Prawda

Środa, 20 stycznia 2021 - 22:54

« Poprzedni Następny »


Pingwiny geje? Nie tak szybko


Jerry A. Coyne 2019-09-03


Nie powinniśmy opierać naszych moralnych osądów na tym, co widzimy w innych gatunkach. Jeśli bowiem pójdziemy tą drogą, to możemy usprawiedliwiać wszelkiego rodzaju zachowania jako „naturalne”: zabijanie dzieci twojej nowej żony (to robią lwy), ksenofobię i rzeź innych grup (to robią szympansy) lub gwałt (kaczki i pluskwy zajmują się przymusową kopulacją, która może zabić samicę).  


To, jak oceniamy ludzkie zachowanie, powinno być oparte na naszych tendencjach do racjonalności, humanitaryzmu i empatii. Nie powinno opierać się na słabych lub niepotwierdzonych analogiach z pingwinami takimi jak Skip i Ping. Może one rzeczywiście mają wobec siebie takie same uczucia jak ludzka para gejów, ale my tego nie wiemy.


Dwa samce pingwina królewskiego (Aptenodytes patagonicus) w Zoo w Berlinie zaadoptowały jajo odrzucone przez samicę pingwina i świat oszalał. Dlaczego? No cóż, z jednego powodu, ponieważ Skip i Ping zostały uznane za ”pingwiny geje”, bo są parą tej samej płci. Oto co pisze o tym „New York Times”:

W Zoo wiedziano, że były parą, kiedy w tym roku przybyły z Hamburga, a w ciągu kilku tygodni stało się jasne, że chcą założyć rodzinę.


“Jest bardzo częste, że dwa pingwiny tej samej płci schodzą się razem. Nie sądzę, by to była większość pingwinów, ale nie jest to rzadkie – powiedział we wtorek pan Jäger. – Jesteśmy pewni, że będą dobrymi rodzicami, ponieważ byli tak troskliwi wobec kamienia”. [Zanim zdobyli jajo, wysiadywali kamień.]  


Pracownicy Zoo postanowili więc dać Skipowi (skrót od Skippera) i Pingowi szanse na ojcostwo, kiedy 22-letnia samica o imieniu The Orange (od koloru jej skrzydeł) zniosła w lipcu jajo. Wcześniej nigdy nie wysiedziała własnego pisklęcia.


“Po prostu położyliśmy jajo przed jednym z nich, a on już wiedział, co ma zrobić – powiedział pan Jäger. – Wziął je w dziób i położył jajo na swoich stopach, a potem przykrył je brzuchem, co jest normalną rzeczą, jaką robią pingwiny”.

A jeśli wrzucisz w Google hasło “gay penguins”, zobaczysz całą masę artykułów, które w ten sposób określają tę parę, chociaż biolodzy używają określenia ”para tej samej płci”. Tutaj jest zrzut z ekranu kilku tylko stron tego, co otrzymujesz, kiedy szukasz w Google zdjęć dla  “gay penguins”:Sądzę, że jednym z powodów, dla którego ludziom tak się to podoba, jest fakt, że wydaje się potwierdzać słuszność twierdzenia, że pary gejowskie lub zachowania gejowskie są całkowicie w porządku wśród ludzi – ponieważ występują w naturze. I, oczywiście, łączenie się w pary osobników tej samej płci występuje w naturze, ale czy powinniśmy antropomorfizować je przez nazywanie ich ”gejami”? Faktycznie ludzcy geje są całkowicie w porządku, ale nie dlatego, że istnieją „pingwiny geje”.


Przede wszystkim, wcale nie jesteśmy pewni, że pary tej samej płci u zwierząt są analogiczne do par tej same płci u ludzi. Niektóre z nich mogą być i tak byłoby, gdyby zwierzęta ”geje” były jak ludzie geje z nieuniknionym pociągiem seksualnym do członków tej samej płci. Zupełnie nie jesteśmy pewni, na przykład, że zwierzęta, które tworzą pary tej samej płci, mają takie uczucia (skąd moglibyśmy wiedzieć?) i wątpię, by te samce pingwiny odczuwały do siebie pociąg seksualny. W innych wypadkach zwierzęta mogą łączyć się w pary, ponieważ -mimo że są „heteroseksualne” – te uczucia przelewają się na tego, kto jest dostępny, a to mogą być członkowie tej samej płci. Na przykład, w więzieniach ludzie tej samej płci mogą angażować się w związki tej samej płci, ale nie dlatego, że są „gejami” w konwencjonalnym sensie, ale ponieważ jest to jedyna możliwość zaspokojenia popędu seksualnego. Faktem jest, że w sprawie większości zwierząt - po prostu nie wiemy. 


Zwierzęta jednak, przez analogię z ludźmi, uznaje się za “gejów” bez żadnych zastrzeżeń.  „New York Times” mówi to wyraźnie i sugeruje, że to jakoś usprawiedliwia homoseksualizm u ludzi (spójrzcie na pierwsze zdanie, które sugeruje, że heteroseksualizm może być jakimś rodzajem „zahamowania”):

Homoseksualizm zaobserwowano u wielu gatunków zwierząt, które mają na ogół mniej zahamowań niż ludzie. Ale geje pingwiny wydają się niezwykle widoczne w świecie zwierzęcego homoseksualizmu.


Pary pingwinów tej samej płci były w wielu Zoo, włącznie z Central Park Zoo w Nowym Jorku, Sea Life Sydney Aquarium w Australii i regionalnych Zoo lub akwariach w DaniiIrlandii.


A jest jeszcze London Zoo, gdzie w czerwcu obchodzono miesiąc LGTB — i celebrowano sześć pingwinów peruwiańskich - gejów – z transparentem na wystawie pingwinów: “Niektóre pingwiny są gejami, pogódź się z tym”.


“Nie wiemy, czy są jacyś inni zwierzęcy geje w tym Zoo – powiedział pan Jäger. – Mogą być”.

To, czemu się tutaj sprzeciwiam, to nie jest zjawisko par tej samej płci w jakimkolwiek gatunku, ale sprzeciwiam się używaniu tego zjawiska w przyrodzie jako uzasadnienia dla ludzkiego zachowania. Nazywamy to „błędem naturalistycznym: wszystko co jest naturalne, jest dobre. Lub, w tym wypadku, co jest naturalne w naturze jest naturalne – i dobre – u ludzi.


Nie mam żadnych uprzedzeń wobec gejów i zawsze byłem zwolennikiem równego traktowania i równych praw dla par homoseksualnych, włącznie z małżeństwem i wszystkimi prawami jakie mają pary heteroseksualne. Po prostu nie powinniśmy mówić, że ponieważ istnieją pewne zachowania w ramach tej samej płci w świecie zwierzęcym, są one dokładnie tym samym, co u ludzi i dlatego są akceptowalne i moralne. Dyskryminacja homoseksualistów nie jest moralna, ponieważ nie ma żadnego powodu, by rozdzielać ludzi lub dyskryminować ich, jeśli tak się składa, że są tej samej płci. (Religianci mogą uważać inaczej, ale nie mają racji.)   


Nie powinniśmy opierać naszych moralnych osądów na tym, co widzimy w innych gatunkach. Jeśli bowiem pójdziemy tą drogą, to możemy usprawiedliwiać wszelkiego rodzaju zachowania jako „naturalne”: zabijanie dzieci twojej nowej żony (to robią lwy), ksenofobię i rzeź innych grup (to robią szympansy) lub gwałt (kaczki i pluskwy zajmują się przymusową kopulacją, która może zabić samicę).  


To, jak oceniamy ludzkie zachowanie, powinno być oparte na naszych tendencjach do racjonalności, humanitaryzmu i empatii. Nie powinno opierać się na słabych lub niepotwierdzonych analogiach z pingwinami takimi jak Skip i Ping. Może one rzeczywiście mają wobec siebie takie same uczucia jak ludzka para gejów, ale my tego nie wiemy.


Dla mediów wielką historią tutaj nie był fakt wysiadywania jaja przez parę tej samej płci, ale ” pingwiny geje”. A takie niczym niepodparte porównanie nie tylko daje ludziom fałszywe idee o tym, co czują zwierzęta, ale, jak w przypadku innych naturalnych (ale ohydnych) zachowań, może prowadzić do usprawiedliwiania rzeczy, które wcale nam się nie podobają.


Gay penguins? Not so fast

Why Evolution Is True, 16 sierpnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Skutki ewolucji Jan Res 2019-09-03


Nauka

Znalezionych 1185 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk