Prawda

Niedziela, 16 czerwca 2024 - 03:29

« Poprzedni Następny »


Nie wszystkie muchy latają


Piotr Naskręcki 2014-12-04

Mucha tse-tse (Glossina sp.) z Gorongosa karmiąca się moją krwią. Na szczęście tse-tse w Gorongosa nie są nosicielami budzącej postrach śpiączki.
Mucha tse-tse (Glossina sp.) z Gorongosa karmiąca się moją krwią. Na szczęście tse-tse w Gorongosa nie są nosicielami budzącej postrach śpiączki.

Po długim marszu w prażącym żarze afrykańskiej sawanny, chłodna, zacieniona przestrzeń w wysokim lesie miombo wyglądała jak raj. Byłem w południowej części Gorongosa z kilkoma przyjaciółmi w poszukiwaniu kilku nieuchwytnych gatunków stawonogów.

Nie mieliśmy szczęścia i po kilku godzinach wyczerpującego marszu morale było pod psem. Kiedy weszliśmy pod ciemną zapraszającą koronę lasu, spadek temperatury był namacalny i wszyscy odprężyliśmy się, zwolniliśmy, a nastrój w grupie natychmiast się poprawił. Wtedy, nagle, ktoś jęknął „Au!”, a w tym momencie poczułem bolesne ukłucie na karku. Do diaska, muchy tse-tse! Rozejrzeliśmy się – były wszędzie. Całe chmary. Widzieliśmy dziesiątki much siedzących w kłębach na roślinności, wzbijających się w powietrze w momencie, kiedy zauważyły ruch naszych ciał. Wzięliśmy nogi za pas.

Obraz (niewątpliwie pierwszy i jedyny) muchy (Penicillidia sp.) wkręcającej się w futro nietoperza długoskrzydłego (Miniopterus).

Obraz (niewątpliwie pierwszy i jedyny) muchy (Penicillidia sp.) wkręcającej się w futro nietoperza długoskrzydłego (Miniopterus).



Muchy tse-tse od dawna mają reputację jednej z plag Afryki, obok malarii, krokodyli i szarańczy. Jest to całkowicie zasłużone – niektóre gatunki tse-tse, wszystkie z rodzaju Glossina, są nosicielami paskudnych pierwotniaków, włącznie z Trypanosoma brucei, przyczyną śmiertelnej śpiączki afrykańskiej. Na szczęście dla nas, tse-tse z Gorongosa przenoszą inny gatunek TrypanosomaT. congolense. Ten pierwotniak nie powoduje chorób u ludzi, ale niestety, powoduje chroniczną chorobę Nagana u bydła i koni, co wyjaśnia niemal całkowity brak tych zwierząt wokół parku i w całym niemal regionie centralnego Mozambiku. Wiedza jednak, że ugryzienia much tse-tse nie zabiją nas, nie czyniło tego ani trochę przyjemniejszym. Tse-tse to duże muchy, mniej więcej wielkości pszczoły, i ich przebijająca skórę część aparatu gębowego jest dużo grubsza niż u komara. Innymi słowy, boli jak diabli, kiedy taka mucha dźga cię swoją kłujką i jak szalony wymachujesz rękami, żeby ją odpędzić, a ona odlatuje nieuszkodzona.

Członkowie rodziny Streblidae, takie jak ta Raymondia sp., zebrane z  nietoperza podkowcowatego (Rhinolophus hildebrandtii), często wykazują ciekawe adaptacje morfologii skrzydeł, takie jak zdolność składania ich pionowo wzdłuż grzbietu. Przypuszczalnie pomaga im to w szybkim poruszaniu się w sierści gospodarzy.
Członkowie rodziny Streblidae, takie jak ta Raymondia sp., zebrane z  nietoperza podkowcowatego (Rhinolophus hildebrandtii), często wykazują ciekawe adaptacje morfologii skrzydeł, takie jak zdolność składania ich pionowo wzdłuż grzbietu. Przypuszczalnie pomaga im to w szybkim poruszaniu się w sierści gospodarzy.

Uważaj się jednak za szczęściarza. Wyobraź sobie, że nie możesz ich odpędzić. Próbujesz taką uderzyć, ale ona chowa się w twoich włosach lub w miejscu, gdzie nie sięgasz i nadal gryzie. Porzuca cię tylko, żeby urodzić gdzieś w twoim domu, ale natychmiast pędzi z powrotem, kierując się twoim zapachem i ciepłem ciała. O, i wyobraź sobie jeszcze, że ta mucha jest wielkości twojej pięści (lub małego szczeniaka). Witaj w świecie, w jakim muszą żyć nietoperze.


Tse-tse są członkami większej grupy much, nadrodziny Hippoboscoidea, a wszystkie one są hematofagami – krew jest jedynym pokarmem, który je interesuje. Rodzina tse-tse (Glossinidae) jest najbardziej bazalnym (można powiedzieć, niewyrafinowanym) w tej linii rodowej owadów – zawsze szukają krwawych posiłków, ale nigdy nie wyewoluowały zdolności pozostania ze swoim smakowitym gospodarzem.


Nietoperze mają pecha, zostały bowiem skolonizowane przez dwie rodziny much o dużo lepszym pomyślunku - Nycteribiidae i Streblidae. Te owady znają wartość dobrego gospodarza i kiedy raz już wylądują na futrzanym grzbiecie nietoperza, nigdy go już nie opuszczają. Przez ponad milion lat ko-ewolucji ze swoimi ssaczymi gospodarzami muchy nietoperzy przeszły niezwykłe przekształcenie. Z wolno latających przodków, najprawdopodobniej przypominających dzisiejsze muchy tse-tse, wyłoniło się kilka linii wysoce zmodyfikowanych, często całkowicie bezskrzydłych stworzeń przypominających pająki. Ich ciała spłaszczyły się i stały bardzo twarde, co czyni, że praktycznie nie daje się rozgnieść ich na skórze. W rodzinie Nyctiberiidae głowa zamieniła się w mały przydatek, który można bezpiecznie schować w ochronnym rowku na grzbiecie, a wszystkie ślady skrzydeł całkiem zniknęły. Te muchy nie mogą przeżyć długo poza ciałem swojego gospodarza i dobrze się czują tylko, kiedy myszkują z alarmującą szybkością w jego gęstym futrze. Stopy mają uzbrojone w duże pazury, które niemal uniemożliwiają wyciągnięcie ich z futra gospodarza. Zupełnie nie wyglądają jak muchy i kiedy moja przyjaciółka dostrzegła jedną z nich na ciele nietoperza, zawołała mnie, żebym zabrał „udomowionego pająka” nietoperza.


W blisko spokrewnionej rodzinie Streblidae skrzydła mogą występować albo nie, ale także w uskrzydlonych gatunkach ciało jest zmodyfikowane do przepychania się przez futro, a członkowie podrodziny Ascodipterinae posuwają się jeszcze dalej w swoim przywiązaniu do gospodarza. Znacznie dalej. Kiedy samica wyląduje na nietoperzu, odrzuca skrzydła i nogi (tak, nogi) i wkręca się głową naprzód w skórę. Kiedy już tam jest, jej głowa i tułów zapadają się w jej odwłok i skóra nietoperza zarasta nad jej ciałem. Staje się jednością z gospodarzem.


Muchy Penicillidia (Nycteribiidae) należą do najbardziej niezwykłych członków rzędu Diptera i nie przypominają swoich uskrzydlonych krewnych. Ten osobnik został zdjęty z nietoperza długoskrzydłego (Miniopterus natalensis) w Gorongosa w Mozambiku
Muchy Penicillidia (Nycteribiidae) należą do najbardziej niezwykłych członków rzędu Diptera i nie przypominają swoich uskrzydlonych krewnych. Ten osobnik został zdjęty z nietoperza długoskrzydłego (Miniopterus natalensis) w Gorongosa w Mozambiku

Samice much żerujących na nietoperzach, podobnie jak ich krewne, muchy tse-tse, są niezwykle dobrymi matkami. Olbrzymia większość owadów zdaje się przy rozmnażaniu na to, co ekolodzy nazywają „selekcją-r” – składają setki tysięcy jajeczek, licząc na to, że jedno lub dwa dotrwa do dorosłości. Muchy żerujące na nietoperzach jednak polegają na „selekcji-K” – podobnie jak ludzie wolą dużo zainwestować w małą liczbę potomków w nadziei, że wszystkie dojdą do wieku rozrodczego. Są larworodne – zamiast składać jajeczka samica rodzi jedną, w pełni rozwiniętą larwę, która natychmiast zamienia się w poczwarkę. W ciele matki larwa żywi się wydzieliną „gruczołów mlekowych”, analogicznych do gruczołów ssaków (gdyby te znajdowały się w macicy) i rozwija w schronieniu zabezpieczona przed żywiołami i drapieżnikami. Kiedy przychodzi czas porodu, matka schodzi z ciała nietoperze i przyczepia larwę do ściany w miejscu gnieżdżenia się nietoperza, na ogół w jaskini (co wyjaśnia, dlaczego nietoperze, które gnieżdżą się w liściach i innych mniej trwałych miejscach, mają mniej ektopasożytów). Potem zawraca i pędzi ku swojemu gospodarzowi, kierując się jego zapachem i ciepłem ciała.


Obecny wybuch eboli znowu ściągnął uwagę medyków na nietoperze jako na potencjalny rezerwuar tego wirusa. Chociaż nie ma dowodów, że nietoperze istotnie przechowują wirusa, wydaje się istnieć korelacja między wybuchami choroby, a obecnością dużej liczby nietoperzy w dotkniętych epidemią regionach. Kiedy czytałem literaturę o eboli i o muchach żerujących na nietoperzach zdziwiło mnie, że nikt nie testował tych much na obecność wirusa – są to stosunkowo długo żyjące owady (przeciętnie 195 dni), które zawsze są (w postaci poczwarki) w miejscach gnieżdżenia się nietoperzy, nawet kiedy gospodarze opuszczają je, by żerować gdzie indziej. Często przenoszą się z jednego gatunku gospodarzy na inny i– a jest to rzecz, która naprawdę powoduje moje zdumienie, że nikt nie patrzył poważnie na te muchy jako na potencjalnych nosicieli - od czasu do czasu opuszczają go, żeby ugryźć ludzi. Wiemy, że są siedliskiem masy patogenów – niedawne badanie przeprowadzone w Parku Narodowym Gorongosa na nietoperzach Rhinolophus landeri i Hipposideros caffer pokazało, że muchy żyjące na tych zwierzętach są nosicielami gatunku Trypanosoma, który jest przodkiem świdrowców wywołujących chorobę Chagasa. Dodajmy do tego fakt, że jeden z pierwszych przypadków choroby marburg w Zimbabwe (powodowanej przez wirusa spokrewnionego z ebolą) był wywołany ugryzieniem stawonoga (automatycznie wszystkie niezidentyfikowane ugryzienia wydają się być klasyfikowane przez medyków jako “ugryzienia pająka”, a testowano pająki z tej okolicy na obecność wirusa marburg, jak się można było spodziewać, bezskutecznie). Jest dużo bardziej prawdopodobne, że było to ugryzienie muchy, która spadła z nietoperza.


Moja przyjaciółka wyraziła niedawno swoją pogardę do “prymitywnych” pasożytów. Nie zgadzam się – jak już, to pasożyty, włącznie z muchami nietoperzy, są niesłychanymi przykładami ewolucji w jej najznakomitszym wydaniu: są organizmami zdolnymi zarówno do przystosowania się do życia w najbardziej wrogim otoczeniu (samo podłoże, na którym żyjesz, chce twojej śmierci!), jak i do odporności na choroby, które żyją w ich wnętrzu. Nie mogę obiecać, że nie spróbuję trzepnąć następnej muchy tse-tse, która na mnie wyląduje, ale przynajmniej obiecuję, że zrobię to w najbardziej uprzejmy i pełen szacunku sposób.


Narzępikowate (Hippoboscidae) są blisko spokrewnione z muchami nietoperzy i równie przystosowane do życia ektopasożyta. Ta Lipoptena sp. została zdjęta z antylopy nyala, kiedy zakładano jej obrożę z GPS. Narzępikowate są pasożytami dużych ssaków i ptaków, a niektóre uważa się za poważne szkodniki owiec.
Narzępikowate (Hippoboscidae) są blisko spokrewnione z muchami nietoperzy i równie przystosowane do życia ektopasożyta. Ta Lipoptena sp. została zdjęta z antylopy nyala, kiedy zakładano jej obrożę z GPS. Narzępikowate są pasożytami dużych ssaków i ptaków, a niektóre uważa się za poważne szkodniki owiec.

Not all flies fly

The Smaller Majority, 25 listopada 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Piotr (Peter) Naskręcki

Entomolog, fotograf, popularyzator nauki. Ukończył studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktorat na University of Connecticut, pracuje w Museum of Comparative Zoology, Harvard University.


Piotr Naskręcki prowadzi znakomity blog naukowy  The Smaller Majority.  Jego zdjęcia owadów (i nie tylko owadów) fascynują i kuszą, żeby je sobie natychmiast ściągnąć. Nie należy tego jednak robić bez pozwolenia,  gdyż zarówno zdjęcia, jak i teksty zastrzeżone są prawami autorskimi. 


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Nauka

Znalezionych 1479 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk