Prawda

Czwartek, 9 kwietnia 2020 - 03:43

« Poprzedni Następny »


Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy


Bruce Lyon 2019-08-20


Dzisiejszy post, podobnie jak dwa poprzednie (tutaj i tutaj) jest o St Paul Island, którą odwiedziłem w czerwcu z Bobem Montgomerie. Wyspa ma bogatą różnorodność ptaków morskich, włącznie z trzema z czterech gatunkami nurniczków Aethia. Te małe ptaki morskie, endemiczne dla północnego Pacyfiku, wszystkie mają ozdobne pióra na twarzach oraz ozdobne dzioby. Te ptaki były przedmiotem klasycznych badań ewolucyjnych Iana Jonesa i kolegów. Jones jest autorytetem w sprawie nurniczków – zaczął badać je, kiedy robił doktorat u Montgomeriego pod koniec lat 1980.

Powyżej na zdjęciu: Nurniczki krasnodziobe (Aethia psittacula) były najczęstszymi nurniczkami na St Paul. Podobnie jak maskonury gniazdują w szczelinach skał. Mają dziwaczny kształt dziobu, od którego pochodzi ich nazwa. Ten kształt jest związany z ich dietą – jedzą oślizgłą zwierzynę, taką jak meduzy i żebropławy, jak również małe skorupiaki, takie jak obunogi.  

 

Widzieliśmy dużo sprzeczek, często dotyczących trzech ptaków. Nie było jasne czy w zamieszaniu chodziło o partnerów i kopulację, czy o miejsce gniazdowania. Wysokiej jakości szczelina mogła  być warta walki o nią. Nurniczki krasnodziobe i oba gatunki maskonurów spędzają wiele czasu siedząc przed szczelinami, w których są ich gniazda i wygląda, jakby ich pilnowały.Poniżej: Maskonur pacyficzny (Fratercula corniculata) zajmuje miejsce nurniczka krasnodziobego na półce skalnej. Najwyraźniej oba ptaki chciały usiąść na tej samej półce.  Poniżej: nurniczek krasnodzioby w locie.Nurniczek, którego najbardziej chciałem zobaczyć, to nurniczek czubaty (Aethia cristatella), częściowo dlatego, że jest tak charyzmatyczny i interesujący, ale także dlatego, że jest obiektem klasycznego obecnie badania obopólnego doboru płciowego. Nie ma ich zbyt dużo na  St Paul, ale udało nam się je zobaczyć parę razy.Poniżej: Para nurniczków czubatych, a wokół trzy gatunki alk.Poniżej: WIDEO, KTÓRE TRZEBA ZOBACZYĆ! Fotografie po prostu nie potrafią oddać sprawiedliwości tym fantastycznym ptakom, więc poniżej jest uroczy zestaw wideo Iana Jonesa z jego badań na Buldir Island, odległej wyspie niemal na końcu łańcucha Aleutów. Zwróćcie uwagę na zachowania godowe, włącznie z  trąbieniem i wzajemnym wąchaniem karków. Zwróćcie też uwagę na gęste formacje ptaków w locie – prawdopodobnie obronę przed mewami i sokołami wędrownymi, które żerują na tych ptakach. Uważam, że jest to jeden z najbardziej interesujących ptaków na świecie. Nurniczek malutki (Aethia pusilla) także na krótko pojawia się w tym wideo.  

 

 

Obopólny dobór seksualny: Podobnie jak u maskonurów, obie płci nurniczka czubatego (i wielu innych ptaków morskich) są podobnie ubarwione i ozdobione. Jednym z możliwych wyjaśnień tego jest idea Darwina obopólnego doboru płciowego  - obie płci mają preferencje do kojarzenia się z najbardziej ozdobionymi osobnikami płci przeciwnej. W standardowym doborze płciowym osobniki z bardziej seksownymi cechami (ozdobami) są faworyzowane, ponieważ zdobywają więcej partnerek, a więc mają więcej potomków. Obopólny dobór płciowy stosuje się do gatunków monogamicznych, a więc liczba partnerów nie odgrywa roli. Zamiast tego ważna może być jakość partnera i bardziej seksowny, wysokiej jakości partner może dostarczyć więcej korzyści wybrednemu osobnikowi, który ma preferencję dla ozdób:   wysokiej jakości partner pozwala parze na lęg wcześnie w sezonie, kiedy jest więcej pokarmu dla piskląt, lub wysokiej jakości partner dostarcza więcej pokarmu dla piskląt, albo potrafi lepiej bronić wysokiej jakości miejsce gniazdowania. Darwin naszkicował podstawową myśl w książce o doborze płciowym, ale szybko ją zbył w tym samym akapicie: „Z tego jednak co wiemy o zwyczajach zwierząt, ten pogląd jest mało prawdopodobny, bowiem samiec na ogół ochoczo kojarzy się z każdą samicą. Jest bardziej prawdopodobne, że ozdoby wspólne obu płciom są nabywane przez jedną płeć, na ogół samców, a następnie przekazywane potomkom obu płci”. Innymi słowy, samice są barwne wyłącznie dlatego, że odziedziczyły geny, które są adaptacyjne dla samców.  


Okazuje się, że Darwin mylił się co do własnego pomysłu – to może działać! Pierwsze dowody na tę teorię pochodzą z eksperymentalnego badania nurniczków czubatych na Buldir Island Iana Jonesa i Fiony Hunter, obojga wówczas tuż po doktoracie na Cambridge University. Przeprowadzili eksperyment używając wypchanych nurniczków czubatych – mieli wypchane samce i samice (”modele”) i każdemu modelowi można było dać mniejszy lub większy czub (wymienne czuby!). Badacze umieścili modele w kolonii lęgowej na półkach skalnych, gdzie ptaki zbierały się towarzysko, po jednym modelu na jedną próbę i obserwowali reakcje samców i samic na różne modele. Koniecznie trzeba było identyfikować płeć ptaków, które reagowały na modele. Ponieważ jednak kolonia lęgowa była tak duża, wiele ptaków które reagowały na modele, nie miało kolorowych obrączek i nie były indywidualnie rozpoznawalne. Płeć reagujących ptaków dawała się jednak rozróżnić z odległości przy pomocy lornetki, ponieważ samce i samice różnią się pod względem kształtu i rozmiarów dziobu.   


Wiele osobników zalecało się do modeli i te osobniki wykazywały taki sam bogaty repertuar zachowań godowych jak prawdziwe ptaki okazują podczas godów, wydawało się więc, że – przynajmniej początkowo – ptaki dawały się nabrać na wypchane modele. Samce zalecały się do wypchanych samic i okazywały znacznie silniejsze reakcje wobec modeli samic z większymi czubami niż z mniejszymi. Również samice zalecały się do wypchanych samców i okazywały silniejsze reakcje, kiedy model miał większy czub. Wyraźnie  zarówno samce, jak samice są zainteresowane partnerami o większych czubach, jak zakładała teza o obopólnym doborze płciowym. Eksperyment nie ujawnił, w jaki sposób ptaki odnoszą korzyści ze swoich preferencji do dłuższych czubów – tj. po co być wybrednym? – ale Jones i Hunter zgadywali, że ptaki z dłuższymi czubami wcześniej połączą się w pary i zdobędą korzyści rozrodcze z rozmnożenia się wcześniej w sezonie. W późniejszym badaniu Jones z kolegami pokazali, że rozmiar czuba powiększa się z wiekiem, a więc preferencje do większych czubów mogą być napędzane korzyściami, jakich dostarcza starszy i mądrzejszy partner.  


Te ptaki są niezwykłe na jeszcze jeden sposób – pachną mandarynkami! Zdjęcie poniżej, zrobione przez Iana Jonesa, pokazuje trzy nurniczki czubate. Dwa ptaki dokonują „obwąchiwania krezy”, żeby poczuć zapach mandarynek, który jest najsilniejszy u podstawy karku. Jones z kolegami dokonali kolejnych prezentacji modeli, ale niektórym wypchanym ptakom dodali zapachu mandarynek. Chociaż nie znaleźli wyraźnych preferencji wobec zapachu (żadnych pokazów godowych), do modeli z zapachem ptaki obu płci podchodziły bliżej, co sugeruje jakiś rodzaj funkcji społecznej. Inne eksperymenty z labiryntem dawały ptakom wybór różnych zapachów i pokazały, że ptaki kierowały się do zapachu mandarynek. Były także sugestie innych badaczy, że ten zapach może działać redukująco na obciążenie ektopasożytami.Poniżej: Trzecim gatunkiem nurniczków, jakie widzieliśmy, był uroczy nurniczek malutki, najmniejszy z alk. Jest maciupki, tych samych rozmiarów co amerykański drozd wędrowny (80 gramów). Na ogół gniazduje poniżej klifów, głęboko w szczelinach głazów lub na polach głazów z dala od klifów. Zbierają się w wielkich gromadach i udzielają się towarzysko na szczytach głazów.Poniżej: Wideo, jakie zrobiłem nurniczkom, które przebywały na szczytach głazów.  

 

 

Poniżej jest inna grupa nurniczków malutkich zabawiająca się na skałach. Proszę zauważyć zróżnicowane upierzenie ptaków: jeden ptak jest niemal czysto biały z przodu, wiele ma nakrapiane upierzenie, a para ptaków jest bardzo ciemna. W badaniu na St Paul Island, Jones i Montgomerie odkryli, że ptaki kojarzą się według koloru upierzenia, co znaczy, że ciemniejsze osobniki kojarzą się z ciemniejszymi osobnikami, a jaśniejsze ptaki z jaśniejszymi. W innym badaniu Jones odkrył, że kolor upierzenia służy jako „sygnał statusu” – jaśniejsze ptaki wydają się dominować nad ciemniejszymi. Ptaki jaśnieją z wiekiem, więc może dominacja jest także związana z wiekiem.  Poniżej: Nurniczek malutki w locie.Readers’ wildlife photos

Why Evolution Is True, 5 sierpnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBruce Lyon

Profesor biologii ewolucyjnej na University of California. Jego główny obszar badań to ekologiczne i ewolucyjne podstawy strategii reprodukcyjnych, społeczne zachowania zwierząt oraz reprodukcyjne pasożytnictwo, opieka rodzicielska i harce godowe. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1088 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18
Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk