Prawda

Poniedziałek, 17 czerwca 2024 - 17:20

« Poprzedni Następny »


Zdumiewająca mimikra


Jerry A. Coyne 2020-01-27


Ten przypadek mimikry jest tak zdumiewający, że kiedy dowiedziałem się o nim z tweetu (tak, Twitter może się na coś przydać) postanowiłem poświęcić mu post.

Najpierw sam tweet, który przysłał mi Matthew. Napisał: „To jest irańska żmija, jak ją przedstawiono w Seven Worlds, One Planet, w BBC. Zdumiewające.”


 Leonardo d'Anchiano@HdAnchiano

Parece una araña dando vueltas sin sentido, pero es una serpiente Pseudocerastes urarachnoides moviendo su cola como señuelo para atraer a los pájaros que forman parte de su dieta. Si queréis verla en acción, aquí podéis ver una captura: https://www.youtube.com/watch?v=XFjoqyVRmOU ;…. #naturaleza

 

Nie trzeba tego tłumaczyć z hiszpańskiego, bo wideo poniżej wyjaśnia wszystko. Przysięgam, że kiedy patrzyłem na to pierwszy raz, myślałem, że prawdziwy pająk pełznie po grzbiecie żmii. 

 

 

Ten wąż to irańska żmija rogataPseudocerastes urarachnoides, która ma niewielki zasięg w zachodnim Iranie (mapa z Wikipedii):



Dopiero w 2006 roku opisano ją w artykule poniżej jako nowy gatunek; przedtem sądzono, że jest to już opisana perska żmija rogata. (Zgaduję, że nie zauważyli ozdoby na ogonie.) 



Tutaj jest zdjęcie „pająka” na ogonie wzięte z artykułu; zdjęcie poniżej jest z Wikipedii. Podobieństwo może nie być pełne, ale (jak widać powyżej) kiedy ta ozdoba porusza się, w zadziwiającym stopniu przypomina pająka – z pewnością w wystarczającym stopniu, by oszukać ptaki.  




Pisząc artykuł autorzy nie wiedzieli, do czego jest używana ta ozdoba na ogonie, ale zaimponowało im podobieństwo do pająka. I zgadli poprawnie:

Tu powstaje kwestia wymyślnego i finezyjnego wyglądu wyrostka ogonowego u naszego nowego gatunku, bo machanie lub wijący się ruch osobliwie zabarwionego czubka ogona wydaje się doskonałe do zwabienia jaszczurki i płazów bezogonowych. Możemy tylko zgadywać, że w wypadku tego gatunku ogonowa przynęta służy do oszukiwania bardziej określonego gatunku zdobyczy, takiej jak ryjówki lub ptaki. Istotnie, ZMGU 1300 [numer badanego okazu] zawiera niestrawionego, niezidentyfikowanego wróblowatego ptaka w brzuchu.  

Dopiero później, obserwując żywe, schwytane osobniki, badacze zobaczyli, że ta ozdoba istotnie zwabiała ptaki, które żmija chwytała i zjadała, jak na wideo powyżej.


Każdemu biologowi, który to widzi, natychmiast imponuje zdolność doboru naturalnego do kształtowania nie tylko morfologii, ale zachowania węża: poruszania ogonem tak, że pajęczy ozdobnik wydaje się „chodzić”. Każda adaptacja taka jak ta ozdoba musi mieć początkowe stadia, a każda kolejna modyfikacja musi ulepszać adaptację – to jest, musi dawać wężowi, który ma „ulepszone” ulepszenie, reprodukcyjną przewagę. (Ta przewaga wynika z lepszego odżywienia węża, który łapie więcej ptaków, a więc może mieć więcej potomstwa, podnosząc odsetek genów na więcej pająkopodobnych ozdób.)


Zgaduję, że ta ozdoba zaczęła się od ruchów ogona nieruchomego węża, a znane są u wielu węży tego rodzaju drgania ogonów. Po tym każda mutacja, która modyfikowała ogon, upodabniając go bardziej do pająka, dawałaby wężowi reprodukcyjną przewagę. I tak otrzymaliśmy pajęczą ozdobę, która oczywiście może nadal ewoluować. Równocześnie z ewolucją samej ozdoby zachodziła ewolucja poruszania ogonem przez węża, co spowodowało, że wyrostek ogonowy niemal doskonale przypomina pająka. 


Oczywiście okazało się, że nie jestem pierwszą osobą, która pomyślała o takim scenariuszu. „Discover Magazine” pisał o tym wężu wiosną i rozważał jego możliwą ewolucję:

Ewolucja zwabiania jest bardziej złożona niż kontrastujący kolor lub zwykłe potrząsanie – ruch jest ściśle zaadaptowany do duplikowania częstotliwości, amplitudy i kierunków ruchu zwierzyny łownej, przynajmniej w wyspecjalizowanych wypadkach. „Dla wielu węży nie jest czymś niezwykłym poruszanie ogonem, by oszukać ofiarę. Zdradnica śmiercionośna z Australii zagrzebuje się w liściach i skręca ogonem jak robak, żeby schwytać jaszczurki i żaby. Saharyjska żmija piaskowa ukrywa się w piasku i widać tylko jej oczy i nozdrza. Kiedy zbliża się jaszczurka, wysuwa ogon z piachu i kręci nim tak jak skręca się larwa owada. To zachowanie – i wypracowane modyfikacje ciała, jakie mu towarzyszą – prawdopodobnie powstały z zachowania wspólnego wszystkim wężom” - wyjaśnia Schwenk. Kiedy mają zaatakować zwierzynę, wszystkie jaszczurki i węże przyjmują  wyjątkowo czujną postawę. Gady skupiają wzrok przez przechylenie głowy na bok, wyginają grzbiety, a niektóre gatunki wibrują czubkami ogonów o ziemię. To może rozproszyć uwagę ofiary, która spojrzy na wibrujący ogon ignorując gadzią paszczę, która się otwiera, by ją połknąć.  „Ten prosty wzór prowadzi do doboru, który udoskonala kształt i ruchy ogona, by były bardziej atrakcyjne dla takich ofiar przez dokładniejsze naśladowanie ruchów rzeczywistej ofiary – zgaduje Schwenk. – Zachowaniem przodków, jakie mogło prowadzić do wabienia ogonem, mogą być wibracje ogona raczej dla rozproszenia uwagi ofiary niż zwabiania”.  Istotnie, najsłynniejsze potrząsacze ogonami, grzechotniki, czasami używają także wabienia ogonem. Na przykład, młodociane Sisturius militarius barbouri, których grzechotki są tak małe, że ledwie wydają dźwięk, kręcą ogonami, by zwabić zwierzynę. To zachowanie mogło być kluczowe dla ewolucji ich charakterystycznych ogonów, chociaż ta teza jest nieco kontrowersyjna. “Podobnie jak wiele innych, pozornie prostych rzeczy w biologii, jest wiele złożoności w wabieniu ogonem, która nie jest dobrze zbadana – mówi Schwenk. – Wiele z tego rozważano po kawałku, ale starannego przeglądu i analizy… nie próbowano”.

Nie jesteśmy pewni, czy to jest poprawna droga ewolucyjna, ale budowania prawdopodobnych scenariuszy krok za krokiem, takich jak ten, i pokazywanie, że ”etapy” pośrednie pojawiają się jako adaptacje wśród istniejących gatunków wystarczają, by obalić twierdzenie kreacjonistów, że struktury takie jak ozdoba w kształcie pająka nie mogła wyewoluować, a więc musiała być stworzona przez Boga (lub „projektanta”, co oznacza to samo). Ten sam rodzaj argumentu użył Darwin w O powstawaniu gatunków, by obalić argument Paleya, że oko musiało być stworzone przez Boga. Dawkins omawia to na wideo poniżej (i w swojej książce Ślepy zegarmistrz).

 

 

A stunning case of mimicry

Why Evolution Is True, 21 stycznia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Od Redakcji

Wykłady Richarda Dawkinsa ”Dorastać we wszechświecie” z polskimi napisami są dostępne w Internecie (tu jest link do pierwszej części: https://www.youtube.com/watch?v=mxWceGYjRYg)



Jerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Nauka

Znalezionych 1479 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk