Prawda

Niedziela, 16 czerwca 2024 - 00:06

« Poprzedni Następny »


Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce


Jerry A. Coyne 2022-02-14

Współczesne drzewo agatisu nowozelandzkiego.
Współczesne drzewo agatisu nowozelandzkiego.

Coraz częściej archeolodzy i naukowcy wchodzą w konflikt z rdzennymi ludami i można było tego oczekiwać, bo prawa tych drugich przez długi czas ignorowano. Wiele z tych konfliktów dotyczy biologicznych pozostałości, takie jak szkielety lub skamieniałości, lub w tym wypadku, pień, który znaleziono na „rdzennym terytorium”. Co robimy w takich sytuacjach?


Przede wszystkim trzeba zbadać twierdzenie, że rdzenna grupa ma rzeczywisty związek z materiałem. Bardzo trudno, na przykład, byłoby twierdzić, że skamieniały hominim na Alasce, który liczy 15 tysięcy lat, należy do miejscowych Inuitów. Jakie mają moralne prawa do tego szkieletu? To samo dotyczy pozostałości na nowoczesnych lub także plemiennych ziemiach. Ustalenie takiego związku jest bardzo trudne. Idealnie byłoby, gdyby nauka przebadała przedmiot na wszystkie możliwe strony, a następnie oddała go miejscowym, którzy mają do niego jakieś roszczenia.   


Sprawa jest jaśniejsza wobec artefaktów lub żyjącego materiału. Skamieniałości i żyjące gatunki należą do kraju, w którym zostały znalezione, choć niekoniecznie do ludzi, którzy mieszkają najbliżej miejsca odkrycia, i nie powinny być zabierane do innych miejsc bez pozwolenia. Artefakty takie jak gliniane garnki, które można wyraźnie połączyć z nowoczesną grupą, muszą z pewnością należeć do nich, choć oczywiście byłoby miło, gdyby je przed przekazaniem zbadali naukowcy.


Tutaj jednak mamy sytuację, w której kurs działania powinien być jasny, ale został naruszony z powodu tego, co nazywam “waloryzacją uciskanych”. Znowu mówię o Nowej Zelandii, ale w tym wypadku rdzenny lud - Maorysi – pochodzą od Polinezyjczyków, którzy przybyli w to miejsce (obecną Nową Zelandię) około 700 lat temu. Wszystkie nie “kolonialne” kulturowe artefakty z okresu po ich przybyciu powinny zostać oddane pod opiekę Maorysów. Wszystko datujące się sprzed mniej więcej roku 1300 nie może być związane z Maorysami i decyzja o losie danego przedmiotu zależy od praw i przepisów państwowych.  


Tak więc odkrycie liczącego 40 tysięcy lat pnia drzewa agatisu nowozelandzkiego (Agathis australis), który zachował się w niedotlenionym bagnie, nie powinno było wywołać żadnych problemów. Jednak zrobiło to. Kliknij na link pod zrzutem z ekranu, żeby przeczytać:


Drzewa agatisu są coraz rzadsze, ponieważ ścinano je dla ich trwałego i ozdobnego drewna, a wspaniały agatis jest czymś, co warto podziwiać:


Te drzewa, znajdowane tylko w północnej części Wyspy Północnej Nowej Zelandii, są zagrożone. Agatis odgrywa pewną rolę w mitologii Maorysów i to wraz z olbrzymim wylesieniem było jednym z powodów, dla którego niemal całkowicie zakazano wycinania tych drzew. Ale ważący 60 ton pień agatisu znaleziono niedawno w bagnie podczas prac ziemnych i ustalono, że liczy ponad 40 tysięcy lat.


Z artykułu:

Podczas prac nad budową nowej elektrowni odkryto liczący 45 tysięcy lat pień, który może wyjaśnić tajemnicze globalne wydarzenie podejrzewane o to, że radykalnie zmieniło klimat Ziemi.


Naukowcy w Nowej Zelandii sądzą, że ważący 60 ton pień może ukrywać odpowiedzi o prastarym wydarzeniu Laschamp – w którym północny i południowy biegun zamieniły się miejscami 40 tysięcy lat temu.


60-tonowy pień agatisu znaleziono w lutym dziewięć metrów pod powierzchnią Ngāwhā na Wyspie Północnej Nowej Zelandii i przekazano w środę miejscowym Maorysom po wielkiej operacji wydobycia go.


Top Energy, firma budująca elektrownię, rozpoczęła prace ziemne w 2017 roku i wykopała 900 tysięcy metrów sześciennych ziemi zanim natknęła się na 16-metrowy pień.  


Naukowiec Alan Hogg z uniwersytetu Waikato University ustalił wiek drzewa na około 40 500 lat, informowała gazeta „NZ Herald”.


Wiek olbrzymiego pnia wywołał zainteresowanie naukowców badających wydarzenie Laschamp – “Magnetyczną wymianę”, w której północny i południowy biegun magnetyczny Ziemi zamieniają się miejscami.

I więcej:

Nie wiadomo dokładnie, kiedy ta zamiana zaszła, ale przypuszcza się, że było to około 41 tysięcy lat temu.


Naukowcy mają nadzieję, że zbadanie poziomu radioaktywnego węgla w kręgach drzewa pozwoli im na ustalenie, kiedy zamiana zdarzyła się i jak długo trwała.


Naukowcy sądzą, że przebiegunowanie magnetyczne – i towarzyszący temu spadek siły pola magnetycznego Ziemi, co pozwala na dotarcie do powierzchni Ziemi większej ilości słonecznego promieniowania – może mieć wielki wpływ na klimat.


“To drzewo ma decydujące znaczenie, nigdy wcześniej nie znaleźliśmy żadnego w tym wieku” – mówi pan Hogg i dodaje, że znalezienie drzewa było bardzo szczęśliwym trafem i odegra olbrzymią rolę w przyszłych badaniach.


Sądząc po rozmiarach drzewa, prawdopodobnie liczyło 1500-2000 lat, kiedy umarło, powiedział pan Hogg.


16-metrowy pień przetransportowano do pobliskiego Ngāwhā Marae (święte miejsce) w środę, gdzie ma odbyć się ceremonia witająca to pradawne drzewo w hapū’s care (oddział Maorysów).

Z tego, co widzę, po prostu przekazano drzewo miejscowym Maorysom bez wykonania żadnego naukowego badania:

Przewodniczący komitetu Ngāwhā Trustees, Richard Woodman, powiedział, że było “wspaniałym uznaniem” zwrócenie drzewa jego prawowitym właścicielom, zamiast podarowania go.  


Przetransportowanie drzewa było wielką operacją i kawałki długości około 1,5 metra po obu stronach trzeba było odciąć, by można było go ruszyć, z samymi resztkami ważącymi 28 ton.

“Prawowici właściciele”? Skąd to się wzięło? To drzewo żyło i umarło na tysiąclecia zanim Maorysi dotarli do Nowej Zelandii. Jeśli istnieją prawowici właściciele, to jest nim rząd Nowej Zelandii, który powinien przekazać drzewo naukowcom, ci bowiem mają dobre powody, by je zbadać. (Rozkład kręgów może także dać informacje o historii klimatu Nowej Zelandii, bo rzadko znajduje się drzewo, które jest tak stare i tak dobrze zachowane.)


Jedynym powodem, dla którego Maorysi dostali to drzewo, jest to, że uważają je za święte. To jest przykład jak nadmierny szacunek dla miejscowej kultury hamuje postęp nauki. Nie można dokonać żadnego postępu przez pozwolenie, by drzewo pozostało w Marae poza wzmocnieniem kreacjonistycznego mitu, który jest fałszywy. Przebadajcie je w pełni, a potem, jeśli chcecie, dajcie je Maorysom, ale nie pozwólcie, by mit wygrał z nauką. To jest jeden z powodów, dla którego maoryski “sposób zdobywania wiedzy” - mātauranga Māori –jest niezgodny z nauką, bo w tym wypadku mitologiczna świętość drzewa oparta o jego domniemaną rolę w stworzeniu, przeszkodziła pracy naukowej.  


Miejmy tylko nadzieję, że Maorysi pozwolą naukowcom spojrzeć na to drzewo.


h/t: Malcolm


Rare 40,000 year old log given to Maori rather than science

Why Evolution Is True, 2 lutego 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Jerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt" (wydanej również po polsku przez wydawnictwo "Stapis)". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.
 

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Nauka

Znalezionych 1479 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk