Prawda

Czwartek, 29 października 2020 - 20:49

« Poprzedni Następny »


Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne


Jerry A. Coyne 2020-07-08

Tak, współczesne małpy i my mieliśmy wspólnego małpiego przodka.
Tak, współczesne małpy i my mieliśmy wspólnego małpiego przodka.

Przeszukując The Conversation, natknąłem się na artykuł Pauli Kover o częstych błędnych wyobrażeniach o ewolucji. Dla tych z nas, którzy uczą o ewolucji, ważne jest poznanie ich, bo musimy je wyjaśnić, kiedy nauczamy biologii ewolucyjnej. Mam taką listę w moim komputerze i możecie zobaczyć wyczerpujące podsumowanie takich błędnych wyobrażeń na stronie UC Berkeley Understanding Evolution.

Kliknij na link pod zrzutem z ekranu, żeby przeczytać krótki artykuł Kover:


Lista Kover jest jasna, choć nie oryginalna (a jak mogłoby być inaczej, skoro są to rzeczy dobrze znane) i pierwsze cztery są ogólnie prawdziwe, chociaż w Nr 2 jest drobny szkopuł, ale Nr 5 jest niesłuszny. Poniżej przedstawiam punkty Kover (pogrubione) z moimi krótkimi komentarzami zwykłą czcionką.


1.) To jest tylko teoria. 
 Tego określenia od dawana używano dla zdyskredytowania ewolucji, ponieważ jednak jest to teoria w naukowym sensie tego słowa, ewolucja jest także wysoce potwierdzoną teorią - potwierdzoną do tego stopnia, że ewolucja jest faktem. Tak, to jest jedno z najczęstszych błędnych wyobrażeń o ewolucji.


2.) Ludzie pochodza od małp
.  No cóż, to nie jest takie jasne. Prawdą jest, że nie pochodzimy od żadnych małp, które żyją dzisiaj. Istotnie jednak pochodzimy od naczelnych, które miały długie ogony, wczesnych członków Catarrhini, grupy naczelnych, która obejmuje współczesne małpy starego świata (Cercopithecoidea), jak również współczesne małpy człekokształtne + ludzi (Hominoidea). Inna gałąź, małpy nowego świata (Platyrrhini), są bardziej odlegle spokrewnione z nami niż małpy starego świata i małpy człekokształtne. Chodzi jednak o to, że wspólny przodek nasz i wszystkich małp, Simiiformes, byłby nazywany małpą, bo wyglądał jak małpa. Tutaj jest diagram naszego pochodzeni (jesteśmy w Hominoidea): 3.) Dobór naturalny jest celowy. Tak, to jest błędne wyobrażenie. Dobór naturalny nie ma  zewnętrznie narzuconego celu, ani konsekwentnego kierunku w kategoriach morfologii, zachowania lub fizjologii (tj. nie ma ewolucyjnego pędu ku "większej złożoności"). Jest jednak jeden konsekwentny kierunek: ewolucja drogą doboru naturalnego zawsze poprawia reprodukcyjne dostosowanie organizmu. Dostosowanie może jednak maleć przez inne ewolucyjne mechanizmy, takie jak dryf genetyczny lub napęd mejotyczny.


4.) Ewolucja nie może wyjaśnić złożonych narządów. 
Jak mistrzowsko wyjaśnia Richard Dawkins w książce Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwa, złożoność osiąga się poprzez szereg małych kroków, a więc narząd taki jak oko, który, jak się wydaje, nie mógł wyewoluować de novo, w rzeczywistości tego nie zrobił, ale jest wynikiem serii małych, stopniowych ulepszeń zbierającego światło narządu. Uważamy to za prawdopodobne (dla oka), ponieważ potrafimy robić modele tego, jak szybko złożone oko może wyewoluować z bardzo prostego (dość szybko, patrz tutaj) i możemy obserwować w naturze narządy, które dobrze funkcjonują, ale także przypominają to, co sądzimy było pośrednimi ewolucyjnymi krokami naszego (i ośmiornicy) oka.


Tutaj jest coś, co mówi Kover, a co nie przynależy do pozostałych punktów, bo nie ma nic wspólnego z biologią, a wszystko wspólne z teologią i akomodacjonizmem. Poniżej są jej słowa:  

5). Religia jest nie do pogodzenia z ewolucją

Ważne jest wyjaśnienie, że ewolucja nie jest teorią o powstaniu życia. Jest to teoria wyjaśniająca jak gatunki zmieniają się w czasie. Wbrew temu, co uważa wielu ludzi, nie ma właściwie konfliktu między ewolucją a większością religii. Papież Franciszek powtórzył niedawno, że wiara w ewolucję nie jest nie do pogodzenia z wiarą katolicką. Idąc jeszcze dalej, pastor Malcom [sic] Brown z Church of England powiedział, że “dobór naturalny jako sposób zrozumienia fizycznych procesów ewolucji przez tysiące lat, ma sens”. Dodał: “Dobra religia musi pracować konstruktywnie z dobrą nauką” i odwrotnie. W pełni się z tym zgadzam.

Tak, ale nauka zakłada, że życie powstało z nieożywionej materii i wiemy, że wszystko, co żyje, pochodzi od jednego pra-gatunku. Jeśli tym, o czym mówi tutaj Kovar w sprawie pochodzenia życia, jest “Bóg mógł to zrobić”, to doprawdy nie potrzebujemy tej hipotezy.


A w sprawie konfliktu między ewolucją a najpowszechniejszymi religiami, wykres poniżej z niedawnego sondażu Gallupa pokazuje, że 73% Amerykanów akceptuje teorię ewolucji, która obejmuje albo stworzenie de novo (40%), albo Boga ingerującego w proces (33%, często, by stworzyć Specjalny Gatunek - Homo sapiens).W sprawie tego, co mówi papież, no cóż, wielu katolików (27%, jeśli dobrze pamiętam) odrzuca ewolucję i przyjmuje kreacjonizm. Nie mogą nawet strawić stanowiska własnego Kościoła. Ponadto, katolicyzm nie w pełni podpisuje się pod ewolucją, ponieważ akceptuje Adama i Ewę jako dosłownych przodków całej ludzkości, co, jak mówi nam genetyka populacyjna, nie może być prawdą. Wreszcie, katolicy (i wielu wyznawców innych wyznań) uważają, że ludzie odróżniają się od wszystkich innych gatunków, ponieważ posiadamy duszę. Nie ma na to żadnych dowodów.


Znaczny odsetek muzułmanów także całkowicie odrzuca ewolucję i przyjmuje kreacjonizm Allaha opisany w Koranie. Wielu ortodoksyjnych Żydów też odrzuca ewolucję. Co zaś Malcom [sic] Brown mówi o “mającym sens” doborze naturalnym, nie ma żadnego związku z prawdą ewolucji. Dla wielu kreacjonizm ma więcej sensu niż ewolucja. Osądzasz teorię nie po tym, czy ma sens, ale po tym, czy jest poparta dowodami. W końcu, mechanika kwantowa nie ma bardzo wiele sensu.


Spójrzmy na koniec na twierdzenie “Dobra religia musi pracować konstruktywnie z dobrą nauką i odwrotnie”. Nie, zupełnie nie jest to prawdą. Nauka działa najlepiej, kiedy trzyma się z daleka od religii, odrzucając wszystkie nadnaturalne byty i siły. Nie potrzebujemy tej hipotezy i nie mogę wyobrazić sobie sposobu, na jaki nauka mogłaby zostać ulepszona dzięki współpracy z religią.


Religia, z drugiej strony, istotnie potrzebuje pracować z nauką, jeśli chce uniknąć głoszenia kłamstw, ale jest to „destruktywna” konwersacja, nie konstruktywna. Nauka mówi religii, gdzie nie ma racji, jak w fałszywych opowieściach w Księdze Rodzaju o exodusie Żydów z Egiptu, o spisie Heroda dotyczącym narodzin Jezusa i tak dalej. Religia potrzebuje nauki, jeśli chce, by jej historyczna narracja zgadzała się z rzeczywistością, ale wiele religii o to nie dba. Nauka zaś nie potrzebuje religii.  


Jeśli ktoś chce zobaczyć listę błędnych wyobrażeń o ewolucji, polecam zajrzenie na stronę Berkeley, do której podałem link powyżej.  


Five misconceptions about evolution: one is dubious, another wrong

Why Evolution Is True, 3 lipca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1164 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18
Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk