Prawda

Piątek, 19 kwietnia 2024 - 23:25

« Poprzedni Następny »


Nasze wewnętrzne pióra


Carl Zimmer 2014-12-03


Pióra są jak oczy lub ręce. Są tak złożone, tak imponujące w swoich adaptacjach, tak dobre w wykonywaniu zadania, że początkowo trudno uwierzyć, iż wyewoluowały. Dzisiaj znajdują się tylko u ptaków, które używają ich do latania, kontrolowania temperatury ciała i imponowania potencjalnym partnerkom. Najbliżsi żyjący krewni ptaków – aligatory i krokodyle – nie są specjalnie znani ze swego upierzenia. Przynajmniej wśród dziś żyjących stworzeń, wspaniałość piór jest kwestią „wszystko albo nic”.

Im więcej jednak dowiadujemy się o piórach, tym bardziej możemy docenić to, jak wyewoluowały. Ogólną regułą jest to, że złożone rzeczy – czy są to pióra, ręce, czy oczy – potrzebują bardzo długiego czasu na ewolucję. Jak pisałem w National Geographic [tutaj jest link do polskiego przekładu: Pióra] w 2011 r., zapis kopalny pomógł nam niezmiernie w zrozumieniu, jak pióra przybrały taką postać, jaką mają dzisiaj. Ptaki wyewoluowały ze swoich dinozaurzych przodków, a ci przodkowie już mieli pióra. Pióra zaczęły się jako proste włókna, zamieniły się w puch, a potem zróżnicowały w wiele różnych form – włącznie z takimi, które w końcu pozwoliły ptakom wzbić się w powietrze.

Kilka opierzonych dinozaurów i wczesnych ptaków. Xing Lida/National Geographic
Kilka opierzonych dinozaurów i wczesnych ptaków. Xing Lida/National Geographic

Teraz nowe badanie w piśmie “Molecular Biology and Evolution” daje jeszcze głębszy wgląd w historię piór. Zamiast patrzeć na skamieliny naukowcy spojrzeli na przepis genetyczny na pióra, zapisany w DNA ptaków. Okazuje się, że duża część tego przepisu już istniała setki milionów lat temu, zanim na Ziemi istniało cokolwiek choćby trochę przypominającego pióra. W rzeczywistości, ty, mój nieopierzony przyjacielu, także posiadasz większość informacji genetycznej potrzebnej do wytworzenia piór.


Scott Edwards, ornitolog z Harvardu i jego koledzy, nie mogliby przeprowadzić tego badania choćby kilka lat wcześniej, ponieważ naukowcy dopiero niedawno odkryli całą masę szczegółów dotyczących rozwoju piór. Ptasie zarodki zaczynają bez upierzenia. W ich skórze jednak znajdują się maleńkie zestawy komórek znane jako plakody, w których komórki włączają geny w wyraźnym wzorze. Powodem, dla którego pewne geny włączają się w plakodach, a inne nie, jest to, że obok genów znajdują się malutkie przełączniki. Jeśli dana kombinacja białek ląduje na przełączniku genu, gen zaczyna wytwarzać własne białko.


Rozwój pióra. Ilustracja w środku jest przekrojem poprzecznym pierwotnego pióra, pokazanego po lewej stronie. Źródło: Ng et al 2012. PLoS Genet 8(7): e1002748
Rozwój pióra. Ilustracja w środku jest przekrojem poprzecznym pierwotnego pióra, pokazanego po lewej stronie. Źródło: Ng et al 2012. PLoS Genet 8(7): e1002748

Początkowo komórki plakodów mnożą się szybko. Następnie zaczynają rosnąć w osie, które potem otwierają się, żeby stworzyć pióra. Zależnie od ptaka oraz miejsca na ciele ptaka, pióro może postrzępić się w pióra puchowe, w lotki o kształcie wioseł lub w ozdobne pióra ogona. W trakcie tego procesu komórki różnicują się, produkując różne kombinacje białek. Na przykład, komórki, które tworzą centralną oś pióra, zostają usztywnione pewnymi rodzajami keratyny, podczas gdy komórki, które mieszczą się w delikatniejszych częściach pióra, wytwarzają bardziej elastyczne rodzaje białek. Zgrupowania komórek produkują cząsteczki barwnika, żeby nadać piórom kolory i wzory. Każda komórka zawiera cały genom, co oznacza, że ma wszystkie geny na wytworzenie każdej części pióra. Jej przełączniki gwarantują jednak, że używa tylko pewnych kombinacji tych genów.


Kura lokowana. Zdjęcie Alisha Vargas via Creative Commons https://flic.kr/p/7XmQqu
Kura lokowana. Zdjęcie Alisha Vargas via Creative Commons https://flic.kr/p/7XmQqu

Edwards z kolegami przeszukiwali literaturę naukową w poszukiwaniu genów istotnych dla rozwoju piór. Na przykład, naukowcy badali kury lokowane, zidentyfikowali mutację na loki tej odmiany i tym samym zidentyfikowali gen zasadniczy dla rozwoju piór. W sumie Edwards i jego zespół znaleźli w ten sposób 193 geny piór. Na tej liście znajduje się 67 genów kodujących różne keratyny i 126, które pomagają ustalić wzór piór.


Następnie naukowcy zaczęli szukać przełączników, które kontrolują te geny. Nie jest to łatwe. Przełączniki są krótkimi odcinkami DNA, często zagnieżdżonymi głęboko wewnątrz znacznie dłuższych odcinków DNA, które są tylko bełkotem. Co więcej, geny mają wyraźne fragmenty, które mówią ci, że patrzysz na gen. Przełączniki jest znacznie trudniej odróżnić od bełkotu.


Naukowcy posłużyli się kilkoma strategiami, żeby znaleźć przełączniki. Wykorzystali fakt, że większość przełączników dla danego genu znajduje się w pobliżu tego genu. Szukali więc wyłącznie w pobliżu tych 167 genów piór. Wykorzystali także fakt, że przełączniki w stosunkowo niewielkim stopniu ulegają ewolucji, bo większość mutacji byłaby dla nich szkodliwa. Porównali więc DNA wokół genów piór u kilku różnych gatunków i szukali odcinków, które są wyraźnie podobne.  Dzięki tym dwóm strategiom odkryli zdumiewającą liczbę 13307 przełączników (których techniczna nazwa brzmi conserved nonexonic elements, czyli w skrócie CNEE).


Kolejnym pytaniem było, kiedy wyewoluowała każda część tej książki kucharskiej na pióra. Gdyby znaleźli gen lub przełącznik tylko w DNA ptaków, byliby pewni, że wyewoluowały po tym, jak przodkowie ptaków oddzielili się od przodków aligatorów i krokodyli. Jeśli jednak znaleźliby gen lub przełącznik zarówno u ptaków, jak aligatorów i krokodyli, to musiał on wyewoluować wcześniej, u ich wspólnego przodka.


(Możesz zapytać, jak wyewoluowały te nowe geny? Krótka odpowiedź brzmi, że mogą ewoluować przez duplikację starych genów lub przez przekształcenie genetycznego bełkotu – niekodującego DNA. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, obejrzyj to TED-Ed wideo, do którego napisałem scenariusz.)


Żeby zobaczyć, jak daleko wstecz idzie ewolucja genów piór, naukowcy porównali ptaki z szerokim wachlarzem kręgowców, włącznie z ludźmi, żółwiami i rybami rozdymkowatymi. Stwierdzili, że instrukcje na wytwarzanie piór pojawiły się na bardzo długo przed samymi piórami (patrz drzewo na dole tego postu lub powiększ je tutaj). Geny, które ustalają podstawowy wzór plakod, istniały już u wspólnego przodka ryb i ptaków (i nas) – innymi słowy, około pół miliarda lat temu. Jeszcze więcej genów piór wyewoluowało, kiedy nasi wspólni przodkowie wygramolili się na ląd i zaczęli chodzić po ziemi 350 milionów lat temu. W tym okresie pojawiło się także wiele przełączników genów piór.


Około 300 milionów lat temu nasi przodkowie zaczęli składać jaja w twardych skorupkach. Te wczesne zwierzęta zapoczątkowały ssaki, gady i ptaki (wspólnie znane jako owodniowce). Edwards i jego koledzy odkryli, że pierwsze owodniowce już miały pełen zestaw genów na wzorowanie piór. To znaczy, że ty, jako owodniowiec, także je masz.


Później wczesne owodniowce rozdzieliły się na główne linie rodowe. Linia, która zawiera aligatory, ptaki i wymarłe dinozaury – zwane archozaurami – powstała około 250 milionów lat temu. Zespół Edwardsa wykrył wiele nowych genów keratyny, które wyewoluowały podczas powstawania archozaurów, wraz z 86 procentami ich około 13 tysięcy przełączników genów piór.


Musiało minąć kolejnych 100 milionów lat zanim najstarszy znany ptak wzbił się w powietrze. Niemniej, właściwie wszystko, czego potrzeba do wytworzenia pióra – pod względem genetycznym – już było na miejscu.


Może wydawać się dziwne, że jako ssaki mamy wszystkie znane geny, niezbędne do odwzorowania pióra, a jednak nie wyglądamy jak Wielkie Ptaszydło. Powodem tej rozbieżności jest to, że geny potrafią wykonywać różne zadania. Zależnie od tego, gdzie i kiedy wytwarzają białka, mogą zbudować różne rodzaje organizmów. Nie potrzeba jednak zbyt wielkich wymian w instalacji przełączników genetycznych, by zamienić łuskowatą skórę wczesnych gadów w pióra. Istotnie, ta dogłębna historia piór może wyjaśnić, dlaczego paleontolodzy znajdują tyle dowodów prostych włókien, przypominających pióra, nie tylko u dinozaurów, ale u ich bliskich krewnych, takich jak pterozaury. Ewolucja majsterkowała przy pomocy tego samego zestawu narzędzi.


Edwards i jego koledzy zauważyli jeszcze coś intrygującego w genomach ptaków. Znaleźli wiele przełączników, które nie znajdowały się w pobliżu genów piór, ale były unikatowe dla ptaków. Kiedy poszukali najbliższych genów, odkryli, że były to geny pomagające ptakom rosnąć. Kontrolują one rozmiary ciała ptaka lub wielkość jego kończyn.


Jest to intrygujące odkrycie, ponieważ zapis kopalny ujawnia, że kiedy dinozaury ewoluowały w ptaki, ich ciała skurczyły się, podczas gdy ich górne kończyny stały się dłuższe w stosunku do wielkości ciała. Ta zmiana umożliwiła ptakom tworzyć siłę nośną dużymi skrzydłami, które miały tylko niewielkie ciało do utrzymywania w powietrzu. 


Zespół Edwardsa znalazł, być może, molekularną sygnaturę tej zmiany. Jeśli mają rację, książka kucharska na pióra jest bardzo stara, ale ptakom potrzebny był nowy rodzaj ciała, by mogły użyć swoich piór do lotu.   


Z Lowe et al 2014
Z Lowe et al 2014

Z przeprosinami wobec Neila Shubina za  użycie wariacji tytułu jego książki.

Your inner feather

The Loom, 20 listopada 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Carl Zimmer


Wielokrotnie nagradzany amerykański dziennikarz naukowy publikujący często na łamach „New York Times” „National Geographic” i innych pism. Autor 13 książek, w tym „Parasite Rex” oraz „The Tanglend Bank: An introduction to Evolution”. Prowadzi blog The Loom publikowany przy „National Geographic”.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj




Komentarze
1. Bad business Lengyel 2014-12-03


Nauka

Znalezionych 1474 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Artykuł w piśmie „Science”: rozszerzyć DEI w STEMM   Coyne   2024-04-19
Dlaczego organizacje naukowe powinny zachować neutralność polityczną?   Coyne   2024-04-11
Darwin znowu się myli! Artykuł pokazuje, że jego hipoteza o „samcach większych u ssaków” wydaje się błędna   Coyne   2024-04-06
Czasami gwoździe, koparki, straż, czasami lalki, wstążki, makijaż   Tonhasca Júnior   2024-04-03
Po raz kolejny twierdzenie, że płeć nie jest binarna, ale bez żadnych nowych argumentów   Coyne   2024-03-29
Jak małpy człekokształtne (włącznie z ludźmi) straciły swoje ogony   Coyne   2024-03-26
Ale najpierw kawa   Tonhasca Júnior   2024-03-21
Ideolodzy: dlaczego nauczanie genetyki musi mieć charakter społeczno-polityczny   Coyne   2024-03-19
Przepływ genów od neandertalczyków i denisowian do ludzi „współczesnych” i odwrotnie   Coyne   2024-03-14
Wejdź – skoro nalegasz   Tonhasca Júnior   2024-03-09
Czy “bezpłciowe” bakterie tworzą biologiczne gatunki?   Coyne   2024-03-06
Carl Zimmer o gatunkach i ochronie     2024-02-29
Kolejna błędna próba skorygowania ewolucji   Coyne   2024-02-22
Ryjący w ziemi przedsiębiorcy   Tonhasca Júnior   2024-02-15
Olbrzymie armie o niezliczonych umiejętnościach    Tonhasca Júnior   2024-02-08
Wejdź, powiedziała, dam ci schronienie przed burzą   Tonhasca Júnior   2024-01-15
Czy ludzie wyewoluowali w wodzie?   Coyne   2024-01-08
Jak upadają wielcy   Tonhasca Júnior   2024-01-04
Oczy reniferów zmieniają kolor, żeby łatwiej im było dostrzec jadalne porosty   Coyne   2023-12-30
Życzliwi przestępcy   Tonhasca Júnior   2023-12-28
Conor Friedesdorf (i Alexander Barvinok) o ideologicznym przymusie na amerykańskich uczelniach   Coyne   2023-12-26
Zdumiewający manipulatorzy   Tonhasca Júnior   2023-12-25
Nie gryzie się ręki, która cię zapyla   Tonhasca Júnior   2023-10-19
Rewolucja komunikacyjna   Hannam   2023-10-18
BBC szerzy propagandę rolnictwa organicznego, a biedni na świecie cierpią   i Kathleen Hefferon   2023-10-13
Niezwykły przypadek koewolucji i specyficzności zapylacz/storczyk   Coyne   2023-10-07
Płeć męska lub żeńska: nie ma nic pomiędzy   Elliot   2023-10-03
Myślenie intuicyjne i analityczne   Novella   2023-09-29
„Kryzys klimatyczny” to mistyfikacja   Williams   2023-09-25
Jak (i dlaczego) ośmiornica edytuje swój RNA   Lewis   2023-09-23
„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci?   Lewis   2023-09-15
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy?   Novella   2023-09-14
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji   Ombogo   2023-09-08
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada   Coyne   2023-08-24
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze   Coyne   2023-08-16
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów   Abutu   2023-08-14
Mało znana strona ryjkowców   Tonhasca Júnior   2023-08-11
Dlaczego nie można być osobą transrasową?   Coyne   2023-08-10
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej   Novella   2023-08-08
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce   Oria   2023-08-02
Nieznośni mali pomocnicy   Tonhasca Junior   2023-07-29
Macedońskie skarby   Tonhasca Júnior   2023-07-26
GMO i motyle   Novella   2023-07-25
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer”   Coyne   2023-07-24
Smak miesiąca   Tonhasca Júnior   2023-07-20
Kłopoty na wylocie   Szczęsny   2023-07-18
Ideologiczne podważanie biologii   i Luana S. Maroja   2023-07-17
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze   Coyne   2023-07-15
David Hillis o specjacji   Coyne   2023-07-13
Niechętni dawcy i pracowici biorcy   Tonhasca Júnior   2023-07-08
Grube problemy z jelitem   Szczęsny   2023-07-07
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna   Coyne   2023-06-30
Przez dziurkę od klucza   Szczęsny   2023-06-24
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy   Coyne   2023-06-22
Błędne wyobrażenia o ewolucji   Coyne   2023-06-16
Influencerzy z podziemia   Tonhasca Júnior   2023-06-13
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze?   Coyne   2023-06-12
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci   Coyne   2023-06-09
Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26
Americana   Tonhasca Júnior   2023-05-24
Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?   Coyne   2023-05-18
Kenia: Musimy zająć się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale najpierw musimy położyć kres dezinformacji na temat upraw modyfikowanych genetycznie   Oria   2023-05-16
Czytanie myśli z fMRI i AI   Novella   2023-05-05
Jest lepiej niż myślisz   Lomborg   2023-05-03
Dwudziestu dziewięciunaukowców publikuje artykuł w obronie merytorycznych podstaw w nauce     2023-05-01
Niewygodna historia   Ferguson   2023-04-28
Biologia rezygnacji z działania: kiedy kontynuować, a kiedy spasować   Coyne   2023-04-26
Porywacze ciał   Tonhasca Júnior   2023-04-25
Porażka jest kluczowym składnikiem innowacji   Ridley   2023-04-22
Używanie roślin jako biofrabryk   Novella   2023-04-14
Dawno zmarli przemawiają do nas   Tonhasca Júnior   2023-04-12
Wątpliwi pomocnicy    Tonhasca Júnior   2023-04-08
Uganda: aktywiści przeciwni biotechnologii szerzą dezinformację   Wetaya   2023-04-05
Anglia pozwala na uprawy poddane edycji genów   Novella   2023-04-03
Recenzja z książki  Can “The Whole World” Be Wrong?   Rose   2023-04-01
Psychologia ewolucyjna dla początkujących   Coyne   2023-03-27
“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23
Krew, znój, łzy i pot   Tonhasca Júnior   2023-01-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls



Nie klanial



Cervantes



Wojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk