Prawda

Piątek, 3 kwietnia 2020 - 21:09

« Poprzedni Następny »


Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów


Steven Novella 2020-03-10


Opublikowano kolejny artykuł w trwającej kontrowersji o to, czy białko, a nawet DNA, mogą przeżyć miliony lat w dobrze zachowanej skamieniałości dinozaurów (to jest, nielatających dinozaurów).  W tej pracy badano chrząstkę z kaczodziobego dinozaura, młodego Hypacrosaurus stebingeri. Autorzy twierdzą:

“…mikrostruktury morfologicznie zgodne z jądrami i chromosomami w komórkach zwapniałej chrząstki. Postawiliśmy hipotezę, że ta wyjątkowa komórkowa konserwacja rozciągnęła się na poziom molekularny i ma molekularne cechy wspólne z istniejącą  chrząstką ptasią. Histochemiczne i immunologiczne dowody popierają zakonserwowanie in situ składników pozakomórkowej macierzy, znajdowanych w istniejących chrząstkach, włącznie z glikosaminoglikanami i kolagenem typu II. Ponadto, wyizolowane  chondrocyty Hypacrosaurus reagują pozytywnie z dwoma interkalującymi barwieniami DNA.”

Chcę od razu powiedzieć, że te twierdzenia są kontrowersyjne, ale co znaczyłyby, gdyby były prawdziwe? Gdybyśmy mogli badać budowę białek i DNA sprzed >65 milionów lat w dobrze zachowanych skamieniałościach dinozaurów, to świat biologii molekularnej rozciągnąłby się wstecz do tej ery. Molekularne badanie miało znaczący wpływ na paleontologię – ale ma swoje granice. Jak dotąd najstarszy zsekwencjonowany DNA skamieniałości jest z liczącego 700 tysięcy lat konia zamarzniętego w lodzie. Najstarsze potwierdzone jak dotąd białko jest z nosorożca liczącego 1,7 miliona lat. To znaczy, że jeśli te obecne twierdzenia są prawdą, DNA może przetrwać w skamieniałościach 100 razy dłużej niż wskazywałby obecny rekord.

 

Nie jest to również jedyne źródło informacji, według której można szacować długość trwania DNA. Naukowcy badali DNA z okazów Moa w Nowej Zelandii, które liczyły do 8 tysięcy lat. To pozwoliło im ocenić okres połowicznego zaniku DNA, czas, w którym około połowa wiązań będzie złamana. Ich ocena – 521 lat. To znaczy, że więzy chemiczne w cząsteczce DNA znikną po około 6,8 milionów lat, ale możliwość posiadania jakichś fragmentów, wystarczających do sekwencjonowania, zniknie po około milionie lat. To zgadza się elegancko z dowodami z rzeczywistych skamieniałości. Twierdzenie więc, że badacze mają DNA z >65 milionów lat, byłoby, łagodnie mówiąc, nadzwyczajne. Dlatego większość naukowców pozostaje sceptyczna wobec tych twierdzeń.  

 

Dowód w obecnym badaniu jest prowokacyjny, ale jak jest wyraźny? Morfologiczny dowód, w najlepszym wypadku, sugeruje coś – mikroskopowe struktury „wyglądają jak” białka i chromosomy. Ten rodzaj dowodów może być istotny, ale rzadko kiedy jest rozstrzygający. Prowadził już do historycznie fałszywych twierdzeń, takich jaki mikroskopijne, skamieniałe życie z meteorytów z Marsa. Barwione próbki imponują bardziej. Nawet bez DNA, jeśli zachowany jest sam kolagen, moglibyśmy zsekwencjonować aminokwasy w białku i to mogłoby dać nam molekularną analizę, której można użyć do odtworzenia ewolucyjnego drzewa pokrewieństwa. Jeśli jednak utrzyma się twierdzenie o DNA, będzie to przełom dla paleontologii.  

 

Jedna z metod pozwala  na wybarwienie dwuniciowych fragmentów DNA, stosując drugą uzyskuje się wybarwienie jednoniciowych fragmentów, ale nie w żywych komórkach, zatem nie ujawni np. zanieczyszczenia próby przez  DNA żywych komórek bakteryjnych. 


Obie próby wymagają więc co najmniej nienaruszonych fragmentów DNA, a, jak napisałem powyżej, inni badacze uznają, że nie powinny istnieć.   


Głównym źródłem sceptycyzmu jest to, że te próby mogły być fałszywie pozytywne z powodu zanieczyszczenia. Zanieczyszczenie nie musi być obecnie żywe, bo mogło dostać się do skamieniałości kiedykolwiek w ciągu ostatniego miliona lat. Albo mogło być zanieczyszczenie w laboratorium. Trzeba, co najmniej, przekonująco wykluczyć te możliwości, zanim tak nadzwyczajne twierdzenie będzie można zaakceptować.


Jest jednak jeszcze jeden duży powód do sceptycyzmu – jak dotąd twierdzenia o bardzo starodawnym (>65 milionów lat) kolagenie lub DNA nie zostały niezależnie potwierdzone. Wymieniona jako ostatnia autorka tego badania jest Mary H Schweitzer, która wydaje się być jedyną (wraz ze swoimi współpracownikami) zdolną do zdobycia takich rezultatów. To jest zawsze czerwona flaga i dopóki nie będzie w pełni niezależnego powtórzenia, wątpię, by szersza społeczność poważnie traktowała jej twierdzenia. Na przykład, w opisie tej kontrowersji w ”Science” mamy następujące, reprezentatywne opinie:

“Chcę, żeby mieli rację - mówi Matthew Collins, czołowy badacz paleoproteomiki z University of York w Wielkiej Brytanii. – Po prostu nie mogę jej zreplikować”.


“Jest problematyczne, że żadne inne laboratorium nie było w stanie powtórzyć pracy Mary Schweitzer” – mówi Jakob Vinther, paleontolog z University of Bristol w Wielkiej Brytanii, który próbował to zrobić. „Powiedzenie, że nadzwyczajne twierdzenia wymagają nadzwyczajnych dowodów, pozostaje w mocy" - dodaje  Michael Buckley, paleontolog  z University of Manchester, także w Wielkiej Brytanii.

I tak powinno być. Naukowcy powinni być ogólnie sceptyczni wobec takich twierdzeń i wymagać niezależnej replikacji wyników oraz starannego wykluczenia możliwości błędu. To nie jest rodzaj twierdzeń, które powinny być łatwo przyjmowane. Sprawa Schweitzer jest interesująca i artykuł w „Science” wart starannego przeczytania. Ma ona pewne poparcie wśród kolegów i są także tacy, którzy uważają, że opór przeciwko niej jest zwiększony faktem, że jest kobietą i byłą kreacjonistką młodej ziemi (jej zdanie zmieniły dowody, kiedy studiowała u Jacka Hornera). Niektórzy podkreślają także, że konstruktywnie zareagowała na krytykę, zacieśniając metodologię, by wyeliminować zanieczyszczenie.


Replikacja jednak nadal jest najważniejsza i ogólny sceptycyzm co do jej twierdzeń pozostaje silny. Podejrzewam, że dodanie twierdzenia o pradawnym DNA do twierdzenia o pradawnych białkach tylko pogłębi ten sceptycyzm, ponieważ DNA nie powinien przetrwać tak długo. W końcu twierdzenia o pradawnych białkach i DNA albo okażą się poprawne, albo rozlecą się. Przeznaczeniem Schweitzer wydaje się albo Nagroda Nobla, albo zostanie bohaterką ostrzegającej opowieści. Ja, podobnie jak wielu innych, mam nadzieję na to pierwsze. Rozciągnięcie biologii molekularnej do czasu dinozaurów byłoby olbrzymim postępem. Zgadzam się jednak także z tym, że te twierdzenia brzmią nieprawdopodobnie i że musimy przejść test replikacji.


A Claim for Dinosaur Proteins and DNA

NeuoLogica Blog, 2 marca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1087 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18
Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk