Prawda

Wtorek, 29 wrzesnia 2020 - 22:25

« Poprzedni Następny »


Wątrobiane duszki


Steven Novella 2020-08-17


Naukowcy zajmujący się wątrobą mają hipotezę – że biologiczne funkcjonowanie wątroby od poziomu organizmu do poziomu komórkowego – jest odpowiedzialne z wszystkie funkcje, które zdają się korelować z wątrobą. Nie jest to kontrowersyjna hipoteza.


Jeśli, na przykład, ludzie z poważną chorobą wątroby, taką jak marskość wątroby, tracą zdolność tworzenia pewnych czynników krzepliwości, regulowania glukozy we krwi, produkowania żółci i trawienia tłuszczu, metabolizowania leków i detoksykacji krwi oraz eliminowania z krwi pewnych produktów metabolizmu, takich jak bilirubina, to są to wszystko rzeczy, które robi wątroba. Innymi słowy, przyczyną korelacji jest to, że wątroba funkcjonuje jako ostateczna przyczyna wszystkich tych rzeczy. Inne części ciała mogą brać udział, ale wątroba jest gdzieś w łańcuchu zdarzeń.


Ta hipoteza trzyma się bardzo dobrze. Choroba wątroby niezawodnie koreluje z tymi dalszymi efektami i wyleczenie wątroby lub, w poważnych przypadkach, zastąpienie jej, odwraca te efekty. Możemy także hodować komórki wątroby w laboratorium i mierzyć każdy aspekt ich biologicznych funkcji, takich jak wytwarzanie enzymów i metabolizowanie leków. W wielu wypadkach zidentyfikowaliśmy geny na enzymy wątrobowe i możemy zobaczyć, że są one czynne w komórkach wątroby, a nieczynne w komórkach nie pochodzących z wątroby (na ogół, mamy tu wiele poziomów skomplikowania). W niektórych wypadkach możemy także zidentyfikować genetyczne mutacje, które dają zmienione funkcje tych enzymów i powodują konkretne choroby.


W rzeczywistości naukowa hipoteza, że biologiczna aktywność wątroby powoduje wszystko, co widzimy jako funkcje wątroby, jest tak mocno ustalona, że jest traktowana jako oczywistość i nie jest kwestionowana przez żadnego poważnego naukowca. Przez dziesięciolecia niezliczone laboratoria i badacze wykonujący niezliczone badania polegali na tym założeniu i dobrze to działało. 


Wszystko to może wydawać się tak oczywiste, że głupie jest wskazywanie tego. Co jednak, gdyby pojawili się ludzie twierdzący, że w rzeczywistości niektóre funkcje uważane za funkcje wątroby są w rzeczywistości znakami obecności duszków wątrobowych?  Są to tajemnicze byty, które żyją w wątrobie. Są niewidoczne i niewykrywalne, ale wykonują pewne funkcje, o których myślimy jako o funkcjach wątroby. Jedynym powodem, dla którego te funkcje korelują z wątrobą, jest to, że tam właśnie żyją duszki wątrobowe. Są nieszczęśliwe, kiedy ich dom nie jest zdrowy i przestają wykonywać niektóre ze swoich funkcji.  


Obrońcy hipotezy duszków wątrobowych wskazują, że nie rozumiemy 100% funkcji wątroby. Wszystko, czego obecnie nie rozumiemy – to jest właśnie to, co robią duszki wątrobowe.  A także, wiele z tego, co zakładamy, że jest funkcją wątroby, jest tylko kwestią korelacji. To nie dowodzi przyczynowości, a więc nie możemy przez korelacyjne dowody wykluczyć alternatywnej, przyczynowej hipotezy duszków wątrobowych. Ponadto – nie możesz dowieść, że duszki wątrobowe nie istnieją.


Zbijałbym te argumenty przez wskazanie jako pierwszą rzecz tego, że jest to “argument z ignorancji” lub argument o “duszkach luk”. Nauka nie postępuje do przodu przez proste zakładanie nadnaturalnej przyczyny czegokolwiek, czego obecnie nie rozumiemy. Ponadto, takie nadnaturalne (lub paranaturalne, jeśli sądzisz, że reprezentują prawa natury, których jeszcze nie znamy lub nie rozumiemy) wyjaśnienia nie dają podstaw do żadnych przewidywań. Nie dają się testować. W najlepszy wypadku orędownicy mogą powiedzieć, że hipoteza duszków wątrobowych przewiduje, że nasze biologiczne zrozumienie pozostanie niepełne. Byłoby to jednak prawdą w każdym wypadku, ponieważ naukowa wiedza nigdy nie jest ukończona. Bardziej właściwym kryterium jest to, czy biologiczna hipoteza daje rezultaty – czy posuwa do przodu nasze zrozumienie przez przedstawianie dających się przetestować przewidywań, które następnie zostają potwierdzone.   


Także kiedy zwolennicy hipotezy “duszków w lukach” czynią przewidywania, kiedy te przewidywania nie sprawdzają się, po prostu przesuwają metę. „Nigdy nie odkryjemy, jak wątroba robi X, ponieważ X jest funkcją duszków wątrobowych”. Kiedy jednak odkrywamy, jak wątroba robi X, oni mówią – “No cóż, nigdy nie odkryjemy jak robi Y”. I nigdy nie przyznają, że mylili się w sprawie X.


Zbijałbym także ich argument tym, że dowody nie są wyłącznie korelacyjne. Można robić wątrobie różne rzeczy, czy to uszkadzać ją, czy uleczać, a to zmieni funkcje wątroby zgodnie z przewidywaniami. Strzałka przyczynowości nie idzie w drugą stronę – nie możesz spowodować marskości wątroby przez wstrzyknięcie komuś bilirubiny.


Wreszcie, naukowcy nie muszą dowieść, że duszki wątrobowe nie istnieją, tak jak nie muszą dowodzić nieskończonej liczby paranormalnych hipotez, które nie są prawdą. To nie tak działa nauka. Potrzebowalibyśmy konkretnych dowodów na istnienie duszków wątrobowych, a to dałoby jakiś rodzaj dających się testować przewidywań. Inaczej duszki wątrobowe są nie tylko błędną hipotezą – są nieistotne. “Nawet nie są błędne”. Są całkowicie niepotrzebnym krokiem, który niczego nie dodaje do naszej wiedzy o tym, jak działa organizm, ani do niczego innego.


Prawdopodobnie zorientowaliście się już, dokąd zmierzam z tym wszystkim. Nikt, na ile mi wiadomo, nie proponował istnienia duszków wątrobowych. Jest tak, ponieważ funkcje wątroby nie są integralnym elementem żadnego systemu przekonań (także – na ile mi wiadomo). Wielu ludzi jednak proponowało dokładnie te same argumenty na duszki mózgowe, inaczej znane jako dualizm. Można zamienić wszystkie argumenty, jakie przedstawiłem powyżej, za i przeciw, przez zamianę wątroby na mózg i funkcji wątroby na funkcje umysłowe czyli umysł. Argumenty są te same i są równie bezsensowne.


Spodziewam się, że niektórzy będą argumentować, że analogia nie jest właściwa, ponieważ funkcje wątroby są fizyczne, podczas gdy funkcje umysłowe nie są. To jest jednak nieistotne, a także nie jest prawdą. Powiedzenie, że funkcje umysłowe nie są fizyczne, oznacza zakładanie wniosku – pytanie brzmi, czy funkcje umysłowe są całkowicie fizyczne. Wszystkie dowody wskazują na to, że są – przynajmniej jest to abstrakcyjna koncepcja tego, co robi mózg. Nie jest to rzecz, jest to aktywność. To jak powiedzenie, że futbol nie jest fizyczny. Jasne, piłka, boisko, siatki i piłkarze są fizyczni, ale abstrakcyjna koncepcja gry futbolowej nie jest fizyczna. Futbol jest aktywnością, jest ideą, ale podłoże jest fizyczne.  


To samo dotyczy funkcji umysłowych – to jest to, co robi fizyczny mózg. Problem jednak, jaki niektórzy ludzie mają z tą myślą, wynika z faktu, że mózg wyewoluował tak, by tworzyć bezszwową iluzję funkcji umysłowej. Nie jesteśmy świadomi wszystkich mechanicznych aspektów funkcji mózgu, ponieważ spiskuje, by ukryć te mechanizmy przed naszą świadomością. Widzimy je niemniej za każdym razem, kiedy doświadczamy optycznej iluzji, halucynacji, fałszywej pamięci, błędnego spostrzeżenia albo innej czkawki mózgu. Zbywamy to, albo śmiejemy się z tych doświadczeń, ale razem wzięte są one innym oknem do mechanicznego aspektu naszego umysłu.  


Nie ma duszków mózgowych. Jest to niepotrzebna hipoteza, która nie jest nawet błędna. Umysł jest tym, co robi mózg.

 

Liver Fairies

NeuroLogica Blog, 7 sierpnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1152 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów     2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18
Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk