Prawda

Niedziela, 27 wrzesnia 2020 - 16:12

« Poprzedni Następny »


Homeopatyczny rentgen


Steven Novella 2020-02-14


Homeopatia jest czystą pseudonauką. Żaden rozsądny przegląd dowodów nie może pokazać innego wniosku. Większość ludzi, którzy używają homeopatycznych produktów, nawet nie wie, co to jest – na ogół sądzą, że chodzi o środki ziołowe lub naturalne. Nic nie może być dalsze od prawdy. W rzeczywistości pierwszą reakcją większości ludzi, którym mówię, czym w rzeczywistości jest homeopatia, jest niedowierzanie. Ponieważ homeopatia jest tak idiotyczna, dobrze jest od czasu do czasu przypomnieć, jak nonsensowny jest przemysł homeopatyczny i jak absurdalne są ich twierdzenia. Tym razem chodzi o homeopatyczny rentgen, o czym opowiem nieco dalej.

Dwa podstawowe twierdzenia homeopatii obejmują koncepcję, że podobne leczy podobne – że substancja, która powoduje objawy, złagodzi te objawy, jeśli będzie podana w malusieńkich dawkach. Tego twierdzenia nie podpiera żadna nauka, nie działa to jak zastrzyki przeciwko alergii ani jak szczepionki. Substancje i używane dawki nie wywołują zwykle żadnej reakcji immunologicznej. Nie wywołują w ogóle żadnej reakcji, ponieważ dawki są tak maleńkie, że w zasadzie nie istnieją. To jest druga podstawa homeopatii: skrajne rozcieńczenie.


Jak skrajne? Typowe 30C rozcieńczenie jest rozcieńczeniem początkowych składników w stosunku 1:100 trzydzieści razy. To jest rozcieńczenie 10^60. Na Ziemi jest około 10^50 atomów, a więc potrzeba homeopatycznego leku o objętości 10 miliardów Ziem, by mieć szansę na otrzymanie jednej cząsteczki „aktywnego” składnika. Dla homeopaty jednak nie jest to problem, ponieważ wierzy, że pozostaje magiczna „esencja” początkowego składnika. 


Homeopatyczne środki, innymi słowy, nie są lekarstwami, ale magicznymi miksturami przyrządzonymi w oparciu o przednaukowe zabobony. Co nie przeszkadza producentom w udawaniu, że są to rzeczywiste leki i sprzedawaniu ich jako takie.


Boiron jest największym takim producentem. Jednym z ich produktów jest “X-Ray 30 CH”. Krąży obecnie mem z przepisem na tę miksturę. Sprawdziłem to i, tak, Boiron istotnie sprzedaje homeopatyczne promienie rentgena. Do czego jest to używane? Tutaj jest długa lista objawów, włącznie z rakiem i „niepokojącym bólem”. Szczególnie podoba mi się zastosowanie do „lubieżnych snów” u mężczyzn. Jak do tego doszli? Przy użyciu tego, co znane jest jako „dowody homeopatyczne”. Nie jest to w żaden sposób podobne do rzeczywistych badań naukowych. Jest to raczej zbiorek anegdot. Podaje się ludziom substancję i prosi, by powiedzieli, co czują. Zbiera się następnie te odczucia i wyciąga każdy wspólny wątek - voila, masz homeopatycznie przeprowadzony dowód.

 

Tutaj jest krótki fragment z dowodzenia o promieniach rentgena:

Podobnie jak Thuja i to, co widzimy u innych sykotycznych pacjentów, pacjent homeopatycznych promieni rentgena może mieć ukryte elementy w swojej osobowości. Ale głównym napędem lub poczuciem celu w homeopatycznych promieniach rentgena jest ujawnienie problemów u innych lub w organizacjach.


W obu procesach dowodzenia zaobserwowano, że bardzo dawne objawy, sny i stany zostały poruszone i ujawniły się. „Odnośnik – zahamowana rzeżączka”.

Wiele jest metafory w tym przeprowadzaniu dowodów. Mają więcej wspólnego z astrologicznym odczytywaniem niż z rzeczywistą medycyną. Nie ma jednak znaczenia, że same składniki są dziwaczne i bezużyteczne, bo i tak są rozcieńczone do braku istnienia. 


Jak chwyta się ”promienie rentgena” do pigułki? Niektóre homeopatyczne produkty „promieni rentgena” są przygotowywane w ten sposób, że wystawia się alkohol na działanie promieni rentgena, a następnie rozcieńcza alkohol. Można go przyjmować bezpośrednio lub wylany na pigułki z cukru. To jest doskonała homeopatyczna mikstura, bo kiedy coś takiego jak alkohol zostaje wystawione na działanie promieni rentgena, który jest jonizującym promieniowaniem, przechodzą prosto przez alkohol. Mają wystarczająco dużo energii, by wypchnąć pewne elektrony i dlatego mogą wyrządzić szkody, ale po wystawieniu na promienie rentgena sama substancja nie „zawiera”, ani nie emituje sama promieni rentgena. Tylko radioaktywne materiały emitują promieniowanie podobne do promieni rentgena, ale alkohol ani pigułki z cukru nie są radioaktywne. To jest identyczne jak poświecenie światłem na coś obojętnego i powiedzenie, że „zawiera” światło. Jest to prawdą tylko dla specjalnych substancji, które są fluorescencyjne.


Gdybyście chcieli udawać, że jesteście choć odrobine przekonujący, moglibyście zacząć od fluorescencyjnej substancji, wystawić ją na światło ultrafioletowe lub promienie rentgena, a następnie rozcieńczyć do braku istnienia (więc i tutaj nie miałoby to znaczenia). Ponieważ jednak to wszystko jest magią, firmy takie jak Boiron po prostu używają najtańszej metody. W rzeczywistości, ich rozcieńczenia „C” są często rozcieńczeniami „CK” – co znaczy, że przy każdym rozcieńczeniu całkowicie opróżniają pojemnik, a następnie napełniają go wodą lub alkoholem. Jakakolwiek substancja z poprzedniego rozcieńczenia pozostała na ściankach pojemnika, widocznie wystarcza do następnego rozcieńczenia. Ten proces jest łatwo zautomatyzować – żadnego mierzenia, nic. Po prostu wylej zawartość pojemników i napełnij je na nowo.


Mimo skrajnego (do punktu magii) nieprawdopodobieństwa, czy są jakiekolwiek dowody, że homeopatyczne promienie rentgena są skuteczne? Oczywiście, że nie. W rzeczywistości nie ma żadnych dowodów, że cokolwiek homeopatycznego jest skuteczne w leczeniu czegokolwiek. Zagorzali orędownicy, skonfrontowani z dowodami, mówią często – no cóż, leki homeopatyczne musi przepisywać specjalnie wyszkolony homeopata. Całe leczenie jest indywidualne. To twierdzenie jest jednak własnoręcznie zastawioną pułapką. Jeśli to prawda, to właśnie unieważnili cały przemysł produktów homeopatycznych.


Na przykład, Boiron pomoże ci znaleźć właściwy środek „tylko w trzech kliknięciach”. Żadne badanie, historia choroby ani wizyta u specjalisty nie są potrzebne – po prostu kliknij na swoje objawy i zarekomendują ci kilka produktów. Trzecie kliknięcie połączy cię z miejscem, gdzie kupuje się produkty. Homeopaci, którzy bronią się „zindywidualizowaną terapią” powinni więc być oburzeni na oszustwo dokonywane przez Boiron i prowadzić kampanię przeciwko nim – a czegoś takiego nigdy nie widziałem ze strony żadnego homeopaty.


I, oczywiście, twierdzenie o zindywidualizowanym leczeniu także jest czystym nonsensem. Homeopaci używają wielu różnych „filozofii” do ustalenia swoich terapii (nie ma nawet zgody co do tego, która odmiana nonsensu jest poprawna, co także jest takie samo jak w astrologii). Homeopatyczna ocena jest wyssana z palca, opiera się głównie na metaforach i jest całkowicie oderwana od rzeczywistości. 


Homeopatia ma wiele wspólnego z magicznymi miksturami. Składniki wybiera się na podstawie koncepcji takich jak sympatyczna magia, typy osobowości i inne podobne cechy. Następnie wydobywa się magiczną „esencję” w zrytualizowanym procesie. Ta esencja ma z kolei przepoić ciało swoją uzdrowicielską siłą. W żadnym z punktów tego procesu nie ma biologii, fizjologii, chemii lub nauki jakiegokolwiek rodzaju.


Fakt, że homeopatia przetrwała, a nawet kwitnie w XXI wieku jest smutnym komentarzem do stanu naszego społeczeństwa.  

 

Homeopathic X-rays

NeuroLogica blog, 10 lutego 2020
Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Steven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1151 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów     2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18
Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk