Prawda

Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 - 06:46

« Poprzedni Następny »


Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia


Steven Novella 2020-08-14


Wiele jest “świętych Graali” w medycynie (jak też w każdej innej dziedzinie) – dążenia do zdobycia terapii lub lekarstwa, które ma optymalne właściwości. Są one często nieuchwytne lub bardzo trudno osiągalne z kilku powodów. Pierwszy: technologia często wymaga zestawu równocześnie występujących cech, żeby była użyteczna. Brak którejkolwiek z nich potencjalnie przekreśla sens całego przedsięwzięcia. Drugi: pożądane cechy mogą się wzajemnie wykluczać lub co najmniej niezmiernie trudno je pogodzić. Jednym takim świętym Graalem, ku któremu zrobiliśmy w medycynie wielki krok, jest terapia, która rozrzedza krew, by zredukować ryzyko nienormalnego tworzenia się zakrzepów krwi (zakrzepica) bez naruszenia normalnego krzepnięcia krwi i spowodowania ryzyka krwawienia.

Niedawny artykuł w “Nature Communications” opowiada o wstępnym badaniu takiej właśnie terapii, chociaż nie jest ona jeszcze w pełni gotowa.


Rozrzedzanie krwi jest użyteczne z wielu powodów. Zakrzepy mogą powodować wiele udarów i zawałów, które należą do największych zabójców. Mogą także tworzyć się na sztucznych implantach, takich jak mechaniczne zastawki w sercu i sztuczne płuca (tymczasowe, dla pacjentów oczekujących na przeszczep płuc). Właściwie każda sztuczna powierzchnia, która wchodzi w kontakt z krwią w organizmie, może służyć jako wyzwalacz dla zakrzepów.


Oczywiście jednak, potrzebujemy krzepnięcia krwi, bo inaczej wykrwawilibyśmy się. Dlatego leczenie, które hamuje krzepnięcie krwi, żeby zredukować ryzyko udaru lub zawału, zawsze było tańcem na linie – trzeba rozrzedzić krew tylko na tyle, by zredukować ryzyko zakrzepu, ale zminimalizować rosnące ryzyko krwawienia. Zawsze jednak masz jedno z drugim i optymalne leczenie jest kwestią znalezienia optymalnego kompromisu. Gdybyśmy potrafili zredukować ryzyko zakrzepicy bez podnoszenia ryzyka krwawienia, byłby to ideał. Wydaje się jednak, że te dwie rzeczy idą ręka w rękę, jak więc jest to możliwe choćby w teorii?


Na szczęście, system krzepnięcia krwi jest skrajnie złożony. To utrudnia badanie i zrozumienie, ale badacze przez dziesięciolecia rozgryźli wiele z tego systemu u kręgowców. Złożoność oznacza, że teoretycznie jest możliwe zahamowanie jednego aspektu systemu, by zapobiec tworzeniu się zakrzepów, kiedy nie są one pożądane, zachowując przy tym zdolność hamowania krwawienia. Badacze sądzą, że znaleźli właśnie coś takiego – nazwanego czynnikiem krzepliwości XII (FXII – lub czynnikiem Hagemana). Odkryto go już w 1955 roku, kiedy podczas rutynowych badań przedoperacyjnych mężczyzny o nazwisku Hageman odkryto, że ma zwiększony czas krzepliwości, mimo że nie miał żadnych krwawień ani chorób. Chciałbym raz jeszcze podkreślić, jak często potrzeba bardzo długiego czasu od podstawowego odkrycia naukowego do medycznego zastosowania – w tym wypadku 65 lat (a jeszcze nie dotarliśmy do mety).


W bliższych naszym czasom badaniach znaleziono gen na FXII, a potem potwierdzono tę właściwość przez unieczynnianie FXII u zwierząt. Podniosło to czas krzepnięcia, ale nie podniosło ryzyka krwawienia. Spowodowało to wyścig do znalezienia leku, który hamowałby FXII i działał tym samym jako bezpieczny rozrzedzacz krwi. To doprowadza nas do obecnego badania. Badacze przedstawiają odkrycie syntetycznego inhibitora FXII, nazwanego przez nich FXII900:

Odkryliśmy, że redukuje eksperymentalną, wywołaną przez chlorek żelaza zakrzepicę u myszy i osłabia krzepliwość krwi w pozaustrojowym utlenowaniu krwi (ECMO) u królików, a wszystko to bez podnoszenia ryzyka krwawienia. Pokazuje to, że działalność FXIIa daje się kontrolować in vivo syntetycznym inhibitorem i że inhibitor FXII900 jest obiecującym kandydatem na bezpieczną ochronę przed zakrzepami przy ostrych stanach chorobowych.

Zasadniczo przyglądali się działaniu leku w trzech gatunkach w dwóch sytuacjach: wywołanej lekami zakrzepicy i przy podłączeniu do sztucznych płuc (pozaustrojowe utlenowanie krwi). Inhibitor działał tak, jak mieli nadzieję – redukował zakrzepy bez podnoszenia ryzyka krwawienia. Znalezienie tego peptydu nie było łatwym zadaniem, jak wyjaśniają badacze:

“Inhibitor FXII jest odmianą cyklicznego peptydu, który zidentyfikowaliśmy w puli ponad miliarda różnych peptydów przy użyciu techniki o nazwie prezentacja fagowa”- mówi Heinis. Badacze ulepszyli następnie inhibitor przez staranne zastępowanie kilku z jego naturalnych aminokwasów syntetycznymi. „To nie było szybkie zadanie; ukończenie tego zabrało ponad sześć lat i dwa pokolenia doktorantów i badaczy po doktoracie”.

Możecie pamiętać prezentację fagową z Nagrody Nobla z chemii w 2018 roku. To jest technika genetycznie manipulowanych bakteriofagów, by pokazywały na powierzchni przeciwciała lub białka, które następnie można badać. Używając tej techniki badacze przetestowali ponad miliard peptydów. Już to jest zdumiewające.  


Tak więc - jeśli FXII900 działa tak dobrze, dlaczego nie jesteśmy jeszcze u mety? Pamiętacie, że powiedziałem, iż wiele technologii potrzebuje zestawu różnych właściwości równocześnie i leki są tego klasycznym przykładem. Leki muszą dostać się do organizmu i pójść tam, gdzie są potrzebne (biodostępność), muszą być stabilne i nie mogą powodować szkód przy terapeutycznych dawkach. Miło byłoby także, gdyby nie kolidowały zanadto z innymi lekami. FXII900 ma wiele z tych właściwości (przynajmniej, jak dotąd), ale jedną krytyczną wadę – jest to mały peptyd, który nerki szybko usuwają. W próbach ze zwierzętami lek był usuwany w czasie od zaledwie 12 minut do aż 30 minut.


Autorzy informują (i to może wprowadzać zamieszanie w komunikacie prasowym), że okres połowicznego zaniku w plazmie wynosi 120 godzin, co jest dobre. Dotyczy to jednak tylko leku siedzącego w plazmie in vitro. Nie dotyczy farmakokinetyki – czyli tego co organizm robi z lekiem. W żywym organizmie nerki skutecznie odfiltrowują lek. Jest to potencjalnie zabójcze dla wielu zastosowań. Lek nie będzie użyteczny w większości kontekstów, jeśli jest tak szybko usuwany. Co najwyżej może być używany jako ciągła kroplówka przez krótki czas. W szpitalach w nagłych wypadkach jest dla tego zastosowanie – ktoś właśnie doznał udaru i zakrzepy potencjalnie nadal zagrażają, ale nie chcemy, by krwawił.


Poza jednak nagłymi wypadkami w szpitalu (nie chcę tego minimalizować – bo to może być niesłychanie skuteczne i korzystne), taki krótki czas trwania powoduje, że lek nie jest użyteczny. Badacze uważają (jak zwykle), że ten problem da się rozwiązać. Następnym krokiem jest więc stworzenie odmian cząsteczki, by znaleźć taką, która działa równie dobrze, ale nerkom nie tak łatwo jest ją usunąć. W tym dobre są firmy farmaceutyczne – majsterkowanie przy lekach, by uzyskać kombinację cech niezbędną do tego, by produkt dało się wprowadzić na rynek.


Nadal jesteśmy daleko od zobaczenia FXII900 w użytku i prawdopodobnie będzie to jakaś jego pochodna. Same próby kliniczne, by dowieść bezpieczeństwa i skuteczności dla ludzi, zajmą lata. Jeśli doprowadzenie do produktu potrwa jeszcze 10 lat (co jest rozsądnym oszacowaniem), to upłynie 75 lat od pierwszej, szczęśliwej obserwacji w 1955 roku do leku leczącego pacjentów. Po drodze było wiele kroków i wiele odkryć, bazujących na postępach w innych dziedzinach, takich jak genetyka i mikrobiologia. W tym jednym leku jest wiele z historii nowoczesnej medycyny. A jeśli końcowym rezultatem będzie lek do rozrzedzania krwi, który nie podnosi ryzyka krwawienia, te 75 lat badań będą warte każdej godziny spędzonej nad nim w laboratoriach.  

 

Blood Thinning Without Bleeding

NeuroLogica Blog, 4 sierpnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1325 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk