Prawda

Środa, 30 wrzesnia 2020 - 21:06

« Poprzedni Następny »


Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia


Steven Novella 2020-08-14


Wiele jest “świętych Graali” w medycynie (jak też w każdej innej dziedzinie) – dążenia do zdobycia terapii lub lekarstwa, które ma optymalne właściwości. Są one często nieuchwytne lub bardzo trudno osiągalne z kilku powodów. Pierwszy: technologia często wymaga zestawu równocześnie występujących cech, żeby była użyteczna. Brak którejkolwiek z nich potencjalnie przekreśla sens całego przedsięwzięcia. Drugi: pożądane cechy mogą się wzajemnie wykluczać lub co najmniej niezmiernie trudno je pogodzić. Jednym takim świętym Graalem, ku któremu zrobiliśmy w medycynie wielki krok, jest terapia, która rozrzedza krew, by zredukować ryzyko nienormalnego tworzenia się zakrzepów krwi (zakrzepica) bez naruszenia normalnego krzepnięcia krwi i spowodowania ryzyka krwawienia.

Niedawny artykuł w “Nature Communications” opowiada o wstępnym badaniu takiej właśnie terapii, chociaż nie jest ona jeszcze w pełni gotowa.


Rozrzedzanie krwi jest użyteczne z wielu powodów. Zakrzepy mogą powodować wiele udarów i zawałów, które należą do największych zabójców. Mogą także tworzyć się na sztucznych implantach, takich jak mechaniczne zastawki w sercu i sztuczne płuca (tymczasowe, dla pacjentów oczekujących na przeszczep płuc). Właściwie każda sztuczna powierzchnia, która wchodzi w kontakt z krwią w organizmie, może służyć jako wyzwalacz dla zakrzepów.


Oczywiście jednak, potrzebujemy krzepnięcia krwi, bo inaczej wykrwawilibyśmy się. Dlatego leczenie, które hamuje krzepnięcie krwi, żeby zredukować ryzyko udaru lub zawału, zawsze było tańcem na linie – trzeba rozrzedzić krew tylko na tyle, by zredukować ryzyko zakrzepu, ale zminimalizować rosnące ryzyko krwawienia. Zawsze jednak masz jedno z drugim i optymalne leczenie jest kwestią znalezienia optymalnego kompromisu. Gdybyśmy potrafili zredukować ryzyko zakrzepicy bez podnoszenia ryzyka krwawienia, byłby to ideał. Wydaje się jednak, że te dwie rzeczy idą ręka w rękę, jak więc jest to możliwe choćby w teorii?


Na szczęście, system krzepnięcia krwi jest skrajnie złożony. To utrudnia badanie i zrozumienie, ale badacze przez dziesięciolecia rozgryźli wiele z tego systemu u kręgowców. Złożoność oznacza, że teoretycznie jest możliwe zahamowanie jednego aspektu systemu, by zapobiec tworzeniu się zakrzepów, kiedy nie są one pożądane, zachowując przy tym zdolność hamowania krwawienia. Badacze sądzą, że znaleźli właśnie coś takiego – nazwanego czynnikiem krzepliwości XII (FXII – lub czynnikiem Hagemana). Odkryto go już w 1955 roku, kiedy podczas rutynowych badań przedoperacyjnych mężczyzny o nazwisku Hageman odkryto, że ma zwiększony czas krzepliwości, mimo że nie miał żadnych krwawień ani chorób. Chciałbym raz jeszcze podkreślić, jak często potrzeba bardzo długiego czasu od podstawowego odkrycia naukowego do medycznego zastosowania – w tym wypadku 65 lat (a jeszcze nie dotarliśmy do mety).


W bliższych naszym czasom badaniach znaleziono gen na FXII, a potem potwierdzono tę właściwość przez unieczynnianie FXII u zwierząt. Podniosło to czas krzepnięcia, ale nie podniosło ryzyka krwawienia. Spowodowało to wyścig do znalezienia leku, który hamowałby FXII i działał tym samym jako bezpieczny rozrzedzacz krwi. To doprowadza nas do obecnego badania. Badacze przedstawiają odkrycie syntetycznego inhibitora FXII, nazwanego przez nich FXII900:

Odkryliśmy, że redukuje eksperymentalną, wywołaną przez chlorek żelaza zakrzepicę u myszy i osłabia krzepliwość krwi w pozaustrojowym utlenowaniu krwi (ECMO) u królików, a wszystko to bez podnoszenia ryzyka krwawienia. Pokazuje to, że działalność FXIIa daje się kontrolować in vivo syntetycznym inhibitorem i że inhibitor FXII900 jest obiecującym kandydatem na bezpieczną ochronę przed zakrzepami przy ostrych stanach chorobowych.

Zasadniczo przyglądali się działaniu leku w trzech gatunkach w dwóch sytuacjach: wywołanej lekami zakrzepicy i przy podłączeniu do sztucznych płuc (pozaustrojowe utlenowanie krwi). Inhibitor działał tak, jak mieli nadzieję – redukował zakrzepy bez podnoszenia ryzyka krwawienia. Znalezienie tego peptydu nie było łatwym zadaniem, jak wyjaśniają badacze:

“Inhibitor FXII jest odmianą cyklicznego peptydu, który zidentyfikowaliśmy w puli ponad miliarda różnych peptydów przy użyciu techniki o nazwie prezentacja fagowa”- mówi Heinis. Badacze ulepszyli następnie inhibitor przez staranne zastępowanie kilku z jego naturalnych aminokwasów syntetycznymi. „To nie było szybkie zadanie; ukończenie tego zabrało ponad sześć lat i dwa pokolenia doktorantów i badaczy po doktoracie”.

Możecie pamiętać prezentację fagową z Nagrody Nobla z chemii w 2018 roku. To jest technika genetycznie manipulowanych bakteriofagów, by pokazywały na powierzchni przeciwciała lub białka, które następnie można badać. Używając tej techniki badacze przetestowali ponad miliard peptydów. Już to jest zdumiewające.  


Tak więc - jeśli FXII900 działa tak dobrze, dlaczego nie jesteśmy jeszcze u mety? Pamiętacie, że powiedziałem, iż wiele technologii potrzebuje zestawu różnych właściwości równocześnie i leki są tego klasycznym przykładem. Leki muszą dostać się do organizmu i pójść tam, gdzie są potrzebne (biodostępność), muszą być stabilne i nie mogą powodować szkód przy terapeutycznych dawkach. Miło byłoby także, gdyby nie kolidowały zanadto z innymi lekami. FXII900 ma wiele z tych właściwości (przynajmniej, jak dotąd), ale jedną krytyczną wadę – jest to mały peptyd, który nerki szybko usuwają. W próbach ze zwierzętami lek był usuwany w czasie od zaledwie 12 minut do aż 30 minut.


Autorzy informują (i to może wprowadzać zamieszanie w komunikacie prasowym), że okres połowicznego zaniku w plazmie wynosi 120 godzin, co jest dobre. Dotyczy to jednak tylko leku siedzącego w plazmie in vitro. Nie dotyczy farmakokinetyki – czyli tego co organizm robi z lekiem. W żywym organizmie nerki skutecznie odfiltrowują lek. Jest to potencjalnie zabójcze dla wielu zastosowań. Lek nie będzie użyteczny w większości kontekstów, jeśli jest tak szybko usuwany. Co najwyżej może być używany jako ciągła kroplówka przez krótki czas. W szpitalach w nagłych wypadkach jest dla tego zastosowanie – ktoś właśnie doznał udaru i zakrzepy potencjalnie nadal zagrażają, ale nie chcemy, by krwawił.


Poza jednak nagłymi wypadkami w szpitalu (nie chcę tego minimalizować – bo to może być niesłychanie skuteczne i korzystne), taki krótki czas trwania powoduje, że lek nie jest użyteczny. Badacze uważają (jak zwykle), że ten problem da się rozwiązać. Następnym krokiem jest więc stworzenie odmian cząsteczki, by znaleźć taką, która działa równie dobrze, ale nerkom nie tak łatwo jest ją usunąć. W tym dobre są firmy farmaceutyczne – majsterkowanie przy lekach, by uzyskać kombinację cech niezbędną do tego, by produkt dało się wprowadzić na rynek.


Nadal jesteśmy daleko od zobaczenia FXII900 w użytku i prawdopodobnie będzie to jakaś jego pochodna. Same próby kliniczne, by dowieść bezpieczeństwa i skuteczności dla ludzi, zajmą lata. Jeśli doprowadzenie do produktu potrwa jeszcze 10 lat (co jest rozsądnym oszacowaniem), to upłynie 75 lat od pierwszej, szczęśliwej obserwacji w 1955 roku do leku leczącego pacjentów. Po drodze było wiele kroków i wiele odkryć, bazujących na postępach w innych dziedzinach, takich jak genetyka i mikrobiologia. W tym jednym leku jest wiele z historii nowoczesnej medycyny. A jeśli końcowym rezultatem będzie lek do rozrzedzania krwi, który nie podnosi ryzyka krwawienia, te 75 lat badań będą warte każdej godziny spędzonej nad nim w laboratoriach.  

 

Blood Thinning Without Bleeding

NeuroLogica Blog, 4 sierpnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1152 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów     2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18
Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk