Prawda

Wtorek, 18 stycznia 2022 - 17:45

« Poprzedni Następny »


Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego


Jerry A. Coyne 2020-10-15


W artykule poniżej, który opublikowano ostatnio (kliknij na link pod zrzutem z ekranu), jest coś, co może mieć związek z ewolucją patogenu, ale nie ma tam wzmianki o aspekcie ewolucyjnym. Jest to skomplikowany i techniczny artykuł, a w pracy użyto szczurów jako modeli (tj. tkanki i analizy) do badania, czy wirus Covid-19 ma zdolność uśmierzania bólu.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7457601/


Jest także komunikat z University of Arizona, który wyjaśnia wyniki prostszym językiem oraz dwuminutowe wideo poniżej, które nieco nazbyt upraszcza to wszystko, ale jednak daje jakieś pojęcie.   https://uahs.arizona.edu/news/pain-relief-caused-sars-cov-2-infection-may-help-explain-covid-19-spread


Najpierw komunikat:

SARS-CoV-2, wirus, który powoduje COVID-19, może uśmierzać ból, według nowego badania naukowców z University of Arizona Health Sciences.


Te odkrycia mogą wyjaśnić, dlaczego niemal połowa ludzi, którzy mają COVID-19. doświadcza niewielu objawów, mimo że mogą szerzyć chorobę,  zdaniem jednego z autorów badania, dra Rajesha Khanny, profesora z UArizona College of Medicine – Tucson’s Department of Pharmacology.


Dr Rajesh Khanna. “Ma to dla mnie dużo sensu, że być może powodem niepohamowanego szerzenia się COVID-19 jest to, że na wczesnych stadiach chodzisz, jakby nic złego się nie działo, ponieważ ból został uśmierzony – powiedział dr Khanna. – Masz wirusa, ale nie czujesz się źle, ponieważ twój ból zniknął. Jeśli będziemy mogli dowieść, że to uśmierzanie bólu jest tym, co pozwala COVID-19 na szerzenie się, będzie to niezmiernie cenne”.


Artykuł SARS-CoV-2 Spike protein co-opts VEGF-A/Neuropilin-1 receptor signaling to induce analgesia, opublikowano dzisiaj w PAIN, piśmie Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu.


. . .Ośrodki Kontroli i Zapobiegania Chorobom USA opublikowały 10 września dane z oceną, że 50% transmisji COVID-19 zachodzi przed wystąpieniem objawów, a 40% infekcji COVID-19 przebiega bezobjawowo.


“To badanie przedstawia możliwość, że ból, jako wczesny objaw COVID-19, może być zredukowany przez białko S (spike protein) SARS-CoV-2, które ucisza szlaki przekazywania sygnałów bólu w organizmie – powiedział  dr Michael D. Dake, który stoi na czele UArizona Health Sciences. – Badacze z University of Arizona Health Sciences z ośrodka bólu i uzależnienia wykorzystują to unikatowe odkrycie do badania nowej klasy leków przeciwbólowych w naszym stałym poszukiwaniu sposobów postępowania z epidemią narkomanii”.

Innymi słowy, słynne białko S wirusa anuluje działanie innego białka VEGF – jednego z kilku białek, które normalnie wywołują ból. To wystarczy jako wyjaśnienie dla wszystkich tych, którzy nie pracują z tym układem.


Tu jednak wkracza problem ewolucji. Pamiętajmy, że ból jest adaptacją, której ewolucja niewątpliwie została wywołana przez jego zdolność mówienia nam, że dzieje się coś niedobrego, jak „ej! wsadziłeś rękę do ognia”. Ludzie, którzy nie odczuwają bólu, jak ci, którzy cierpią na chorobę Hansena (trąd) oraz pewne rzadkie neurologiczne schorzenia, często doznają poważnych szkód fizycznych, ponieważ są nieświadomi ran. Powodem, dla którego chorzy na trąd tracą palce i inne części ciała, nie jest to, że bakteria wyżera te części; raczej jest tak dlatego, że bakteria znieczula ich, a więc zaczynają uszkadzać swoje ciała i nie są tego świadomi. Ból jest więc dobrą rzeczą, mimo że odczuwanie go jest paskudne.


Jeśli jednak wirus, który normalnie powoduje ból, ponieważ uszkadza twoje wnętrzności, potrafi w jakiś sposób zablokować ten ból, może szerzyć się szybciej. To może dotyczyć wirusów takich jak COVID-19, które szerzą się w kontaktach między ludźmi i szerzenie się zależy od tego, że ludzie chodzą i zarażają innych. Jeśli położysz się do łóżka, bo wszystko cię boli, wirus nie będzie się szerzył równie dobrze.


to znaczy, że zmutowana odmiana wirusa, który uśmierza ból, będzie szerzyła się szybciej niż odmiany, które nie uśmierzają bólu. Ta różnica stworzy dobór naturalny dla mutantów uśmierzających ból i wyewoluuje “gatunek” wirusa, który będzie miał bezbolesność jako jeden z „objawów”.


Z tego, co widziałem, ani w artykule, ani w komunikacie nikt nie wspomniał o tej możliwości. Oczywiście nie wiemy, czy ta spekulacja jest prawdą, czy też po prostu tak się złożyło, że białko S blokuje receptory bólu. Ponadto, choć to może być wyewoluowana właściwość wirusa, może to także być wewnętrzna właściwość białka S, która wyewoluowała z innego powodu i po prostu pozwoliła wirusowi na szybkie szerzenie się.


Sugeruję to jedynie jako możliwość w dziedzinie zwanej “darwinowską medycyną”, która analizuje objawy chorób z ewolucyjnego punktu widzenia. Inne propozycje w tej dziedzinie dotyczą chorób takich jak malaria. Kiedy masz malarię, złe samopoczucie i gorączka przewracają cię. A to ułatwia szerzenie się patogenu (pierwotniaka), ponieważ tego pierwotniaka przenoszą komary. Kiedy leżysz bezsilny i chory w łóżku, nie masz siły odganiać komarów tak, jak można to robić, kiedy się chodzi, a więc pierwotniak, który cię rozłożył, łatwiej znajduje komara. (Oczywiście, to wszystko są spekulacje.)


Inna propozycja dotyczy wirusa przeziębienia. Nie rozkłada cię, ale raczej powoduje że nie czujesz się najlepiej, ale nadal możesz chodzi – i przekazywać wirusa innym ludziom. Gdyby przeziębienie kładło człowieka na obie łopatki, jak to robi malaria, wirus nie szerzyłby się tak dobrze.  


Wiele objawów wywoływanych przez patogeny mogło wyewoluować, by ułatwiać przekazywanie siebie. To z pewnością musi być prawdą w pewnych wypadkach, ale jest bardzo trudno przeprowadzić na to dowód. Nie można eksperymentować na ludziach, chociaż podejrzewam, że można by to było zrobić na zwierzęcych modelach, takich jak szczury, ale nie byłbym skłonny krzywdzić zwierząt dla testowania ewolucyjnej hipotezy. (Znieczulałem wszystkie moje muszki owocowe zanim je uśmiercałem.) Dziwne jednak, że nie widziałem wspomnienia tego nowego i uderzającego wyniku jako możliwego przykładu doboru naturalnego wirusa.


Tutaj jest wideo, choć nie ma tam wiele więcej niż to, co powiedziałem powyżej.

h/t: Charles


Covid 19 may hijack pain receptors, reducing pain and increasing the spread of the virus: a possible result of natural selection

Why Evolution Is True, 8 października 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1264 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk