Prawda

Niedziela, 14 sierpnia 2022 - 18:46

« Poprzedni Następny »


AI – asystent lekarza


Steven Novella 2020-12-09


Często pisałem o tym, jak postępy sztucznej inteligencji (AI) już zmieniają świat, ale prawdopodobnie zrobią to znacznie bardziej w przyszłości (także niedalekiej). Szczególnie interesuje mnie jedno zastosowanie, które moim zdaniem nie zdobywa wystarczająco dużo uwagi – używanie AI jako pomocy przy podejmowaniu klinicznych decyzji. Byłem więc bardzo zadowolony, kiedy przeczytałem, że jeden taki projekt będzie miał udział w grancie od rządu Wielkiej Brytanii.

Grant w wysokości 20 milionów funtów będzie rozdzielony między 15 uniwersytetów pracujących nad rozmaitymi projektami AI, ale jeden z tych projektów dotyczy AI jako asystenta lekarza. Nazwali to Stypendium Turinga od Alana Turinga, który był jednym z pionierów maszynowej inteligencji. Jak informuje BBC:

Asystent lekarza lub kliniczny kolega jest projektem prowadzonym przez profesora Aldo Faisala  Imperial College London. Będzie w stanie rekomendować medyczne interwencje, takie jak przepisywanie leków lub zmienianie dawek w sposób zrozumiały dla podejmujących decyzję, czyli lekarzy.


Może to pomóc im w podejmowaniu najlepszej dla pacjenta decyzji o sposobie leczenia. Ta technologia będzie używała “uczenia przez wzmacnianie”, rodzaju uczenia maszynowego, które szkoli AI do podejmowania decyzji.

To znakomicie i stworzenie takich aplikacji AI powinno być wśród najwyższych priorytetów. Właściwie rozczarowuje trochę, że podobne systemy jeszcze nie są szeroko używane. Jest kilka rodzajów uczenia maszynowego. Uczenie maszynowe dotyczy przede wszystkim szukania wzorów w dużych zestawach danych. Jeśli algorytm komputerowy ma informację, czego ma szukać, to jest to uczenie nadzorowane. Jeśli nie, to jest nienadzorowane.  Jeśli postępuje metodą wielu prób i błędów, to jest to uczenie przez wzmacnianie. A jeśli używa głębokich sieci neuronowych to jest to głębokie uczenie. W tym wypadku skupienie jest na uczeniu przez wzmacnianie, a więc AI podejmie decyzję, otrzyma reakcję, a potem powtórzy tworzący decyzję algorytm dla wszystkich danych.

 

Jak zintegrować to z praktyką kliniczną? Jak opisywałem wcześniej, nie chodzi o zastąpienie człowieka-lekarza, ale raczej o dostarczenie szerszej perspektywy. Lekarze-klinicyści kilka rzeczy robią dobrze. Doświadczenie może dać im wielką wprawę w rozpoznawaniu wzorów. Pomaga im także przewidywać możliwe szlaki diagnozy i leczenia, unikać pułapek i przewidywać problemy. Długie szkolenie daje im także wiele faktograficznej wiedzy. Klinicyści, zależnie od specjalizacji, rozwiną także specjalne umiejętności, takie jak sprawność chirurgiczna lub inna sprawność techniczna oraz zdolność skutecznej komunikacji z pacjentami.


Wiadomo jednak, że sama ilość informacji potrzebnych do optymalizowania każdej klinicznej decyzji oraz złożoność brania pod uwagę wszystkich statystycznych implikacji wielu zmiennych, jakie istnieją nawet w stosunkowo prostych przypadkach, łatwo przytłaczają lekarza. Radzimy sobie z tym na kilka sposobów. Zazwyczaj mieszamy podejście analityczne z intuicyjnym, używając wzoru rozpoznawania, by kierował naszymi analitycznymi wyborami i priorytetami. Mamy też tendencję do zbytniego upraszczania, sprowadzając złożoność do rozsądnego systemu (który może dosłownie być leczeniem lub diagnostycznym algorytmem). Panele specjalistów nieustannie przeglądają literaturę i uaktualniają standardy i kliniczne postępowanie, a praktycy nieustannie uaktualniają swoją wiedzę.


Klinicyści mają jednak problem z radzeniem sobie z wielką ilością danych w rzeczywistym czasie i z dokonywaniem złożonych analiz statystycznych. W rzeczywistości może nas często wprowadzić w błąd własne doświadczenie, lub możemy paść ofiarą efektu potwierdzenia i błędnej heurystyki. Mamy tendencję do uważania, że diagnoza jest bardziej prawdopodobna jeśli przedstawione oznaki i objawy rzeczywiście wyglądają jak przy tej diagnozie. Jest to jednak tylko częściowo prawdą, a częstotliwość występowania tej diagnozy może mieć znacznie większy wpływ na prawdopodobieństwo, ale zbyt mało poświęca się temu uwagi. Klinicyści systematycznie popełniają również statystyczne błędy w myśleniu ponieważ statystyka nie jest intuicyjna.


A teraz wyobraźcie sobie, że w chwili opieki nad pacjentem, kiedy podejmuje się decyzję, klinicysta ma do dyspozycji ekspercki system AI, który może zredukować te słabości. Taki system może przegryźć się przez wielkie ilości danych i wyciągnąć statystyczne wnioski,  co byłoby niemożliwe dla człowieka – może, na przykład, nie tylko przedstawić listę potencjalnych diagnoz, ale dołączyć statystyczne dane do każdej potencjalnej diagnozy. AI może następnie pomóc zoptymalizować szlak diagnostyczny, wskazując, jakie badanie będzie miało największą szansę posortowania tych możliwych diagnoz w najszybszy, najbezpieczniejszy, najtańszy i ogólnie najbardziej wydajny sposób.


Taki system może nie tylko starać się znaleźć prawidłową diagnozę, ale także drogę do najlepszego wynik. Otrzymanie poprawnej diagnozy może nawet nie być najlepszą drogą do najlepszego wyniku, mimo że może się to wydawać całkowicie sprzeczne z intuicją. Trzeba wziąć pod uwagę to, które zdiagnozowane choroby dają się leczyć, jakie są konsekwencje postawienia lub pominięcia diagnozy i jakie jest ryzyko badań niezbędnych do postawienia diagnozy. Lekarz rozważa to wszystko, ale posiadanie twardych danych o każdej możliwej drodze, branie pod uwagę wielu osobistych szczegółów o danym pacjencie, byłoby niezmiernie skuteczne.


Inny przykład: jeśli pacjent ma pewne objawy przy obecności pewnych zmiennych, statystycznie najlepszy wynik może zostać osiągnięty przez empiryczne leczenie zamiast dokonywania jakichkolwiek dodatkowych badań. A może jedno badanie ustali, jakie leczenie dałoby najlepszy wynik, nawet jeśli badanie nie wydaje się bezpośrednio związane z objawami. Statystyka daje wyniki sprzeczne z intuicją – ale tym, co nas najbardziej obchodzi, jest wynik dla pacjenta.  


Kliniczny asystent AI może także włączyć analizę efektywności kosztów do podejmowania decyzji przez sugerowanie równoważnych, ale mniej kosztownych terapii lub szlaków diagnostycznych. To jest podejście “Moneyball” w medycynie – szukanie największego zysku za każdy grosz wydany na interwencję medyczną. Nie chodzi tu też tylko o pieniądze; analiza kosztów i zysków może również dotyczyć bólu lub niewygody dla pacjenta. Gdybyśmy uzyskali ten sam wynik, ale bez bolesnej procedury, większość pacjentów doceniłaby to.  


W wielu wypadkach prawdopodobnie istnieje jedna, optymalna droga kliniczna. Jednak, nawet z potężnym asystentem AI, mogą być dwie lub więcej akceptowalnych dróg klinicznych z różnymi wyborami. Jest to podobne do GPS, który oferuje wybór najszybszej trasy, najkrótszej trasy lub trasy, która omija autostrady. Lekarz i jego pacjent będą musieli zdecydować w kwestii wyboru leczenia z najlepszym wynikiem: czy ma to być leczenie powodujące najmniej bólu i niewygody, leczenie, które trwa najkrócej i zabiera najmniej czasu z dala od pracy lub rodziny, czy też leczenie najtańsze. Przypisanie tym wyborom twardych danych statystycznych co najmniej pozwoli pacjentom na rozumienie tego, co dostają.  


To wszystko są rzeczy, które robimy teraz – ale asystent AI pozwoliłby nam to robić lepiej, bardziej konsekwentnie i na podstawie najnowszych publikowanych informacji.


Powinno to być najwyższym priorytetem, jeśli nie z innego powodu, to dlatego, że będą to potencjalnie olbrzymie oszczędności dla systemu opieki zdrowotnej. Takie oszczędności będą liczyły się w miliardach dolarów, co uzasadnia wielkie inwestycje w rozwój tej technologii. Jedna piętnasta z 20 milionów funtów jest miła, ale są to grosze w porównaniu do możliwych zysków. Cała technologia uczenia maszynowego już istnieje – teraz jest to tylko kwestia stworzenia tej konkretnej aplikacji. Każda rządowa inwestycja w rozwój tej aplikacji prawdopodobnie opłaci się sumami większymi o wiele rzędów wielkości.

 

AI Doctor’s Assistant

NeuroLogica Blog, 30 listopada 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1327 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk