Prawda

Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 - 06:32

« Poprzedni Następny »


Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne


Jerry A. Coyne 2020-07-08

Tak, współczesne małpy i my mieliśmy wspólnego małpiego przodka.
Tak, współczesne małpy i my mieliśmy wspólnego małpiego przodka.

Przeszukując The Conversation, natknąłem się na artykuł Pauli Kover o częstych błędnych wyobrażeniach o ewolucji. Dla tych z nas, którzy uczą o ewolucji, ważne jest poznanie ich, bo musimy je wyjaśnić, kiedy nauczamy biologii ewolucyjnej. Mam taką listę w moim komputerze i możecie zobaczyć wyczerpujące podsumowanie takich błędnych wyobrażeń na stronie UC Berkeley Understanding Evolution.

Kliknij na link pod zrzutem z ekranu, żeby przeczytać krótki artykuł Kover:


Lista Kover jest jasna, choć nie oryginalna (a jak mogłoby być inaczej, skoro są to rzeczy dobrze znane) i pierwsze cztery są ogólnie prawdziwe, chociaż w Nr 2 jest drobny szkopuł, ale Nr 5 jest niesłuszny. Poniżej przedstawiam punkty Kover (pogrubione) z moimi krótkimi komentarzami zwykłą czcionką.


1.) To jest tylko teoria. 
 Tego określenia od dawana używano dla zdyskredytowania ewolucji, ponieważ jednak jest to teoria w naukowym sensie tego słowa, ewolucja jest także wysoce potwierdzoną teorią - potwierdzoną do tego stopnia, że ewolucja jest faktem. Tak, to jest jedno z najczęstszych błędnych wyobrażeń o ewolucji.


2.) Ludzie pochodza od małp
.  No cóż, to nie jest takie jasne. Prawdą jest, że nie pochodzimy od żadnych małp, które żyją dzisiaj. Istotnie jednak pochodzimy od naczelnych, które miały długie ogony, wczesnych członków Catarrhini, grupy naczelnych, która obejmuje współczesne małpy starego świata (Cercopithecoidea), jak również współczesne małpy człekokształtne + ludzi (Hominoidea). Inna gałąź, małpy nowego świata (Platyrrhini), są bardziej odlegle spokrewnione z nami niż małpy starego świata i małpy człekokształtne. Chodzi jednak o to, że wspólny przodek nasz i wszystkich małp, Simiiformes, byłby nazywany małpą, bo wyglądał jak małpa. Tutaj jest diagram naszego pochodzeni (jesteśmy w Hominoidea): 3.) Dobór naturalny jest celowy. Tak, to jest błędne wyobrażenie. Dobór naturalny nie ma  zewnętrznie narzuconego celu, ani konsekwentnego kierunku w kategoriach morfologii, zachowania lub fizjologii (tj. nie ma ewolucyjnego pędu ku "większej złożoności"). Jest jednak jeden konsekwentny kierunek: ewolucja drogą doboru naturalnego zawsze poprawia reprodukcyjne dostosowanie organizmu. Dostosowanie może jednak maleć przez inne ewolucyjne mechanizmy, takie jak dryf genetyczny lub napęd mejotyczny.


4.) Ewolucja nie może wyjaśnić złożonych narządów. 
Jak mistrzowsko wyjaśnia Richard Dawkins w książce Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwa, złożoność osiąga się poprzez szereg małych kroków, a więc narząd taki jak oko, który, jak się wydaje, nie mógł wyewoluować de novo, w rzeczywistości tego nie zrobił, ale jest wynikiem serii małych, stopniowych ulepszeń zbierającego światło narządu. Uważamy to za prawdopodobne (dla oka), ponieważ potrafimy robić modele tego, jak szybko złożone oko może wyewoluować z bardzo prostego (dość szybko, patrz tutaj) i możemy obserwować w naturze narządy, które dobrze funkcjonują, ale także przypominają to, co sądzimy było pośrednimi ewolucyjnymi krokami naszego (i ośmiornicy) oka.


Tutaj jest coś, co mówi Kover, a co nie przynależy do pozostałych punktów, bo nie ma nic wspólnego z biologią, a wszystko wspólne z teologią i akomodacjonizmem. Poniżej są jej słowa:  

5). Religia jest nie do pogodzenia z ewolucją

Ważne jest wyjaśnienie, że ewolucja nie jest teorią o powstaniu życia. Jest to teoria wyjaśniająca jak gatunki zmieniają się w czasie. Wbrew temu, co uważa wielu ludzi, nie ma właściwie konfliktu między ewolucją a większością religii. Papież Franciszek powtórzył niedawno, że wiara w ewolucję nie jest nie do pogodzenia z wiarą katolicką. Idąc jeszcze dalej, pastor Malcom [sic] Brown z Church of England powiedział, że “dobór naturalny jako sposób zrozumienia fizycznych procesów ewolucji przez tysiące lat, ma sens”. Dodał: “Dobra religia musi pracować konstruktywnie z dobrą nauką” i odwrotnie. W pełni się z tym zgadzam.

Tak, ale nauka zakłada, że życie powstało z nieożywionej materii i wiemy, że wszystko, co żyje, pochodzi od jednego pra-gatunku. Jeśli tym, o czym mówi tutaj Kovar w sprawie pochodzenia życia, jest “Bóg mógł to zrobić”, to doprawdy nie potrzebujemy tej hipotezy.


A w sprawie konfliktu między ewolucją a najpowszechniejszymi religiami, wykres poniżej z niedawnego sondażu Gallupa pokazuje, że 73% Amerykanów akceptuje teorię ewolucji, która obejmuje albo stworzenie de novo (40%), albo Boga ingerującego w proces (33%, często, by stworzyć Specjalny Gatunek - Homo sapiens).W sprawie tego, co mówi papież, no cóż, wielu katolików (27%, jeśli dobrze pamiętam) odrzuca ewolucję i przyjmuje kreacjonizm. Nie mogą nawet strawić stanowiska własnego Kościoła. Ponadto, katolicyzm nie w pełni podpisuje się pod ewolucją, ponieważ akceptuje Adama i Ewę jako dosłownych przodków całej ludzkości, co, jak mówi nam genetyka populacyjna, nie może być prawdą. Wreszcie, katolicy (i wielu wyznawców innych wyznań) uważają, że ludzie odróżniają się od wszystkich innych gatunków, ponieważ posiadamy duszę. Nie ma na to żadnych dowodów.


Znaczny odsetek muzułmanów także całkowicie odrzuca ewolucję i przyjmuje kreacjonizm Allaha opisany w Koranie. Wielu ortodoksyjnych Żydów też odrzuca ewolucję. Co zaś Malcom [sic] Brown mówi o “mającym sens” doborze naturalnym, nie ma żadnego związku z prawdą ewolucji. Dla wielu kreacjonizm ma więcej sensu niż ewolucja. Osądzasz teorię nie po tym, czy ma sens, ale po tym, czy jest poparta dowodami. W końcu, mechanika kwantowa nie ma bardzo wiele sensu.


Spójrzmy na koniec na twierdzenie “Dobra religia musi pracować konstruktywnie z dobrą nauką i odwrotnie”. Nie, zupełnie nie jest to prawdą. Nauka działa najlepiej, kiedy trzyma się z daleka od religii, odrzucając wszystkie nadnaturalne byty i siły. Nie potrzebujemy tej hipotezy i nie mogę wyobrazić sobie sposobu, na jaki nauka mogłaby zostać ulepszona dzięki współpracy z religią.


Religia, z drugiej strony, istotnie potrzebuje pracować z nauką, jeśli chce uniknąć głoszenia kłamstw, ale jest to „destruktywna” konwersacja, nie konstruktywna. Nauka mówi religii, gdzie nie ma racji, jak w fałszywych opowieściach w Księdze Rodzaju o exodusie Żydów z Egiptu, o spisie Heroda dotyczącym narodzin Jezusa i tak dalej. Religia potrzebuje nauki, jeśli chce, by jej historyczna narracja zgadzała się z rzeczywistością, ale wiele religii o to nie dba. Nauka zaś nie potrzebuje religii.  


Jeśli ktoś chce zobaczyć listę błędnych wyobrażeń o ewolucji, polecam zajrzenie na stronę Berkeley, do której podałem link powyżej.  


Five misconceptions about evolution: one is dubious, another wrong

Why Evolution Is True, 3 lipca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1325 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk