Prawda

Czwartek, 18 sierpnia 2022 - 07:01

« Poprzedni Następny »


Wątrobiane duszki


Steven Novella 2020-08-17


Naukowcy zajmujący się wątrobą mają hipotezę – że biologiczne funkcjonowanie wątroby od poziomu organizmu do poziomu komórkowego – jest odpowiedzialne z wszystkie funkcje, które zdają się korelować z wątrobą. Nie jest to kontrowersyjna hipoteza.


Jeśli, na przykład, ludzie z poważną chorobą wątroby, taką jak marskość wątroby, tracą zdolność tworzenia pewnych czynników krzepliwości, regulowania glukozy we krwi, produkowania żółci i trawienia tłuszczu, metabolizowania leków i detoksykacji krwi oraz eliminowania z krwi pewnych produktów metabolizmu, takich jak bilirubina, to są to wszystko rzeczy, które robi wątroba. Innymi słowy, przyczyną korelacji jest to, że wątroba funkcjonuje jako ostateczna przyczyna wszystkich tych rzeczy. Inne części ciała mogą brać udział, ale wątroba jest gdzieś w łańcuchu zdarzeń.


Ta hipoteza trzyma się bardzo dobrze. Choroba wątroby niezawodnie koreluje z tymi dalszymi efektami i wyleczenie wątroby lub, w poważnych przypadkach, zastąpienie jej, odwraca te efekty. Możemy także hodować komórki wątroby w laboratorium i mierzyć każdy aspekt ich biologicznych funkcji, takich jak wytwarzanie enzymów i metabolizowanie leków. W wielu wypadkach zidentyfikowaliśmy geny na enzymy wątrobowe i możemy zobaczyć, że są one czynne w komórkach wątroby, a nieczynne w komórkach nie pochodzących z wątroby (na ogół, mamy tu wiele poziomów skomplikowania). W niektórych wypadkach możemy także zidentyfikować genetyczne mutacje, które dają zmienione funkcje tych enzymów i powodują konkretne choroby.


W rzeczywistości naukowa hipoteza, że biologiczna aktywność wątroby powoduje wszystko, co widzimy jako funkcje wątroby, jest tak mocno ustalona, że jest traktowana jako oczywistość i nie jest kwestionowana przez żadnego poważnego naukowca. Przez dziesięciolecia niezliczone laboratoria i badacze wykonujący niezliczone badania polegali na tym założeniu i dobrze to działało. 


Wszystko to może wydawać się tak oczywiste, że głupie jest wskazywanie tego. Co jednak, gdyby pojawili się ludzie twierdzący, że w rzeczywistości niektóre funkcje uważane za funkcje wątroby są w rzeczywistości znakami obecności duszków wątrobowych?  Są to tajemnicze byty, które żyją w wątrobie. Są niewidoczne i niewykrywalne, ale wykonują pewne funkcje, o których myślimy jako o funkcjach wątroby. Jedynym powodem, dla którego te funkcje korelują z wątrobą, jest to, że tam właśnie żyją duszki wątrobowe. Są nieszczęśliwe, kiedy ich dom nie jest zdrowy i przestają wykonywać niektóre ze swoich funkcji.  


Obrońcy hipotezy duszków wątrobowych wskazują, że nie rozumiemy 100% funkcji wątroby. Wszystko, czego obecnie nie rozumiemy – to jest właśnie to, co robią duszki wątrobowe.  A także, wiele z tego, co zakładamy, że jest funkcją wątroby, jest tylko kwestią korelacji. To nie dowodzi przyczynowości, a więc nie możemy przez korelacyjne dowody wykluczyć alternatywnej, przyczynowej hipotezy duszków wątrobowych. Ponadto – nie możesz dowieść, że duszki wątrobowe nie istnieją.


Zbijałbym te argumenty przez wskazanie jako pierwszą rzecz tego, że jest to “argument z ignorancji” lub argument o “duszkach luk”. Nauka nie postępuje do przodu przez proste zakładanie nadnaturalnej przyczyny czegokolwiek, czego obecnie nie rozumiemy. Ponadto, takie nadnaturalne (lub paranaturalne, jeśli sądzisz, że reprezentują prawa natury, których jeszcze nie znamy lub nie rozumiemy) wyjaśnienia nie dają podstaw do żadnych przewidywań. Nie dają się testować. W najlepszy wypadku orędownicy mogą powiedzieć, że hipoteza duszków wątrobowych przewiduje, że nasze biologiczne zrozumienie pozostanie niepełne. Byłoby to jednak prawdą w każdym wypadku, ponieważ naukowa wiedza nigdy nie jest ukończona. Bardziej właściwym kryterium jest to, czy biologiczna hipoteza daje rezultaty – czy posuwa do przodu nasze zrozumienie przez przedstawianie dających się przetestować przewidywań, które następnie zostają potwierdzone.   


Także kiedy zwolennicy hipotezy “duszków w lukach” czynią przewidywania, kiedy te przewidywania nie sprawdzają się, po prostu przesuwają metę. „Nigdy nie odkryjemy, jak wątroba robi X, ponieważ X jest funkcją duszków wątrobowych”. Kiedy jednak odkrywamy, jak wątroba robi X, oni mówią – “No cóż, nigdy nie odkryjemy jak robi Y”. I nigdy nie przyznają, że mylili się w sprawie X.


Zbijałbym także ich argument tym, że dowody nie są wyłącznie korelacyjne. Można robić wątrobie różne rzeczy, czy to uszkadzać ją, czy uleczać, a to zmieni funkcje wątroby zgodnie z przewidywaniami. Strzałka przyczynowości nie idzie w drugą stronę – nie możesz spowodować marskości wątroby przez wstrzyknięcie komuś bilirubiny.


Wreszcie, naukowcy nie muszą dowieść, że duszki wątrobowe nie istnieją, tak jak nie muszą dowodzić nieskończonej liczby paranormalnych hipotez, które nie są prawdą. To nie tak działa nauka. Potrzebowalibyśmy konkretnych dowodów na istnienie duszków wątrobowych, a to dałoby jakiś rodzaj dających się testować przewidywań. Inaczej duszki wątrobowe są nie tylko błędną hipotezą – są nieistotne. “Nawet nie są błędne”. Są całkowicie niepotrzebnym krokiem, który niczego nie dodaje do naszej wiedzy o tym, jak działa organizm, ani do niczego innego.


Prawdopodobnie zorientowaliście się już, dokąd zmierzam z tym wszystkim. Nikt, na ile mi wiadomo, nie proponował istnienia duszków wątrobowych. Jest tak, ponieważ funkcje wątroby nie są integralnym elementem żadnego systemu przekonań (także – na ile mi wiadomo). Wielu ludzi jednak proponowało dokładnie te same argumenty na duszki mózgowe, inaczej znane jako dualizm. Można zamienić wszystkie argumenty, jakie przedstawiłem powyżej, za i przeciw, przez zamianę wątroby na mózg i funkcji wątroby na funkcje umysłowe czyli umysł. Argumenty są te same i są równie bezsensowne.


Spodziewam się, że niektórzy będą argumentować, że analogia nie jest właściwa, ponieważ funkcje wątroby są fizyczne, podczas gdy funkcje umysłowe nie są. To jest jednak nieistotne, a także nie jest prawdą. Powiedzenie, że funkcje umysłowe nie są fizyczne, oznacza zakładanie wniosku – pytanie brzmi, czy funkcje umysłowe są całkowicie fizyczne. Wszystkie dowody wskazują na to, że są – przynajmniej jest to abstrakcyjna koncepcja tego, co robi mózg. Nie jest to rzecz, jest to aktywność. To jak powiedzenie, że futbol nie jest fizyczny. Jasne, piłka, boisko, siatki i piłkarze są fizyczni, ale abstrakcyjna koncepcja gry futbolowej nie jest fizyczna. Futbol jest aktywnością, jest ideą, ale podłoże jest fizyczne.  


To samo dotyczy funkcji umysłowych – to jest to, co robi fizyczny mózg. Problem jednak, jaki niektórzy ludzie mają z tą myślą, wynika z faktu, że mózg wyewoluował tak, by tworzyć bezszwową iluzję funkcji umysłowej. Nie jesteśmy świadomi wszystkich mechanicznych aspektów funkcji mózgu, ponieważ spiskuje, by ukryć te mechanizmy przed naszą świadomością. Widzimy je niemniej za każdym razem, kiedy doświadczamy optycznej iluzji, halucynacji, fałszywej pamięci, błędnego spostrzeżenia albo innej czkawki mózgu. Zbywamy to, albo śmiejemy się z tych doświadczeń, ale razem wzięte są one innym oknem do mechanicznego aspektu naszego umysłu.  


Nie ma duszków mózgowych. Jest to niepotrzebna hipoteza, która nie jest nawet błędna. Umysł jest tym, co robi mózg.

 

Liver Fairies

NeuroLogica Blog, 7 sierpnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1328 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pierwszy znany drapieżnik: nowo opisana skamieniałość   Coyne   2022-08-16
Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk