Prawda

Niedziela, 17 stycznia 2021 - 03:46

« Poprzedni Następny »


Lokalizacja funkcji wykonawczych


Steven Novella 2020-05-30


Gdzie w mózgu jest zlokalizowana konkretna zdolność? Jest to bardziej skomplikowane pytanie niż może się wydawać na pierwszy rzut oka, głównie dlatego, że najpierw musimy zdefiniować każdą konkretną zdolność. Niektóre są oczywiste, takie jak zdolność dobrowolnego poruszenia twoją prawą ręką. Pierwszorzędowa kora ruchowa fizycznie mapuje ciało i jest stosunkowo łatwo skorelować konkretną część mózgu ze słabością konkretnej części ciała. Jednak również coś tak prostego jak kontrola motoryczna ma wiele warstw – inne części mózgu, które modyfikują kontrolę, pozwalając, na przykład, na płynne, skoordynowane ruchy.

Najtrudniejszymi chyba funkcjami do zlokalizowania w mózgu są funkcje abstrakcyjne, jak funkcja wykonawcza. To jest niezmiernie trudne, częściowo dlatego, że nie wiemy właściwie, czym te funkcje są na najbardziej fundamentalnym poziomie. Możemy dowiedzieć się, na jakie zachowania pozwalają, ale dlaczego? Co rzeczywiście dzieje się w mózgu, kiedy, na przykład, podejmujesz decyzję?


Niektóre z tych bardziej abstrakcyjnych funkcji są także trudne do badania, ponieważ mogą być bilateralne, to znaczy, że ta sama struktura w obu półkulach mózgowych przyczynia się do funkcji. Dlatego uszkodzenie wyłączające jedną stronę niekoniecznie spowoduje jakikolwiek deficyt. W odróżnieniu od tego kontrola motoryczna jest jednostronna, więc jedno uszkodzenie powoduje oczywisty deficyt. To jest ważne, ponieważ badanie uszkodzeń jest jednym z najważniejszych sposobów neuronaukowców do lokalizowania funkcji mózgu – poczekaj, aż się zepsuje, a potem zobacz, co nie działa. Historycznie rzecz biorąc, takie badania uszkodzeń były najważniejszą metodą mapowania mózgu.  


Dzisiaj mamy inne metody, takie jak obrazowanie funkcjonowania mózgu (fMRI), mapowanie aktywności elektrycznej przez EEG, a także chwilowe wpływanie na funkcję mózgu przez elektryczną lub magnetyczną stymulację. Te dane (a w każdym razie te dwie pierwsze metody) są jednak głównie korelacyjne. Nadal mogą dawać wiedzę, ale uszkodzenie pomaga w potwierdzeniu przyczynowości.


To doprowadza nas do niedawnego badania, w którym autorzy opisują pacjentkę z rzadkim, bilateralnym uszkodzeniem danej części mózgu, co spowodowało deficyty funkcji wykonawczej. Dokonali także meta-analizy obrazujących badań korelujących funkcje wykonawcze do tego samego obszaru. Obszarem jest dolny węzeł czołowy ulokowany koło dolnej bruzdy czołowej i dolnej bruzdy przedśrodkowej. Pacjentką jest 56-letnia kobieta z niewielkimi udarami spowodowanymi chorobą naczyń wieńcowych, która prowadziło do skrzepów krwi idących do mózgu. W obu półkulach mózgowych udar dotknął dolnego węzła czołowego, dając rzadką okazję zbadania jego uszkodzenia.   


Najpierw zbadajmy nieco bliżej, co rozumie się przez „funkcję wykonawczą”. Jest to częściowo definiowane jako zdolność adaptowania się do zmieniającego się kontekstu albo wewnętrznego, albo środowiskowego. Neuronaukowcy borykają się jednak z próbą zrozumienia, jakie są najbardziej podstawowe składniki tej zdolności. Jest wiele zachowań, które mieszczą się w pojęciu funkcji wykonawczej, takie jak strategiczne planowanie, rozumienie i stosowanie reguł, zdolność zmiany strategii i pohamowanie własnych zachowań.   Jeden z badaczy sprowadza to do tego, co uważa za podstawowe składniki funkcji wykonawczej – do pamięci roboczej (specjalnego rodzaju pamięci, gdzie można manipulować danymi), przełączania zadań i kontroli hamowania.  


Te funkcje bada się specyficznymi paradygmatami testowania. Jednym przykładem jest test Stroopa – badanemu pokazuje się karty, na których są nazwy kolorów napisane atramentem o innym kolorze (słowo „czerwony” może być napisane niebieskim atramentem). Badany ma podać kolor atramentu, nie zaś słowo. To wymaga zahamowania czytania słowa, co wymaga kontroli hamowania. Jest to zaskakująco trudne zadanie i zawsze powoduje pewne spowolnienie. Pytanie brzmi: jak bardzo spowalnia to człowieka i jak wiele błędów popełniają badani? Ktoś, kto ma uszkodzenie funkcji wykonawczej, ma trudności z powstrzymaniem się przed przeczytaniem słowa i próba zrobienia tego powoduje skrajne spowolnienie.  


Innym przykładem jest przełączanie zadań, podawanie jednego zadania ze zmieniającymi się regułami lub zmiana reguł w środku zadania. Zadaniem jest przejście od 1 do 2, do b itd. Zmiana z cyfr na litery wymaga funkcji wykonawczej. Albo można mieć karty z różnymi cechami, takimi jak różne liczby różnych przedmiotów o różnych kolorach. Badany może otrzymać zadanie posortowania kart według koloru, a następnie mówi się mu, że ma zmienić sortowanie na rodzaj przedmiotu. Ci, którzy mają zakłócenia funkcji wykonawczej będą kontynuowali według pierwszej reguły, myląc się częściej po zmianie reguły.   


W tym badaniu pacjentkę poddano rozległemu testowaniu tego typu, wspólnie zwanemu testowaniem neuropsychologicznym. Wykazała głębokie deficyty w dziedzinie całej funkcji wykonawczej i nie można ich było wyjaśnić innymi deficytami, takimi jak język lub pamięć.  Autorzy wnioskują, że ich metaanaliza poprzednich badań wskazuje na dolny węzeł czołowy jako obszar funkcji wykonawczej i piszą, że to nowe badanie uszkodzenia potwierdza, że dolny węzeł czołowy ma przyczynowy związek z funkcją wykonawczą.


Nie znaczy to, że dolny węzeł czołowy jest jedyną lokalizacją całej funkcji wykonawczej, a tylko że jest dla niej krytyczny. To nawiązuje do dawnej dyskusji „moduły versus sieci” – czy mózg składa się głównie z modułów ze specyficznymi funkcjami, czy z sieci ze specyficznymi funkcjami. Odpowiedź brzmi – tak. Mózg składa się z sieci modułów. Moduły wydają się dokonywać specyficznego rodzaju przetwarzania, ale mogą służyć różnym funkcjom, kiedy pracują w sieci z innymi obszarami mózgu. Dolny węzeł czołowy jest prawdopodobnie modułem, który dokonuje niezbędnego rodzaju przetwarzania i wiązania się w sieci z innymi obszarami, które biorą udział w funkcji wykonawczej. Zabierz dolny węzeł czołowy po obu stronach, a sieć funkcji wykonawczej w zasadzie nie działa.


Autorzy mają nadzieję na zastosowanie ich metody metaanalizy do innych obszarów mózgu, by posunąć do przodu zadanie mapowania bardziej ezoterycznych części mózgu.


Localizing Executive Function

NeuroLogica Blog, 21 maja 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1184 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk