Prawda

Środa, 4 października 2023 - 15:06

« Poprzedni Następny »


Saga o złotym ryżu


Steven Novella 2019-11-04


Popularyzator nauki, Ed Regis, opublikował niedawno książkę Golden Rice: The Imperiled Birth of a GMO Superfood, w której opisuje tragiczną historię złotego ryżu. Nie robi wrażenia ideologa, lub kogoś, kto trzymał się początkowej, dramatycznej narracji niezależnie od faktów. Próbuje znaleźć prawdę, która jest zabałaganiona i zniuansowana.

Złoty ryż jest genetycznie zmodyfikowaną odmianą ryżu, która jest wzbogacona beta karotenem, prekursorem witaminy A. Stworzył go humanitarny zespół non-profit, jest wolny od patentów i został stworzony z zamiarem udostępnienia go za darmo farmerom w świecie rozwijającym się. Pierwszą wersję złotego ryżu stworzono w 2002 roku, ale ta wersja miała bardzo niskie poziomy karotenu. Najnowsza wersja jednak ma wystarczająco wysokie poziomy, by przy diecie zawierającej ryż jako podstawowe źródło kalorii – jeśli przejdzie się na złoty ryż, to wystarczy do uniknięcia niedoboru witaminy A.

 

Niedobór witaminy A jest globalną pandemią. Według WHO:

Szacuje się, że 250 do 500 tysięcy dzieci z niedoborem witaminy A ślepnie co roku; połowa z nich umiera w ciągu 12 miesięcy od utraty wzroku.

Złoty ryż ma potencjał znacznego zredukowania ciężaru tej choroby przez wzbogacenie codziennego, podstawowego pokarmu beta karotenem. Brzmi to jak solidne zwycięstwo dla nauki, co więc zamienia to w tragiczna opowieść? Oczywiście znacie odpowiedź: irracjonalny opór spowodowany niczym nieuzasadnionymi obawami. 

Greenpeace przewodził temu atakowi na rozwój i przyjęcie złotego ryżu, głównie z powodu automatycznego oporu przeciwko wszystkim GMO. Regis pisze:

Przez lata od ogłoszenia prototypowej wersji Greenpeace wydał praktycznie niekończący się strumień komunikatów prasowych, artykułów i rozmaitych innych wypowiedzi o złotym ryżu, które były pełne nieścisłości, wypaczeń i dzikiej przesady.

Starania Greenpeace jednak nie zahamowały bezpośrednio złotego ryżu. Choć uważam, że Regis może zbyt łatwo uwalnia ich od odpowiedzialności – nie da się ilościowo ocenić ich pośredniego wkładu poprzez wpływanie na opinię publiczną. Tym, co opóźniło złoty ryż, było prawo międzynarodowe zrodzone z irracjonalnego strachu przed GMO. Jest to przypadek zasady ostrożności, która oszalała. Regis podkreśla, że pełnie rozwinięcie złotego ryżu zabrało 20 lat, ponieważ nauka tworzenia roślin jest wewnętrznie powolna. Ale nie była to jedyna przyczyna: 

Drugą przyczyną tego, że 20 lat zabrało doprowadzenie do końcowej wersji złotego ryżu, jest  opóźniająca siła regulacji rządowych w sprawie prac nad uprawami GMO. Te regulacje, które dotyczą hodowli roślin, eksperymentów i prób polowych, między innymi, są tak niesłychanie uciążliwe, że podporządkowanie się nim jest niezmiernie czasochłonne i kosztowne.

Ocenia on, że te irracjonalne regulacje opóźniły ostateczne zatwierdzenie złotego ryżu o dziesięć lat, powodując miliony niepotrzebnych śmierci i dających się zapobiec wypadków ślepoty. Jak pisze ”Guardian”:

Protokół z Kartageny zawiera bardzo kontrowersyjną klauzule, znaną jako Zasada 15 lub, powszechniej, zasada ostrożności. Mówi ona, że jeśli produkt nowoczesnej biotechnologii stanowi możliwe zagrożenie dla ludzkiego zdrowia lub środowiska, należy podjąć kroki, by ograniczyć lub nie dopuścić do jego wprowadzenia. Tę doktrynę w przypadku złotego ryżu interpretowano jako „winny dopóki nie udowodni niewinności”, mówi Regis, a ta postawa zupełnie nie pasowała do rośliny z potencjałem uratowania życia milionów ludzi i powstrzymania ślepnięcia.

Protokół z Kartaginy wszedł w życie w 2003 roku, w samą porę, by spowolnić rozwój złotego ryżu. Jest to doskonały przykład niezamierzonych konsekwencji regulacji rządowych – w nadziei na ochronę ludzi ustawodawcy skazali miliony ubogich dzieci na ślepotę i śmierć. Jest to także przykład wewnętrznych ograniczeń logicznych zasady ostrożności.


Sama w sobie zasada jest w porządku – przede wszystkim nie wyrządzaj szkód i bądź ostrożny. Doskonale. Problem powoduje patrzenie wyłącznie na potencjalne zagrożenia zrobienia czegoś oraz ignorowanie potencjalnych zagrożeń niezrobienia czegoś. To, niestety, jest podstawowa cecha ludzkiej psychologii. Bardziej boimy się negatywnych konsekwencji naszego bezpośredniego działania niż konsekwencji zaniechania działania. Niewidome dziecko nie dba jednak o to, czy jest niewidome z powodu czyjegoś bezpośrednio działania, czy z powodu zaniechania działania – wie tylko, że jest niewidome. (Lub, jeśli wolicie cytować Full Metal Jacket: “Martwy wie tylko jedną rzecz – lepiej być żywym”)


Dobrze to znam jako lekarz. To jest część praktycznej mądrości zawodu – musisz rozważyć konsekwencje wszystkiego, co robisz i czego nie robisz. Przyjmujemy podejście ryzyko vs. korzyści. Jakie są potencjalne zagrożenia i potencjalne korzyści podjęcia danego działania lub niepodjęcia go. Musimy świadomie przezwyciężyć naszą wrodzoną niechęć do potencjalnego stania się bezpośrednią przyczyną szkody przez podjęcie działania w celu uniknięcia większego zagrożenia szkodą spowodowaną poprzez brak działania. Wszystko, co się liczy, to co jest najlepsze dla pacjenta, nie zaś chronienie siebie. 


Ustawodawcy, którzy narzucili światu Protokół z Kartaginy i skazali miliony dzieci na ślepotę i śmierć, zlekceważyli tę mądrość i tragedia trwała nadal.


Jak więc sprawy wyglądają dzisiaj? Obecna postać złotego ryżu została zatwierdzona, mimo wszystkich regulacyjnych przeszkód, przez USA, Kanadę, Australię i Nową Zelandię. Jednak są to głównie symboliczne zatwierdzenia, ponieważ te kraje nie potrzebują złotego ryżu. Chodziło o to, by ułatwić krajom takim jak Filipiny i Bangladesz przyjęcie złotego ryżu – i rzeczywiście mogą to wreszcie zrobić pod koniec roku. Jak długo jednak złoty ryż naprawdę nie dotrze do ludzi, którzy go potrzebują, mój entuzjazm pozostaje  umiarkowany.


Co zdumiewające, Greenpeace i inne anty-GMO organizacje nadal sprzeciwiają się. Już rozprawiałem się z ich argumentami tutaj. Dla streszczenia jednak, oto kilka najpopularniejszych twierdzeń:


Argumentują, że złoty ryż nie działa. Ten argument jednak jest przestarzały o 20 lat i padł wraz z nowszymi odmianami i badaniami, które pokazują, że jest tam wystarczająco dużo beta karotenu, że jest on trwały i właściwie wchłaniany, by podnieść poziomy witaminy A.  


Wysuwają ogólne argumenty przeciwko GMO, ale nie stosują się one w znacznej mierze do złotego ryżu. Nie ma tu kwestii środowiskowych (nie ma pestycydów). Wiatr nie pomaga w rozmnażaniu się roślin ryżu. Nie ma patentów (na sam ryż, istniejące patenty na części potrzebnej technologii dano konsorcjum za darmo), nie ma chciwości korporacji, nie ma eksploatacji. Farmerzy będą dostawać ziarno za darmo.   


Zostali więc z dwoma bardzo złymi argumentami. Pierwszym jest zasada ostrożności, ale jest to naprawdę najbardziej irracjonalna wersja tej zasady, którą już przekłułem powyżej. Używają jej do żądania dowodów bezpieczeństwa, nieustannie przesuwając metę.


Drugim złym argumentem jest zasadniczo błąd Nirwany (błąd doskonałego rozwiązania) – złoty ryż, twierdzą, nie jest doskonałym rozwiązaniem, więc nie należy go stosować. Łączą to z błędem fałszywego wyboru – zamiast złotego ryżu powinniśmy robić inne rzeczy. Niektóre z tych rzeczy już robimy, jak dostarczanie suplementów lub dostęp do innych upraw, które dostarczają witaminę A.   Nadal jednak trwa problem niedoboru witaminy A, mimo tych starań. Wyraźnie potrzebne jest inne rozwiązanie.   


Być może ich najgorszym argumentem jest ten fałszywy wybór: niedobory witaminy A są spowodowane biedą. Złoty ryż nie zlikwiduje biedy. Wszelkie zasoby, jakie wydajemy na złoty ryż, byłyby lepiej wydane na walkę z biedą. Taak – życzę powodzenia. Dajcie nam znać, jak wam idzie. Nawet gdybyśmy wydali każdego dolara wydanego jak dotąd na stworzenie złotego ryżu, na walkę z biedą, nie zostawilibyśmy nawet zadrapania. A większość pieniędzy pochodziła z darów Billa Gatesa i innych, którzy przeznaczyli je specjalnie na ten projekt.


Jest to rozpaczliwy i nieprzekonujący argument, który tylko pokazuje moc umotywowanego ideologicznie rozumowania. Często spotykam się z tym błędem logicznym – umniejszanie interwencji, które łagodzą negatywne konsekwencje leżącego u podstaw problemu, ponieważ nie rozwiążą tego leżącego u podstaw problemu (często z wyświechtanym banałem: „to jest tylko przykładanie plasterka na problem”). Oczywiście, zawsze jest najlepiej rozwiązać fundamentalne problemy, ale nie zawsze możemy to zrobić lub zabierze to wiele czasu, a tymczasem szkody już się dzieją. Łagodzenie szkód jest całkowicie uprawnione.


Kiedy więc Greenpeace będzie zajęty likwidacją biedy na całym świecie, być może dobrze by było żeby im nie przeszkadzało, że inni ludzie złagodzą najgorsze negatywne skutki biedy. Jestem pewny, że biednym tego świata nie będzie przeszkadzało, jeśli otrzymają tymczasem pomoc – no wiecie, taki drobiazg, że nie będą ślepnąć i umierać.


The Golden Rice Saga

NeuroLogica Blog, 28 października 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 Steven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1448 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Płeć męska lub żeńska: nie ma nic pomiędzy   Elliot   2023-10-03
Myślenie intuicyjne i analityczne   Novella   2023-09-29
„Kryzys klimatyczny” to mistyfikacja   Williams   2023-09-25
Jak (i dlaczego) ośmiornica edytuje swój RNA   Lewis   2023-09-23
„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci?   Lewis   2023-09-15
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy?   Novella   2023-09-14
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji   Ombogo   2023-09-08
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada   Coyne   2023-08-24
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze   Coyne   2023-08-16
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów   Abutu   2023-08-14
Mało znana strona ryjkowców   Tonhasca Júnior   2023-08-11
Dlaczego nie można być osobą transrasową?   Coyne   2023-08-10
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej   Novella   2023-08-08
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce   Oria   2023-08-02
Nieznośni mali pomocnicy   Tonhasca Junior   2023-07-29
Macedońskie skarby   Tonhasca Júnior   2023-07-26
GMO i motyle   Novella   2023-07-25
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer”   Coyne   2023-07-24
Smak miesiąca   Tonhasca Júnior   2023-07-20
Kłopoty na wylocie   Szczęsny   2023-07-18
Ideologiczne podważanie biologii   i Luana S. Maroja   2023-07-17
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze   Coyne   2023-07-15
David Hillis o specjacji   Coyne   2023-07-13
Niechętni dawcy i pracowici biorcy   Tonhasca Júnior   2023-07-08
Grube problemy z jelitem   Szczęsny   2023-07-07
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna   Coyne   2023-06-30
Przez dziurkę od klucza   Szczęsny   2023-06-24
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy   Coyne   2023-06-22
Błędne wyobrażenia o ewolucji   Coyne   2023-06-16
Influencerzy z podziemia   Tonhasca Júnior   2023-06-13
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze?   Coyne   2023-06-12
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci   Coyne   2023-06-09
Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26
Americana   Tonhasca Júnior   2023-05-24
Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?   Coyne   2023-05-18
Kenia: Musimy zająć się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale najpierw musimy położyć kres dezinformacji na temat upraw modyfikowanych genetycznie   Oria   2023-05-16
Czytanie myśli z fMRI i AI   Novella   2023-05-05
Jest lepiej niż myślisz   Lomborg   2023-05-03
Dwudziestu dziewięciunaukowców publikuje artykuł w obronie merytorycznych podstaw w nauce     2023-05-01
Niewygodna historia   Ferguson   2023-04-28
Biologia rezygnacji z działania: kiedy kontynuować, a kiedy spasować   Coyne   2023-04-26
Porywacze ciał   Tonhasca Júnior   2023-04-25
Porażka jest kluczowym składnikiem innowacji   Ridley   2023-04-22
Używanie roślin jako biofrabryk   Novella   2023-04-14
Dawno zmarli przemawiają do nas   Tonhasca Júnior   2023-04-12
Wątpliwi pomocnicy    Tonhasca Júnior   2023-04-08
Uganda: aktywiści przeciwni biotechnologii szerzą dezinformację   Wetaya   2023-04-05
Anglia pozwala na uprawy poddane edycji genów   Novella   2023-04-03
Recenzja z książki  Can “The Whole World” Be Wrong?   Rose   2023-04-01
Psychologia ewolucyjna dla początkujących   Coyne   2023-03-27
“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23
Krew, znój, łzy i pot   Tonhasca Júnior   2023-01-19
Bąkojady czyszczą nosorożce   Coyne   2023-01-18
Mózg używa geometrii hiperbolicznej   Novella   2023-01-16
O wspaniały nowy świecie   Tonhasca Júnior   2023-01-12
Ciepło zabija. Zimno zabija wielu więcej   Jacoby   2023-01-09
Po co badać przestrzeń kosmiczną?   Jacoby   2023-01-04
Rdzenni Amerykanie żądają doczesnych resztek pumy z Griffith Park   Coyne   2023-01-03
Świetny artykuł o epigenetyce   Coyne   2022-12-30
Śmiało podążaj tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden owad   Tonhasca Júnior   2022-12-28
Rzecz o splątaniu nauki i wiary   Koraszewski   2022-12-26
Pradawny ekosystem zrekonstruowany przy użyciu skamieniałego DNA   Coyne   2022-12-19
Rozważania heretyckiego mediewisty o historii, wartościach i zdumiewającej głupocie   Landes   2022-12-16
Ewolucyjne ślepe zaułki i lepkie urządzenia: botanik Darwin   Tonhasca Júnior   2022-12-14
Ewolucja nie idzie prostą drogą   Novella   2022-12-08
Geny i języki   Novella   2022-11-26
Uporczywa obecność religijnego mitu   Winegard   2022-11-24
Znaleziono skrytkę posągów z brązu   Novella   2022-11-23
W oparach zrównoważonej ignorancji   Koraszewski   2022-11-21
10 twierdzeń działaczy walczących w Afryce z GMO o tym, dlaczego postępy w biotechnologii upraw powinny zostać odrzucone – i dlaczego są one błędne   Maina   2022-11-17
List otwarty do wszystkich oszołomów   Novella   2022-11-03
Po prostu nie mogę się doczekać, aby znów wyruszyć w trasę   Tonhasca Júnior   2022-10-27
Czy mizoandria może być zakaźna?   Tonhasca Júnior   2022-10-24
Niezwykła fizjologia hibernujących niedźwiedzi   Coyne   2022-10-22
Cuchnąca pułapka i przytulna kryjówka   Tonhasca Júnior   2022-10-21
Obraz Izraela na amerykańskich uniwersytetach   Mansour   2022-10-19
Kenia aprobuje GMO po 10 latach zakazu   Maina   2022-10-18
Pangenom jedwabnika morwowego   Novella   2022-10-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk