Prawda

Środa, 30 wrzesnia 2020 - 20:41

« Poprzedni Następny »


Modlitwa to nie jest lekarstwo


Steven Nowella 2020-08-07


Najwyższy Sąd Alaski właśnie potwierdził bardzo ważną zasadę prawną i etyczną – deklarując, że modlitwa nie zastępuje medycyny. Choć dla wielu jest to oczywiste, jest to  prawna decyzja o dużym znaczeniu. Prawdopodobnie nie będzie miała takiego skutku w praktyce prawnej, jaki powinna mieć, ale naświetla niezmiernie ważną rzeczywistość.  

 

Sprawa dotyczy Rachel O., która opiekuje się swoją matką, Tiffany O. Rachel twierdzi, że ponieważ ukończyła szkołę biblijną, ma kwalifikacje do leczenia matki wyłącznie modlitwami (w tym epilepsji, na jaką cierpi matka) i pomocy w nagłych wypadkach. Orzeczenie stwierdza:


“Gdyby Tiffany wymagała natychmiastowej pomocy medycznej, wynik mógłby być fatalny  – zakończył Sąd. – Z tego powodu, choć wolność religijna jest fundamentalnym prawem według Konstytucji Alaski, działania państwa w tym wypadku są usprawiedliwione przez istotny interes”.   

Na ogół, kiedy Konstytucja lub inne prawa ustanawiają, że ludzie mają pewne prawa, państwo nie może naruszać tych praw, chyba że państwo ma “istotny interes”, który sądy oceniają jako większy od naruszenia indywidualnych praw. Jest to balansowanie na linie i może czasami prowadzić do kontrowersyjnych decyzji. Prawo państwa do wywłaszczenia na cele publiczne jest tu przykładem – mamy prawo do własności i państwo nie może odebrać naszej własności, chyba że istnieje istotny interes społeczny (na przykład muszą zbudować szosę przez twoją posiadłość). Ma to równoważyć interes publiczny z interesem jednostki. To stało się niezmiernie kontrowersyjne z powodu sprawy Kelo vs New London, w której Sąd Najwyższy rozciągnął prawo państwa do wywłaszczenia na rzecz państwa na maksymalizowanie opodatkowania.

 

Innym często cytowanym przykładem są prawa o pasach w samochodach i hełmach motocyklistów – czy państwo może żądać od ciebie podejmowania podstawowych kroków ochrony samego siebie? Jaki jest tu istotny interes państwa? Czy ochrona obywateli, nawet przed nimi samymi, jest wystarczająca? A jeśli będziesz miał wypadek, który spowoduje trwałą niepełnosprawność i staniesz się ciężarem dla państwa? Jest to uważane za wystarczająco istotne, by uzasadnić niewielkie zmniejszenie wolności reprezentowane przez obowiązek zapinania pasa w samochodzie.


Państwo ma także interes w dziedzinie zdrowia publicznego i dlatego uchwala prawa nakazujące szczepienia, noszenie maseczek lub podejmowanie wielu innych kroków w dziedzinie zdrowia publicznego. W każdym wypadku sąd decyduje o proporcjonalności między poświęconą wolnością a istotnym interesem państwa.  


W tej sprawie więc sąd musiał zdecydować proporcjonalność między ograniczeniem wolności religijnej a opieką nad tymi, którzy nie mogą funkcjonować samodzielnie, co uważa się za podstawową odpowiedzialność państwa. Ograniczenie wolności religijnej w tym wypadku wydaje się niewielkie. Rachel ma pełną swobodę modlenia się za matkę w dowolny sposób, jakiego pragnie, bez żadnych ograniczeń. Dlaczego jej wolność religijna wymaga, by ta modlitwa zastępowała opiekę medyczną? Rachel argumentowała, że ta decyzja równa się dyskryminacji religijnej, ponieważ jej opieka “opiera się na zasadach religii zamiast tego, jak państwo chce, by sprawowała tę opiekę”. Sąd jednak nie uwzględnił tego argumentu.


Nie mogłem znaleźć w doniesieniach informacji o tym, do jakiej sekty należy Rachel. Niektóre, jak Stowarzyszenie Chrześcijańskiej Nauki, nie tylko wierzą w modlitwy, ale nie wierzą w medycynę, sądząc, że reprezentuje ona brak wiary. Rachel mogła działać na bazie osobistej wiary, nie zaś żadnej konkretnej sekty. Na przykład, powiedziała: „psychiatryczne leki nie są Bogiem!; ani nie ratują życia, ani nie uzdrawiają!” Było wiele sytuacji, w których Rachel nie dostarczyła Tiffany podstawowej opieki medycznej, co doprowadziło sąd do wniosku:

W tej sprawie, choć Rachel jest córką Tiffany i opiekowała się nią przez kilka lat jako jej prawny opiekun, sąd najwyższy słusznie zauważył, że wiara i zachowanie Rachel stanowiły barierę do zaspokajania potrzeb. Sąd wskazał, że z powodu stanu zdrowia Tiffany potrzebuje opiekuna prawnego, który będzie podejmował dla niej „obiektywne decyzje”. Sąd najwyższy zauważył, że historia napięć rodzinnych i “wrogość [Rachel] granicząca z paranoją wobec zewnętrznych instytucji” spowodowały dla Tiffany “utratę wartościowych usług i zasobów, do których ma prawo”.

Ta sprawa wydaje się więc dość jasna – prawo Tiffany do “wartościowych usług” przeważają nad prawem Rachel do decydowania, jak ją traktować w oparciu o jej osobiste przekonania religijne. Jest tutaj także kolejna zasada – wolność religijna obejmuje także wolność od religii, włącznie z wolnością od religijnych wyborów, jakie podejmują inni ludzie. W wypadku Rachel było to narzucanie jej osobistej wiary religijnej na Tiffany, nawet do stopnia narażania na niebezpieczeństwo jej życia. Często widzimy te sprawy, kiedy rodzice dbają o zdrowie dzieci wyłącznie przy pomocy modlitw. W tych wypadkach jest dodatkowo wolność rodzica do dbania i wychowywania własnych dzieci. Twierdziłbym jednak, że państwo ma jeszcze bardziej istotny interes zapewnienia, że dzieci otrzymują podstawową opiekę. Zbyt często jednak sądy stają po stronie rodziców.  


I wreszcie, są tutaj głębsze implikacje, które moim zdaniem powinny wynikać z tej decyzji, ale prawdopodobnie tego nie zrobią. Sąd w zasadzie zatwierdził, że ludzie mają prawo nie tylko do dostępu do medycyny, ale do „obiektywnych decyzji”. Jest to niezmiernie ważna zasada – potrzebujemy obiektywności, żeby ustalić, co jest właściwym lekiem. Rozszerzając to nieco – aby funkcjonować obiektywnie, potrzebujemy przejrzystości, świadomej zgody i potrzebujemy faktów. Co stanowi obiektywność w medycynie? Nauka. Potrzebujemy nauki do ustalenia bezpieczeństwa i skuteczności każdej interwencji. Bez niej mamy zasadniczo uzdrawianie wiarą – poleganie na osobistej wierze lub filozofii zamiast na najlepszych dowodach dostępnych obecnie.


To ma bezpośrednie implikacje dla tak zwanej alternatywnej medycyny, z której wielka część opiera się na wierze lub co najmniej jest całkowicie subiektywna. Część z tego jest pseudonauką – próbuje być naukowa i robi to źle. Większość jednak jest oparta wyłącznie na wierze (chociaż mogą używać terminów takich jak intuicja, oparta na kulturze, tradycyjna lub innych eufemizmów dla wiary). Przez naklejanie uzdrawianiu wiarą etykietki “medycyna” (nawet z przymiotnikami) obchodzą przepisy, które służą kontroli jakości i ustanawianiu standardów w medycynie. Podważają rozdział między kościołem a państwem i rozróżnienie między obiektywną medycyną a modlitwą lub jakimkolwiek rodzajem uzdrawiania wiarą. To w oczywisty sposób osłabia możliwości państwa realizacji przez państwo jego “istotnych interesów” ochrony ludzi przed oszukańczą lub szkodliwą opieką zdrowotną lub przed zastępowaniem opieki zdrowotnej magią.


Prawo i nauka wymagają wewnętrznej konsekwencji.

 

Prayer Is Not Medicine

NeuroLogica Blog, 27 lipca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1152 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów     2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18
Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk