Prawda

Niedziela, 22 wrzesnia 2019 - 04:20

« Poprzedni Następny »


Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy


Bruce Lyon 2019-08-20


Dzisiejszy post, podobnie jak dwa poprzednie (tutaj i tutaj) jest o St Paul Island, którą odwiedziłem w czerwcu z Bobem Montgomerie. Wyspa ma bogatą różnorodność ptaków morskich, włącznie z trzema z czterech gatunkami nurniczków Aethia. Te małe ptaki morskie, endemiczne dla północnego Pacyfiku, wszystkie mają ozdobne pióra na twarzach oraz ozdobne dzioby. Te ptaki były przedmiotem klasycznych badań ewolucyjnych Iana Jonesa i kolegów. Jones jest autorytetem w sprawie nurniczków – zaczął badać je, kiedy robił doktorat u Montgomeriego pod koniec lat 1980.

Powyżej na zdjęciu: Nurniczki krasnodziobe (Aethia psittacula) były najczęstszymi nurniczkami na St Paul. Podobnie jak maskonury gniazdują w szczelinach skał. Mają dziwaczny kształt dziobu, od którego pochodzi ich nazwa. Ten kształt jest związany z ich dietą – jedzą oślizgłą zwierzynę, taką jak meduzy i żebropławy, jak również małe skorupiaki, takie jak obunogi.  

 

Widzieliśmy dużo sprzeczek, często dotyczących trzech ptaków. Nie było jasne czy w zamieszaniu chodziło o partnerów i kopulację, czy o miejsce gniazdowania. Wysokiej jakości szczelina mogła  być warta walki o nią. Nurniczki krasnodziobe i oba gatunki maskonurów spędzają wiele czasu siedząc przed szczelinami, w których są ich gniazda i wygląda, jakby ich pilnowały.Poniżej: Maskonur pacyficzny (Fratercula corniculata) zajmuje miejsce nurniczka krasnodziobego na półce skalnej. Najwyraźniej oba ptaki chciały usiąść na tej samej półce.  Poniżej: nurniczek krasnodzioby w locie.Nurniczek, którego najbardziej chciałem zobaczyć, to nurniczek czubaty (Aethia cristatella), częściowo dlatego, że jest tak charyzmatyczny i interesujący, ale także dlatego, że jest obiektem klasycznego obecnie badania obopólnego doboru płciowego. Nie ma ich zbyt dużo na  St Paul, ale udało nam się je zobaczyć parę razy.Poniżej: Para nurniczków czubatych, a wokół trzy gatunki alk.Poniżej: WIDEO, KTÓRE TRZEBA ZOBACZYĆ! Fotografie po prostu nie potrafią oddać sprawiedliwości tym fantastycznym ptakom, więc poniżej jest uroczy zestaw wideo Iana Jonesa z jego badań na Buldir Island, odległej wyspie niemal na końcu łańcucha Aleutów. Zwróćcie uwagę na zachowania godowe, włącznie z  trąbieniem i wzajemnym wąchaniem karków. Zwróćcie też uwagę na gęste formacje ptaków w locie – prawdopodobnie obronę przed mewami i sokołami wędrownymi, które żerują na tych ptakach. Uważam, że jest to jeden z najbardziej interesujących ptaków na świecie. Nurniczek malutki (Aethia pusilla) także na krótko pojawia się w tym wideo.  

 

 

Obopólny dobór seksualny: Podobnie jak u maskonurów, obie płci nurniczka czubatego (i wielu innych ptaków morskich) są podobnie ubarwione i ozdobione. Jednym z możliwych wyjaśnień tego jest idea Darwina obopólnego doboru płciowego  - obie płci mają preferencje do kojarzenia się z najbardziej ozdobionymi osobnikami płci przeciwnej. W standardowym doborze płciowym osobniki z bardziej seksownymi cechami (ozdobami) są faworyzowane, ponieważ zdobywają więcej partnerek, a więc mają więcej potomków. Obopólny dobór płciowy stosuje się do gatunków monogamicznych, a więc liczba partnerów nie odgrywa roli. Zamiast tego ważna może być jakość partnera i bardziej seksowny, wysokiej jakości partner może dostarczyć więcej korzyści wybrednemu osobnikowi, który ma preferencję dla ozdób:   wysokiej jakości partner pozwala parze na lęg wcześnie w sezonie, kiedy jest więcej pokarmu dla piskląt, lub wysokiej jakości partner dostarcza więcej pokarmu dla piskląt, albo potrafi lepiej bronić wysokiej jakości miejsce gniazdowania. Darwin naszkicował podstawową myśl w książce o doborze płciowym, ale szybko ją zbył w tym samym akapicie: „Z tego jednak co wiemy o zwyczajach zwierząt, ten pogląd jest mało prawdopodobny, bowiem samiec na ogół ochoczo kojarzy się z każdą samicą. Jest bardziej prawdopodobne, że ozdoby wspólne obu płciom są nabywane przez jedną płeć, na ogół samców, a następnie przekazywane potomkom obu płci”. Innymi słowy, samice są barwne wyłącznie dlatego, że odziedziczyły geny, które są adaptacyjne dla samców.  


Okazuje się, że Darwin mylił się co do własnego pomysłu – to może działać! Pierwsze dowody na tę teorię pochodzą z eksperymentalnego badania nurniczków czubatych na Buldir Island Iana Jonesa i Fiony Hunter, obojga wówczas tuż po doktoracie na Cambridge University. Przeprowadzili eksperyment używając wypchanych nurniczków czubatych – mieli wypchane samce i samice (”modele”) i każdemu modelowi można było dać mniejszy lub większy czub (wymienne czuby!). Badacze umieścili modele w kolonii lęgowej na półkach skalnych, gdzie ptaki zbierały się towarzysko, po jednym modelu na jedną próbę i obserwowali reakcje samców i samic na różne modele. Koniecznie trzeba było identyfikować płeć ptaków, które reagowały na modele. Ponieważ jednak kolonia lęgowa była tak duża, wiele ptaków które reagowały na modele, nie miało kolorowych obrączek i nie były indywidualnie rozpoznawalne. Płeć reagujących ptaków dawała się jednak rozróżnić z odległości przy pomocy lornetki, ponieważ samce i samice różnią się pod względem kształtu i rozmiarów dziobu.   


Wiele osobników zalecało się do modeli i te osobniki wykazywały taki sam bogaty repertuar zachowań godowych jak prawdziwe ptaki okazują podczas godów, wydawało się więc, że – przynajmniej początkowo – ptaki dawały się nabrać na wypchane modele. Samce zalecały się do wypchanych samic i okazywały znacznie silniejsze reakcje wobec modeli samic z większymi czubami niż z mniejszymi. Również samice zalecały się do wypchanych samców i okazywały silniejsze reakcje, kiedy model miał większy czub. Wyraźnie  zarówno samce, jak samice są zainteresowane partnerami o większych czubach, jak zakładała teza o obopólnym doborze płciowym. Eksperyment nie ujawnił, w jaki sposób ptaki odnoszą korzyści ze swoich preferencji do dłuższych czubów – tj. po co być wybrednym? – ale Jones i Hunter zgadywali, że ptaki z dłuższymi czubami wcześniej połączą się w pary i zdobędą korzyści rozrodcze z rozmnożenia się wcześniej w sezonie. W późniejszym badaniu Jones z kolegami pokazali, że rozmiar czuba powiększa się z wiekiem, a więc preferencje do większych czubów mogą być napędzane korzyściami, jakich dostarcza starszy i mądrzejszy partner.  


Te ptaki są niezwykłe na jeszcze jeden sposób – pachną mandarynkami! Zdjęcie poniżej, zrobione przez Iana Jonesa, pokazuje trzy nurniczki czubate. Dwa ptaki dokonują „obwąchiwania krezy”, żeby poczuć zapach mandarynek, który jest najsilniejszy u podstawy karku. Jones z kolegami dokonali kolejnych prezentacji modeli, ale niektórym wypchanym ptakom dodali zapachu mandarynek. Chociaż nie znaleźli wyraźnych preferencji wobec zapachu (żadnych pokazów godowych), do modeli z zapachem ptaki obu płci podchodziły bliżej, co sugeruje jakiś rodzaj funkcji społecznej. Inne eksperymenty z labiryntem dawały ptakom wybór różnych zapachów i pokazały, że ptaki kierowały się do zapachu mandarynek. Były także sugestie innych badaczy, że ten zapach może działać redukująco na obciążenie ektopasożytami.Poniżej: Trzecim gatunkiem nurniczków, jakie widzieliśmy, był uroczy nurniczek malutki, najmniejszy z alk. Jest maciupki, tych samych rozmiarów co amerykański drozd wędrowny (80 gramów). Na ogół gniazduje poniżej klifów, głęboko w szczelinach głazów lub na polach głazów z dala od klifów. Zbierają się w wielkich gromadach i udzielają się towarzysko na szczytach głazów.Poniżej: Wideo, jakie zrobiłem nurniczkom, które przebywały na szczytach głazów.  

 

 

Poniżej jest inna grupa nurniczków malutkich zabawiająca się na skałach. Proszę zauważyć zróżnicowane upierzenie ptaków: jeden ptak jest niemal czysto biały z przodu, wiele ma nakrapiane upierzenie, a para ptaków jest bardzo ciemna. W badaniu na St Paul Island, Jones i Montgomerie odkryli, że ptaki kojarzą się według koloru upierzenia, co znaczy, że ciemniejsze osobniki kojarzą się z ciemniejszymi osobnikami, a jaśniejsze ptaki z jaśniejszymi. W innym badaniu Jones odkrył, że kolor upierzenia służy jako „sygnał statusu” – jaśniejsze ptaki wydają się dominować nad ciemniejszymi. Ptaki jaśnieją z wiekiem, więc może dominacja jest także związana z wiekiem.  Poniżej: Nurniczek malutki w locie.Readers’ wildlife photos

Why Evolution Is True, 5 sierpnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBruce Lyon

Profesor biologii ewolucyjnej na University of California. Jego główny obszar badań to ekologiczne i ewolucyjne podstawy strategii reprodukcyjnych, społeczne zachowania zwierząt oraz reprodukcyjne pasożytnictwo, opieka rodzicielska i harce godowe. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1003 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21
Ślubowanie o zniesieniu grzechu   Ridley   2019-06-20
Nowe informacje o dzieciach CRISPR   Novella   2019-06-17
Słonie mają fantastyczny węch (lepszy niż psy): są jedynymi zwierzętami, które potrafią rozróżnić inne ilości pokarmu tylko po zapachu   Coyne   2019-06-14
Indyjscy farmerzy wysiali ziarna GMO w proteście obywatelskiego nieposłuszeństwa     2019-06-13
Chcąc zadowolić antyaborcjonistów administracja Trumpa tnie finansowanie badań medycznych przy użyciu tkanki płodowej   Coyne   2019-06-11
Triumf Mao: Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie akceptuje szarlatanerię tradycyjnej chińskiej medycyny     2019-06-04
Ale jak to bezbarwnikowy?   Łopatniuk   2019-06-01
Na zdrowie: izraelscy naukowcy warzą piwo na ”wskrzeszonych” drożdżach sprzed 5000 lat     2019-05-31
Skąd wiemy to, co wiemy?   Novella   2019-05-28
Samice bonobo (ale nie samice szympansów) pomagają swoim synom w zdobywaniu partnerek   Coyne   2019-05-25
Dlaczego ludzie sprzeciwiają się technologiom, które zmniejszają szkody?   Ridley   2019-05-24
Nowa praca o nielotnych chruścielach rażąco przesadzona i wypaczona w popularnych mediach   Coyne   2019-05-22
Trenowanie sztucznej inteligencji, żeby widziała jak człowiek   Novella   2019-05-21
A polać wielką wodą…   Cipiur   2019-05-18
Wykrywanie kłamstw w mózgu   Novella   2019-05-17
Walka o zachowanie bioróżnorodności   Ridley   2019-05-15
Niezwykły przypadek mimikry: skaczący pająk naśladuje gąsienicę   Coyne   2019-05-14
Selektywnie stosowana koncepcja tabula rasa i ideologicznie motywowane nieporozumienia   Cory Clark   2019-05-09
Dlaczego szarlatani nie powinni nadzorować sami siebie     2019-05-08
Kiedy naukowcy nie tolerują odmiennego zdania   Weber   2019-05-07
Przegapione odkrycia w historii nauki   Ridley   2019-05-02
W obronie scjentyzmu   Winegard   2019-04-30
Akupunktura kwantowa   Novella   2019-04-23
Nie tylko kakao   Łopaniuk   2019-04-20
Wstęga Möbiusa sprzecznych egocentryzmów poznawczych   Landes   2019-04-18
Kolejne badania nad bzdurą   Novella   2019-04-17
Licząca 43 miliony lat forma przejściowa: wodno-lądowy wieloryb    Coyne   2019-04-15
Zdumiewające możliwości docenienia i wykorzystania neuroróżnorodności   Koraszewski   2019-04-12
Jak sobie radzić ze skrajnymi wydarzeniami pogodowymi?   Lomborg   2019-04-09
Najbardziej zabójczy dzień na Ziemi   Novella   2019-04-06
Zaprzeczanie neuronauce o różnicach płci   Cahill   2019-04-05
Zwierzęce roboty   Novella   2019-04-04
Technologia pomaga w kryzysach wodnych na całym globie   Cohen   2019-04-02
Niezwykłe skamieniałości kambryjskie porównywalne do tych z łupków z Burgess   Coyne   2019-03-30
Tak wygląda dobre dziennikarstwo   Novella   2019-03-29
Wzrost sektora nasiennictwa w Ugandzie demaskuje główne twierdzenie anty- GMO   Ongu   2019-03-21
Ewolucja „nieredukowalnie złożonych” białek zapobiegających zamarzaniu u ryb polarnych (i policzek wymierzony Behemu)   Coyne   2019-03-20
Złoty ryż wreszcie dopuszczony w Bangladeszu   Novella   2019-03-19
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka   Welsh   2019-03-18
Wyprane kłamstwa   Ridley   2019-03-14
Czy islamska teologia i filozofia może wzbogacić etyczną debatę wokół CRISPR?   Coyne   2019-03-06
Kacze dzioby, Umwelt i a priori Kanta   Cobb   2019-03-04
Co kręci płaskoziemców   Novella   2019-03-02
Ślimaki nagoskrzelne mają kolczaste penisy jednorazowego użytku, którymi usuwają plemniki rywala ze swojej partnerki   Coyne   2019-03-01
Zrozumienie nowoczesnych horrorów afrykańskich zakorzenionych w handlu niewolnikami przez Ocean Indyjski   Clarfield   2019-02-28
Raport z sensacyjnym twierdzeniem o ”załamaniu klimatu” jest chwytliwy, ale nieprawdziwy   Lomborg   2019-02-27
Naukowiec analizuje dwa przykłady w nowej książce Behego; stwierdza, że są głęboko błędne   Coyne   2019-02-26
Triasowy mięsak, czyli praprzodkowie żółwi też chorowali na nowotwory   Łopatniuk   2019-02-16
Co nauka może powiedzieć pani Ocasio-Cortez o klimacie   Lomborg   2019-02-15
Kury produkujące leki   Novella   2019-02-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk