Prawda

Niedziela, 26 stycznia 2020 - 19:59

« Poprzedni Następny »


Pingwiny geje? Nie tak szybko


Jerry A. Coyne 2019-09-03


Nie powinniśmy opierać naszych moralnych osądów na tym, co widzimy w innych gatunkach. Jeśli bowiem pójdziemy tą drogą, to możemy usprawiedliwiać wszelkiego rodzaju zachowania jako „naturalne”: zabijanie dzieci twojej nowej żony (to robią lwy), ksenofobię i rzeź innych grup (to robią szympansy) lub gwałt (kaczki i pluskwy zajmują się przymusową kopulacją, która może zabić samicę).  


To, jak oceniamy ludzkie zachowanie, powinno być oparte na naszych tendencjach do racjonalności, humanitaryzmu i empatii. Nie powinno opierać się na słabych lub niepotwierdzonych analogiach z pingwinami takimi jak Skip i Ping. Może one rzeczywiście mają wobec siebie takie same uczucia jak ludzka para gejów, ale my tego nie wiemy.


Dwa samce pingwina królewskiego (Aptenodytes patagonicus) w Zoo w Berlinie zaadoptowały jajo odrzucone przez samicę pingwina i świat oszalał. Dlaczego? No cóż, z jednego powodu, ponieważ Skip i Ping zostały uznane za ”pingwiny geje”, bo są parą tej samej płci. Oto co pisze o tym „New York Times”:

W Zoo wiedziano, że były parą, kiedy w tym roku przybyły z Hamburga, a w ciągu kilku tygodni stało się jasne, że chcą założyć rodzinę.


“Jest bardzo częste, że dwa pingwiny tej samej płci schodzą się razem. Nie sądzę, by to była większość pingwinów, ale nie jest to rzadkie – powiedział we wtorek pan Jäger. – Jesteśmy pewni, że będą dobrymi rodzicami, ponieważ byli tak troskliwi wobec kamienia”. [Zanim zdobyli jajo, wysiadywali kamień.]  


Pracownicy Zoo postanowili więc dać Skipowi (skrót od Skippera) i Pingowi szanse na ojcostwo, kiedy 22-letnia samica o imieniu The Orange (od koloru jej skrzydeł) zniosła w lipcu jajo. Wcześniej nigdy nie wysiedziała własnego pisklęcia.


“Po prostu położyliśmy jajo przed jednym z nich, a on już wiedział, co ma zrobić – powiedział pan Jäger. – Wziął je w dziób i położył jajo na swoich stopach, a potem przykrył je brzuchem, co jest normalną rzeczą, jaką robią pingwiny”.

A jeśli wrzucisz w Google hasło “gay penguins”, zobaczysz całą masę artykułów, które w ten sposób określają tę parę, chociaż biolodzy używają określenia ”para tej samej płci”. Tutaj jest zrzut z ekranu kilku tylko stron tego, co otrzymujesz, kiedy szukasz w Google zdjęć dla  “gay penguins”:Sądzę, że jednym z powodów, dla którego ludziom tak się to podoba, jest fakt, że wydaje się potwierdzać słuszność twierdzenia, że pary gejowskie lub zachowania gejowskie są całkowicie w porządku wśród ludzi – ponieważ występują w naturze. I, oczywiście, łączenie się w pary osobników tej samej płci występuje w naturze, ale czy powinniśmy antropomorfizować je przez nazywanie ich ”gejami”? Faktycznie ludzcy geje są całkowicie w porządku, ale nie dlatego, że istnieją „pingwiny geje”.


Przede wszystkim, wcale nie jesteśmy pewni, że pary tej samej płci u zwierząt są analogiczne do par tej same płci u ludzi. Niektóre z nich mogą być i tak byłoby, gdyby zwierzęta ”geje” były jak ludzie geje z nieuniknionym pociągiem seksualnym do członków tej samej płci. Zupełnie nie jesteśmy pewni, na przykład, że zwierzęta, które tworzą pary tej samej płci, mają takie uczucia (skąd moglibyśmy wiedzieć?) i wątpię, by te samce pingwiny odczuwały do siebie pociąg seksualny. W innych wypadkach zwierzęta mogą łączyć się w pary, ponieważ -mimo że są „heteroseksualne” – te uczucia przelewają się na tego, kto jest dostępny, a to mogą być członkowie tej samej płci. Na przykład, w więzieniach ludzie tej samej płci mogą angażować się w związki tej samej płci, ale nie dlatego, że są „gejami” w konwencjonalnym sensie, ale ponieważ jest to jedyna możliwość zaspokojenia popędu seksualnego. Faktem jest, że w sprawie większości zwierząt - po prostu nie wiemy. 


Zwierzęta jednak, przez analogię z ludźmi, uznaje się za “gejów” bez żadnych zastrzeżeń.  „New York Times” mówi to wyraźnie i sugeruje, że to jakoś usprawiedliwia homoseksualizm u ludzi (spójrzcie na pierwsze zdanie, które sugeruje, że heteroseksualizm może być jakimś rodzajem „zahamowania”):

Homoseksualizm zaobserwowano u wielu gatunków zwierząt, które mają na ogół mniej zahamowań niż ludzie. Ale geje pingwiny wydają się niezwykle widoczne w świecie zwierzęcego homoseksualizmu.


Pary pingwinów tej samej płci były w wielu Zoo, włącznie z Central Park Zoo w Nowym Jorku, Sea Life Sydney Aquarium w Australii i regionalnych Zoo lub akwariach w DaniiIrlandii.


A jest jeszcze London Zoo, gdzie w czerwcu obchodzono miesiąc LGTB — i celebrowano sześć pingwinów peruwiańskich - gejów – z transparentem na wystawie pingwinów: “Niektóre pingwiny są gejami, pogódź się z tym”.


“Nie wiemy, czy są jacyś inni zwierzęcy geje w tym Zoo – powiedział pan Jäger. – Mogą być”.

To, czemu się tutaj sprzeciwiam, to nie jest zjawisko par tej samej płci w jakimkolwiek gatunku, ale sprzeciwiam się używaniu tego zjawiska w przyrodzie jako uzasadnienia dla ludzkiego zachowania. Nazywamy to „błędem naturalistycznym: wszystko co jest naturalne, jest dobre. Lub, w tym wypadku, co jest naturalne w naturze jest naturalne – i dobre – u ludzi.


Nie mam żadnych uprzedzeń wobec gejów i zawsze byłem zwolennikiem równego traktowania i równych praw dla par homoseksualnych, włącznie z małżeństwem i wszystkimi prawami jakie mają pary heteroseksualne. Po prostu nie powinniśmy mówić, że ponieważ istnieją pewne zachowania w ramach tej samej płci w świecie zwierzęcym, są one dokładnie tym samym, co u ludzi i dlatego są akceptowalne i moralne. Dyskryminacja homoseksualistów nie jest moralna, ponieważ nie ma żadnego powodu, by rozdzielać ludzi lub dyskryminować ich, jeśli tak się składa, że są tej samej płci. (Religianci mogą uważać inaczej, ale nie mają racji.)   


Nie powinniśmy opierać naszych moralnych osądów na tym, co widzimy w innych gatunkach. Jeśli bowiem pójdziemy tą drogą, to możemy usprawiedliwiać wszelkiego rodzaju zachowania jako „naturalne”: zabijanie dzieci twojej nowej żony (to robią lwy), ksenofobię i rzeź innych grup (to robią szympansy) lub gwałt (kaczki i pluskwy zajmują się przymusową kopulacją, która może zabić samicę).  


To, jak oceniamy ludzkie zachowanie, powinno być oparte na naszych tendencjach do racjonalności, humanitaryzmu i empatii. Nie powinno opierać się na słabych lub niepotwierdzonych analogiach z pingwinami takimi jak Skip i Ping. Może one rzeczywiście mają wobec siebie takie same uczucia jak ludzka para gejów, ale my tego nie wiemy.


Dla mediów wielką historią tutaj nie był fakt wysiadywania jaja przez parę tej samej płci, ale ” pingwiny geje”. A takie niczym niepodparte porównanie nie tylko daje ludziom fałszywe idee o tym, co czują zwierzęta, ale, jak w przypadku innych naturalnych (ale ohydnych) zachowań, może prowadzić do usprawiedliwiania rzeczy, które wcale nam się nie podobają.


Gay penguins? Not so fast

Why Evolution Is True, 16 sierpnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Skutki ewolucji Jan Res 2019-09-03


Nauka

Znalezionych 1055 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk