Prawda

Piątek, 12 sierpnia 2022 - 05:09

« Poprzedni Następny »


Czy możemy zobaczyć osobowość?


Steven Novella 2020-06-05


Czy podstawowa osobowość człowieka jest wypisana na twarzy? To jest ciekawe pytanie, na które badacze jeszcze nie mają definitywnej odpowiedzi. W nowym badaniu użyto AI, by dodać kolejną informację, która sugeruje, że odpowiedź brzmi – może, chyba.

 

Zacznijmy od technicznej definicji osobowości:


“Osobowość odnosi się do indywidualnych różnic w charakterystycznych cechach myślenia, odczuwania i zachowania”.   


Jest rzeczą niekontrowersyjną, że różni ludzie mają różne cechy osobowości, chociaż istnieją różne schematy podziału wszystkich różnych cech osobowości, jakie mogą okazywać ludzie. Jednym z szerzej zaakceptowanych takich podziałów jest Wielka Piątka – otwartość na doświadczenia, sumienność, ekstrawersja, ugodowość, i neurotyczność. To nie obejmuje wszystkich aspektów osobowości ani bogatego tła doświadczeń i kultury, które pomagają kształtować nasze zachowanie, ale wydaje się chwytać coś fundamentalnego o różnicach między ludźmi.


Znacznie bardziej kontrowersyjne jest to, czy istnieją różne typy osobowości, czyli zestaw cech osobowości, które występują razem. Jest wiele testów opartych na założeniu, że ludzi można podzielić na niewielką liczbę różnych typów osobowości, ale żaden z nich nie ma ustalonej zasadności. Moim zdaniem, najlepsze dowody, jakie mamy jak dotąd, nie popierają w sensowny sposób tezy o typach osobowości.

 

Dla cech osobowości pozostaje pytanie – do jakiego stopnia są one genetyczne kontra środowiskowe. Jest jasne, że są jednym i drugim, jedne mają prawdopodobnie silniejszy składnik genetyczny niż inne, z różnym wkładem u różnych osób i z genetycznymi predyspozycjami wchodzącymi w interakcję z rozwojem i środowiskiem. Łatwo zobaczyć, jak trudno byłoby rozplątać ten pogmatwany bałagan jednym, prostym, czystym schematem.


Jeśli jednak cechy osobowości mają znaczący wkład genetyczny (co wydaje się oczywiste), to możemy zapytać – do jakiego stopnia cechy osobowości idą w parze z cechami fizycznymi? To jest możliwe, ponieważ czasami jeden gen koduje białko lub enzym, który ma wiele funkcji, a więc mógłby (na przykład) wpływać na rozwój zarówno mózgu, jak twarzy. Ponadto, geny, które są koło siebie, mają statystycznie wyższą szansę na wspólne sortowanie – jeśli więc masz jeden, masz wyższe prawdopodobieństwo posiadania także drugiego. To znaczy, że jeśli masz jedną cechę osobowości, możesz z większym prawdopodobieństwem mieć również pewne rysy twarzy.


Strzałka przyczyny i skutku może także iść w drugą stronę. Ludzie, którzy wyglądają w pewien określony sposób, mogą mieć pewne szczególne doświadczenia w życiu, które przyczyniają się do pewnych cech osobowości. Zasadniczo powściągliwy wyraz twarzy może, na przykład, przyczyniać się do introwersji. Może również być tak, że osobowość wpływa na wyraz twarzy w spoczynku (nie wyraz emocjonalny, ale tylko to, jaki wyraz ma nasza twarz zasadniczo). Miałoby także sens, jeśli – jako skrajnie społeczny gatunek ze znaczną ilością tkanki mózgowej poświęconej na dostrzeganie i interpretowanie ludzkich twarzy – wyewoluowaliśmy tak, by wykrywać w twarzach innych nie tylko emocje, ale także osobowość.    


Większość z tego to czyste spekulacje, ale jeśli istnieje jakiekolwiek rzeczywiste powiązanie (czy to bezpośrednio przyczynowe, czy przypadkowe) między cechami osobowości a tym, jak wyglądają twarze, rozstrzygającym testem jest to, że powinniśmy być w stanie zgadywać jak wypadnie ktoś na teście osobowości w oparciu o nieruchome, nie pokazujące żadnych emocji zdjęcie ich twarzy. To jest przesłanka nowego badania.


Badanie oparto na próbce 12 tysięcy wolontariuszy, którzy odpowiedzieli na kwestionariusz mierzący cechy osobowości oparte na modelu „Wielkiej Piątki” i zamieścili w sumie 31 tysięcy „selfie”.


To jest całkiem duży zestaw danych. Autorzy badania wyeliminowali wszystkie zdjęcia pokazujące emocje oraz zdjęcia z kotami. (Poważnie – oni naprawdę wspominają, że wyeliminowali zdjęcia kotów.)


Następnie, neuronalny system klasyfikacji obrazów wytrenowano do rozłożenia każdego zdjęcia na 128 niezmiennych rysów, po czym użyto perceptrona wielowarstwowego, który przewidywał cechy osobowości na podstawie tych zdjęć.


Stwierdzili, że wytrenowana sieć neuronowa AI była w stanie przewidzieć cechy osobowości dwóch losowo dobranych z fotografii osób z 58% trafności, podczas gdy losowe zgadywanie dałoby 50%. Innymi słowy, AI miała zdjęcia dwóch osób i musiała zgadywać, która z nich była bardziej ugodowa lub bardziej neurotyczna. Te wyniki są spektakularnie nieimponujące.  AI otrzymała najprostszą w zasadzie wersję oceny cechy osobowości (wybór binarny) i nadal udało jej się uzyskać wyniki tylko odrobinę lepszy niż przypadkowy. Należy zauważyć, że AI miała nieco lepsze wyniki przy twarzach kobiet niż mężczyzn, a także najlepiej dawała sobie radę z sumiennym typem osobowości. To wszystko jednak może być kompletnie przypadkowe i trzeba to powtórzyć, zanim potraktuje się to poważnie.  


Co więc to znaczy? Mimo że wyniki są mizerne , są one statystycznie solidne. Była także pewna wewnętrzna spójność, bo różne zdjęcia tej same osoby dawały te same wyniki. Jeśli te wyniki utrzymają się przy replikacji, może to znaczyć, że istnieje realna, choć niewielka, korelacja między rysami twarzy a osobowością. Ograniczony sukces może odzwierciedlać leżącą u podstaw rzeczywistość - być może rzeczywista korelacja między twarzami a osobowością wynosi zaledwie 58%. Lub rzeczywista korelacja może być wyższa, ale ten system AI nie był doskonały. Przyszłe badania mogą naświetlić tę kwestię.


Z mojego punktu widzenia: to pasuje do możliwego przewidywania, że istnieje rzeczywista korelacja, ale jest ona słaba.


Jest inne pytanie: czy można w jakiś praktyczny sposób używać tej technologii? Komunikat prasowy informuje:


Istnieje olbrzymia liczba potencjalnych zastosowań, które należy zbadać. Rozpoznawanie osobowości ze zdjęć może uzupełnić tradycyjne podejście do oceny osobowości w sytuacjach, w których wielki pośpiech i niskie koszty są ważniejsze od wysokiej poprawności. Sztucznej inteligencji można używać do proponowania produktów, które najlepiej pasują do osobowości klienta lub do dobierania „najlepiej pasujących” dla osób podczas takich dwójkowych kontaktów jak obsługa klienta, randki lub korepetycje on line.


Hmm, nie. Zupełnie tego nie kupuję. Korelacja jest zbyt słaba, by miała jakiekolwiek praktyczne zastosowanie, nawet jeśli trafność można byłoby nieco podnieść. Wynik nieco lepszy niż rzucenie monetę nie ma praktycznej wartości. Wyobraźcie sobie aplikację randkową używającą takiej aplikacji. Masz mnóstwo danych o możliwych kandydatach, ich edukacji, tym co lubią i czego nie lubią, własny opis siebie, który prawdopodobnie pod pewnymi względami dużo ujawnia, ich drogi zawodowe, zdjęcia, które sami wybierają itd. W dodatku do tego taka aplikacja powie ci, że jest 58% prawdopodobieństwa, że ta osoba jest bardziej ugodowa niż inna osoba. Nie ma informacji o ich absolutnej ugodowości, tylko to, że może być bardziej ugodowa od tego drugiego. Może jednak istnieć odrobinę większe prawdopodobieństwo, że jest mniej otwarta.


Oczywiście, taka aplikacja może dokonać tysięcy takich porównań. Może następnie uszeregować potencjalnych kandydatów na randkę (lub zatrudnienie, lub potencjalnego korepetytora itd.) w oparciu o wiele porównań każdej z pięciu cech, dając każde osobie procent danej cechy w oparciu o to, jak wiele innych osób jest lepszych niż ona. Ten rodzaj podejścia mógłby być użyteczny – jeśli poprawność byłaby znacznie wyższa niż 58%. Obawiam się, że to da złudzenie posiadania informacji, ale ta informacja będzie wysoce niepewna. Potrzebne by nam było zobaczenie wyników aplikacji używającej to podejście, a następnie zobaczenie, czy te wyniki mają jakąś zasadność, czyli czy potrafią przewidzieć coś użytecznego. Jesteśmy więc o kilka kroków od używania tej techniki w realnym świecie i nie jestem optymistą, biorąc pod uwagę te 58%. Przewiduję jednak także, że jakaś firma będzie tego używać, ponieważ pomysł świetnie nadaje się do sprzedaży, mimo że tak naprawdę nie działa.  


Can We See Personality?

NeuroLogica Blog, 25 maja 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Fajne JanK 2020-06-05


Nauka

Znalezionych 1327 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk