Prawda

Wtorek, 7 kwietnia 2020 - 12:28

« Poprzedni Następny »


Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii


Bjorn Lomborg 2020-02-20

Wolontariusze RFS strażacy z NSW Fire and Rescue ratują domy przy Wheelbarrow Ridge Road, zagrożone pożarem na górze Gospers w pobliżu Colo Heights, na północny zachód od Sydney, w listopadzie ubiegłego roku. Zdjęcie: AAP
Wolontariusze RFS strażacy z NSW Fire and Rescue ratują domy przy Wheelbarrow Ridge Road, zagrożone pożarem na górze Gospers w pobliżu Colo Heights, na północny zachód od Sydney, w listopadzie ubiegłego roku. Zdjęcie: AAP

Sceny zniszczeń z pożarów w Australii rozdzierały serce. Jak zatrzymać to cierpienie? Dla wielu aktywistów i polityków odpowiedź jest prosta: drastyczna polityka klimatyczna. Kiedy badamy dowody, ta prosta odpowiedź zawodzi.

Australia jest najbardziej podatnym na pożary kontynentem. W ubiegłym stuleciu rocznie spalało się średnio 11 procent jej powierzchni. W tym, jak dotąd, rocznie pali się nieco ponad 5 procent kraju. Pod koniec stulecia, jeśli nie zatrzymamy zmiany klimatycznej, wyższe temperatury i susze będą prawdopodobnie oznaczać wzrost spalonego obszaru o 0,7 procenta, czyli wzrost z 5,3 procenta do 6 procent. 


To nie jest mały wzrost i jest to argument na rzecz skutecznego przeciwdziałania zmianie klimatycznej. Jednak bez porównania najbardziej praktycznym działaniem, które będzie miało największy wpływ, jest radykalne podniesienie inwestycji w innowacje energetyczne o niskim lub zerowym poziomie emisji.


Jest tak, ponieważ w nadchodzących dziesięcioleciach energia słoneczna i wiatrowa ani nie będzie wystarczająco tania, ani wystarczająco wydajna, by zastąpić paliwa kopalne. Dzisiaj stanowią one zaledwie 1,1 globalnego zużycia energii i Międzynarodowa Agencja Energetyczna ocenia, że nawet po wydaniu 3 bilionów dolarów więcej na subsydia, nie sięgną nawet 5 procent w roku 2040. Innowacje są potrzebne, by obniżyć cenę zielonej energii. Musimy znaleźć coś przełomowego dla baterii, energii jądrowej, wychwytywania węgla i wielu innych, obiecujących technologii. Innowacja może rozwiązać nasz problem z klimatem.


Niestety, wiele doniesień z pożarów w Australii wykorzystywało tę katastrofę do propagowania specjalnej agendy, opierającej się na trzech tezach: że pożary są gorsze niż kiedykolwiek, że jest to spowodowane globalnym ociepleniem i że jedynym rozwiązaniem jest, by przywódcy polityczni obiecali jeszcze większe cięcia emisji dwutlenku węgla.


Globalnie pożary lasów spalają mniejsze obszary niż to robiły dawniej. Od 1990 roku globalny spalony obszar zmniejszył się o ponad jedną trzecią z powodu rolnictwa, lepszych metod wygaszania ognia i gospodarki leśnej. W epoce satelitów NASA i inne grupy dokumentują znaczący spadek pożarów.


Zaskakująco, dotyczy to także Australii. Satelity pokazują, że od 1997 do 2018 roku spalony obszar zmalał o jedną trzecią. Obecny sezon pożarów w Australii objął mniejszy obszar niż w poprzednich latach. Do 26 stycznia pożary lasów spaliły 19,4 milionów hektarów w Australii – około połowy przeciętnych szkód w podobnych ramach czasowych, które według zapisów satelitarnych wynoszą 37 milionów hektarów. (W rzeczywistości satelity pokazują 46 milionów spalonych hektarów, ale 9 milionów hektarów pochodzi prawdopodobnie z zamierzonych wypaleń.)  


Kiedy media piszą, że pożary w Australii są na „bezprecedensową skalę”, nie jest to prawda. Spalony obszar w Australii zmalał o ponad jedną trzecią od 1900  do 2000 roku i zmalał od czasu rozpoczęcia pomiarów satelitarnych. W tym sezonie pożarów, w momencie, kiedy to piszę, spalił się obszar wielkości 2,5 procent powierzchni Australii w porównaniu do przeciętnej z ostatnich 10 lat wynoszącej 4,8 procenta.


Tym, co jest odmienne w tym roku, jest to, że pożary koncentrowały się głównie w NSW i Victorii. To są ważne stany z nieco ponad połową populacji kraju – i wieloma mediami.


Twierdzenie jednak, że pożary spowodowało globalne ocieplenie, opiera się na wyselekcjonowaniu tych dwóch regionów z większą liczbą pożarów i ignorowaniu pozostałych 87 procent masy lądowej Australii, gdzie spalony obszar zmalał.


Ocenione przez specjalistów szacunki przyszłego zagrożenia Australii pożarami przewidują wzrost spalonych obszarów z powodu globalnego ocieplenia. Te szacunki pokazują jednak, że skutki zmiany klimatu nie spowodują wzrostu spalonych w Australii obszarów przed latami 2030 i 2040.


Nowy przegląd dostępnych danych sugeruje, że nie jest możliwe dostrzeżenie związku między globalnym ociepleniem a pożarami w dzisiejszej Australii. Zdjęcia przychodzące z Australii są szokujące, ale zdjęcia nie powinny przeważać nad nauką. Wraz z wieloma innymi aktywistami australijscy zieloni twierdzą, że zapobieganie pożarom musi polegać na „szybkim przejściu do gospodarki odnawialnej energii”. Obietnice obcinania emisji, złożone przez polityków, nie dokonają jednak niczego. 


Po drugiej stronie Morza Tasmana Nowa Zelandia ma zamiar osiągnąć neutralność węglową do 2050 roku. Raport komisji rządowej pokazuje, że będzie to kosztować 16 procent rocznej gospodarki kraju lub 5 bilionów dolarów do końca stulecia. Zredukuje to temperaturę o cztery tysięczne stopnia do roku 2100.


Podobne koszty we wszystkich stanach Australii i na całym świecie oznaczają, że podatnicy po prostu nie wytrzymają takiego obciążenia, niezależnie od intencji.  


Najbiedniejsze kraje świata nigdy nie będą w stanie tego zrobić. Sam koszt czyni, że to „rozwiązanie” zmiany klimatu jest pobożnym życzeniem.


Ponadto, nawet jeśli Australia miałaby z dnia na dzień radykalnie zmienić swoją politykę klimatyczną, wpływ na pożary byłby praktycznie zerowy. Gdyby Australia całkowicie przestała używać paliw kopalnych już w 2012 roku, standardowy model klimatyczny pokazuje, że wpływ tego na pożary w tym roku byłby tak mały, że dosłownie niedający się zmierzyć.


Nawet gdyby Australia w jakiś sposób mogła być całkowicie wolna od paliw kopalnych przez całe stulecie, spalony obszar wynosiłby 5,997 procenta zamiast 6 procent.


Ta nieprzekonująca, błędna reakcja na autentyczny problem jest żałosna. Musimy przeznaczyć znacznie więcej zasobów na badania i rozwój zielonej energii, by znaleźć rozwiązania problemu zmiany klimatu na średnią metę. A także powinniśmy skupiać się na wielu prostych krokach, które pomogłyby już teraz. 


Specjaliści problemu pożarów leśnych konsekwentnie mówili nam, że poziomy paliwa leśnego wzrastają, czyniąc, że pożary leśne są znacznie bardziej prawdopodobne. Kontrolowane wypalanie w sposób tani i skuteczny redukują wielkie, dzikie pożary. Inne sensowne posunięcia obejmują budowanie przesiek, mechaniczne przerzedzanie, bezpieczniejsze linie wysokiego napięcia, redukowanie możliwości rozprzestrzeniania się ognia od pożarów spowodowanych piorunami, kampanie dla zredukowania umyślnego podpalania i zmniejszenie nagromadzenia leśnego paliwa wokół ludzkich osiedli. 


Pełną współczucia, skuteczną reakcją na tragedię Australii jest skupienie się na działaniach, które rzeczywiście pomagają.


We don’t have money to burn on green mania

The Australian, 1 lutego 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBjörn Lomborg

 

Dyrektor Copenhagen Consensus Center i profesor nadzwyczajny w Copenhagen Business School. Jego najnowsza książka nosi tytuł “How Much Have Global Problems Cost the World? A Scorecard from 1900 to 2050.”

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Pożary Pawel 2020-02-21


Nauka

Znalezionych 1088 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18
Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk