Prawda

Sobota, 24 października 2020 - 13:52

« Poprzedni Następny »


Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego


Jerry A. Coyne 2020-10-15


W artykule poniżej, który opublikowano ostatnio (kliknij na link pod zrzutem z ekranu), jest coś, co może mieć związek z ewolucją patogenu, ale nie ma tam wzmianki o aspekcie ewolucyjnym. Jest to skomplikowany i techniczny artykuł, a w pracy użyto szczurów jako modeli (tj. tkanki i analizy) do badania, czy wirus Covid-19 ma zdolność uśmierzania bólu.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7457601/


Jest także komunikat z University of Arizona, który wyjaśnia wyniki prostszym językiem oraz dwuminutowe wideo poniżej, które nieco nazbyt upraszcza to wszystko, ale jednak daje jakieś pojęcie.   https://uahs.arizona.edu/news/pain-relief-caused-sars-cov-2-infection-may-help-explain-covid-19-spread


Najpierw komunikat:

SARS-CoV-2, wirus, który powoduje COVID-19, może uśmierzać ból, według nowego badania naukowców z University of Arizona Health Sciences.


Te odkrycia mogą wyjaśnić, dlaczego niemal połowa ludzi, którzy mają COVID-19. doświadcza niewielu objawów, mimo że mogą szerzyć chorobę,  zdaniem jednego z autorów badania, dra Rajesha Khanny, profesora z UArizona College of Medicine – Tucson’s Department of Pharmacology.


Dr Rajesh Khanna. “Ma to dla mnie dużo sensu, że być może powodem niepohamowanego szerzenia się COVID-19 jest to, że na wczesnych stadiach chodzisz, jakby nic złego się nie działo, ponieważ ból został uśmierzony – powiedział dr Khanna. – Masz wirusa, ale nie czujesz się źle, ponieważ twój ból zniknął. Jeśli będziemy mogli dowieść, że to uśmierzanie bólu jest tym, co pozwala COVID-19 na szerzenie się, będzie to niezmiernie cenne”.


Artykuł SARS-CoV-2 Spike protein co-opts VEGF-A/Neuropilin-1 receptor signaling to induce analgesia, opublikowano dzisiaj w PAIN, piśmie Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu.


. . .Ośrodki Kontroli i Zapobiegania Chorobom USA opublikowały 10 września dane z oceną, że 50% transmisji COVID-19 zachodzi przed wystąpieniem objawów, a 40% infekcji COVID-19 przebiega bezobjawowo.


“To badanie przedstawia możliwość, że ból, jako wczesny objaw COVID-19, może być zredukowany przez białko S (spike protein) SARS-CoV-2, które ucisza szlaki przekazywania sygnałów bólu w organizmie – powiedział  dr Michael D. Dake, który stoi na czele UArizona Health Sciences. – Badacze z University of Arizona Health Sciences z ośrodka bólu i uzależnienia wykorzystują to unikatowe odkrycie do badania nowej klasy leków przeciwbólowych w naszym stałym poszukiwaniu sposobów postępowania z epidemią narkomanii”.

Innymi słowy, słynne białko S wirusa anuluje działanie innego białka VEGF – jednego z kilku białek, które normalnie wywołują ból. To wystarczy jako wyjaśnienie dla wszystkich tych, którzy nie pracują z tym układem.


Tu jednak wkracza problem ewolucji. Pamiętajmy, że ból jest adaptacją, której ewolucja niewątpliwie została wywołana przez jego zdolność mówienia nam, że dzieje się coś niedobrego, jak „ej! wsadziłeś rękę do ognia”. Ludzie, którzy nie odczuwają bólu, jak ci, którzy cierpią na chorobę Hansena (trąd) oraz pewne rzadkie neurologiczne schorzenia, często doznają poważnych szkód fizycznych, ponieważ są nieświadomi ran. Powodem, dla którego chorzy na trąd tracą palce i inne części ciała, nie jest to, że bakteria wyżera te części; raczej jest tak dlatego, że bakteria znieczula ich, a więc zaczynają uszkadzać swoje ciała i nie są tego świadomi. Ból jest więc dobrą rzeczą, mimo że odczuwanie go jest paskudne.


Jeśli jednak wirus, który normalnie powoduje ból, ponieważ uszkadza twoje wnętrzności, potrafi w jakiś sposób zablokować ten ból, może szerzyć się szybciej. To może dotyczyć wirusów takich jak COVID-19, które szerzą się w kontaktach między ludźmi i szerzenie się zależy od tego, że ludzie chodzą i zarażają innych. Jeśli położysz się do łóżka, bo wszystko cię boli, wirus nie będzie się szerzył równie dobrze.


to znaczy, że zmutowana odmiana wirusa, który uśmierza ból, będzie szerzyła się szybciej niż odmiany, które nie uśmierzają bólu. Ta różnica stworzy dobór naturalny dla mutantów uśmierzających ból i wyewoluuje “gatunek” wirusa, który będzie miał bezbolesność jako jeden z „objawów”.


Z tego, co widziałem, ani w artykule, ani w komunikacie nikt nie wspomniał o tej możliwości. Oczywiście nie wiemy, czy ta spekulacja jest prawdą, czy też po prostu tak się złożyło, że białko S blokuje receptory bólu. Ponadto, choć to może być wyewoluowana właściwość wirusa, może to także być wewnętrzna właściwość białka S, która wyewoluowała z innego powodu i po prostu pozwoliła wirusowi na szybkie szerzenie się.


Sugeruję to jedynie jako możliwość w dziedzinie zwanej “darwinowską medycyną”, która analizuje objawy chorób z ewolucyjnego punktu widzenia. Inne propozycje w tej dziedzinie dotyczą chorób takich jak malaria. Kiedy masz malarię, złe samopoczucie i gorączka przewracają cię. A to ułatwia szerzenie się patogenu (pierwotniaka), ponieważ tego pierwotniaka przenoszą komary. Kiedy leżysz bezsilny i chory w łóżku, nie masz siły odganiać komarów tak, jak można to robić, kiedy się chodzi, a więc pierwotniak, który cię rozłożył, łatwiej znajduje komara. (Oczywiście, to wszystko są spekulacje.)


Inna propozycja dotyczy wirusa przeziębienia. Nie rozkłada cię, ale raczej powoduje że nie czujesz się najlepiej, ale nadal możesz chodzi – i przekazywać wirusa innym ludziom. Gdyby przeziębienie kładło człowieka na obie łopatki, jak to robi malaria, wirus nie szerzyłby się tak dobrze.  


Wiele objawów wywoływanych przez patogeny mogło wyewoluować, by ułatwiać przekazywanie siebie. To z pewnością musi być prawdą w pewnych wypadkach, ale jest bardzo trudno przeprowadzić na to dowód. Nie można eksperymentować na ludziach, chociaż podejrzewam, że można by to było zrobić na zwierzęcych modelach, takich jak szczury, ale nie byłbym skłonny krzywdzić zwierząt dla testowania ewolucyjnej hipotezy. (Znieczulałem wszystkie moje muszki owocowe zanim je uśmiercałem.) Dziwne jednak, że nie widziałem wspomnienia tego nowego i uderzającego wyniku jako możliwego przykładu doboru naturalnego wirusa.


Tutaj jest wideo, choć nie ma tam wiele więcej niż to, co powiedziałem powyżej.

h/t: Charles


Covid 19 may hijack pain receptors, reducing pain and increasing the spread of the virus: a possible result of natural selection

Why Evolution Is True, 8 października 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1164 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18
Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk