Prawda

Niedziela, 14 sierpnia 2022 - 17:50

« Poprzedni Następny »


Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego


Jerry A. Coyne 2020-10-15


W artykule poniżej, który opublikowano ostatnio (kliknij na link pod zrzutem z ekranu), jest coś, co może mieć związek z ewolucją patogenu, ale nie ma tam wzmianki o aspekcie ewolucyjnym. Jest to skomplikowany i techniczny artykuł, a w pracy użyto szczurów jako modeli (tj. tkanki i analizy) do badania, czy wirus Covid-19 ma zdolność uśmierzania bólu.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7457601/


Jest także komunikat z University of Arizona, który wyjaśnia wyniki prostszym językiem oraz dwuminutowe wideo poniżej, które nieco nazbyt upraszcza to wszystko, ale jednak daje jakieś pojęcie.   https://uahs.arizona.edu/news/pain-relief-caused-sars-cov-2-infection-may-help-explain-covid-19-spread


Najpierw komunikat:

SARS-CoV-2, wirus, który powoduje COVID-19, może uśmierzać ból, według nowego badania naukowców z University of Arizona Health Sciences.


Te odkrycia mogą wyjaśnić, dlaczego niemal połowa ludzi, którzy mają COVID-19. doświadcza niewielu objawów, mimo że mogą szerzyć chorobę,  zdaniem jednego z autorów badania, dra Rajesha Khanny, profesora z UArizona College of Medicine – Tucson’s Department of Pharmacology.


Dr Rajesh Khanna. “Ma to dla mnie dużo sensu, że być może powodem niepohamowanego szerzenia się COVID-19 jest to, że na wczesnych stadiach chodzisz, jakby nic złego się nie działo, ponieważ ból został uśmierzony – powiedział dr Khanna. – Masz wirusa, ale nie czujesz się źle, ponieważ twój ból zniknął. Jeśli będziemy mogli dowieść, że to uśmierzanie bólu jest tym, co pozwala COVID-19 na szerzenie się, będzie to niezmiernie cenne”.


Artykuł SARS-CoV-2 Spike protein co-opts VEGF-A/Neuropilin-1 receptor signaling to induce analgesia, opublikowano dzisiaj w PAIN, piśmie Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu.


. . .Ośrodki Kontroli i Zapobiegania Chorobom USA opublikowały 10 września dane z oceną, że 50% transmisji COVID-19 zachodzi przed wystąpieniem objawów, a 40% infekcji COVID-19 przebiega bezobjawowo.


“To badanie przedstawia możliwość, że ból, jako wczesny objaw COVID-19, może być zredukowany przez białko S (spike protein) SARS-CoV-2, które ucisza szlaki przekazywania sygnałów bólu w organizmie – powiedział  dr Michael D. Dake, który stoi na czele UArizona Health Sciences. – Badacze z University of Arizona Health Sciences z ośrodka bólu i uzależnienia wykorzystują to unikatowe odkrycie do badania nowej klasy leków przeciwbólowych w naszym stałym poszukiwaniu sposobów postępowania z epidemią narkomanii”.

Innymi słowy, słynne białko S wirusa anuluje działanie innego białka VEGF – jednego z kilku białek, które normalnie wywołują ból. To wystarczy jako wyjaśnienie dla wszystkich tych, którzy nie pracują z tym układem.


Tu jednak wkracza problem ewolucji. Pamiętajmy, że ból jest adaptacją, której ewolucja niewątpliwie została wywołana przez jego zdolność mówienia nam, że dzieje się coś niedobrego, jak „ej! wsadziłeś rękę do ognia”. Ludzie, którzy nie odczuwają bólu, jak ci, którzy cierpią na chorobę Hansena (trąd) oraz pewne rzadkie neurologiczne schorzenia, często doznają poważnych szkód fizycznych, ponieważ są nieświadomi ran. Powodem, dla którego chorzy na trąd tracą palce i inne części ciała, nie jest to, że bakteria wyżera te części; raczej jest tak dlatego, że bakteria znieczula ich, a więc zaczynają uszkadzać swoje ciała i nie są tego świadomi. Ból jest więc dobrą rzeczą, mimo że odczuwanie go jest paskudne.


Jeśli jednak wirus, który normalnie powoduje ból, ponieważ uszkadza twoje wnętrzności, potrafi w jakiś sposób zablokować ten ból, może szerzyć się szybciej. To może dotyczyć wirusów takich jak COVID-19, które szerzą się w kontaktach między ludźmi i szerzenie się zależy od tego, że ludzie chodzą i zarażają innych. Jeśli położysz się do łóżka, bo wszystko cię boli, wirus nie będzie się szerzył równie dobrze.


to znaczy, że zmutowana odmiana wirusa, który uśmierza ból, będzie szerzyła się szybciej niż odmiany, które nie uśmierzają bólu. Ta różnica stworzy dobór naturalny dla mutantów uśmierzających ból i wyewoluuje “gatunek” wirusa, który będzie miał bezbolesność jako jeden z „objawów”.


Z tego, co widziałem, ani w artykule, ani w komunikacie nikt nie wspomniał o tej możliwości. Oczywiście nie wiemy, czy ta spekulacja jest prawdą, czy też po prostu tak się złożyło, że białko S blokuje receptory bólu. Ponadto, choć to może być wyewoluowana właściwość wirusa, może to także być wewnętrzna właściwość białka S, która wyewoluowała z innego powodu i po prostu pozwoliła wirusowi na szybkie szerzenie się.


Sugeruję to jedynie jako możliwość w dziedzinie zwanej “darwinowską medycyną”, która analizuje objawy chorób z ewolucyjnego punktu widzenia. Inne propozycje w tej dziedzinie dotyczą chorób takich jak malaria. Kiedy masz malarię, złe samopoczucie i gorączka przewracają cię. A to ułatwia szerzenie się patogenu (pierwotniaka), ponieważ tego pierwotniaka przenoszą komary. Kiedy leżysz bezsilny i chory w łóżku, nie masz siły odganiać komarów tak, jak można to robić, kiedy się chodzi, a więc pierwotniak, który cię rozłożył, łatwiej znajduje komara. (Oczywiście, to wszystko są spekulacje.)


Inna propozycja dotyczy wirusa przeziębienia. Nie rozkłada cię, ale raczej powoduje że nie czujesz się najlepiej, ale nadal możesz chodzi – i przekazywać wirusa innym ludziom. Gdyby przeziębienie kładło człowieka na obie łopatki, jak to robi malaria, wirus nie szerzyłby się tak dobrze.  


Wiele objawów wywoływanych przez patogeny mogło wyewoluować, by ułatwiać przekazywanie siebie. To z pewnością musi być prawdą w pewnych wypadkach, ale jest bardzo trudno przeprowadzić na to dowód. Nie można eksperymentować na ludziach, chociaż podejrzewam, że można by to było zrobić na zwierzęcych modelach, takich jak szczury, ale nie byłbym skłonny krzywdzić zwierząt dla testowania ewolucyjnej hipotezy. (Znieczulałem wszystkie moje muszki owocowe zanim je uśmiercałem.) Dziwne jednak, że nie widziałem wspomnienia tego nowego i uderzającego wyniku jako możliwego przykładu doboru naturalnego wirusa.


Tutaj jest wideo, choć nie ma tam wiele więcej niż to, co powiedziałem powyżej.

h/t: Charles


Covid 19 may hijack pain receptors, reducing pain and increasing the spread of the virus: a possible result of natural selection

Why Evolution Is True, 8 października 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1327 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk