Prawda

Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 - 05:33

« Poprzedni Następny »


Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami


Jerry A. Coyne 2020-07-28


Kondor wielki (Vultur gryphus) jest ptakiem o jednej z największych rozpiętości skrzydeł na świecie – około 3,3 metra. Średnia waga wynosi 11, 3 kg, z samcami ważącymi około kilograma więcej niż samice. Wikipedia notuje, że jego rozpiętość skrzydeł “przekracza tylko rozpiętość skrzydeł czterech morskich i wodnych ptaków – z grubsza 3,5 m maksimum u albatrosa wędrownego, albatrosa królewskiego, pelikana różowego i pelikana kędzierzawego”.


Kondory są mieszkańcami Andów i padlinożercami, obecnie żerującymi na dużych, padłych zwierzętach, takich jak krowy i bydło, choć przed przybyciem ludzi z pewnością ucztowały na zwłokach rodzimych roślinożerców, takich jak gwanaki andyjskie.


Nowy artykuł w “PNAS” (patrz poniżej) podaje dane zdobyte dzięki zamontowaniu elektronicznych urządzeń na ośmiu kondorach, które notowały ich wysokość, machnięcia skrzydłami (mierzone przez przyspieszeniomierz) i przebytą odległość (do czego użyto GPS). Wyniki są zdumiewające: kondory rzadko kiedy machają skrzydłami poza startem. Wyprzedzam jednak samego siebie. Obejrzyjcie najpierw szybujące zachowanie tego ptaka na 2½-minutowym wideo. Można zobaczyć jedno niedbałe machnięcie w 36. sekundzie i drugie w 2:20. I to wszystko.Można przeczytać artykuł w “PNAS” (swobodny dostęp) przez kliknięcie na link pod zrzutem z ekranu poniżej; pdf jest tutaj.https://www.pnas.org/content/early/2020/07/09/1907360117


Oraz w The Conversation, gdzie jeden z autorów, Emily Shepard, opisuje te badania przystępnym jezykiem dla laików.https://theconversation.com/we-tagged-andean-condors-to-find-out-how-huge-birds-fly-without-flapping-142472


Autorzy schwytali młodociane kondory przez zwabienie je do padłych owiec, a potem przyczepili im sprytne elektroniczne pudełka, zaprojektowane tak, by odpadły po kilku dniach. Zebranych danych było tak dużo - 320 informacji na sekundę, że nie mogli zapisywać tego w rzeczywistym czasie. Musieli odzyskać pudełka z miejsc noclegowych i ściągnąć dane w ten sposób.


Tutaj jest montowanie pudełka na ptaku (dwa zdjęcia poniżej są z The Conversation piece)I odzyskiwanie pudełka z danymi:Wyniki są niezaskakujące w jednym sensie, ponieważ odkryli (co już wiedzieliśmy), że te ptaki szybują przez wykorzystywanie kominów termicznych – wznoszącego się, ciepłego powietrza – jak również wiatrów wiejących do góry, kiedy napotykają na szczyty górskie (prądy wstępujące). Zaskoczeniem jednak dla wszystkich było to, jak rzadko kondory machają skrzydłami, kiedy szukają padliny.


Zanotowano 235 godzin lotu (1,3 miliarda punktów danych!) i autorzy odkryli, że kondory spędzają około trzy godziny dziennie szybując między miejscem noclegowym a miejscem żerowania, szukając padliny. Tylko przez około 1% czasu w powietrzu machały skrzydłami. Uderzające dane dotyczyły jednego z ptaków, który w ogóle nie poruszył skrzydłami przez 317 minut (5 godzin 17 minut), niemniej przeleciał 172 kilometry.  


To jest najniższa częstotliwość machania skrzydłami u jakiegokolwiek latającego ptaka i, oczywiście, redukuje to ilość energii potrzebnej do utrzymania tak dużego ptaka w powietrzu. In toto, badacze wyliczyli, że 21% dziennego kosztu lotu pochłaniało machanie skrzydłami w powietrzu, podczas gdy 75% pochłaniało wzbijanie się w powietrze, każdy taki start zużywał odpowiednik 3,3 minut trzepotania skrzydłami. Start jest uciążliwy, czasochłonny i niebezpieczny, ponieważ, jak piszą autorzy, kondory są wówczas narażone na drapieżnictwo (przypuszczalnie ze strony dużych kotów, taki jak pumy).  


Tutaj jest 25-minutowy zapis jednego szybującego kondora, zawierający trzy informacje: wysokość (na górze), kierunek (pośrodku) i machanie skrzydłami (“acc”  czyli przyspieszenie), na dole. Wydaje się, że było siedem lub osiem machnięć skrzydłami.Niesłychanie niska częstotliwość machania skrzydłami, używanie tylko 1% czasu na latanie i posługiwanie się kominami termicznymi i prądami wstępującymi wyjaśnia, jak tak ciężki ptak może zachować swój styl życia bez wydatkowania nadmiernej ilości energii. A wysoki koszt startu wyjaśnia (wraz z obecnością drapieżników) dlaczego te ptaki nocują i budują gniazda na wysokich półkach skalnych, skąd właściwie nie muszą wzbijać się w powietrze, ale mogą po prostu skoczyć z półki i zacząć szybować.


Jakie są implikacje tej pracy? Autorzy wspominają wymarłego ptaka lądowego, Argentavis magnificens, który podobno ważył około 72 kg – ponad sześciokrotnie więcej niż kondor wielki. (Wiadomo o tym z jednej kości ramiennej, która jest równie długa jak u człowieka.) Tutaj jest ilustracja jego wielkości w stosunku do człowieka i kondora wielkiego:Wikipedia podaje szczegóły i dodaje, że obecnie znaleziono nowy gatunek kopalny z jeszcze większa rozpiętością skrzydeł!:  

Oszacowania rozpiętości skrzydeł Argentavisa różnią się znacząco zależnie od używanej metody: metody regresji czy porównań z kondorem kalifornijskim. Dawniejsze publikacje podają rozpiętość skrzydeł od 7,5 do 8 m, ale późniejsze oszacowania podają rozpiętość skrzydeł na 5,09 do 6,5 m. Współczesne autorytety mówią, że jest niepewne, czy rozpiętość skrzydeł dochodziła do 7 m. W momencie opisywania Argentavis był największym skrzydlatym ptakiem, o którym wiedziano, że istniał, ale obecnie wiadomo, że przewyższał go inny wymarły gatunek, Pelagornis sandersi, opisany w 2014 roku o typowej rozpiętości skrzydeł 7 do 7,4 m. Wysokość stojącego na ziemi Argentavisa jest z grubsza odpowiednikiem człowieka o wzroście 1,5 do 1.8 m, cała długość (od czubka dziobu do końca ogona) wynosiła w przybliżeniu 3,5 metra. 

Argentavis był z pewnością ptakiem latającym, a obecna praca z kondorami pokazuje, że prawdopodobnie unosił się dzięki szybowaniu. To z kolei sugerowałoby, że był padlinożercą, a nie drapieżnikiem, ponieważ to drugie wymagałoby znacznie aktywniejszego lotu, który byłby niemożliwy dla takiego ptaka. Widziałem kiedyś kondora wielkiego w Argentynie i chociaż był bardzo wysoko na niebie, nadal był imponujący, Wyobraźcie więc sobie widok  szybującego Argentavis magnificens!

____________

H. J. Williams, E. L. C. Shepard, Mark D. Holton, P. A. E. Alarcón, R. P. Wilson, S. A. Lambertucci. 2020. Physical limits of flight performance in the heaviest soaring bird. Proceedings of the National Academy of Sciences Jul 2020, 201907360; DOI: 10.1073/pnas.1907360117

 

The Andean condor: a-bird that hardly ever flaps its wings

Why Evolution Is True, 16 lipca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1325 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk