Prawda

Poniedziałek, 17 czerwca 2024 - 00:09

« Poprzedni Następny »


Dunning Kruger a opozycja wobec GMO


Steven Novella 2019-01-23


Pisałem wiele o GMO (genetycznie modyfikowane organizmy), a także poświęciłem temu tematowi rozdział mojej książki, ponieważ jest to temat o największej różnicy między opinią publiczną, a opinią naukowców (51%). Uważam, że jest jasne, że ta rozbieżność jest wynikiem świadomej kampanii propagandy finansowanej głównie przez lobby organiczne we współpracy ze skrajnymi grupami środowiskowymi, takimi jak Greenpeace.

To stworzyło skrajne, jeśli nie unikatowe wyzwanie dla popularyzatorów nauki. A także są tego bezpośrednie konsekwencje, bo walka polityczna o regulacje i akceptację GMO toczy się na dobre. Wysokie są także stawki, bo stoimy przed problemem nakarmienia rosnącej populacji, a już używamy zbyt wiele ziemi i właściwie nie ma więcej ziemi, którą moglibyśmy wziąć dla rolnictwa. (Nawet gdyby były inne sposoby zredukowania naszego użycia ziemi, nie znaczy to, że mamy sprzeciwiać się bezpiecznej i wydajnej technologii, która może ją zredukować jeszcze bardziej.)

 

Nowe badanie opublikowane w Nature może rzucić nieco więcej światła na spór o GMO.  Autorzy badają związek między wiedzą o genetyce a postawami wobec GMO.

W reprezentatywnej próbie dorosłych w USA stwierdzamy, że w miarę wzrastania skrajności sprzeciwu wobec genetycznie modyfikowanej żywności, obiektywna wiedza o nauce i genetyce maleje, ale postrzegane [przez respondentów] zrozumienie genetycznie modyfikowanej żywności rośnie. Skrajni przeciwnicy wiedzą najmniej, ale myślą, że wiedzą najwięcej.

Czytelnicy mojego blogu mogą rozpoznać ten wzór jako efekt Dunninga-Krugera (DK) – im mniej ktoś wie o danej sprawie, tym bardziej przecenia swoją wiedzę. Właściwie, wzór, jaki znaleźli autorzy tego badania, jest jeszcze bardziej skrajny niż DK. W DK samoocena zmniejsza się wraz z obiektywną wiedzą, ale stopień, do jakiego ludzie przeceniają swoją wiedzę, rośnie. Obecne badanie pokazuje super DK – na skrajnym końcu opozycji wobec GMO wiedzą najmniej o genetyce, ale sądzą, że wiedzą najwięcej. Jak piszą autorzy:

Ponadto, stosunek między samooceną a obiektywną wiedzą przesuwa się z pozytywnego do negatywnego na wysokich poziomach opozycji.

To nie zdarza się z normalnym DK. Efekt był także solidny i szeroko rozprzestrzeniony:

Podobne wyniki otrzymano w paralelnym badaniu z reprezentatywnymi próbami ze Stanów Zjednoczonych, Francji i Niemiec oraz w badaniu dotyczącym postaw wobec medycznego stosowania technologii inżynierii genetycznej (terapia genowa). Ten wzór nie wyłonił się jednak w sprawie postaw i przekonań dotyczących zmiany klimatycznej.  

Jest bardzo ciekawe, że tego odwrotnego efektu nie widziano w sprawie zmiany klimatycznej. Nadal był tam zwykły efekt DK, ale bez tego super DK z odwróceniem wiedzy i pewności siebie. Wszystko to znaczy, że choć zwykły efekt DK odgrywa tu rolę, nie całkiem wyjaśnia wyniki. Z propagandą anty-GMO dzieje się tutaj coś innego. Trzeba zbadać to głębiej.   


Warto zauważyć, że ten odwrotny efekt zaczyna się dopiero przy skrajnej opozycji wobec GMO. Jak powiedziałem wyżej, dezinformacja o GMO jest większa niż na jakikolwiek inny temat (włącznie z globalnym ociepleniem, a także ewolucją) i prawdopodobnie nie jest to przypadek. Może to mieć coś wspólnego z samym tematem, z ogólną ignorancją o genetyce, a także ze strachem i dezinformacją na temat genetycznych mutacji i manipulacji.


Popierają to poprzednie sondaże dotyczące wiedzy o GMO. Na przykład:


50% respondentów sądziło, że pomidory GM mają geny, z zwykłe pomidory ich nie mają.  


41% wierzy, że zjedzenie pomidora GM zmieni geny człowieka.


68% wierzy, że geny żywności GM mogą na stałe włączyć się do genów człowieka i zostać przekazane kolejnym pokoleniom.


To jest gigantyczna dezinformacja. Co ciekawe, choć to obecne badanie nie znalazło super efektu DK dla zmiany klimatycznej, poprzednie badania znalazły taki efekt dla szczepień – skrajni przeciwnicy szczepień wiedzieli najmniej, ale myśleli, że wiedzą najwięcej.  


Może to mówić coś o naturze zaprzeczających nauce kampanii albo o samym temacie. W zaprzeczaniu zmianie klimatu chodzi głównie o przynależność polityczną i zaprzeczanie opiera się głównie na opozycji wobec proponowanych rozwiązań.


Z drugiej strony, postawy antyszczepionkowe i przeciwko GMO są ponadpartyjne. Ponadto, opierają się głównie na napędzanej strachem naukowej dezinformacji. To może być klucz – dezinformacja różni się od samej ignorancji. Dezinformacja daje iluzję wiedzy, a ponieważ jest sprzeczna w głównym nurtem, ta fałszywa wiedza powoduje, że jej wyznawca czuje się lepszy od innych (bo zna rzeczy, o których masy nie wiedzą), stąd więc super efekt DK z rzeczywistym odwróceniem wiedzy i pewności siebie.  


Pasuje to także do mojego osobistego doświadczenia. Kiedy mówię z ludźmi zaprzeczającymi globalnemu ociepleniu, skupiają się oni na polityce – globalne ocieplenie jest wykorzystywane przez liberałów do kontrolowania rynków itp. Kiedy mówię z przeciwnikami GMO lub przeciwnikami szczepionek, oni także przytaczają teorie spiskowe, ale częściej uzasadniają  swój sprzeciw powołując się na złe badania lub przedstawiając źle zrozumiane szczegóły z opracowań naukowych. (To zdarza się również przeciwnikom globalnego ocieplenia, ale nie tak często.) To z kolei może być wynikiem samych spraw podlegających ocenie, albo taktyki podkreślanej przez kampanie sprzeciwu. Czy skupiają się na ideologii, czy na propagowaniu złej nauki?


To są moje rozważania i próby ekstrapolacji z własnego doświadczenia, żeby wyjaśnić różnicę w tym badaniu między GMO a zmianą klimatu. Jest to temat wart dalszych badań, żeby zrozumieć, co się właściwie dzieje.


Jest to także powód do osobistej ostrożności – uważaj, żeby nie złapać się na lep zręcznej kampanii propagandowej, która da ci złudzenie, że jesteś poinformowany, podczas gdy w rzeczywistości ulegasz systematycznej dezinformacji. (Ironicznie nazwana) sieć tworzy takie pułapki, wciągając cię w króliczą norę [jak w Alicji z Krainy Czarów] ideologicznie wypaczonej dezinformacji.


Częściowym lekarstwem jest wbudowanie wentyli bezpieczeństwa we własne zachowania, które ochronią cię przed wpadnięciem w takie królicze nory. To znaczy sceptycyzm wobec skrajnych twierdzeń, teorii spiskowych lub roszczeń do wyjątkowej wiedzy. Znaczy to także – kiedy stwierdzasz, że idziesz w jednym kierunku w jakiejś kontrowersyjnej sprawie – świadome spowolnienie i szukanie informacji od drugiej strony. Nie wiesz naprawdę, co się dzieje, dopóki nie dowiesz się, co w wierzą wszystkie strony i dlaczego oraz jak odpowiadają na twierdzenia strony przeciwnej. 


Wyobraź sobie, że słuchasz tylko obrony, lub tylko oskarżenia, a potem trzeba podjąć decyzję bez wysłuchania drugiej strony. Jak słuszna będzie to decyzja? Można cię przekonać niemal do wszystkiego, jeśli słuchasz tylko jednej strony, a im bardziej rozwinięta i dobrze finansowana jest ta strona, tym bardziej może cię przekonać do skrajnych poglądów. 


Chyba, że chroni cię sceptycyzm (znajomość nauki także pomaga).


Dunning Kruger and GMO Opposition

15 stycznia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Steven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry. (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Nauka

Znalezionych 1479 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk