Prawda

Piątek, 13 grudnia 2019 - 18:07

« Poprzedni Następny »


Nasza pamięć cofa się


Steven Nivella 2019-01-21


Wydaje się, że kolejny kawałek puzzla na temat mechanizmu pamięci wpadł na swoje miejsce. Jakie kroki podejmują nasze mózgi, kiedy przywołują pamięć? Badacze skupili się na pamięci wizualnej, ponieważ jest najłatwiejsza do modelowania i obrazowania i odkryli, że wspomnienia są przywoływane w odwrotnym procesie do tego, w jaki są tworzone.

Niedawne badanie w Nature Communications powtarza ogólne odkrycia poprzedniego badania opublikowanego przez PNAS. W obu badaniach przyglądano się układowi wzrokowemu i zasadniczo znaleziono to samo.


Kiedy postrzegamy jakiś obiekt, najpierw nasz mózg otrzymuje obraz z siatkówki. Kiedy ten obraz dociera do kory wzrokowej, już zaszło pewne podstawowe przetwarzanie na poziomie  podkorowym. Kora następnie zestawia obraz razem, wyostrza kontrast i linie, interpretuje wielkość i odległość, cienie i ruch, itd. Następnie mózg próbuje znaleźć pasujący obraz w katalogu znanych rzeczy. Kiedy ten pasujący obraz zostaje znaleziony, przekazuje informację z powrotem do bardziej podstawowych warstw wzrokowych i obraz zostaje dopasowany do znalezionego w katalogu – wypełniają się linie, pomija się nieistotne szczegóły, przystosuje założenia o wielkości i odległości.


Wówczas ten nowo zidentyfikowany obiekt przechodzi do jeszcze wyższych obszarów mózgu (wyższych niż ta sieć), by nadać obiektowi znaczenia. Jeśli twój mózg uważa, że ten obiekt ma sprawczość, łączy z ośrodkami emocjonalnymi, żeby przypomnieć, co czujesz w sprawie tego obiektu. Nazwijmy to pamięcią tematyczną. A więc nasze mózgi budują obraz z    podstawowych szczegółów do skomplikowanych kształtów, następnie do znanych obiektów i wreszcie do uczuć, związków, znaczenia i wspomnień.


Co się jednak dzieje, kiedy przypominasz sobie obiekt widziany poprzednio? Oba te badania, używając pamięci wizualnej, odkryły, że pamięć cofa się. Najpierw rozświetlały się tematyczne obszary mózgu, potem stopniowo bardziej podstawowe obszary przetwarzania wzrokowego. W mediach informujących o tych badaniach podkreślano, że to jest w odwrotnym kierunku do tego, w jaki tworzone są wspomnienia wzrokowe. Jest to jednak tylko część prawdy. Pamiętajmy – także kiedy postrzegamy rzeczy, informacja idzie równocześnie od szczegółów do ogółu (tematów), ale potem z powrotem od ogółu do szczegółów. Postrzeganie i tworzenie pamięci jest dwukierunkowe.   


Przywoływanie pamięci, przynajmniej według tych badań, wydaje się głównie iść od tematycznej pamięci (technicznie nazywanej ”semantyczną”) do szczegółowej (technicznie nazywanej „epizodyczną”). Najpierw pamiętamy duży obraz – co czujemy wobec tego obiektu (mówię „obiekt”, ale obejmuje to także ludzi, miejsc lub cokolwiek przetwarzane wzrokowo)? Jakie to ma dla nas znaczenie? Czy to jest coś groźnego, coś do jedzenia, coś co kochamy? Szczegóły zostają zrekonstruowane później.

 

Ma to ważne konsekwencje dla tego, jak działa nasza pamięć i całkowicie zgadza się z wcześniejszymi badaniami. Powiedzmy, że próbuję przypomnieć sobie widok żyrafy. Najpierw pamiętam, że to, co widziałem, spowodowało, że czułem się w pewien sposób i że to była żyrafa, a potem wypełniam szczegóły tego, jak wygląda żyrafa. Tu jest jednak problem i to także pokazały inne badania: to, co myślimy, że widzimy lub pamiętamy (temat lub gestalt – to była żyrafa) ma większy wpływ na to, co zarówno widzimy, jak pamiętamy, niż rzeczywiste szczegóły tego, co widzieliśmy.


Choć więc media informujące o tych badaniach mówią, że jest to ”cofanie się” i różni się od tego, czego oczekiwali badacze, nie zgadzam się. Jest to całkowicie zgodne z istniejącymi wcześniej badaniami. Zarówno percepcja, jak i pamięć działają w równym stopniu od ogółu (tematu) do szczegółów, jak od szczegółów do ogółu (tematu).


Oczywiście, stosuje się to nie tylko do tak przyziemnych rzeczy jak widok żyrafy w zoo. Stosuje się to do sytuacji nieoczekiwanego bycia świadkiem przestępstwa lub poważnego wypadku. Stosuje się do przeżycia czegoś niezwykłego, a potem interpretowania tego zgodnie z kulturowymi oczekiwaniami. Jeśli myślisz, że widziałeś latający talerz, to właśnie to pamiętasz. Potem, kiedy przypominasz sobie to wydarzenie, zaczynasz od tematu, że widziałeś latający talerz, a następnie wypełniasz szczegóły i te szczegóły są bardziej zdeterminowane przez zapamiętane ogólne wrażenie (temat) niż przez rzeczywiste szczegóły, które widziałeś. Dlatego te szczegóły w twojej pamięci przekształcą się z czasem, by były coraz bardziej zgodne z ogólnym wrażeniem (czymś, co już jest dobrze ustalone).


Dlaczego nasza pamięć działa w ten sposób? Zawsze trudno jest wyciągać wnioski o ewolucyjnych przyczynach, po prostu istnieje zbyt dużo zmiennych i prawdopodobnie jest wiele złożonych przyczyn. Przyczyny nie zawsze są ograniczone do adaptacji. Czasami biologia działa w pewien sposób, ponieważ była ograniczona, albo z powodu ekscentrycznych szczegółów historii.  


Możemy jednak zadać pytanie o to, jaką możliwą wartość adaptacyjną mogły mieć te cechy pamięci. Można się domyślać, że szeroko zakrojone tematy pamięci są ważniejsze dla przeżycia niż małe szczegóły. Tam jest coś niebezpiecznego, więc tam nie pójdę (a przynajmniej nie pójdę sam i nieuzbrojony).


Oczywiście, nadal możemy poprawnie pamiętać pewne szczegóły. Czasami szczegóły są ważne i jeśli skupimy się na nich, możemy być w stanie je pamiętać. Nie możemy jednak polegać na naszej pamięci w sprawie szczegółów. Może być także prawdą, że w naszym skomplikowanym, technologicznym społeczeństwie dokładne postrzeganie i pamiętanie szczegółów jest coraz ważniejsze, a nasza pamięć po prostu jest do tego marnie przystosowana.


Musimy rekompensować naszą skrzywioną w kierunku ogólnych wrażeń (tematów) pamięć analitycznymi narzędziami i pomocami. Widać to w sposób oczywisty, jeśli chodzi o takie rzeczy jak pamiętanie numerów telefonicznych – po prostu składujemy je w książce telefonicznej. Jest jednak ważne również, kiedy chodzi o rozumienie świata i tworzenie opinii o ważnych kwestiach. Nasze „instynktowne odczucia” nie wystarczają. Są podstawowe, obarczone błędem i wypaczone – ale dają nam potężne złudzenie wiedzy. Zrozumienie, jak działają nasze mózgi (a to jest jeden z przykładów) pomoże przełamać złudzenie.  

 

Our Memories Work Backwards

14 stycznia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry. (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1041 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21
Ślubowanie o zniesieniu grzechu   Ridley   2019-06-20
Nowe informacje o dzieciach CRISPR   Novella   2019-06-17
Słonie mają fantastyczny węch (lepszy niż psy): są jedynymi zwierzętami, które potrafią rozróżnić inne ilości pokarmu tylko po zapachu   Coyne   2019-06-14
Indyjscy farmerzy wysiali ziarna GMO w proteście obywatelskiego nieposłuszeństwa     2019-06-13
Chcąc zadowolić antyaborcjonistów administracja Trumpa tnie finansowanie badań medycznych przy użyciu tkanki płodowej   Coyne   2019-06-11
Triumf Mao: Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie akceptuje szarlatanerię tradycyjnej chińskiej medycyny     2019-06-04
Ale jak to bezbarwnikowy?   Łopatniuk   2019-06-01
Na zdrowie: izraelscy naukowcy warzą piwo na ”wskrzeszonych” drożdżach sprzed 5000 lat     2019-05-31
Skąd wiemy to, co wiemy?   Novella   2019-05-28
Samice bonobo (ale nie samice szympansów) pomagają swoim synom w zdobywaniu partnerek   Coyne   2019-05-25
Dlaczego ludzie sprzeciwiają się technologiom, które zmniejszają szkody?   Ridley   2019-05-24
Nowa praca o nielotnych chruścielach rażąco przesadzona i wypaczona w popularnych mediach   Coyne   2019-05-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk