Prawda

Niedziela, 14 sierpnia 2022 - 18:14

« Poprzedni Następny »


Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga


Jerry A. Coyne 2020-11-23

Holmes Rolstone III (zrzut z ekranu z wideo)
Holmes Rolstone III (zrzut z ekranu z wideo)

Religijne potwierdzenia, jak w tym wideo poniżej, zawsze mnie złoszczą do tego stopnia, że chciałbym nazwać filozofa Holmesa Rolstona III tępakiem, który wyłudza pieniądze pod fałszywym pretekstem. Powstrzymam się jednak od takich wyzwisk. Niemniej to, co wychodzi z ust Rolstona w krótkim wywiadzie Closer to Truth, jest zwykłym śmieciem: nawet nie jest znośną filozofią. Powinno przygnębiać wszystkich racjonalnych ludzi, że taki człowiek nie tylko wyraża śmiechu godne efekty potwierdzenia, ale jeszcze płacą mu za to.

A przecież takie są bona fides Rolstona według Wikipedii:

Holmes Rolston III (urodzony 19 listopada 1932) jest filozofem, który ma tytuł Honorowanego Profesora filozofii w Colorado State University. Jest najlepiej znany z wkładu w etykę środowiskową i stosunków między nauką a religią. Wśród innych zaszczytów, Rolston otrzymał w 2003 roku Nagrodę Templetona, wręczoną mu przez księcia Filipa w Buckingham Palace. W latach 1997–1998 wygłaszał Wykłady Gifforda na uniwersytecie w Edynburgu.

I pamiętajmy, że Nagroda Templetona wynosiła ponad milion dolarów już w 2003 roku. Za co ją dostał? Tu jest fragment komunikatu prasowego Templetona, kiedy dali mu tę nagrodę:

Najlepiej znana na świecie nagroda religijna [Nagroda Templetona] jest przyznawana co roku żyjącej osobie, by zachęcić i uhonorować tych, którzy zajmują się sprawami duchowymi. Kiedy Templeton ustanowił tę nagrodę, postawił warunek, by nagroda zawsze przewyższała Nagrodę Nobla, by podkreślić swoje przekonanie, że postępy w duchowych odkryciach mogą być wymiernie bardziej znaczące niż te, które honorują Noble.

. . . .Rolston wykładał na siedmiu kontynentach, w tym w całej Europie, Australii, Ameryce Południowej, Chinach, Indiach i Japonii.  

Na siedmiu kontynentach? Wątpię, by Rolston wykładał na Antarktydzie. Jego myśli, za które zdobył nagrodę:

. . . nauka i religia zazwyczaj łączyły się, by mieć ludzi w centrum, antropocentryczna perspektywa przy ocenie stworzenia wszechświata i ewolucji na Ziemi. W odróżnieniu od tego Rolston argumentuje na rzecz niemal odwrotnego podejścia, takiego, które spogląda poza ludzkość, by włączyć fundamentalną dobroć roślin, zwierząt, gatunków i ekosystemów jako podstawową kwestię teologicznych i naukowych zainteresowań. Jego książka z 1986 roku, Science and Religion — A Critical Study i z 1987, Environmental Ethics były szeroko wychwalane za ponowne otwarcie kwestii teologii przyrody przez odrzucenie antropocentryzmu w etycznej i filozoficznej analizie historii przyrody.  

Czy niesprawiedliwie mu uwłaczam? Czy nie powinienem przeczytać jego wielu książek, żeby wydać sprawiedliwszą ocenę? Za nic: skończyłem z gambitem Courtier’s Reply. Pozwólcie mi tylko dodać, że Rolston jest wierzącym człowiekiem, absolwentem Union Presbyterian Seminary, skąd otrzymał dyplom w tym samym roku, w którym został wyświęcony na pastora w Presbyterian Church (USA).  


Posłuchajcie, ale nie pijcie niczego w trakcie słuchania, bo możecie przypadkiem opluć ekran i klawiaturę. Dobrą stroną jest, że trwa to tylko nieco poniżej siedmiu minut.

 

 

Rolston czerpie swoje poczucie “bożej kreatywności” ze stopniowych i przyrostowych zmian dokonywanych przez neodarwinowską ewolucję. W tym wideo jednak rozwodzi się bardziej nad szczęśliwym trafem, „niespodziankami”, które przerywają historię ewolucji. Obejmują one te “przygody, które obróciły się właściwie”:


a.) Pęcherze pławne, które wyewoluowały w płuca (większość ludzi uważa, że było odwrotnie, ale Rolston ma rację). To jest prosty wypadek “egzaptacji“, jak to nazwał Gould: adaptacji  wyewoluowanej cechy do czegoś o nowej funkcji.


b.) Przechwycenie fotosyntetycznej bakterii przez inną komórkę, by stworzyć fotosyntetyczne eukarionty: rośliny. (To samo zdarzyło się z mitochondriami.) Tak, to było nieprzewidywalne, podobnie jak nieprzewidywalna jest cała ewolucja, i było wielką innowacją, ale nie jest to dowód na działanie Boga.


c.) Ewolucja słuchu zaczęła się od wrażliwej na nacisk komórki u ryby. To jest kolejna egzaptacja, chociaż funkcja nie zmieniła się, ale nieco odróżniła. Słuch nadal polega na zmianie nacisku, ale używamy go do rozumienia i interpretowania języka i innych dźwięków w powietrzu. Zwierzęta używają go w wewnątrzgatunkowej komunikacji i do wykrywania drapieżników (do czego także używają go ryby).   


Mógłbym podać mnóstwo przykładów takich “niespodzianek” w ewolucji, jak na przykład, ewolucja pokładełka u owadów w żądlący narząd pszczół i os, podwojenie całego genomu przodków – dwukrotnie – podczas ewolucji kręgowców i tak dalej. Nikt nie może przewidzieć, dokąd pójdzie ewolucja, bo, jak zauważył Jacques Monod w 1977 roku, ewolucja jest majsterkowiczem. A co z “przygodami, które obróciły się niewłaściwie“, jak ewolucja olbrzymich dinozaurzych gadów? Bóg zabił je, rzucając w Ziemię dużym asteroidem.


Faktem jest, że nic, co widzimy w ewolucji, nie zaprzecza twierdzeniu, że jest to czysto naturalistyczny proces, dziejący się poprzez nieprzewidywalne wydarzenia – mutacje i zmiany środowiskowe.  Jest to najoszczędniejsza hipoteza w sytuacji, kiedy nie mamy najmniejszego, przekonującego dowodu na istnienie Boga.  


Potem, w odpowiedzi na łagodne pytanie prezentera, Rolston zapewnia, że widzi teologiczne podbudowanie niespodzianki, kooptowania i szczęśliwego trafu. Ponieważ jednak widzi również rękę boga w stopniowej darwinowskiej ewolucji, widzi rękę Boga w całej ewolucji. Innymi słowy, nie ma niczego, co Rolston mógł zaobserwować w ewolucji, co dla niego nie stanowiłoby dowodu na działanie Boga. Jak mówi:

“Zostawia to otwarte miejsce dla zaskakującej kreatywności… która, moim zdaniem, wykracza poza jakąkolwiek darwinowską zdolność wyjaśnienia. Powiedziałem na początku, że mogę znaleźć obecność Boga w stopniowej, ewolucyjnej genezie. Może jednak, jeśli świat jest zaskakujący, jak również przewidywalny, mogłoby to jeszcze bardziej zapraszać do miejsc, w których można pomyśleć, że powinienem powiedzieć ‘Bóg może wkradać się w proces ewolucyjny’… Bóg może lubić szczęśliwy traf  jak również przypominające prawo przewidywania i determinizm”.   

Tak więc, jeśli ewolucja jest stopniowa i idzie gładko, jest to dowód na istnienie Boga. Jeśli jednak są “niespodzianki”, jak istotnie były, no cóż, to również jest dowód na istnienie Boga. Innymi słowy, WSZYSTKO jest dowodem na istnienie Boga. Jest akademicką zbrodnią, że komuś nie tylko płacą – i dają olbrzymią nagrodę – za wygłaszanie takiej papki, ale że jest także za to szanowany, ponieważ Rolston jest pastorem i wierzącym człowiekiem.


Moja pogarda dla tego rodzaju rozumowania jest bezgraniczna. Mogłoby się to znaleźć w Słowniku Filozoficznym pod hasłem “efekt potwierdzenia; religia”. Wszystko, co dzieje się, jest dowodem na obecność Boga, ponieważ „Bóg to lubi”. Oczywiście, jeśli argumentujesz, że “wszystko, co zdarza się, musi być tym, co Bóg lubi”, to masz wart milion dolarów, niedający się obalić argument błędnego koła. Ładna mi filozofia! 


Zgaduję, że gospodarz programu, Robert Lawrence Kuhn, za swoje zadanie uważa pokazanie gościa, nie zaś kwestionowanie go, i to jest w porządku. Miło by jednak było, gdyby Kuhn zapytał go: “Czy jest cokolwiek w ewolucji, co nie daje ci dowodu na istnienie Boga?” Można by pomyśleć, że ewolucja drapieżników i pasożytów, które zadają koszmarne cierpienia zwierzętom, mogłaby spowodować kwestionowanie istnienia Boga, do czego obserwacja tego zjawiska skłoniła Darwina, ale jestem  pewien, że Rolston ma na to wyjaśnienie. Może jest nim: „Bóg lubi trochę dramatu w swoim dziele”.

 

h/t: Mark

A philosopher infected with confirmation bias explains why evolution proves God

Why Evolution Is True, 15 listopada 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1327 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk