Prawda

Czwartek, 23 stycznia 2020 - 07:28

« Poprzedni Następny »


Jak walczyć z firehosing


Steven Novella 2019-11-19


Według niedawnego artykułu „Guardiana”:


“Firehosing” [zalewanie ognia wodą strażackim wężem] jest stosunkowo nowym użyciem tego terminem w 2016 roku przez badaczy z Rand, Christophera Paula i Miriam Matthews do opisania taktyk propagandowych, jakich władze rosyjskie używały do dławienia opozycji i kontrolowania politycznego krajobrazu.


”Guardian” informuje, że ta strategia przerzuciła się z politycznej propagandy do kampanii zaprzeczania nauce, takich jak ruch antyszczepionkowy. Środowisko sceptyków wie o tej strategii od dziesięcioleci. Na ogół nazywamy ją „galopem_Gisha”. Kontekst jest jednak nieco inny – galop Gisha zazwyczaj odnosi się do pojedynczych spotkań, takich jak debaty, w których jedna strona wylewa z siebie wielkie ilości bzdur i dezinformacji, wiedząc doskonale, że druga strona nie będzie miała czasu na uporanie się z nimi wszystkimi. Ta strategia może działać, ponieważ zabiera znacznie więcej czasu obalenie każdego błędu lub kłamstwa niż potrzeba na jego stworzenie.


Firehosing
jest bardzo podobne, ale może dotyczyć strategii zmasowanej dezinformacji przez dłuższy czas i w wielu miejscach. Jest to szczególnie istotne w epoce mediów społecznościowych. Leżąca u podstaw strategia jest identyczna – przytłocz drugą stronę olbrzymimi ilościami marnej informacji, także jawnych kłamstw i twierdzeń, które już zostały obalone. Niektóre rodzaje tej strategii są tak powszechne, że rozprawianie się z nią jest częstym tematem dyskusji sceptyków.  


Uważam, że istnieją dwie przyczyny stosowania firehosing (używam tego określenia dla ogólnego zjawiska). Pierwsza jest w zasadzie niewinna, bo nie sądzę, by była to świadoma strategia. Częściej osoba zaangażowana w firehosing sama jest ofiarą kampanii dezinformacji.  Czytała lub słyszała wiele informacji i uznała samą ich ilość za przekonującą. Dała się nabrać na błąd logiczny: „Nie ma dymu bez ognia”. W rzeczywistości, tam, gdzie jest dym może być ogień, ale może to też być zasłona dymna, albo może to być po prostu mgła. W pismach sceptyków można napotkać wiele zwięzłych odniesień do tego zjawiska: „Dane to nie jest liczba mnoga słowa anegdota”. „Niezależnie od tego, jak wysoko ułożysz stertę krowich placków, nie zamienią się one w złoto. Po prostu będziesz miał wielką stertę łajna”.


Stosunkowo niewinny uczestnik takiego firehosing jest tylko naiwny, a może tylko intelektualnie leniwy. Akceptuje wielką ilość oferowanych świadectw bez żadnego oceniania i bez zastanawiania się nad alternatywnymi wyjaśnieniami. W zasadzie po prostu nie umie myśleć krytycznie. Ale na końcu tego spektrum znajduje się bardziej złowrogi obraz, gdzie  firehosing jest używany jako świadoma strategia propagandowa.  


Na tym krańcu stosujący tę taktykę doskonale wie, co robi. Nie jest intelektualnie leniwy, jest intelektualnie nieuczciwy. Wie, że wyrzuca z siebie kłamstwa lub wszystko mu jedno czy to, co mówi, jest kłamstwem czy jest prawdą. Celem jego komunikacji nie jest bowiem przekonanie drugiego człowieka, ale zdezorientowanie i zamroczenie, a także odwrócenie uwagi. Proszę bardzo, daj sobie radę z wszystkimi tymi kłamstwami. Mogę dorzucać je w nieskończoność. A kiedy jesteś nimi zajęty, ja mogę wystosowywać emocjonalne i ideologiczne apele. Będę budować przekonującą narrację, a ty przegrasz zanim się nawet zorientujesz, że grasz w oszukańczą grę.


Jest to diaboliczne i niestety, działa. Jest jednak jeszcze gorzej. Działa to podobnie do wirusa, który przejmuje układ odpornościowy gospodarza. „Guardian” dobrze to ujmuje, kiedy pisze  o większym celu:

Chodzi o obrabowanie faktów z ich mocy. Firehosing zasypuje nas tak wieloma szalonymi opiniami, że nieustanne ich obalanie wyczerpuje nas. W tym scenariuszu rzeczywistość jest zredukowania do określania stanowiska i do tego, kto lepiej potrafi sprzedać własne stanowisko.

Widzimy tę strategię w działaniu. Wydaje się, że w amerykańskiej polityce ogólną strategią jest ostatnio produkowanie alternatywnej rzeczywistości i pal sześć fakty i logikę. Obie strony mogą sądzić, że mają rzeczywiste fakty, a druga strona jest beznadziejnie źle poinformowana. (Zawsze podkreślam, że nie sugeruję tutaj symetrii, ale obie strony z pewnością w to wierzą.) Nie ma uczciwego zajmowania się wspólnym zestawem faktów.


Tak samo dzieje się w kampaniach zaprzeczających nauce i to od znacznie dłuższego czasu. Nie ma znaczenia, ile razy obalisz argumenty kreacjonistów lub antyszczepionkowców, albo pokażesz, że fakty, które przytaczają, są nieprawdziwe – orędownicy nadal będą ich używać. Co więc możemy zrobić?


Nie ma jednego prostego rozwiązania, ale zrozumienie zjawiska jest podstawowym pierwszym krokiem. Jeśli chodzi o galop Gisha, sceptycy nauczyli się kilku rzeczy. Po pierwsze, nie debatuj z nimi na otwartych forach, gdzie nie ma żadnych reguł. W formalnej debacie nalegaj na moderatora, który będzie kontrolował jaki temat jest dyskutowany i właściwie powstrzyma galop Gisha. W nieformalnym otoczeniu często jako warunek dalszej dyskusji stawiam skupienie się na konkretnym fakcie lub stwierdzeniu. Zajmijmy się jedną sprawą, zanim zaczniemy wprowadzać inne. To jest często trudne, bo presja galopu Gisha może być olbrzymia, ale zwolennicy pseudonauki nie czują się wygodnie, kiedy muszą bronić czegoś, co jest oczywiście błędne. Ich normalną strategią jest przechodzenie do innego tematu, gdy tylko przegrywają w poprzednim, a kontr-strategią jest po prostu niepozwalanie im na to.


Niezbędne jest także pokazanie, że to co robią jest strategią firehosing. W pewnym sensie trzeba prowadzić meta-argumentację. Nie pozwól im narzucić ram i kontroluj przebieg dyskusji, bo oni użyją (świadomie lub nie) firehosing.


Do na wpół niewinnych użytkowników tej strategii, którzy właściwie zajmują się tym z drugiej ręki (ponieważ tylko powtarzają to, co usłyszeli), mówię często – wybierz fakt lub argument, który uważasz za najbardziej przekonujący. Zgłębmy go aż obaj będziemy usatysfakcjonowani i zobaczymy, czy jest prawdziwy, czy nie. Jeśli okaże się fałszywy, czy zgodzisz się, że poddaje to w wątpliwość wszystko inne, co twierdzi twoje źródło? A przynajmniej, ja nie mam powodu ufać któremukolwiek z innych twierdzeń, którymi mnie zarzucasz. Obalaj je jedno za drugim, aż udowodnisz swoją tezę.


Na poziomie społecznym musimy używać podobnych strategii. To znaczy, demaskować  firehosing jako intelektualnie nieuczciwą strategię propagandy. Świadomość tej strategii musi stać się memem, żeby ludzie ogólnie znali to zjawisko i nie dawali się tak szybko na nie nabrać.   


Musimy jednak również kontrolować miejsce dyskusji, to znaczy, informacyjny ekosystem musi odpowiadać za firehosing jak za zwykłe nadużycie i podjąć kroki, by mu zapobiec. Dziennikarze i redaktorzy są prawdopodobnie pierwszą linią obrony. Muszą zrozumieć tę strategię, by nie dawali się wykorzystać do dalszego jej propagowania. Powinni ją zamykać i nie dawać jej forum, jakiego pragnie. Nie daj się nabrać na błąd logiczny „fałszywej równoważności”, która jest używana jako furtka dla firehosing. Nie pozwól sobie na rozproszenie uwagi przez górę informacji, która mogłaby spowodować, że przestajesz sprawdzać fakty i poprawiać dezinformację. A raczej, nie tylko sprawdzaj fakty. Spróbuj zautomatyzować sprawdzanie faktów tak bardzo, jak to możliwe, żeby było dostępne jako odnośnik, ale nie marnuj nagłówków i miejsca na wiadomości grając w grę firehosing. Oni tego właśnie chcą.  


Skup się na pokazywaniu ich intelektualnej nieuczciwości, ich świadomej propagandy i skup się na ustaleniu prawdy w sprawie, którą omawiasz. Możesz dać odnośnik do odrębnego dokumentu, gdzie są wyliczone wszystkie fałszywe twierdzenia.  


Niestety, propagandyści mogą także imitować ten proces. I są w tym dobrzy – po prostu odbijają każde oskarżenie z powrotem do oskarżającego. Naśladują formę i styl krytycznego myślenia i sceptycyzmu, i próbują przekonać sceptyków.  


Dlatego, podobnie jak zawsze, dla dobrej jakości dziennikarstwa i zrozumienia nauki nie ma niczego lepszego niż uczenie krytycznego myślenia. Nie istnieje skuteczna technika naprawy procesu poznawczego łatwowiernego tłumu.

 

How to Combat Firehosing

NeuroLogica Blog, 8 listopada 2019

Tłumaczenie; Małgorzata Koraszewska

 

Od redakcji:

Nie umknęło naszej uwadze, że strategia firehosing jest ulubioną strategią antysemitów/antysyjonistów i fałszywych „obrońców Palestyńczyków”. Niestety, w tej dziedzinie, wielu dziennikarzy i wielu przedstawicieli kadry uniwersyteckiej (zwłaszcza w naukach humanistycznych i społecznych) zamiast stanowić pierwszą linię obrony, z zapałem stosuje i udoskonala tę strategię. Steven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1053 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk