Prawda

Niedziela, 2 czerwca 2024 - 11:31

« Poprzedni Następny »


Nietoperze i pandemia


Matt Ridley 2020-04-14


RaTG13 to nazwa i numer seryjny nietoperza podkowca z gatunku Rhinolophus affinis, lub raczej próbka odchodów zebranych w 2013 roku w jaskini w Junnan w Chinach. Próbkę zebrali ubrani w odzież ochronną naukowcy z Instytutu Wirusologii w Wuhan. Próbka, zmagazynowana i zapomniana do stycznia bieżącego roku, zawiera wirusa, który wywołuje COVID-19.  


Naukowcy zbierali głównie próbki bardzo podobnego gatunku o nieco krótszych skrzydłach, zwanego Rhinolophus sinicus, szukając (z powodzeniem), źródła wirusa odpowiedzialnego za epidemię SARS z lat 2002-03. Te poszukiwania miały alarmujące implikacje, które zostały właściwie zignorowane.


W jaskini Szitou,  na południe od Kunming, stolicy Junnanu, znaleźli wirusa w odchodach nietoperzy i wymazach z odbytu, które były bardziej podobne do ludzkiego SARS niż cokolwiek znalezionego u łaskuna palmowego, małego ssaka, którego do tego czasu podejrzewano o to, że jest źródłem ludzkiej infekcji. W laboratorium stwierdzili, że jeden z wirusów z odchodów nietoperza o nazwie WIV1 świetnie czuje się w komórkach małp i ludzie, specjalnie zmanipulowanych, by aktywowały gen receptorów ACE2, do których białko kolca koronawirusa pasuje jak klucz do zamka. To sugerowało, że ludzie mogą zarazić się SARS bezpośrednio od odchodów nietoperzy.


Potem, w 2016 roku, Ralph Baric i jego koledzy z University of North Carolina at Chapel Hill pokazali, że ten sam wirus nietoperza może zarazić żywe myszy, które zmanipulowano tak, że miały ludzki gen na receptor ACE2. Wirus był “gotowy na pojawienie się wśród ludzi”, jak to dr Baric ujął w tytule artykułu.  


Kiedy wybuchł COVID-19, uwaga skupiła się na łuskowcach, zwierzęciu przypominającym mrówkojady. Wczesne analizy wersji wirusa łuskowców wydawały się wskazywać, że był bliżej spokrewniony z ludzką wersją niż próbką nietoperza RaTG13. Nielegalny handel łuskowcami na tradycyjne chińskie lekarstwa powoduje kontakt ludzi z chorymi zwierzętami. Nieco ponad rok temu służba graniczna w Guangdong zajęła 21 żywych malajskich łuskowców przeznaczonych na sprzedaż w Chinach. Mimo najlepszych starań ośrodka ratowania dzikich zwierząt, 16 zmarło ze spuchniętymi, wypełnionymi płynem płucami, pełne koronawirusów.


Rola łuskowców w szerzeniu Sars-CoV-2, wirusa, który powoduje COVID-19, pozostaje niejasna. Bliższe przyjrzenie się genomowi Sars-CoV-2, opublikowane w zeszłym tygodniu przez Macieja Boni z Penn State University i Davida Robertsona z Glasgow University wraz z chińskimi i europejskimi kolegami, pokazuje, że ludzka wersja wirusa jest bliżej spokrewniona z próbką z nietoperza podkowca RaTG13 niż ze znanymi wersjami łuskowców. Nie daje się jeszcze powiedzieć, czy wirus przeszedł z nietoperza na łuskowca i równolegle z nietoperza na ludzi.   



Co istotne, ta sama analiza pokazuje, że najbliższy w czasie wspólny przodek ludzkiego wirusa i wirusa RaTG13 żył co najmniej 40 lat temu. Jest więc mało prawdopodobne, by jaskinia w Junnan (tysiąc mil od Wuhan) była miejscem, gdzie zdarzyła się pierwsza infekcja, lub by winowajca-nietoperz został zabrany z tej jaskini do Wuhan, żeby go zjeść lub z nim eksperymentować.


Jest raczej prawdopodobne, że gdzieś znacznie bliżej Wuhan jest inna kolonia nietoperzy, przenosząca ten sam rodzaj wirusa. Jeśli nie pojawią się inne dowody, wygląda więc na koszmarny zbieg okoliczności, że chiński Instytut Wirusologii, laboratorium o wysokim poziomie bezpieczeństwa, gdzie eksperymentalnie zakaża się ludzkie komórki wirusami nietoperzy, znajduje się w Wuhan, miejscu rozpoczęcia obecnej pandemii.   


Nietoperze sprzedaje się na targach i dostarcza bezpośrednio do restauracji w całych Chinach i w południowowschodniej Azji, ale nie ma bezpośrednich dowodów ich sprzedaży na targu w Wuhan. Ponadto, nietoperze podkowce są znacznie mniejsze niż smaczniejsze od nich nietoperze megabaty i na ogół nie należą do jadanych gatunków. Znaczenie próbki z jaskini w Junnan polega na tym, że pokazuje, iż wirus nietoperza nie musi podlegać rekombinacji z wirusami innych gatunków na targu, by był zakaźny dla ludzi. Na takich targach inne zwierzęta mogą zarazić się i tworzyć znacznie większe ilości wirusa niż zrobiłyby to nietoperze, wzmagając zakaźność. 


W całej Azji i Afryce ludzie stykają się z nietoperzami podkowcami, a każdy z nich może mieć wirusa, który rozpocząłby epidemię, jeśli namnoży się na targu lub w podobnych okolicznościach. Nietoperze dostarczały najbardziej niebezpiecznych, nowych chorób przez ostatnie dwadzieścia lat. Naturalny rezerwuar wścieklizny jest w nietoperzach, szczególnie w obu Amerykach. Ebola, Marburg i inne bardzo niebezpieczne wirusy pochodzą od nietoperzy, głównie w Afryce. Wirusy Hendra i Nipah przechodzą od megabatów i spowodowały śmiertelne, choć niewielki ogniska chorób w południowej Azji i w Australii. I najwięcej koronawirusów wydaje się pochodzić od nietoperzy, włącznie z SARS i MERS, często śmiertelną chorobą, jaką ludzie na Bliskim Wschodzie zaczęli zarażać się od wielbłądów w 2012 roku, a wielbłądy otrzymały ją od nietoperzy.


Istnieją dobre przyczyny, dla których nietoperze rozsiewają tak wiele wirusów. Nietoperze są długo żyjącymi zwierzętami, podobnie jak my, i żyją w wielkich gromadach, podobnie jak my – co jest ideałem dla szerzenia się szczególnie infekcji dróg oddechowych. Jedna kolonia nietoperzy w Teksasie mieści w pewnych okresach roku 20 milionów nietoperzy, a tej koncentracji ssaków dorównują tylko ludzie w miastach. Jest wiele różnych gatunków – jedną czwartą wszystkich gatunków ssaków stanowią nietoperze – a więc mają wiele różnych wirusów. I potrafią latać, przenosząc choroby na duże odległości, pozwalając wirusom na luksus „zmiany gospodarza” z jednego gatunku nietoperzy na inny. To szczególnie odpowiada wirusom, które mogą „rekombinować” z spokrewnionymi szczepami, tak jak koronawirusy.


Nie jest jeszcze jasne, dlaczego nietoperze podkowce są szczególnie zakażone koronawirusami. To są średniej wielkości nietoperze z dużymi, spiczastymi uszami i dziwacznymi naroślami w kształcie podkowy na pysku, które służą do echolokacji. Jest ich co najmniej 100 gatunków, z których wiele jest bardzo podobnych do siebie. Nie ma ich w Amerykach, ale są wszędzie w tropikach starego świata i w niektórych cieplejszych regionach strefy umiarkowanej. Lubią żyć w jaskiniach i gromadzą się w duże kolonie.   


W artykule opublikowanym w lutym ubiegłego roku, Patrick Woo i jego koledzy z uniwersytetu w Hong Kongu badali koronawirusy znalezione w nietoperzach i doszli do  proroczego wniosku: “Kontakty nietoperz-zwierzę i nietoperz-człowiek, takie jak obecność żywych nietoperzy na targach dzikimi zwierzętami i w restauracjach w południowych Chinach, są ważne dla międzygatunkowego przekazywania i mogą prowadzić do niszczących globalnych epidemii”.


Otrzymaliśmy ostrzeżenia od Eboli, Hendra, Nipah, MERS i SARS, a odkrycie w jaskini w Junnan w 2013 roku powinno było być głośnym alarmem. Także kiedy ta pandemia przeminie, możliwe będą inne. Nietoperze żyją do około 30 lat i nie wydają się cierpieć z powodu koronawirusa, więc nietoperz RaTG13 może nadal być żywy.


Pierwsza publikacja tego tekstu była w The Wall Street Journal

The bats behind the pandemic

Rational Optimist, 9 kwietnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 



Matt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.
 

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Nauka

Znalezionych 1479 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk