Prawda

Wtorek, 23 kwietnia 2019 - 12:38

« Poprzedni Następny »


Nasza pamięć cofa się


Steven Nivella 2019-01-21


Wydaje się, że kolejny kawałek puzzla na temat mechanizmu pamięci wpadł na swoje miejsce. Jakie kroki podejmują nasze mózgi, kiedy przywołują pamięć? Badacze skupili się na pamięci wizualnej, ponieważ jest najłatwiejsza do modelowania i obrazowania i odkryli, że wspomnienia są przywoływane w odwrotnym procesie do tego, w jaki są tworzone.

Niedawne badanie w Nature Communications powtarza ogólne odkrycia poprzedniego badania opublikowanego przez PNAS. W obu badaniach przyglądano się układowi wzrokowemu i zasadniczo znaleziono to samo.


Kiedy postrzegamy jakiś obiekt, najpierw nasz mózg otrzymuje obraz z siatkówki. Kiedy ten obraz dociera do kory wzrokowej, już zaszło pewne podstawowe przetwarzanie na poziomie  podkorowym. Kora następnie zestawia obraz razem, wyostrza kontrast i linie, interpretuje wielkość i odległość, cienie i ruch, itd. Następnie mózg próbuje znaleźć pasujący obraz w katalogu znanych rzeczy. Kiedy ten pasujący obraz zostaje znaleziony, przekazuje informację z powrotem do bardziej podstawowych warstw wzrokowych i obraz zostaje dopasowany do znalezionego w katalogu – wypełniają się linie, pomija się nieistotne szczegóły, przystosuje założenia o wielkości i odległości.


Wówczas ten nowo zidentyfikowany obiekt przechodzi do jeszcze wyższych obszarów mózgu (wyższych niż ta sieć), by nadać obiektowi znaczenia. Jeśli twój mózg uważa, że ten obiekt ma sprawczość, łączy z ośrodkami emocjonalnymi, żeby przypomnieć, co czujesz w sprawie tego obiektu. Nazwijmy to pamięcią tematyczną. A więc nasze mózgi budują obraz z    podstawowych szczegółów do skomplikowanych kształtów, następnie do znanych obiektów i wreszcie do uczuć, związków, znaczenia i wspomnień.


Co się jednak dzieje, kiedy przypominasz sobie obiekt widziany poprzednio? Oba te badania, używając pamięci wizualnej, odkryły, że pamięć cofa się. Najpierw rozświetlały się tematyczne obszary mózgu, potem stopniowo bardziej podstawowe obszary przetwarzania wzrokowego. W mediach informujących o tych badaniach podkreślano, że to jest w odwrotnym kierunku do tego, w jaki tworzone są wspomnienia wzrokowe. Jest to jednak tylko część prawdy. Pamiętajmy – także kiedy postrzegamy rzeczy, informacja idzie równocześnie od szczegółów do ogółu (tematów), ale potem z powrotem od ogółu do szczegółów. Postrzeganie i tworzenie pamięci jest dwukierunkowe.   


Przywoływanie pamięci, przynajmniej według tych badań, wydaje się głównie iść od tematycznej pamięci (technicznie nazywanej ”semantyczną”) do szczegółowej (technicznie nazywanej „epizodyczną”). Najpierw pamiętamy duży obraz – co czujemy wobec tego obiektu (mówię „obiekt”, ale obejmuje to także ludzi, miejsc lub cokolwiek przetwarzane wzrokowo)? Jakie to ma dla nas znaczenie? Czy to jest coś groźnego, coś do jedzenia, coś co kochamy? Szczegóły zostają zrekonstruowane później.

 

Ma to ważne konsekwencje dla tego, jak działa nasza pamięć i całkowicie zgadza się z wcześniejszymi badaniami. Powiedzmy, że próbuję przypomnieć sobie widok żyrafy. Najpierw pamiętam, że to, co widziałem, spowodowało, że czułem się w pewien sposób i że to była żyrafa, a potem wypełniam szczegóły tego, jak wygląda żyrafa. Tu jest jednak problem i to także pokazały inne badania: to, co myślimy, że widzimy lub pamiętamy (temat lub gestalt – to była żyrafa) ma większy wpływ na to, co zarówno widzimy, jak pamiętamy, niż rzeczywiste szczegóły tego, co widzieliśmy.


Choć więc media informujące o tych badaniach mówią, że jest to ”cofanie się” i różni się od tego, czego oczekiwali badacze, nie zgadzam się. Jest to całkowicie zgodne z istniejącymi wcześniej badaniami. Zarówno percepcja, jak i pamięć działają w równym stopniu od ogółu (tematu) do szczegółów, jak od szczegółów do ogółu (tematu).


Oczywiście, stosuje się to nie tylko do tak przyziemnych rzeczy jak widok żyrafy w zoo. Stosuje się to do sytuacji nieoczekiwanego bycia świadkiem przestępstwa lub poważnego wypadku. Stosuje się do przeżycia czegoś niezwykłego, a potem interpretowania tego zgodnie z kulturowymi oczekiwaniami. Jeśli myślisz, że widziałeś latający talerz, to właśnie to pamiętasz. Potem, kiedy przypominasz sobie to wydarzenie, zaczynasz od tematu, że widziałeś latający talerz, a następnie wypełniasz szczegóły i te szczegóły są bardziej zdeterminowane przez zapamiętane ogólne wrażenie (temat) niż przez rzeczywiste szczegóły, które widziałeś. Dlatego te szczegóły w twojej pamięci przekształcą się z czasem, by były coraz bardziej zgodne z ogólnym wrażeniem (czymś, co już jest dobrze ustalone).


Dlaczego nasza pamięć działa w ten sposób? Zawsze trudno jest wyciągać wnioski o ewolucyjnych przyczynach, po prostu istnieje zbyt dużo zmiennych i prawdopodobnie jest wiele złożonych przyczyn. Przyczyny nie zawsze są ograniczone do adaptacji. Czasami biologia działa w pewien sposób, ponieważ była ograniczona, albo z powodu ekscentrycznych szczegółów historii.  


Możemy jednak zadać pytanie o to, jaką możliwą wartość adaptacyjną mogły mieć te cechy pamięci. Można się domyślać, że szeroko zakrojone tematy pamięci są ważniejsze dla przeżycia niż małe szczegóły. Tam jest coś niebezpiecznego, więc tam nie pójdę (a przynajmniej nie pójdę sam i nieuzbrojony).


Oczywiście, nadal możemy poprawnie pamiętać pewne szczegóły. Czasami szczegóły są ważne i jeśli skupimy się na nich, możemy być w stanie je pamiętać. Nie możemy jednak polegać na naszej pamięci w sprawie szczegółów. Może być także prawdą, że w naszym skomplikowanym, technologicznym społeczeństwie dokładne postrzeganie i pamiętanie szczegółów jest coraz ważniejsze, a nasza pamięć po prostu jest do tego marnie przystosowana.


Musimy rekompensować naszą skrzywioną w kierunku ogólnych wrażeń (tematów) pamięć analitycznymi narzędziami i pomocami. Widać to w sposób oczywisty, jeśli chodzi o takie rzeczy jak pamiętanie numerów telefonicznych – po prostu składujemy je w książce telefonicznej. Jest jednak ważne również, kiedy chodzi o rozumienie świata i tworzenie opinii o ważnych kwestiach. Nasze „instynktowne odczucia” nie wystarczają. Są podstawowe, obarczone błędem i wypaczone – ale dają nam potężne złudzenie wiedzy. Zrozumienie, jak działają nasze mózgi (a to jest jeden z przykładów) pomoże przełamać złudzenie.  

 

Our Memories Work Backwards

14 stycznia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry. (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 931 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Akupunktura kwantowa   Novella   2019-04-23
Nie tylko kakao   Łopaniuk   2019-04-20
Wstęga Möbiusa sprzecznych egocentryzmów poznawczych   Landes   2019-04-18
Kolejne badania nad bzdurą   Novella   2019-04-17
Licząca 43 miliony lat forma przejściowa: wodno-lądowy wieloryb    Coyne   2019-04-15
Zdumiewające możliwości docenienia i wykorzystania neuroróżnorodności   Koraszewski   2019-04-12
Jak sobie radzić ze skrajnymi wydarzeniami pogodowymi?   Lomborg   2019-04-09
Najbardziej zabójczy dzień na Ziemi   Novella   2019-04-06
Zaprzeczanie neuronauce o różnicach płci   Cahill   2019-04-05
Zwierzęce roboty   Novella   2019-04-04
Technologia pomaga w kryzysach wodnych na całym globie   Cohen   2019-04-02
Niezwykłe skamieniałości kambryjskie porównywalne do tych z łupków z Burgess   Coyne   2019-03-30
Tak wygląda dobre dziennikarstwo   Novella   2019-03-29
Wzrost sektora nasiennictwa w Ugandzie demaskuje główne twierdzenie anty- GMO   Ongu   2019-03-21
Ewolucja „nieredukowalnie złożonych” białek zapobiegających zamarzaniu u ryb polarnych (i policzek wymierzony Behemu)   Coyne   2019-03-20
Złoty ryż wreszcie dopuszczony w Bangladeszu   Novella   2019-03-19
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka   Welsh   2019-03-18
Wyprane kłamstwa   Ridley   2019-03-14
Czy islamska teologia i filozofia może wzbogacić etyczną debatę wokół CRISPR?   Coyne   2019-03-06
Kacze dzioby, Umwelt i a priori Kanta   Cobb   2019-03-04
Co kręci płaskoziemców   Novella   2019-03-02
Ślimaki nagoskrzelne mają kolczaste penisy jednorazowego użytku, którymi usuwają plemniki rywala ze swojej partnerki   Coyne   2019-03-01
Zrozumienie nowoczesnych horrorów afrykańskich zakorzenionych w handlu niewolnikami przez Ocean Indyjski   Clarfield   2019-02-28
Raport z sensacyjnym twierdzeniem o ”załamaniu klimatu” jest chwytliwy, ale nieprawdziwy   Lomborg   2019-02-27
Naukowiec analizuje dwa przykłady w nowej książce Behego; stwierdza, że są głęboko błędne   Coyne   2019-02-26
Triasowy mięsak, czyli praprzodkowie żółwi też chorowali na nowotwory   Łopatniuk   2019-02-16
Co nauka może powiedzieć pani Ocasio-Cortez o klimacie   Lomborg   2019-02-15
Kury produkujące leki   Novella   2019-02-14
Rak w raku i przerzut w przerzucie   Łopatniuk   2019-02-09
Prawo niezamierzonych konsekwencji   Novella   2019-02-07
Czy świat rzeczywiście staje się biedniejszy? Odpowiedź Stevena Pinkera   Coyne   2019-02-06
Maniok o wysokiej zawartości żelaza i cynku może poprawić odżywianie i zdrowie w Afryce Zachodniej     2019-02-05
Dalszy spadek zgonów z powodu raka   Novella   2019-02-04
Dokopywanie nauce przez dwóch naukowców i filozofa   Coyne   2019-02-01
Jacy naprawdę byli neandertalczycy?   Novella   2019-01-31
Żywność GM i zmiana opinii   Novella   2019-01-29
Wojny o Oświecenie: kilka refleksji o Enlightenment Now, w rok później   Pinker   2019-01-25
Dunning Kruger a opozycja wobec GMO   Novella   2019-01-23
Nasza pamięć cofa się   Nivella   2019-01-21
Niezrozumienie efektu Dunninga-Krugera   Novella   2019-01-18
Szarlataneria finansowana przez społeczność internetową   Novella   2019-01-16
Nowa duża salamandra ze Stanów Zjednoczonych   Mayer   2019-01-10
Kwitnące rośliny pozostają zdolne do życia po przejściu przez przewód pokarmowy ptactwa wodnego   Coyne   2019-01-07
Radykalne poglądy polityczne korelują z marnym metapoznaniem   Novella   2019-01-05
Nareszcie: owocowy gospodarz dzikiej Drosophila melanogaster   Coyne   2019-01-02
Z końcem roku   Łopatniuk   2019-01-01
Psychologia globalnego pesymizmu   Ridley   2018-12-26
Wiara w Świętego Mikołaja   Novella   2018-12-25
Brudna pardwa górska   Lyon   2018-12-24
Lotosowe szaleństwo   Łopatniuk   2018-12-22
Intrygujące zajęcia na Princeton University   Coyne   2018-12-19
Aktywność umysłowa nie zapobiega osłabieniu umysłowej sprawności   Novella   2018-12-15
Musi się potępić akademicki mobbing uczonego     2018-12-14
Dlaczego sądy nie powinny rozstrzygać o nauce     2018-12-13
Dziennikarze  nie rozumieją nowego raportu USA o klimacie   Lomborg   2018-12-12
Kilka myśli o altruizmie   Coyne   2018-12-10
Nauka nie jest twoim wrogiem   Pinker   2018-12-08
Czy poparcie przez celebrytę może skłonić ludzi do zaakceptowania ewolucji?   Coyne   2018-12-07
Dominujący indyk i jego popisy   Lyon   2018-12-04
Dlaczego kocie języki są kolczaste?   Coyne   2018-12-01
Hiszpania dąży do zakazania alternatywnej medycyny   Novella   2018-11-30
Inżyneria fotosyntezy i jej przeciwnicy   Novella   2018-11-27
Mój list do Darwina   Coyne   2018-11-26
Zapuszczenie   Łopatniuk   2018-11-24
Nowa praca potwierdza sześć podgatunków tygrysa   Coyne   2018-11-21
Nawigacja może być fundamentalna dla myślenia   Novella   2018-11-20
Zrezygnowanie z hamburgerów nie uratuje planety   Lomborg   2018-11-16
Echinacea nie działa na przeziębienie   Novella   2018-11-15
Laserowe skanowanie Archeopteryxa   Novella   2018-11-10
Apoptoza całego ciała   Dennett   2018-11-09
Głębota i polityka pseudogłębi   Hughes   2018-11-08
Niewydolność wątroby spowodowana ekstraktem z zielonej herbaty   Novella   2018-11-06
Skąd wiemy, że niemal wszyscy neandertalczycy byli praworęczni?   Coyne   2018-11-05
Co nam daje psychologia ewolucyjna?   Flock   2018-11-01
Problemy z organiczną żywnością i badaniem raka   Novella   2018-10-31
Geny, które wpływają na ludzką inteligencję i osobowość   Ridley   2018-10-30
Dławiący problem   Łopatniuk   2018-10-27
Niepoprawna ludzkość znowu poprawiona   Koraszewski   2018-10-26
Neandertalskie kości w Chorwacji   Coyne   2018-10-25
Światowa Organizacja Zdrowia udziela poparcia szarlatanerii   Novella   2018-10-24
Socjologia. Uwagi o nauce zaangażowanej   Koraszewski   2018-10-22
Daj ać ja pobruszę …   Łukaszewski   2018-10-20
Opieka zdrowotna neandertalczyków   Novella   2018-10-17
Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21
Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamiki


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk