Prawda

Środa, 8 lipca 2020 - 09:22

« Poprzedni Następny »


Kolejne badanie rolnictwa organicznego


Steven Novella 2019-11-02


Wyniki niedawno przeprowadzonego badania pokazują, jak przejście na wyłącznie organiczne rolnictwo w Anglii i Walii wpłynęłoby na emisję dwutlenku węgla. W końcowych wnioskach czytamy:


Przewidujemy ogromny spadek produkcji rolnej w porównaniu do konwencjonalnej produkcji. Bezpośrednie emisje gazów cieplarnianych zostałyby zredukowane przez przejście na rolnictwo organiczne, jednak konieczność zwiększenia areału ziemi dla rolnictwa poza Wielką Brytanią, jaki były konieczny wobec niedoborów żywności w UK, prowadziłoby do globalnego zwiększenia emisji. Zwiększona sekwestracja dwutlenku węgla w niewielkim stopniu równoważyłaby wzrost emisji poza krajem.    


W przyjętym w tych badaniach modelu rolnictwa organicznego nie przewidziano stosowania sztucznych nawozów bazujących na paliwach kopalnych. Azot pochodziłby tylko z naturalnych źródeł, takich jak gnojówka oraz rotacja z uprawami wiążącymi azot, głównie uprawami roślin strączkowych. To pozwoliłoby na bezpośrednią redukcję gazów cieplarnianych, jednak równocześnie prowadziłoby do spadku produkcji rolnej o 40 procent. Te braki musiałyby być pokryte importem żywności, głównie z Unii Europejskiej, czyli musimy obliczyć, czego wymaga takie uzupełnienie braków żywności. W modelu trzeba brać pod uwagę różne możliwości, ponieważ od ich wyboru zależy to, gdzie i jaka ziemia zostanie przeznaczona pod uprawy. Najbardziej prawdopodobny scenariusz  przewiduje wzrost emisji gazów cieplarnianych netto o około 20 procent.      


To jest dobry przykład działania prawa niezamierzonych konsekwencji. Kiedy mamy do czynienia z tak złożonymi sprawami jak rolnictwo, musimy brać pod uwagę wpływ każdej wprowadzonej zmiany na cały system. Nie jest to pierwsze badanie pokazujące jak organiczne rolnictwo w końcowym efekcie wpływa negatywnie na środowisko, to badanie potwierdza tylko wcześniejsze wyniki. A przecież te negatywne efekty rosną w miarę przechodzenia do rolnictwa organicznego na szerszą skalę.

 

Rozważmy na przykład cykl azotowy – rolnictwo jest w dużym stopniu przetwarzaniem azotu na żywność. Tak więc w każdym systemie musisz pamiętać, skąd bierzesz azot. Organiczne rolnictwo używa gnojówkę, ale kiedy światowa produkcja rolna będzie oparta na gnoju jako źródle azotu, to znacznie zmniejszy produkcję rolną. Zieloną rewolucję zawdzięczamy w znacznym stopniu sztucznym nawozom, a głównie produkcji azotu nie pochodzącego z gnojówki. Krótko mówiąc, nie da się wyżywić ludzkości nawożąc gnojówką.     

 

Innym źródłem azotu jest przemienne uprawianie na polu roślin strączkowych pobierających azot z powietrza. Wymaga to jednak powiększenia areału, więc żeby uzyskać tę samą ilość żywności potrzebujesz znacznie więcej ziemi. Problem w tym, że już wzięliśmy pod pług całą nadającą się dla rolnictwa ziemię. Zabieranie więcej ziemi dla rolnictwa jest fatalne dla środowiska, powodując dalsze zaburzenia ekosystemu, i wchodzenie na coraz mniej żyzne obszary (gdyż najlepsza ziemia jest już zajęta przez rolnictwo).  Gdzie zatem szukać ziemi potrzebnej dla organicznego rolnictwa? Nawet jeśli organiczamy nasze badania do Anglii i Walii natrafiamy na kłopoty. A co by było gdybyśmy chcieli cały świat przestawić na rolnictwo organiczne? Potrzebowalibyśmy dodatkowej planety.        

 

Jeśli chcemy chronić nasz ekosystem i łagodzić zmiany klimatyczne musimy raczej szukać sposobów na przekazanie części ziemi rolnej na łaki i lasy. To jednak oznacza zwiększenie wydajności rolnictwa, a nie działanie w przeciwnym kierunku.     

Liczby są nieubłagane, więc zwolennicy organicznego rolnictwa zaczęli szukać innych argumentów:

“Założenia kryjące się za wnioskami z tych badań, że przy przejściu na rolnictwo organiczne będzie wzrost emisji gazów cieplarnianych netto, są całkowicie błędne, powiedział Rob Percival z Soil Association.


Badanie zakłada, że nie będzie zmiany diety, co jest najwyraźniej bezzasadne biorąc pod uwagę globalny dietetyczny kryzys zdrowotny i to, że będziemy w dalszym ciągu przestawiać nasze pola uprawne z nadprodukcji złych rzeczy – takich jak pasza dla bydła i towary na handel, na dobrą żywność i biopaliwa.”     

Przyjęcie założenia, że istniejąca dieta nie zmieni się tak szybko, to realne założenie, a nie bzdura. To właśnie robi się w badaniach naukowych. Izolujemy jedną zmienną i przyglądamy się jaki efekt będzie miało manipulowanie nią. Zwolennicy rolnictwa organicznego systematycznie próbują odwracać uwagę od negatywnego wpływu na wykorzystanie areału rolnego i na środowisko, zaciemniając obraz założeniami o całej masie innych niepowiązanych zmian. Twierdzą, że możemy zlikwidować negatywne efekty rolnictwa organicznego przez zmniejszenie produkcji mięsa i przez inne zmiany w żywieniu, które spowoduja spadek popytu na produkty rolne. Jest to nielogiczne, bowiem te zmiany mogą się dokonywać, ale nie są one powiązane z rolnictwem organicznym i nie zmieniają faktu, że rolnictwo organiczne ma netto negatywny wpływ. Dla przykładu, w jednych badaniach  na rzecz rolnictwa organicznego dowodzi się, że można wykarmić ludzkość przy pomocy rolnictwa organicznego – ale...         

Mueller et al. użyli komputrerowego modelu produkcji żywności, by ocenić wpływ na środowisko teoretycznej, stuprocentowej konwersji światowego rolnictwa na rolnictwo organiczne. Pokazuje to, w oparciu o istniejącą literaturę naukową, że globalne przejście na rolnictwo organiczne prowadziłoby do od 16 do 33 procentowego wzrostu zużycia ziemi i odpowiednio od 8 do 15 procentowego spadku globalnego zalesienia.     


Jak więc autorzy osiągnęli swoje główne wnioski? Łącząc globalne przejście na rolnictwo organiczne z równoczesnym heroicznym przestawieniem ludzkości na wegetarianizm, co pozwoliło im (w niektórych scenariuszach) na stuprocentową redukcję obszarów przeznaczonych na produkcję zwierzęcą. A to  połączone  z heroicznym założeniem  pięćdziesięciopercentowej redukcji marnowania się żywności w skali światowej.

Jest tu również inny fundamentalny błąd w ich planach - chcą równocześnie zredukować produkcję mięsa i zwiększyć zależność od nawozów naturalnych jako źródła azotu. Skąd wezmą te dodatkowe ilości nawozów naturalnych? Czy tylko w oparciu o przemienność upraw i dodatkową ziemię, której nie ma (jeśli nie chcemy likwidować lasów tropikalnych)? Gdybyśmy mogli przy pomocy jakiejś magii zredukować o połowę marnowanie się żywności i dramatycznie zredukować konsumpcję mięsa, to odzyskana ziemia powinna być przeznaczona  na zalesienie, a nie na rolnictwo organiczne.         


Warto dodatkowo podkreślić, że nie ma żadnego powodu do przechodzenia na rolnictwo organiczne. Nie daje ono żadnych korzyści zdrowotnych, ani żadnych innych. Jest to wyłącznie apel reklamowy oparty na błędzie naturalistycznym.   

 

Zauważam również wśród skrajnych zwolenników rolnictwa organicznego jeszcze jeden sekret na rozwiązanie problemu niskiej wydajności organicznego rolnictwa – zmniejszyć populację ludzkości. Jak wynika z niedawno przeprowadzonych badań, stuprocentowe przejście na rolnictwo organiczne pozwoliłoby na wyżywienie 5,9 miliarda ludzi (światowa populacja  to obecnie 7,5 miliarda ludzi i rośnie). Oznaczałoby to niezbędną redukcję światowej populacji, co oczywiście stałoby się, gdyż dwa miliardy ludzi zostałoby zagłodzonych.      


Najlepsza droga rozwoju rolnictwa, to korzystanie z metod dających najwyższą wydajność, najmniej naruszających równowagę ekologiczną i powodujących najmniejsze szkody w środowisku. Z pewnością nie jest to rolnictwo organiczne, które nie bierze pod uwage tych korzyści, preferując metody ”naturalne”, które są z reguły arbitralne i nie należą do najlepszych praktyk. Organiczne rolnictwo jest sprzeczne z nauką, jest szkodliwym rynkowym wymysłem, którego nonsensy należy ujawniać.  


Another Damning Organic Study

NeuroLogica Blog, 24 października 2019

Tłumaczenie: Andrzej KoraszewskiSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.


Od redakcji "Listów z naszego sadu"

Tymczasem nasza "Gazeta Wyborcza" serwuje swoim czytelnikom mądrości, o których Marcin Rotkiewicz na swoim FB pisał: 

„Pseudonaukowe mity w Gazecie Wyborczej

O rany, o matko!!! Omal nie spadłem z krzesła przy porannej herbacie. Staram się unikać takiego języka, ale tym razem nie dam rady: dawno nie czytałem pseudonaukowych bzdur w takim stężeniu! Gazeta Wyborcza – to wielki wstyd!!! Przede wszystkim za straszenie ludzi...." 

Kto nie zna powinien sam zobaczyć to arcydzieło jakiegoś Pawła Figurskiego (chociaż on nie winowat, ot kolejny durak jakiego zgromadzenie naczelnych tej gazety szukało do swojego kompletu): http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,25270888,ekozywnosc-jest-za-droga-naturalne-nawozenie-pielenie.html?fbclid=IwAR1Ba5goCSVcT7LMAeJjatfCafyosAEcid7RWiL8X28m9Rl_-D9o5kWecF0#S.DT-K.C-B.1-L.1.foto  

 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1123 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18
Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk