Prawda

Wtorek, 22 wrzesnia 2020 - 11:56

« Poprzedni Następny »


Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów


Steven Novella 2020-03-10


Opublikowano kolejny artykuł w trwającej kontrowersji o to, czy białko, a nawet DNA, mogą przeżyć miliony lat w dobrze zachowanej skamieniałości dinozaurów (to jest, nielatających dinozaurów).  W tej pracy badano chrząstkę z kaczodziobego dinozaura, młodego Hypacrosaurus stebingeri. Autorzy twierdzą:

“…mikrostruktury morfologicznie zgodne z jądrami i chromosomami w komórkach zwapniałej chrząstki. Postawiliśmy hipotezę, że ta wyjątkowa komórkowa konserwacja rozciągnęła się na poziom molekularny i ma molekularne cechy wspólne z istniejącą  chrząstką ptasią. Histochemiczne i immunologiczne dowody popierają zakonserwowanie in situ składników pozakomórkowej macierzy, znajdowanych w istniejących chrząstkach, włącznie z glikosaminoglikanami i kolagenem typu II. Ponadto, wyizolowane  chondrocyty Hypacrosaurus reagują pozytywnie z dwoma interkalującymi barwieniami DNA.”

Chcę od razu powiedzieć, że te twierdzenia są kontrowersyjne, ale co znaczyłyby, gdyby były prawdziwe? Gdybyśmy mogli badać budowę białek i DNA sprzed >65 milionów lat w dobrze zachowanych skamieniałościach dinozaurów, to świat biologii molekularnej rozciągnąłby się wstecz do tej ery. Molekularne badanie miało znaczący wpływ na paleontologię – ale ma swoje granice. Jak dotąd najstarszy zsekwencjonowany DNA skamieniałości jest z liczącego 700 tysięcy lat konia zamarzniętego w lodzie. Najstarsze potwierdzone jak dotąd białko jest z nosorożca liczącego 1,7 miliona lat. To znaczy, że jeśli te obecne twierdzenia są prawdą, DNA może przetrwać w skamieniałościach 100 razy dłużej niż wskazywałby obecny rekord.

 

Nie jest to również jedyne źródło informacji, według której można szacować długość trwania DNA. Naukowcy badali DNA z okazów Moa w Nowej Zelandii, które liczyły do 8 tysięcy lat. To pozwoliło im ocenić okres połowicznego zaniku DNA, czas, w którym około połowa wiązań będzie złamana. Ich ocena – 521 lat. To znaczy, że więzy chemiczne w cząsteczce DNA znikną po około 6,8 milionów lat, ale możliwość posiadania jakichś fragmentów, wystarczających do sekwencjonowania, zniknie po około milionie lat. To zgadza się elegancko z dowodami z rzeczywistych skamieniałości. Twierdzenie więc, że badacze mają DNA z >65 milionów lat, byłoby, łagodnie mówiąc, nadzwyczajne. Dlatego większość naukowców pozostaje sceptyczna wobec tych twierdzeń.  

 

Dowód w obecnym badaniu jest prowokacyjny, ale jak jest wyraźny? Morfologiczny dowód, w najlepszym wypadku, sugeruje coś – mikroskopowe struktury „wyglądają jak” białka i chromosomy. Ten rodzaj dowodów może być istotny, ale rzadko kiedy jest rozstrzygający. Prowadził już do historycznie fałszywych twierdzeń, takich jaki mikroskopijne, skamieniałe życie z meteorytów z Marsa. Barwione próbki imponują bardziej. Nawet bez DNA, jeśli zachowany jest sam kolagen, moglibyśmy zsekwencjonować aminokwasy w białku i to mogłoby dać nam molekularną analizę, której można użyć do odtworzenia ewolucyjnego drzewa pokrewieństwa. Jeśli jednak utrzyma się twierdzenie o DNA, będzie to przełom dla paleontologii.  

 

Jedna z metod pozwala  na wybarwienie dwuniciowych fragmentów DNA, stosując drugą uzyskuje się wybarwienie jednoniciowych fragmentów, ale nie w żywych komórkach, zatem nie ujawni np. zanieczyszczenia próby przez  DNA żywych komórek bakteryjnych. 


Obie próby wymagają więc co najmniej nienaruszonych fragmentów DNA, a, jak napisałem powyżej, inni badacze uznają, że nie powinny istnieć.   


Głównym źródłem sceptycyzmu jest to, że te próby mogły być fałszywie pozytywne z powodu zanieczyszczenia. Zanieczyszczenie nie musi być obecnie żywe, bo mogło dostać się do skamieniałości kiedykolwiek w ciągu ostatniego miliona lat. Albo mogło być zanieczyszczenie w laboratorium. Trzeba, co najmniej, przekonująco wykluczyć te możliwości, zanim tak nadzwyczajne twierdzenie będzie można zaakceptować.


Jest jednak jeszcze jeden duży powód do sceptycyzmu – jak dotąd twierdzenia o bardzo starodawnym (>65 milionów lat) kolagenie lub DNA nie zostały niezależnie potwierdzone. Wymieniona jako ostatnia autorka tego badania jest Mary H Schweitzer, która wydaje się być jedyną (wraz ze swoimi współpracownikami) zdolną do zdobycia takich rezultatów. To jest zawsze czerwona flaga i dopóki nie będzie w pełni niezależnego powtórzenia, wątpię, by szersza społeczność poważnie traktowała jej twierdzenia. Na przykład, w opisie tej kontrowersji w ”Science” mamy następujące, reprezentatywne opinie:

“Chcę, żeby mieli rację - mówi Matthew Collins, czołowy badacz paleoproteomiki z University of York w Wielkiej Brytanii. – Po prostu nie mogę jej zreplikować”.


“Jest problematyczne, że żadne inne laboratorium nie było w stanie powtórzyć pracy Mary Schweitzer” – mówi Jakob Vinther, paleontolog z University of Bristol w Wielkiej Brytanii, który próbował to zrobić. „Powiedzenie, że nadzwyczajne twierdzenia wymagają nadzwyczajnych dowodów, pozostaje w mocy" - dodaje  Michael Buckley, paleontolog  z University of Manchester, także w Wielkiej Brytanii.

I tak powinno być. Naukowcy powinni być ogólnie sceptyczni wobec takich twierdzeń i wymagać niezależnej replikacji wyników oraz starannego wykluczenia możliwości błędu. To nie jest rodzaj twierdzeń, które powinny być łatwo przyjmowane. Sprawa Schweitzer jest interesująca i artykuł w „Science” wart starannego przeczytania. Ma ona pewne poparcie wśród kolegów i są także tacy, którzy uważają, że opór przeciwko niej jest zwiększony faktem, że jest kobietą i byłą kreacjonistką młodej ziemi (jej zdanie zmieniły dowody, kiedy studiowała u Jacka Hornera). Niektórzy podkreślają także, że konstruktywnie zareagowała na krytykę, zacieśniając metodologię, by wyeliminować zanieczyszczenie.


Replikacja jednak nadal jest najważniejsza i ogólny sceptycyzm co do jej twierdzeń pozostaje silny. Podejrzewam, że dodanie twierdzenia o pradawnym DNA do twierdzenia o pradawnych białkach tylko pogłębi ten sceptycyzm, ponieważ DNA nie powinien przetrwać tak długo. W końcu twierdzenia o pradawnych białkach i DNA albo okażą się poprawne, albo rozlecą się. Przeznaczeniem Schweitzer wydaje się albo Nagroda Nobla, albo zostanie bohaterką ostrzegającej opowieści. Ja, podobnie jak wielu innych, mam nadzieję na to pierwsze. Rozciągnięcie biologii molekularnej do czasu dinozaurów byłoby olbrzymim postępem. Zgadzam się jednak także z tym, że te twierdzenia brzmią nieprawdopodobnie i że musimy przejść test replikacji.


A Claim for Dinosaur Proteins and DNA

NeuoLogica Blog, 2 marca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1151 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów     2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18
Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk