Prawda

Środa, 30 wrzesnia 2020 - 04:57

« Poprzedni Następny »


Czy możemy zobaczyć osobowość?


Steven Novella 2020-06-05


Czy podstawowa osobowość człowieka jest wypisana na twarzy? To jest ciekawe pytanie, na które badacze jeszcze nie mają definitywnej odpowiedzi. W nowym badaniu użyto AI, by dodać kolejną informację, która sugeruje, że odpowiedź brzmi – może, chyba.

 

Zacznijmy od technicznej definicji osobowości:


“Osobowość odnosi się do indywidualnych różnic w charakterystycznych cechach myślenia, odczuwania i zachowania”.   


Jest rzeczą niekontrowersyjną, że różni ludzie mają różne cechy osobowości, chociaż istnieją różne schematy podziału wszystkich różnych cech osobowości, jakie mogą okazywać ludzie. Jednym z szerzej zaakceptowanych takich podziałów jest Wielka Piątka – otwartość na doświadczenia, sumienność, ekstrawersja, ugodowość, i neurotyczność. To nie obejmuje wszystkich aspektów osobowości ani bogatego tła doświadczeń i kultury, które pomagają kształtować nasze zachowanie, ale wydaje się chwytać coś fundamentalnego o różnicach między ludźmi.


Znacznie bardziej kontrowersyjne jest to, czy istnieją różne typy osobowości, czyli zestaw cech osobowości, które występują razem. Jest wiele testów opartych na założeniu, że ludzi można podzielić na niewielką liczbę różnych typów osobowości, ale żaden z nich nie ma ustalonej zasadności. Moim zdaniem, najlepsze dowody, jakie mamy jak dotąd, nie popierają w sensowny sposób tezy o typach osobowości.

 

Dla cech osobowości pozostaje pytanie – do jakiego stopnia są one genetyczne kontra środowiskowe. Jest jasne, że są jednym i drugim, jedne mają prawdopodobnie silniejszy składnik genetyczny niż inne, z różnym wkładem u różnych osób i z genetycznymi predyspozycjami wchodzącymi w interakcję z rozwojem i środowiskiem. Łatwo zobaczyć, jak trudno byłoby rozplątać ten pogmatwany bałagan jednym, prostym, czystym schematem.


Jeśli jednak cechy osobowości mają znaczący wkład genetyczny (co wydaje się oczywiste), to możemy zapytać – do jakiego stopnia cechy osobowości idą w parze z cechami fizycznymi? To jest możliwe, ponieważ czasami jeden gen koduje białko lub enzym, który ma wiele funkcji, a więc mógłby (na przykład) wpływać na rozwój zarówno mózgu, jak twarzy. Ponadto, geny, które są koło siebie, mają statystycznie wyższą szansę na wspólne sortowanie – jeśli więc masz jeden, masz wyższe prawdopodobieństwo posiadania także drugiego. To znaczy, że jeśli masz jedną cechę osobowości, możesz z większym prawdopodobieństwem mieć również pewne rysy twarzy.


Strzałka przyczyny i skutku może także iść w drugą stronę. Ludzie, którzy wyglądają w pewien określony sposób, mogą mieć pewne szczególne doświadczenia w życiu, które przyczyniają się do pewnych cech osobowości. Zasadniczo powściągliwy wyraz twarzy może, na przykład, przyczyniać się do introwersji. Może również być tak, że osobowość wpływa na wyraz twarzy w spoczynku (nie wyraz emocjonalny, ale tylko to, jaki wyraz ma nasza twarz zasadniczo). Miałoby także sens, jeśli – jako skrajnie społeczny gatunek ze znaczną ilością tkanki mózgowej poświęconej na dostrzeganie i interpretowanie ludzkich twarzy – wyewoluowaliśmy tak, by wykrywać w twarzach innych nie tylko emocje, ale także osobowość.    


Większość z tego to czyste spekulacje, ale jeśli istnieje jakiekolwiek rzeczywiste powiązanie (czy to bezpośrednio przyczynowe, czy przypadkowe) między cechami osobowości a tym, jak wyglądają twarze, rozstrzygającym testem jest to, że powinniśmy być w stanie zgadywać jak wypadnie ktoś na teście osobowości w oparciu o nieruchome, nie pokazujące żadnych emocji zdjęcie ich twarzy. To jest przesłanka nowego badania.


Badanie oparto na próbce 12 tysięcy wolontariuszy, którzy odpowiedzieli na kwestionariusz mierzący cechy osobowości oparte na modelu „Wielkiej Piątki” i zamieścili w sumie 31 tysięcy „selfie”.


To jest całkiem duży zestaw danych. Autorzy badania wyeliminowali wszystkie zdjęcia pokazujące emocje oraz zdjęcia z kotami. (Poważnie – oni naprawdę wspominają, że wyeliminowali zdjęcia kotów.)


Następnie, neuronalny system klasyfikacji obrazów wytrenowano do rozłożenia każdego zdjęcia na 128 niezmiennych rysów, po czym użyto perceptrona wielowarstwowego, który przewidywał cechy osobowości na podstawie tych zdjęć.


Stwierdzili, że wytrenowana sieć neuronowa AI była w stanie przewidzieć cechy osobowości dwóch losowo dobranych z fotografii osób z 58% trafności, podczas gdy losowe zgadywanie dałoby 50%. Innymi słowy, AI miała zdjęcia dwóch osób i musiała zgadywać, która z nich była bardziej ugodowa lub bardziej neurotyczna. Te wyniki są spektakularnie nieimponujące.  AI otrzymała najprostszą w zasadzie wersję oceny cechy osobowości (wybór binarny) i nadal udało jej się uzyskać wyniki tylko odrobinę lepszy niż przypadkowy. Należy zauważyć, że AI miała nieco lepsze wyniki przy twarzach kobiet niż mężczyzn, a także najlepiej dawała sobie radę z sumiennym typem osobowości. To wszystko jednak może być kompletnie przypadkowe i trzeba to powtórzyć, zanim potraktuje się to poważnie.  


Co więc to znaczy? Mimo że wyniki są mizerne , są one statystycznie solidne. Była także pewna wewnętrzna spójność, bo różne zdjęcia tej same osoby dawały te same wyniki. Jeśli te wyniki utrzymają się przy replikacji, może to znaczyć, że istnieje realna, choć niewielka, korelacja między rysami twarzy a osobowością. Ograniczony sukces może odzwierciedlać leżącą u podstaw rzeczywistość - być może rzeczywista korelacja między twarzami a osobowością wynosi zaledwie 58%. Lub rzeczywista korelacja może być wyższa, ale ten system AI nie był doskonały. Przyszłe badania mogą naświetlić tę kwestię.


Z mojego punktu widzenia: to pasuje do możliwego przewidywania, że istnieje rzeczywista korelacja, ale jest ona słaba.


Jest inne pytanie: czy można w jakiś praktyczny sposób używać tej technologii? Komunikat prasowy informuje:


Istnieje olbrzymia liczba potencjalnych zastosowań, które należy zbadać. Rozpoznawanie osobowości ze zdjęć może uzupełnić tradycyjne podejście do oceny osobowości w sytuacjach, w których wielki pośpiech i niskie koszty są ważniejsze od wysokiej poprawności. Sztucznej inteligencji można używać do proponowania produktów, które najlepiej pasują do osobowości klienta lub do dobierania „najlepiej pasujących” dla osób podczas takich dwójkowych kontaktów jak obsługa klienta, randki lub korepetycje on line.


Hmm, nie. Zupełnie tego nie kupuję. Korelacja jest zbyt słaba, by miała jakiekolwiek praktyczne zastosowanie, nawet jeśli trafność można byłoby nieco podnieść. Wynik nieco lepszy niż rzucenie monetę nie ma praktycznej wartości. Wyobraźcie sobie aplikację randkową używającą takiej aplikacji. Masz mnóstwo danych o możliwych kandydatach, ich edukacji, tym co lubią i czego nie lubią, własny opis siebie, który prawdopodobnie pod pewnymi względami dużo ujawnia, ich drogi zawodowe, zdjęcia, które sami wybierają itd. W dodatku do tego taka aplikacja powie ci, że jest 58% prawdopodobieństwa, że ta osoba jest bardziej ugodowa niż inna osoba. Nie ma informacji o ich absolutnej ugodowości, tylko to, że może być bardziej ugodowa od tego drugiego. Może jednak istnieć odrobinę większe prawdopodobieństwo, że jest mniej otwarta.


Oczywiście, taka aplikacja może dokonać tysięcy takich porównań. Może następnie uszeregować potencjalnych kandydatów na randkę (lub zatrudnienie, lub potencjalnego korepetytora itd.) w oparciu o wiele porównań każdej z pięciu cech, dając każde osobie procent danej cechy w oparciu o to, jak wiele innych osób jest lepszych niż ona. Ten rodzaj podejścia mógłby być użyteczny – jeśli poprawność byłaby znacznie wyższa niż 58%. Obawiam się, że to da złudzenie posiadania informacji, ale ta informacja będzie wysoce niepewna. Potrzebne by nam było zobaczenie wyników aplikacji używającej to podejście, a następnie zobaczenie, czy te wyniki mają jakąś zasadność, czyli czy potrafią przewidzieć coś użytecznego. Jesteśmy więc o kilka kroków od używania tej techniki w realnym świecie i nie jestem optymistą, biorąc pod uwagę te 58%. Przewiduję jednak także, że jakaś firma będzie tego używać, ponieważ pomysł świetnie nadaje się do sprzedaży, mimo że tak naprawdę nie działa.  


Can We See Personality?

NeuroLogica Blog, 25 maja 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Fajne JanK 2020-06-05


Nauka

Znalezionych 1152 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów     2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18
Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk