroluj przebieg dyskusji, bo oni użyją (świadomie lub nie) firehosing.


Do na wpół niewinnych użytkowników tej strategii, którzy właściwie zajmują się tym z drugiej ręki (ponieważ tylko powtarzają to, co usłyszeli), mówię często – wybierz fakt lub argument, który uważasz za najbardziej przekonujący. Zgłębmy go aż obaj będziemy usatysfakcjonowani i zobaczymy, czy jest prawdziwy, czy nie. Jeśli okaże się fałszywy, czy zgodzisz się, że poddaje to w wątpliwość wszystko inne, co twierdzi twoje źródło? A przynajmniej, ja nie mam powodu ufać któremukolwiek z innych twierdzeń, którymi mnie zarzucasz. Obalaj je jedno za drugim, aż udowodnisz swoją tezę.


Na poziomie społecznym musimy używać podobnych strategii. To znaczy, demaskować  firehosing jako intelektualnie nieuczciwą strategię propagandy. Świadomość tej strategii musi stać się memem, żeby ludzie ogólnie znali to zjawisko i nie dawali się tak szybko na nie nabrać.   


Musimy jednak również kontrolować miejsce dyskusji, to znaczy, informacyjny ekosystem musi odpowiadać za firehosing jak za zwykłe nadużycie i podjąć kroki, by mu zapobiec. Dziennikarze i redaktorzy są prawdopodobnie pierwszą linią obrony. Muszą zrozumieć tę strategię, by nie dawali się wykorzystać do dalszego jej propagowania. Powinni ją zamykać i nie dawać jej forum, jakiego pragnie. Nie daj się nabrać na błąd logiczny „fałszywej równoważności”, która jest używana jako furtka dla firehosing. Nie pozwól sobie na rozproszenie uwagi przez górę informacji, która mogłaby spowodować, że przestajesz sprawdzać fakty i poprawiać dezinformację. A raczej, nie tylko sprawdzaj fakty. Spróbuj zautomatyzować sprawdzanie faktów tak bardzo, jak to możliwe, żeby było dostępne jako odnośnik, ale nie marnuj nagłówków i miejsca na wiadomości grając w grę firehosing. Oni tego właśnie chcą.  


Skup się na pokazywaniu ich intelektualnej nieuczciwości, ich świadomej propagandy i skup się na ustaleniu prawdy w sprawie, którą omawiasz. Możesz dać odnośnik do odrębnego dokumentu, gdzie są wyliczone wszystkie fałszywe twierdzenia.  


Niestety, propagandyści mogą także imitować ten proces. I są w tym dobrzy – po prostu odbijają każde oskarżenie z powrotem do oskarżającego. Naśladują formę i styl krytycznego myślenia i sceptycyzmu, i próbują przekonać sceptyków.  


Dlatego, podobnie jak zawsze, dla dobrej jakości dziennikarstwa i zrozumienia nauki nie ma niczego lepszego niż uczenie krytycznego myślenia. Nie istnieje skuteczna technika naprawy procesu poznawczego łatwowiernego tłumu.

 

How to Combat Firehosing

NeuroLogica Blog, 8 listopada 2019

Tłumaczenie; Małgorzata Koraszewska

 

Od redakcji:

Nie umknęło naszej uwadze, że strategia firehosing jest ulubioną strategią antysemitów/antysyjonistów i fałszywych „obrońców Palestyńczyków”. Niestety, w tej dziedzinie, wielu dziennikarzy i wielu przedstawicieli kadry uniwersyteckiej (zwłaszcza w naukach humanistycznych i społecznych) zamiast stanowić pierwszą linię obrony, z zapałem stosuje i udoskonala tę strategię. Steven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1121 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18
Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk