Prawda

Wtorek, 24 listopada 2020 - 04:53

« Poprzedni Następny »


Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii


Bjorn Lomborg 2020-02-20

Wolontariusze RFS strażacy z NSW Fire and Rescue ratują domy przy Wheelbarrow Ridge Road, zagrożone pożarem na górze Gospers w pobliżu Colo Heights, na północny zachód od Sydney, w listopadzie ubiegłego roku. Zdjęcie: AAP
Wolontariusze RFS strażacy z NSW Fire and Rescue ratują domy przy Wheelbarrow Ridge Road, zagrożone pożarem na górze Gospers w pobliżu Colo Heights, na północny zachód od Sydney, w listopadzie ubiegłego roku. Zdjęcie: AAP

Sceny zniszczeń z pożarów w Australii rozdzierały serce. Jak zatrzymać to cierpienie? Dla wielu aktywistów i polityków odpowiedź jest prosta: drastyczna polityka klimatyczna. Kiedy badamy dowody, ta prosta odpowiedź zawodzi.

Australia jest najbardziej podatnym na pożary kontynentem. W ubiegłym stuleciu rocznie spalało się średnio 11 procent jej powierzchni. W tym, jak dotąd, rocznie pali się nieco ponad 5 procent kraju. Pod koniec stulecia, jeśli nie zatrzymamy zmiany klimatycznej, wyższe temperatury i susze będą prawdopodobnie oznaczać wzrost spalonego obszaru o 0,7 procenta, czyli wzrost z 5,3 procenta do 6 procent. 


To nie jest mały wzrost i jest to argument na rzecz skutecznego przeciwdziałania zmianie klimatycznej. Jednak bez porównania najbardziej praktycznym działaniem, które będzie miało największy wpływ, jest radykalne podniesienie inwestycji w innowacje energetyczne o niskim lub zerowym poziomie emisji.


Jest tak, ponieważ w nadchodzących dziesięcioleciach energia słoneczna i wiatrowa ani nie będzie wystarczająco tania, ani wystarczająco wydajna, by zastąpić paliwa kopalne. Dzisiaj stanowią one zaledwie 1,1 globalnego zużycia energii i Międzynarodowa Agencja Energetyczna ocenia, że nawet po wydaniu 3 bilionów dolarów więcej na subsydia, nie sięgną nawet 5 procent w roku 2040. Innowacje są potrzebne, by obniżyć cenę zielonej energii. Musimy znaleźć coś przełomowego dla baterii, energii jądrowej, wychwytywania węgla i wielu innych, obiecujących technologii. Innowacja może rozwiązać nasz problem z klimatem.


Niestety, wiele doniesień z pożarów w Australii wykorzystywało tę katastrofę do propagowania specjalnej agendy, opierającej się na trzech tezach: że pożary są gorsze niż kiedykolwiek, że jest to spowodowane globalnym ociepleniem i że jedynym rozwiązaniem jest, by przywódcy polityczni obiecali jeszcze większe cięcia emisji dwutlenku węgla.


Globalnie pożary lasów spalają mniejsze obszary niż to robiły dawniej. Od 1990 roku globalny spalony obszar zmniejszył się o ponad jedną trzecią z powodu rolnictwa, lepszych metod wygaszania ognia i gospodarki leśnej. W epoce satelitów NASA i inne grupy dokumentują znaczący spadek pożarów.


Zaskakująco, dotyczy to także Australii. Satelity pokazują, że od 1997 do 2018 roku spalony obszar zmalał o jedną trzecią. Obecny sezon pożarów w Australii objął mniejszy obszar niż w poprzednich latach. Do 26 stycznia pożary lasów spaliły 19,4 milionów hektarów w Australii – około połowy przeciętnych szkód w podobnych ramach czasowych, które według zapisów satelitarnych wynoszą 37 milionów hektarów. (W rzeczywistości satelity pokazują 46 milionów spalonych hektarów, ale 9 milionów hektarów pochodzi prawdopodobnie z zamierzonych wypaleń.)  


Kiedy media piszą, że pożary w Australii są na „bezprecedensową skalę”, nie jest to prawda. Spalony obszar w Australii zmalał o ponad jedną trzecią od 1900  do 2000 roku i zmalał od czasu rozpoczęcia pomiarów satelitarnych. W tym sezonie pożarów, w momencie, kiedy to piszę, spalił się obszar wielkości 2,5 procent powierzchni Australii w porównaniu do przeciętnej z ostatnich 10 lat wynoszącej 4,8 procenta.


Tym, co jest odmienne w tym roku, jest to, że pożary koncentrowały się głównie w NSW i Victorii. To są ważne stany z nieco ponad połową populacji kraju – i wieloma mediami.


Twierdzenie jednak, że pożary spowodowało globalne ocieplenie, opiera się na wyselekcjonowaniu tych dwóch regionów z większą liczbą pożarów i ignorowaniu pozostałych 87 procent masy lądowej Australii, gdzie spalony obszar zmalał.


Ocenione przez specjalistów szacunki przyszłego zagrożenia Australii pożarami przewidują wzrost spalonych obszarów z powodu globalnego ocieplenia. Te szacunki pokazują jednak, że skutki zmiany klimatu nie spowodują wzrostu spalonych w Australii obszarów przed latami 2030 i 2040.


Nowy przegląd dostępnych danych sugeruje, że nie jest możliwe dostrzeżenie związku między globalnym ociepleniem a pożarami w dzisiejszej Australii. Zdjęcia przychodzące z Australii są szokujące, ale zdjęcia nie powinny przeważać nad nauką. Wraz z wieloma innymi aktywistami australijscy zieloni twierdzą, że zapobieganie pożarom musi polegać na „szybkim przejściu do gospodarki odnawialnej energii”. Obietnice obcinania emisji, złożone przez polityków, nie dokonają jednak niczego. 


Po drugiej stronie Morza Tasmana Nowa Zelandia ma zamiar osiągnąć neutralność węglową do 2050 roku. Raport komisji rządowej pokazuje, że będzie to kosztować 16 procent rocznej gospodarki kraju lub 5 bilionów dolarów do końca stulecia. Zredukuje to temperaturę o cztery tysięczne stopnia do roku 2100.


Podobne koszty we wszystkich stanach Australii i na całym świecie oznaczają, że podatnicy po prostu nie wytrzymają takiego obciążenia, niezależnie od intencji.  


Najbiedniejsze kraje świata nigdy nie będą w stanie tego zrobić. Sam koszt czyni, że to „rozwiązanie” zmiany klimatu jest pobożnym życzeniem.


Ponadto, nawet jeśli Australia miałaby z dnia na dzień radykalnie zmienić swoją politykę klimatyczną, wpływ na pożary byłby praktycznie zerowy. Gdyby Australia całkowicie przestała używać paliw kopalnych już w 2012 roku, standardowy model klimatyczny pokazuje, że wpływ tego na pożary w tym roku byłby tak mały, że dosłownie niedający się zmierzyć.


Nawet gdyby Australia w jakiś sposób mogła być całkowicie wolna od paliw kopalnych przez całe stulecie, spalony obszar wynosiłby 5,997 procenta zamiast 6 procent.


Ta nieprzekonująca, błędna reakcja na autentyczny problem jest żałosna. Musimy przeznaczyć znacznie więcej zasobów na badania i rozwój zielonej energii, by znaleźć rozwiązania problemu zmiany klimatu na średnią metę. A także powinniśmy skupiać się na wielu prostych krokach, które pomogłyby już teraz. 


Specjaliści problemu pożarów leśnych konsekwentnie mówili nam, że poziomy paliwa leśnego wzrastają, czyniąc, że pożary leśne są znacznie bardziej prawdopodobne. Kontrolowane wypalanie w sposób tani i skuteczny redukują wielkie, dzikie pożary. Inne sensowne posunięcia obejmują budowanie przesiek, mechaniczne przerzedzanie, bezpieczniejsze linie wysokiego napięcia, redukowanie możliwości rozprzestrzeniania się ognia od pożarów spowodowanych piorunami, kampanie dla zredukowania umyślnego podpalania i zmniejszenie nagromadzenia leśnego paliwa wokół ludzkich osiedli. 


Pełną współczucia, skuteczną reakcją na tragedię Australii jest skupienie się na działaniach, które rzeczywiście pomagają.


We don’t have money to burn on green mania

The Australian, 1 lutego 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBjörn Lomborg

 

Dyrektor Copenhagen Consensus Center i profesor nadzwyczajny w Copenhagen Business School. Jego najnowsza książka nosi tytuł “How Much Have Global Problems Cost the World? A Scorecard from 1900 to 2050.”

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Pożary Pawel 2020-02-21


Nauka

Znalezionych 1169 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18
Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk