Prawda

Środa, 10 sierpnia 2022 - 03:56

« Poprzedni Następny »


Lokalizacja funkcji wykonawczych


Steven Novella 2020-05-30


Gdzie w mózgu jest zlokalizowana konkretna zdolność? Jest to bardziej skomplikowane pytanie niż może się wydawać na pierwszy rzut oka, głównie dlatego, że najpierw musimy zdefiniować każdą konkretną zdolność. Niektóre są oczywiste, takie jak zdolność dobrowolnego poruszenia twoją prawą ręką. Pierwszorzędowa kora ruchowa fizycznie mapuje ciało i jest stosunkowo łatwo skorelować konkretną część mózgu ze słabością konkretnej części ciała. Jednak również coś tak prostego jak kontrola motoryczna ma wiele warstw – inne części mózgu, które modyfikują kontrolę, pozwalając, na przykład, na płynne, skoordynowane ruchy.

Najtrudniejszymi chyba funkcjami do zlokalizowania w mózgu są funkcje abstrakcyjne, jak funkcja wykonawcza. To jest niezmiernie trudne, częściowo dlatego, że nie wiemy właściwie, czym te funkcje są na najbardziej fundamentalnym poziomie. Możemy dowiedzieć się, na jakie zachowania pozwalają, ale dlaczego? Co rzeczywiście dzieje się w mózgu, kiedy, na przykład, podejmujesz decyzję?


Niektóre z tych bardziej abstrakcyjnych funkcji są także trudne do badania, ponieważ mogą być bilateralne, to znaczy, że ta sama struktura w obu półkulach mózgowych przyczynia się do funkcji. Dlatego uszkodzenie wyłączające jedną stronę niekoniecznie spowoduje jakikolwiek deficyt. W odróżnieniu od tego kontrola motoryczna jest jednostronna, więc jedno uszkodzenie powoduje oczywisty deficyt. To jest ważne, ponieważ badanie uszkodzeń jest jednym z najważniejszych sposobów neuronaukowców do lokalizowania funkcji mózgu – poczekaj, aż się zepsuje, a potem zobacz, co nie działa. Historycznie rzecz biorąc, takie badania uszkodzeń były najważniejszą metodą mapowania mózgu.  


Dzisiaj mamy inne metody, takie jak obrazowanie funkcjonowania mózgu (fMRI), mapowanie aktywności elektrycznej przez EEG, a także chwilowe wpływanie na funkcję mózgu przez elektryczną lub magnetyczną stymulację. Te dane (a w każdym razie te dwie pierwsze metody) są jednak głównie korelacyjne. Nadal mogą dawać wiedzę, ale uszkodzenie pomaga w potwierdzeniu przyczynowości.


To doprowadza nas do niedawnego badania, w którym autorzy opisują pacjentkę z rzadkim, bilateralnym uszkodzeniem danej części mózgu, co spowodowało deficyty funkcji wykonawczej. Dokonali także meta-analizy obrazujących badań korelujących funkcje wykonawcze do tego samego obszaru. Obszarem jest dolny węzeł czołowy ulokowany koło dolnej bruzdy czołowej i dolnej bruzdy przedśrodkowej. Pacjentką jest 56-letnia kobieta z niewielkimi udarami spowodowanymi chorobą naczyń wieńcowych, która prowadziło do skrzepów krwi idących do mózgu. W obu półkulach mózgowych udar dotknął dolnego węzła czołowego, dając rzadką okazję zbadania jego uszkodzenia.   


Najpierw zbadajmy nieco bliżej, co rozumie się przez „funkcję wykonawczą”. Jest to częściowo definiowane jako zdolność adaptowania się do zmieniającego się kontekstu albo wewnętrznego, albo środowiskowego. Neuronaukowcy borykają się jednak z próbą zrozumienia, jakie są najbardziej podstawowe składniki tej zdolności. Jest wiele zachowań, które mieszczą się w pojęciu funkcji wykonawczej, takie jak strategiczne planowanie, rozumienie i stosowanie reguł, zdolność zmiany strategii i pohamowanie własnych zachowań.   Jeden z badaczy sprowadza to do tego, co uważa za podstawowe składniki funkcji wykonawczej – do pamięci roboczej (specjalnego rodzaju pamięci, gdzie można manipulować danymi), przełączania zadań i kontroli hamowania.  


Te funkcje bada się specyficznymi paradygmatami testowania. Jednym przykładem jest test Stroopa – badanemu pokazuje się karty, na których są nazwy kolorów napisane atramentem o innym kolorze (słowo „czerwony” może być napisane niebieskim atramentem). Badany ma podać kolor atramentu, nie zaś słowo. To wymaga zahamowania czytania słowa, co wymaga kontroli hamowania. Jest to zaskakująco trudne zadanie i zawsze powoduje pewne spowolnienie. Pytanie brzmi: jak bardzo spowalnia to człowieka i jak wiele błędów popełniają badani? Ktoś, kto ma uszkodzenie funkcji wykonawczej, ma trudności z powstrzymaniem się przed przeczytaniem słowa i próba zrobienia tego powoduje skrajne spowolnienie.  


Innym przykładem jest przełączanie zadań, podawanie jednego zadania ze zmieniającymi się regułami lub zmiana reguł w środku zadania. Zadaniem jest przejście od 1 do 2, do b itd. Zmiana z cyfr na litery wymaga funkcji wykonawczej. Albo można mieć karty z różnymi cechami, takimi jak różne liczby różnych przedmiotów o różnych kolorach. Badany może otrzymać zadanie posortowania kart według koloru, a następnie mówi się mu, że ma zmienić sortowanie na rodzaj przedmiotu. Ci, którzy mają zakłócenia funkcji wykonawczej będą kontynuowali według pierwszej reguły, myląc się częściej po zmianie reguły.   


W tym badaniu pacjentkę poddano rozległemu testowaniu tego typu, wspólnie zwanemu testowaniem neuropsychologicznym. Wykazała głębokie deficyty w dziedzinie całej funkcji wykonawczej i nie można ich było wyjaśnić innymi deficytami, takimi jak język lub pamięć.  Autorzy wnioskują, że ich metaanaliza poprzednich badań wskazuje na dolny węzeł czołowy jako obszar funkcji wykonawczej i piszą, że to nowe badanie uszkodzenia potwierdza, że dolny węzeł czołowy ma przyczynowy związek z funkcją wykonawczą.


Nie znaczy to, że dolny węzeł czołowy jest jedyną lokalizacją całej funkcji wykonawczej, a tylko że jest dla niej krytyczny. To nawiązuje do dawnej dyskusji „moduły versus sieci” – czy mózg składa się głównie z modułów ze specyficznymi funkcjami, czy z sieci ze specyficznymi funkcjami. Odpowiedź brzmi – tak. Mózg składa się z sieci modułów. Moduły wydają się dokonywać specyficznego rodzaju przetwarzania, ale mogą służyć różnym funkcjom, kiedy pracują w sieci z innymi obszarami mózgu. Dolny węzeł czołowy jest prawdopodobnie modułem, który dokonuje niezbędnego rodzaju przetwarzania i wiązania się w sieci z innymi obszarami, które biorą udział w funkcji wykonawczej. Zabierz dolny węzeł czołowy po obu stronach, a sieć funkcji wykonawczej w zasadzie nie działa.


Autorzy mają nadzieję na zastosowanie ich metody metaanalizy do innych obszarów mózgu, by posunąć do przodu zadanie mapowania bardziej ezoterycznych części mózgu.


Localizing Executive Function

NeuroLogica Blog, 21 maja 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1326 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk