Prawda

Piątek, 12 sierpnia 2022 - 05:44

« Poprzedni Następny »


Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy


Bruce Lyon 2019-08-20


Dzisiejszy post, podobnie jak dwa poprzednie (tutaj i tutaj) jest o St Paul Island, którą odwiedziłem w czerwcu z Bobem Montgomerie. Wyspa ma bogatą różnorodność ptaków morskich, włącznie z trzema z czterech gatunkami nurniczków Aethia. Te małe ptaki morskie, endemiczne dla północnego Pacyfiku, wszystkie mają ozdobne pióra na twarzach oraz ozdobne dzioby. Te ptaki były przedmiotem klasycznych badań ewolucyjnych Iana Jonesa i kolegów. Jones jest autorytetem w sprawie nurniczków – zaczął badać je, kiedy robił doktorat u Montgomeriego pod koniec lat 1980.

Powyżej na zdjęciu: Nurniczki krasnodziobe (Aethia psittacula) były najczęstszymi nurniczkami na St Paul. Podobnie jak maskonury gniazdują w szczelinach skał. Mają dziwaczny kształt dziobu, od którego pochodzi ich nazwa. Ten kształt jest związany z ich dietą – jedzą oślizgłą zwierzynę, taką jak meduzy i żebropławy, jak również małe skorupiaki, takie jak obunogi.  

 

Widzieliśmy dużo sprzeczek, często dotyczących trzech ptaków. Nie było jasne czy w zamieszaniu chodziło o partnerów i kopulację, czy o miejsce gniazdowania. Wysokiej jakości szczelina mogła  być warta walki o nią. Nurniczki krasnodziobe i oba gatunki maskonurów spędzają wiele czasu siedząc przed szczelinami, w których są ich gniazda i wygląda, jakby ich pilnowały.Poniżej: Maskonur pacyficzny (Fratercula corniculata) zajmuje miejsce nurniczka krasnodziobego na półce skalnej. Najwyraźniej oba ptaki chciały usiąść na tej samej półce.  Poniżej: nurniczek krasnodzioby w locie.Nurniczek, którego najbardziej chciałem zobaczyć, to nurniczek czubaty (Aethia cristatella), częściowo dlatego, że jest tak charyzmatyczny i interesujący, ale także dlatego, że jest obiektem klasycznego obecnie badania obopólnego doboru płciowego. Nie ma ich zbyt dużo na  St Paul, ale udało nam się je zobaczyć parę razy.Poniżej: Para nurniczków czubatych, a wokół trzy gatunki alk.Poniżej: WIDEO, KTÓRE TRZEBA ZOBACZYĆ! Fotografie po prostu nie potrafią oddać sprawiedliwości tym fantastycznym ptakom, więc poniżej jest uroczy zestaw wideo Iana Jonesa z jego badań na Buldir Island, odległej wyspie niemal na końcu łańcucha Aleutów. Zwróćcie uwagę na zachowania godowe, włącznie z  trąbieniem i wzajemnym wąchaniem karków. Zwróćcie też uwagę na gęste formacje ptaków w locie – prawdopodobnie obronę przed mewami i sokołami wędrownymi, które żerują na tych ptakach. Uważam, że jest to jeden z najbardziej interesujących ptaków na świecie. Nurniczek malutki (Aethia pusilla) także na krótko pojawia się w tym wideo.  

 

 

Obopólny dobór seksualny: Podobnie jak u maskonurów, obie płci nurniczka czubatego (i wielu innych ptaków morskich) są podobnie ubarwione i ozdobione. Jednym z możliwych wyjaśnień tego jest idea Darwina obopólnego doboru płciowego  - obie płci mają preferencje do kojarzenia się z najbardziej ozdobionymi osobnikami płci przeciwnej. W standardowym doborze płciowym osobniki z bardziej seksownymi cechami (ozdobami) są faworyzowane, ponieważ zdobywają więcej partnerek, a więc mają więcej potomków. Obopólny dobór płciowy stosuje się do gatunków monogamicznych, a więc liczba partnerów nie odgrywa roli. Zamiast tego ważna może być jakość partnera i bardziej seksowny, wysokiej jakości partner może dostarczyć więcej korzyści wybrednemu osobnikowi, który ma preferencję dla ozdób:   wysokiej jakości partner pozwala parze na lęg wcześnie w sezonie, kiedy jest więcej pokarmu dla piskląt, lub wysokiej jakości partner dostarcza więcej pokarmu dla piskląt, albo potrafi lepiej bronić wysokiej jakości miejsce gniazdowania. Darwin naszkicował podstawową myśl w książce o doborze płciowym, ale szybko ją zbył w tym samym akapicie: „Z tego jednak co wiemy o zwyczajach zwierząt, ten pogląd jest mało prawdopodobny, bowiem samiec na ogół ochoczo kojarzy się z każdą samicą. Jest bardziej prawdopodobne, że ozdoby wspólne obu płciom są nabywane przez jedną płeć, na ogół samców, a następnie przekazywane potomkom obu płci”. Innymi słowy, samice są barwne wyłącznie dlatego, że odziedziczyły geny, które są adaptacyjne dla samców.  


Okazuje się, że Darwin mylił się co do własnego pomysłu – to może działać! Pierwsze dowody na tę teorię pochodzą z eksperymentalnego badania nurniczków czubatych na Buldir Island Iana Jonesa i Fiony Hunter, obojga wówczas tuż po doktoracie na Cambridge University. Przeprowadzili eksperyment używając wypchanych nurniczków czubatych – mieli wypchane samce i samice (”modele”) i każdemu modelowi można było dać mniejszy lub większy czub (wymienne czuby!). Badacze umieścili modele w kolonii lęgowej na półkach skalnych, gdzie ptaki zbierały się towarzysko, po jednym modelu na jedną próbę i obserwowali reakcje samców i samic na różne modele. Koniecznie trzeba było identyfikować płeć ptaków, które reagowały na modele. Ponieważ jednak kolonia lęgowa była tak duża, wiele ptaków które reagowały na modele, nie miało kolorowych obrączek i nie były indywidualnie rozpoznawalne. Płeć reagujących ptaków dawała się jednak rozróżnić z odległości przy pomocy lornetki, ponieważ samce i samice różnią się pod względem kształtu i rozmiarów dziobu.   


Wiele osobników zalecało się do modeli i te osobniki wykazywały taki sam bogaty repertuar zachowań godowych jak prawdziwe ptaki okazują podczas godów, wydawało się więc, że – przynajmniej początkowo – ptaki dawały się nabrać na wypchane modele. Samce zalecały się do wypchanych samic i okazywały znacznie silniejsze reakcje wobec modeli samic z większymi czubami niż z mniejszymi. Również samice zalecały się do wypchanych samców i okazywały silniejsze reakcje, kiedy model miał większy czub. Wyraźnie  zarówno samce, jak samice są zainteresowane partnerami o większych czubach, jak zakładała teza o obopólnym doborze płciowym. Eksperyment nie ujawnił, w jaki sposób ptaki odnoszą korzyści ze swoich preferencji do dłuższych czubów – tj. po co być wybrednym? – ale Jones i Hunter zgadywali, że ptaki z dłuższymi czubami wcześniej połączą się w pary i zdobędą korzyści rozrodcze z rozmnożenia się wcześniej w sezonie. W późniejszym badaniu Jones z kolegami pokazali, że rozmiar czuba powiększa się z wiekiem, a więc preferencje do większych czubów mogą być napędzane korzyściami, jakich dostarcza starszy i mądrzejszy partner.  


Te ptaki są niezwykłe na jeszcze jeden sposób – pachną mandarynkami! Zdjęcie poniżej, zrobione przez Iana Jonesa, pokazuje trzy nurniczki czubate. Dwa ptaki dokonują „obwąchiwania krezy”, żeby poczuć zapach mandarynek, który jest najsilniejszy u podstawy karku. Jones z kolegami dokonali kolejnych prezentacji modeli, ale niektórym wypchanym ptakom dodali zapachu mandarynek. Chociaż nie znaleźli wyraźnych preferencji wobec zapachu (żadnych pokazów godowych), do modeli z zapachem ptaki obu płci podchodziły bliżej, co sugeruje jakiś rodzaj funkcji społecznej. Inne eksperymenty z labiryntem dawały ptakom wybór różnych zapachów i pokazały, że ptaki kierowały się do zapachu mandarynek. Były także sugestie innych badaczy, że ten zapach może działać redukująco na obciążenie ektopasożytami.Poniżej: Trzecim gatunkiem nurniczków, jakie widzieliśmy, był uroczy nurniczek malutki, najmniejszy z alk. Jest maciupki, tych samych rozmiarów co amerykański drozd wędrowny (80 gramów). Na ogół gniazduje poniżej klifów, głęboko w szczelinach głazów lub na polach głazów z dala od klifów. Zbierają się w wielkich gromadach i udzielają się towarzysko na szczytach głazów.Poniżej: Wideo, jakie zrobiłem nurniczkom, które przebywały na szczytach głazów.  

 

 

Poniżej jest inna grupa nurniczków malutkich zabawiająca się na skałach. Proszę zauważyć zróżnicowane upierzenie ptaków: jeden ptak jest niemal czysto biały z przodu, wiele ma nakrapiane upierzenie, a para ptaków jest bardzo ciemna. W badaniu na St Paul Island, Jones i Montgomerie odkryli, że ptaki kojarzą się według koloru upierzenia, co znaczy, że ciemniejsze osobniki kojarzą się z ciemniejszymi osobnikami, a jaśniejsze ptaki z jaśniejszymi. W innym badaniu Jones odkrył, że kolor upierzenia służy jako „sygnał statusu” – jaśniejsze ptaki wydają się dominować nad ciemniejszymi. Ptaki jaśnieją z wiekiem, więc może dominacja jest także związana z wiekiem.  Poniżej: Nurniczek malutki w locie.Readers’ wildlife photos

Why Evolution Is True, 5 sierpnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBruce Lyon

Profesor biologii ewolucyjnej na University of California. Jego główny obszar badań to ekologiczne i ewolucyjne podstawy strategii reprodukcyjnych, społeczne zachowania zwierząt oraz reprodukcyjne pasożytnictwo, opieka rodzicielska i harce godowe. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1327 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk