Prawda

Wtorek, 14 lipca 2020 - 10:34

« Poprzedni Następny »


LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości


Jerry A. Coyne 2019-11-22


Do chwili przeczytania tego artykułu myślałem, że LiveScience jest ściśle naukową witryną internetową. I w zasadzie jest, ale tutaj jest wyjątek: pean do „panpsychizmu”, poglądu, że wszystko we Wszechświecie, od elektronów do słoni – właściwie cały Wszechświat jako całość – ma jakiś rodzaj świadomości. Autorem tego artykułu jest Philip Goff, filozof (obecnie z Durham University), który natarczywie zachwala panpsychizm i którego poglądy krytykowałem już wcześniej.

Tezą Goffa jest stwierdzenie, że powodem, dla którego nie możemy rozwiązać „trudnego problemu” świadomości – jak neuronowe impulsy mogą zamienić się w subiektywne przeżycia – jest to, że szukaliśmy w niewłaściwej dziedzinie: neuronauce. Rozwiązaniem, mówi, jest uznanie możliwości panpsychizmu.  


Kliknij na link pod zrzutem z ekranu, żeby przeczytać jego artykuł:


Obecnie neuronaukowcy właściwie zaakceptowali, że świadomość jest produktem mózgu, możemy bowiem zmienić świadomość lub wyeliminować ją, a nawet podzielić przy pomocy  różnych manipulacji lub sztuczek psychologicznych. Zaczynamy też rozumieć neuronowe korelaty świadomości: części mózgu, w których powstają subiektywne przeżycia - ”qualia”. To jednak jest „miękki problem” i nie zajmuję się tym, jak fizjologiczne i neurologiczne procesy wytwarzają poczucie świadomości.  Jak powiedział Steven Pinker w artykule o świadomości  w magazynie „Time”:

Trudnym problemem jest wyjaśnienie, jak powstają subiektywne przeżycia z neuronowego przetwarzania. Problem jest trudny, bo nikt nie wie, jak  mogłoby wyglądać rozwiązanie, ani nawet czy jest to w ogóle autentyczny problem naukowy. I zupełnie niezaskakująco, wszyscy zgadzają się, że ten trudny problem (jeśli to jest problem) pozostaje tajemnicą.  

Uważam, że to jest autentyczny problem naukowy i mgliście mogę sobie wyobrazić, jak zostanie rozwiązany w przyszłości, ale obecnie istotnie jest tajemnicą. I jest to tajemnica, która podpiera wiele bzdur, poczynając od religii (“Widzisz, nauka nie wie wszystkiego. Czasami trzeba powołać się na Boga”) do panpsychizmu Goffa.


Oto jak Goff przedstawia problem:

Uczyniliśmy wielkie postępy w rozumieniu działalności mózgu i tego, jaki jest jego wkład w ludzkie zachowanie. Czego jednak nikomu jak dotąd nie udało się wytłumaczyć, to jak to wszystko daje uczucia, emocje i przeżycia. Jak przekazywanie elektrycznych i chemicznych sygnałów między neuronami daje uczucia bólu lub doświadczanie czerwieni?


Narasta podejrzenie
, że konwencjonalne metody naukowe nigdy nie będą w stanie dać odpowiedzi na te pytania. Na szczęście, istnieje alternatywne podejście, które może w końcu rozwikłać tę tajemnicę.

No cóż, być może nauka nigdy nie będzie w stanie odpowiedzieć na to pytanie, ale to może po prostu znaczyć, że problem jest zbyt trudny lub że jego rozwiązanie jest tak sprzeczne z intuicją, podobnie jak mechanika kwantowa, że nasze mózgi nie są w stanie tego pojąć. Nie znaczy to jednak, że musimy przywoływać nadnaturalne siły. Zbyt wiele rzeczywistych, empirycznych rozwiązań pomijano w przeszłości (pioruny i choroby, żeby wymienić tylko dwa), ponieważ problem był trudny, kusząc ludzi do stawiania na nadnaturalne wyjaśnienia.


Goff pisze:

Wierzę, że istnieje droga naprzód, podejście, które jest zakorzenione w pracach z lat 1920. filozofa Bertranda Russella i naukowca Arthura Eddingtona. Ich punktem wyjścia było, że nauka nie mówi nam, czym jest materia.


To może wydawać się dziwaczne, ale okazuje się, że fizyka ogranicza się do mówienia nam o zachowaniu materii. Na przykład, materia ma masę i ładunek, właściwości, które są opisywane wyłącznie w kategoriach zachowania – przyciąganie, odpychanie i opór wobec przyspieszenia. Fizyka nie mówi nam niczego o tym, co filozofowie lubią nazywać „wewnętrzną naturą materii”, jaka materia jest sama w sobie.  


Okazuje się więc, że w naszym naukowym poglądzie na świat jest olbrzymia dziura – fizyka pozostawia nas zupełnie bez wiedzy, czym naprawdę jest materia. Russell i Eddington proponowali wypełnienie tej dziury świadomością.

Nie jestem pewien – a Goff nam nie mówi – w jaki sposób panpsychizm mówi, czym naprawdę jest materia. Goff kontynuuje:

Wynikiem jest rodzaj “panpsychizmu” — starożytny pogląd, że świadomość jest fundamentalną i wszechobecną cechą fizycznego świata. “Nowej fali panpsychizmu” brakuje jednak mistycznej konotacji poprzednich rodzajów tego poglądu. Istnieje tylko materia – nic duchowego lub nadnaturalnego – ale materię można opisać z dwóch perspektyw. Fizyczna nauka opisuje materię „z zewnątrz”, w kategoriach jej zachowania, ale materia „od wewnątrz” składa się z rodzajów świadomości.


To znaczy, że umysł jest materią i że także cząstki elementarne okazują niesłychanie podstawowe formy świadomości. Zanim odrzucisz to, rozważ następujące: świadomość może różnić się w swej złożoności. Mamy powody uważać, że świadome przeżycia konia są znacznie mniej skomplikowane niż człowieka i że świadome przeżycia królika są mniej skomplikowane niż konia. W miarę jak organizmy stają się prostsze, może istnieć punkt, w którym świadomość nagle jest wyłączona – ale jest także możliwe, że blaknie, ale nigdy całkowicie nie znika, co znaczy, że nawet elektron ma maleńki element świadomości. 

Ten argument jest fałszywy. Zrób to samo porównanie z metabolizmem, kodowaną replikacją (DNA) lub innym zachowaniem albo cechą organizmu. Nie są one ciągłe do materii nieożywionej: kamień nie replikuje się wiernie, ani nie ma metabolizmu, ani nie szuka pokarmu. Z pewnością minimalnym wymogiem dla świadomości jest jakiś rodzaj sieci neuronowej. Mogę się mylić, ale wyłaniające się właściwości mogą powstawać od pewnego stopnia złożoności. Ludzie mogą używać symbolicznego języka, myszy nie mogą.


Nie chce mi się grzebać we wszystkich linkach, jakie podaje Goff, ale powiedzenie, że umysł jest materią, nie rozwiązuje problemu tego, czym jest materia, bo nadal nie wiemy, czym jest „umysł”! A więc Goff przechodzi do tego, jak każdy kawałek materii jest świadomy.

Panpsychizm oferuje nam prosty, elegancki sposób zintegrowania świadomości do naszego naukowego światopoglądu. Ściśle mówiąc, nie można go przetestować; nieobserwowalna natura świadomości powoduje, że każda teoria świadomości, która wychodzi poza korelacje, nie jest, ściśle mówiąc, testowalna. Wierzę jednak, że można ją uzasadnić przez rodzaj wnioskowania prowadzącego do najlepszego wyjaśnienia: panpsychizm jest najprostszą teorią tego, jak świadomość pasuje do naszej naukowej opowieści.


Podczas gdy nasze obecne naukowe podejście w ogóle nie oferuje żadnej teorii – tylko korelacje – tradycyjna alternatywa twierdzenia, że świadomość jest w duszy, prowadzi do bogatego obrazu natury, w którym umysł i ciało są odrębne. Panpsychizm unika obu tych skrajności i dlatego niektórzy z naszych czołowych neuronaukowców  przyjmują go jako najlepsze ramy do budowania nauki o świadomości.


Optymistycznie uważam, że któregoś dnia będziemy mieli naukę o świadomości, ale nie będzie to nauka, jaką znamy dzisiaj. Potrzebna jest rewolucja i już jest ona w drodze.

Tak, jego teorii nie da się przetestować, ale nie jestem nawet pewien, czy jest najprostsza. Można przecież przedstawić prostszą teorię, że „świadomość dał nam Bóg”. Ponadto, nie tylko trudno zaakceptować ideę kontinuum samoświadomości od ludzi do fotonów, ale nie ma na to absolutnie żadnych dowodów. Tak, można powiedzieć, że fotony mają inny rodzaj świadomości, lub są tylko niejasno świadome rzeczy, podobnie jak bakteria, ale, jak powiedział Christopher Hitchens: „Co można twierdzić bez dowodów, można odrzucić bez dowodów”.  


W ostatecznym rachunku Goff nie podołał postawionemu sobie zadaniu wyjaśnienia, jak panpsychizm rozwiązuje trudny problem świadomości; po prostu unika problemu przez twierdzenie, że wszystko jest świadome. Świadomość jest po prostu nieodłączną jakością całej materii. Trudny problem jednak pozostaje. Skąd bierze się świadomość? Jakie właściwości materii dają świadomy atom?  


Bezpodstawne spekulacje Goffa nie powinny być publikowane w LiveScience, ponieważ nie są naukowymi spekulacjami ale rodzajem niczym nieuzasadnionych bzdur. Kiedy powie nam, skąd wie, że materia jest świadoma, zacznę słuchać.


Oy! LiveScience touts panpsychism as the solution to the hard problem of consciousness

Why Evolution Is True, 12 listopada 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1125 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18
Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk