Prawda

Wtorek, 29 wrzesnia 2020 - 22:38

« Poprzedni Następny »


Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne


Jerry A. Coyne 2020-09-09


Groza wdziera się w świat nauki, bowiem dwa najbardziej prestiżowe na świecie pisma naukowe, “Nature” i “Science”, przystają do Przebudzonych. A rozumiem przez to, że akceptują zasady Krytycznej Teorii Przebudzenia, które są ewidentnie nienaukowe.


Istnieją dwa naukowe wnioski, którym zaprzeczają ideolodzy, ponieważ są politycznie niewygodne. Pierwszym jest, że istnieją behawioralne różnice między mężczyznami i kobietami, które są po części genetyczne i są rezultatem doboru naturalnego. Drugim jest, że płeć jest binarna. Zaprzecza się obu tym opartym na faktach twierdzeniom na podstawie błędnego rozumowania, że gdyby były prawdą, nakazywałyby seksizm i transfobię. Oczywiście, to nie jest prawdą. Jak pisałem wiele razy, ludzka kultura często pozwala na przezwyciężanie naszych biologicznie wyewoluowanych cech na rzecz moralności i równości. Na przykład, akceptacja tego, że płeć jest binarna, nie powinno podsycać transfobii i naukowcy powinni działać, by zapewnić, że nie będzie. Niemniej, koncepcja, że płeć jest niebinarna i że mężczyźni i kobiety są, przeciętnie, identyczni w zachowaniach i preferencjach, stała się  konwencjonalnym poglądem w progresywnej polityce. Jeśli zaprzeczasz temu, jesteś spalony.


Nie będę powtarzać, dlaczego biologiczna płeć (definiowana u zwierząt w następujący sposób: samce mają małe gamety, a samice duże) jest binarna u większości zwierząt; możecie zobaczyć moją obronę tego twierdzenia tutajtutajtutaj, tutaj i tutaj. I gdyby to nie było prawdą, biologia wpadłaby w głębokie tarapaty: każda praca, która bada różnice między płciami, musiałaby zostać wymazana, ponieważ „płci” uważane są obecnie przez Przebudzonych za konstrukt społeczny, nie zaś biologiczną rzeczywistość. W rzeczywistości wszystkie pisma naukowe, włącznie z “Nature” (jak zobaczymy poniżej), po cichu akceptują binarną naturę płci.


Gender jest nieco mniej binarny, ponieważ istnieją osoby, które nie identyfikują się ani jako rodzaju męskiego, ani żeńskiego, chociaż ich biologiczna płeć jest jasna. Ale gender jest nadal silnie bimodalny, bo olbrzymia większość ludzi identyfikuje się albo jako mężczyźni, albo jako kobiety. Pozostawmy jednak gender na stronie i rozmawiajmy o płci, która jest kwestią biologii.


Jak czytamy w artykule w Quackometer , “Nature” zaczęło publikować oficjalne oświadczenie w dziale sprawozdań informujące, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne. Tymczasem w recenzowanych, naukowych raportach z badań, które tak rozsławiły to pismo, badacze beztrosko mówią o płci jako zjawisku binarnym. Dwa działy tego samego pisma doprawdy powinny uzgodnić stanowisko.  


Powodem tego rozchwiania, jak zgaduje autor artykułu w Quackometer , jest “ideologiczne zniewolenie”.  Do tego wrócę później. Na razie tylko dodam, że zaprzeczanie binarności płci u zwierząt (i ludzi) głoszą także trzy stowarzyszenia ewolucyjne, jak pisałem tutaj. Jest prawdziwą hańbą, kiedy naukowe organizacje muszą zaprzeczać prawdzie, żeby nie rozgniewać łatwo obrażających się ideologów. I jest równie haniebne, że robi to “Nature”.


A teraz streszczenie i analiza z Quackometer w artykule napisanym przez Andy’ego Lewisa (kliknij na link pod zrzutem z ekranu). To jest bardzo dobry artykuł, który chwyta szaleństwo zachowania „Nature”.http://www.quackometer.net/blog/2020/09/the-capture-of-nature.html


Oto oficjalne oświadczenie, jakie “Nature” wstawia do artykułów (cytaty z Quackometer są wcięte). Pismo nie tylko “uznaje”, że ani płeć, ani gender nie są binarne, ale nawet nie definiuje gender. Pogrubiłem zaprzeczenia w oświadczeniu „Nature”:

W lipcu 2020 roku w dziale wiadomości informowano o “The gender gap in cystic fibrosis” [Różnica gender w mukowiscydozie] . W artykule zanotowano, że kobiety wydają się mieć gorsze wyniki niż mężczyźni i umierają wcześniej:


Rozległa analiza z 1997 roku ponad 21 tysięcy ludzi z mukowiscydozą w Stanach Zjednoczonych pokazała, że średnia długość życia wynosi 25,3 lat dla kobiet i 28,4 dla mężczyzn1. Stwierdzono także, że bakterie związane z pogarszaniem się stanu płuc i wczesną śmiercią są także obecne wcześniej u kobiet niż u mężczyzn.


Po tym nastąpiło oświadczenie “(‘Nature’ uznaje, że płeć i gender nie są tym samym i żadne nie jest niezmienne ani binarne.)”


Nie jest jasne, dlaczego zamieszczono to dziwne oświadczenie. Nie ma ono sensu. Artykuł traktuje o różnicach przebiegu i skutków choroby u ludzi różnej płci (mężczyzn i kobiet). Artykuł jest w tym punkcie całkowicie wyraźny. Mówi się w nim o tym, że “kobiety gorzej reagują na leczenie” i o genetycznych różnicach między płciami. Artykuł ma sens, jeśli zaakceptujesz użycie słowa “gender” w tym artykule jako synonimu płci – może po to, by uspokoić przeczuloną część amerykańskiej publiczności.   


Ale to dziwne oświadczenie próbuje wyjaśnić, że płeć i gender nie są tym samym bez wyjaśnienia znaczenia “gender”. Następnie oznajmia, że ani płeć, ani gender nie są binarne, mimo że cały artykuł oparty jest na binarnych różnicach między kobietami i mężczyznami, chłopcami i dziewczynkami w przebiegu mukowiscydozy i jej leczenia.


W artykule opublikowanym w sierpniu 2020 roku jest twierdzenie: “Różnice płci w reakcjach immunologicznych leżą u podstaw wyników choroby COVID-19”. Nota redakcyjna do tego artykułu: “Badacze zauważyli, że typowa immunologiczna reakcja na infekcję męskich uczestników różniła się od reakcji żeńskich uczestników, co mogłoby wyjaśnić ostrzejszy przebieg choroby często obserwowany u mężczyzn”.  


Następnie dodano podobne oświadczenie: ”(‘Nature’ uznaje, że ani płeć, ani gender nie są binarne ani niezmienne”).  

Kim właściwie jest tutaj “Nature”? Naukowy artykuł traktuje płeć jako binarną, podczas gdy redaktorzy dodają te absurdalne oświadczenia.


No cóż, wiecie, dlaczego redaktorzy to robią. Andy nazywa to “ideologicznym zniewoleniem”:

Jedynym wyjaśnieniem dla tych dziwnych i niepoprawnych twierdzeń jest ideologiczne zniewolenie. Te zdania są z ideologii gender – ideologii, która twierdzi, że płeć nie jest wiarygodną klasyfikacją dla ludzi. Jest zbyt niejasna, zmienna i subiektywna, by mówić o niej z wiarygodnością. Jedyną wiarygodną klasyfikacją jest “tożsamość gender” – czymkolwiek to jest. Ten modny nonsens wyrósł z zainspirowanych postmodernizmem filozofii w “gender studies” i socjologii. Podobnie jak wiele tych filozofii, dąży do podważenia znaczenia słów, rozbicia i zaprzeczenia obiektywnej wiedzy i klasyfikacji w próbie podważenia "uciskających struktur władzy”. Jest to czysto polityczna filozofia z aktywistycznymi celami, które zaprzeczają że nauka może zdobyć wiarygodną i obiektywną wiedzę, i że jakiekolwiek takie roszczenie do wiedzy jest jedynie mową dominującej i uciskającej klasy - zazwyczaj białych, heteroseksualnych mężczyzn.


Płeć jednak jest oczywiście fundamentalna dla biologii. Żaden recenzowany przez specjalistów artykuł w biologii nie określiłby płci (przynajmniej w heterogamicznych organizmach, jak nasze) jako nie będące „binarnymi”. Nie możemy rozumieć rozmnażania poza kategoriami ściśle binarnej natury, opartej na fuzji dwóch wysoce asymetrycznych, haploidalnych gamet. Jest alarmujące, że “Nature” uważa, że musi temu zaprzeczać.   


Ale “Nature” nie robi tego po raz pierwszy. Faktycznie, artykuł opublikowany w „Nature” jest ideologicznym faworytem i klasykiem w tym pseudonaukowym gatunku.


W 2015 roku Claire Ainsworth opublikowała artykuł “Sex Redefined – The idea of two sexes is simplistic. Biologists now think there is a wider spectrum than that” [Płeć przedefiniowana – koncepcja dwóch płci jest zbyt upraszczająca. Biolodzy uważają obecnie, że istnieje szersze spectrum]. Jest to przykład ideologicznego i negującego podejścia do płci.  

Nie umiem wam powiedzieć, jak bardzo denerwujące jest to dla mnie, byłego badacza organizmów biologicznych. Jest to zaprzeczenie nauce w imię ideologii. Jest to takie samo szaleństwo, jakie widzieliśmy w sprawie Łysenki, kiedy rosyjski szarlatan zaprzeczał klasycznej genetyce w służbie sowieckiej ideologii. Fałszywa teoria Łysenki – “jarowizacja” – właściwie idea tabula rasa, według której na dziedziczone zmiany w roślinach wpływają nie geny, ale środowiskowe traktowanie – spowodowała miliony śmierci z głodu zarówno w Rosji, jak i w Chinach, które także przyjęły szarlatańskie idee Łysenki.


Nikt nie umrze z powodu absurdalnego stanowiska “Nature” w sprawie płci, ale będzie to miało konsekwencje. Jak pisze Andy:  

Ten artykuł w “Nature” nie definiuje na nowo płci, co obiecuje tytuł, ale odziera płeć ze znaczenia i czyni ją całkowicie subiektywnym zjawiskiem.  


Po zrobieniu tego można zlikwidować prawa kobiet, kobiecy sport i przestrzeń (skoro płeć nie ma znaczenia), odrzucić seksualność (ponieważ płeć osoby nie jest wiarygodnym obiektem pożądania) i zlikwidować ochronę i kroki zapewniające sprawiedliwość i reprezentację dla kobiet w biznesie i polityce.


Odbiera się także zdolność nauki do zrozumienia, jak płeć może mieć materialny i znaczący wpływ na zdrowie i sposób leczenia.


I dlatego to ideologiczne zniewolenie “Nature” jest tak niepokojące i przygnębiające.

Jak można to zatrzymać? Nie wiem, czy można, ale naukowcy z pewnością mogą występować przeciwko temu nonsensowi. Jeśli to bowiem będzie trwało, to każda praca, która dzieli organizmy według płci, będzie musiała zamieszczać zastrzeżenia. I nie może chodzić tylko o ludzi, bo płeć jest nie mniej binarna u ludzi niż u innych zwierząt, bowiem płeć nie jest związana z „samoidentyfikacją”, ale z biologią.  Jeśli “Nature” podąży za własnym stanowiskiem redakcyjnym, nigdzie w tym piśmie nie będzie wzmianki o płci bez absurdalnych oświadczeń, jakie widzieliśmy powyżej.


Naukowcy wszystkich krajów, łączcie się!


The science journal Natures goes woke, claiming that both sex and gender are nonbinary

Why Evolution Is True, 4 września 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1152 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów     2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18
Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk