Prawda

Niedziela, 17 stycznia 2021 - 20:38

« Poprzedni Następny »


Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy


Bruce Lyon 2019-08-20


Dzisiejszy post, podobnie jak dwa poprzednie (tutaj i tutaj) jest o St Paul Island, którą odwiedziłem w czerwcu z Bobem Montgomerie. Wyspa ma bogatą różnorodność ptaków morskich, włącznie z trzema z czterech gatunkami nurniczków Aethia. Te małe ptaki morskie, endemiczne dla północnego Pacyfiku, wszystkie mają ozdobne pióra na twarzach oraz ozdobne dzioby. Te ptaki były przedmiotem klasycznych badań ewolucyjnych Iana Jonesa i kolegów. Jones jest autorytetem w sprawie nurniczków – zaczął badać je, kiedy robił doktorat u Montgomeriego pod koniec lat 1980.

Powyżej na zdjęciu: Nurniczki krasnodziobe (Aethia psittacula) były najczęstszymi nurniczkami na St Paul. Podobnie jak maskonury gniazdują w szczelinach skał. Mają dziwaczny kształt dziobu, od którego pochodzi ich nazwa. Ten kształt jest związany z ich dietą – jedzą oślizgłą zwierzynę, taką jak meduzy i żebropławy, jak również małe skorupiaki, takie jak obunogi.  

 

Widzieliśmy dużo sprzeczek, często dotyczących trzech ptaków. Nie było jasne czy w zamieszaniu chodziło o partnerów i kopulację, czy o miejsce gniazdowania. Wysokiej jakości szczelina mogła  być warta walki o nią. Nurniczki krasnodziobe i oba gatunki maskonurów spędzają wiele czasu siedząc przed szczelinami, w których są ich gniazda i wygląda, jakby ich pilnowały.Poniżej: Maskonur pacyficzny (Fratercula corniculata) zajmuje miejsce nurniczka krasnodziobego na półce skalnej. Najwyraźniej oba ptaki chciały usiąść na tej samej półce.  Poniżej: nurniczek krasnodzioby w locie.Nurniczek, którego najbardziej chciałem zobaczyć, to nurniczek czubaty (Aethia cristatella), częściowo dlatego, że jest tak charyzmatyczny i interesujący, ale także dlatego, że jest obiektem klasycznego obecnie badania obopólnego doboru płciowego. Nie ma ich zbyt dużo na  St Paul, ale udało nam się je zobaczyć parę razy.Poniżej: Para nurniczków czubatych, a wokół trzy gatunki alk.Poniżej: WIDEO, KTÓRE TRZEBA ZOBACZYĆ! Fotografie po prostu nie potrafią oddać sprawiedliwości tym fantastycznym ptakom, więc poniżej jest uroczy zestaw wideo Iana Jonesa z jego badań na Buldir Island, odległej wyspie niemal na końcu łańcucha Aleutów. Zwróćcie uwagę na zachowania godowe, włącznie z  trąbieniem i wzajemnym wąchaniem karków. Zwróćcie też uwagę na gęste formacje ptaków w locie – prawdopodobnie obronę przed mewami i sokołami wędrownymi, które żerują na tych ptakach. Uważam, że jest to jeden z najbardziej interesujących ptaków na świecie. Nurniczek malutki (Aethia pusilla) także na krótko pojawia się w tym wideo.  

 

 

Obopólny dobór seksualny: Podobnie jak u maskonurów, obie płci nurniczka czubatego (i wielu innych ptaków morskich) są podobnie ubarwione i ozdobione. Jednym z możliwych wyjaśnień tego jest idea Darwina obopólnego doboru płciowego  - obie płci mają preferencje do kojarzenia się z najbardziej ozdobionymi osobnikami płci przeciwnej. W standardowym doborze płciowym osobniki z bardziej seksownymi cechami (ozdobami) są faworyzowane, ponieważ zdobywają więcej partnerek, a więc mają więcej potomków. Obopólny dobór płciowy stosuje się do gatunków monogamicznych, a więc liczba partnerów nie odgrywa roli. Zamiast tego ważna może być jakość partnera i bardziej seksowny, wysokiej jakości partner może dostarczyć więcej korzyści wybrednemu osobnikowi, który ma preferencję dla ozdób:   wysokiej jakości partner pozwala parze na lęg wcześnie w sezonie, kiedy jest więcej pokarmu dla piskląt, lub wysokiej jakości partner dostarcza więcej pokarmu dla piskląt, albo potrafi lepiej bronić wysokiej jakości miejsce gniazdowania. Darwin naszkicował podstawową myśl w książce o doborze płciowym, ale szybko ją zbył w tym samym akapicie: „Z tego jednak co wiemy o zwyczajach zwierząt, ten pogląd jest mało prawdopodobny, bowiem samiec na ogół ochoczo kojarzy się z każdą samicą. Jest bardziej prawdopodobne, że ozdoby wspólne obu płciom są nabywane przez jedną płeć, na ogół samców, a następnie przekazywane potomkom obu płci”. Innymi słowy, samice są barwne wyłącznie dlatego, że odziedziczyły geny, które są adaptacyjne dla samców.  


Okazuje się, że Darwin mylił się co do własnego pomysłu – to może działać! Pierwsze dowody na tę teorię pochodzą z eksperymentalnego badania nurniczków czubatych na Buldir Island Iana Jonesa i Fiony Hunter, obojga wówczas tuż po doktoracie na Cambridge University. Przeprowadzili eksperyment używając wypchanych nurniczków czubatych – mieli wypchane samce i samice (”modele”) i każdemu modelowi można było dać mniejszy lub większy czub (wymienne czuby!). Badacze umieścili modele w kolonii lęgowej na półkach skalnych, gdzie ptaki zbierały się towarzysko, po jednym modelu na jedną próbę i obserwowali reakcje samców i samic na różne modele. Koniecznie trzeba było identyfikować płeć ptaków, które reagowały na modele. Ponieważ jednak kolonia lęgowa była tak duża, wiele ptaków które reagowały na modele, nie miało kolorowych obrączek i nie były indywidualnie rozpoznawalne. Płeć reagujących ptaków dawała się jednak rozróżnić z odległości przy pomocy lornetki, ponieważ samce i samice różnią się pod względem kształtu i rozmiarów dziobu.   


Wiele osobników zalecało się do modeli i te osobniki wykazywały taki sam bogaty repertuar zachowań godowych jak prawdziwe ptaki okazują podczas godów, wydawało się więc, że – przynajmniej początkowo – ptaki dawały się nabrać na wypchane modele. Samce zalecały się do wypchanych samic i okazywały znacznie silniejsze reakcje wobec modeli samic z większymi czubami niż z mniejszymi. Również samice zalecały się do wypchanych samców i okazywały silniejsze reakcje, kiedy model miał większy czub. Wyraźnie  zarówno samce, jak samice są zainteresowane partnerami o większych czubach, jak zakładała teza o obopólnym doborze płciowym. Eksperyment nie ujawnił, w jaki sposób ptaki odnoszą korzyści ze swoich preferencji do dłuższych czubów – tj. po co być wybrednym? – ale Jones i Hunter zgadywali, że ptaki z dłuższymi czubami wcześniej połączą się w pary i zdobędą korzyści rozrodcze z rozmnożenia się wcześniej w sezonie. W późniejszym badaniu Jones z kolegami pokazali, że rozmiar czuba powiększa się z wiekiem, a więc preferencje do większych czubów mogą być napędzane korzyściami, jakich dostarcza starszy i mądrzejszy partner.  


Te ptaki są niezwykłe na jeszcze jeden sposób – pachną mandarynkami! Zdjęcie poniżej, zrobione przez Iana Jonesa, pokazuje trzy nurniczki czubate. Dwa ptaki dokonują „obwąchiwania krezy”, żeby poczuć zapach mandarynek, który jest najsilniejszy u podstawy karku. Jones z kolegami dokonali kolejnych prezentacji modeli, ale niektórym wypchanym ptakom dodali zapachu mandarynek. Chociaż nie znaleźli wyraźnych preferencji wobec zapachu (żadnych pokazów godowych), do modeli z zapachem ptaki obu płci podchodziły bliżej, co sugeruje jakiś rodzaj funkcji społecznej. Inne eksperymenty z labiryntem dawały ptakom wybór różnych zapachów i pokazały, że ptaki kierowały się do zapachu mandarynek. Były także sugestie innych badaczy, że ten zapach może działać redukująco na obciążenie ektopasożytami.Poniżej: Trzecim gatunkiem nurniczków, jakie widzieliśmy, był uroczy nurniczek malutki, najmniejszy z alk. Jest maciupki, tych samych rozmiarów co amerykański drozd wędrowny (80 gramów). Na ogół gniazduje poniżej klifów, głęboko w szczelinach głazów lub na polach głazów z dala od klifów. Zbierają się w wielkich gromadach i udzielają się towarzysko na szczytach głazów.Poniżej: Wideo, jakie zrobiłem nurniczkom, które przebywały na szczytach głazów.  

 

 

Poniżej jest inna grupa nurniczków malutkich zabawiająca się na skałach. Proszę zauważyć zróżnicowane upierzenie ptaków: jeden ptak jest niemal czysto biały z przodu, wiele ma nakrapiane upierzenie, a para ptaków jest bardzo ciemna. W badaniu na St Paul Island, Jones i Montgomerie odkryli, że ptaki kojarzą się według koloru upierzenia, co znaczy, że ciemniejsze osobniki kojarzą się z ciemniejszymi osobnikami, a jaśniejsze ptaki z jaśniejszymi. W innym badaniu Jones odkrył, że kolor upierzenia służy jako „sygnał statusu” – jaśniejsze ptaki wydają się dominować nad ciemniejszymi. Ptaki jaśnieją z wiekiem, więc może dominacja jest także związana z wiekiem.  Poniżej: Nurniczek malutki w locie.Readers’ wildlife photos

Why Evolution Is True, 5 sierpnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBruce Lyon

Profesor biologii ewolucyjnej na University of California. Jego główny obszar badań to ekologiczne i ewolucyjne podstawy strategii reprodukcyjnych, społeczne zachowania zwierząt oraz reprodukcyjne pasożytnictwo, opieka rodzicielska i harce godowe. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1184 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk