Prawda

Czwartek, 21 stycznia 2021 - 18:42

« Poprzedni Następny »


Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?


Jerry A. Coyne 2020-07-26

Wykopaliska w jaskini, zdjęcie ze streszczenia w „Science” (Badacze zrobili wykop w Chiquihuite Cave na około 3 metry głębokości, znajdując prawie dwa tysiące kamiennych narzędzi.) Zdjęcie Devlin A. Gandy
Wykopaliska w jaskini, zdjęcie ze streszczenia w „Science” (Badacze zrobili wykop w Chiquihuite Cave na około 3 metry głębokości, znajdując prawie dwa tysiące kamiennych narzędzi.) Zdjęcie Devlin A. Gandy

Ten nowy artykuł w “Nature” (kliknij na link pod zrzutem z ekranu, pdf tutaj) ma potencjał stania się wielką sprawą w paleobiologii człowieka za ostatnie kilkanaście lat. Informuje o znalezieniu śladów ludzkiej obecności w jaskini na dużej wysokości w Meksyku podczas ostatniego maksimum lodowcowego (LGM): około 26 tysięcy lat temu. A to, mówią autorzy, sugeruje, że ludzie byli w Nowym Świecie od ponad 30 tysięcy lat – więcej niż dwukrotność czasu, w jakim sądziliśmy, że byli tam. Poprzednio sądzono, że ludzie przeszli Cieśninę Beringa z Syberii około 15 tysięcy lat temu, a następnie rozprzestrzenili się po obu Amerykach.

Zanim jednak zaakceptujemy te wyniki, które wywracają naszą wiedzę o ludziach w Nowym Świecie, warto wiedzieć, że ta praca spotkała się z krytyką, jak można zobaczyć w streszczeniu w „Science” Andrew Curry’ego.https://www.nature.com/articles/s41586-020-2509-0


Jaskinia, w której dokonano odkrycia, mieści się w pobliżu szczytu odległej góry w meksykańskim stanie Zacatecas, na wysokości 2740 m i była badana od 2012 roku. Choć obecnie jest sucha i jałowa, sądzi się, że podczas LGM była pokryta bujną zielenią, z wodą, roślinami i mnóstwem zwierzyny łownej w pobliżu. Badacze pracowali tam, nocując w jaskini i ściągając wodę i żywność z najbliższego miasta na ośle.


Kilka rzeczy spowodowało, że badacze podejrzewają, iż tę jaskinię zajmowali ludzie, przede wszystkim dwa tysiące czegoś, co wygląda na kamienne narzędzia. Poniżej jest ilustracja, która je pokazuje te domniemane wytwory ludzkiej ręki:


(from paper): a, Core. b–e, Flakes; inlay in b emphasizes an isolated platform. f–j, Blades. k–o, Points. Scale bar, 3 cm. Most items are from component SC-B; d and m belong to SC-C. One Pseudotsuga sp. (Douglas fir) charcoal fragment closely associated with the bifacial preform shown in m in stratum 1223 was dated to 27,929 ± 82 uncalibrated radiocarbon years BP (PRI-5414). More lithic finds are shown in Extended Data Figs. 5, 6.

(from paper): a, Core. b–e, Flakes; inlay in b emphasizes an isolated platform. f–j, Blades. k–o, Points. Scale bar, 3 cm. Most items are from component SC-B; d and m belong to SC-C. One Pseudotsuga sp. (Douglas fir) charcoal fragment closely associated with the bifacial preform shown in m in stratum 1223 was dated to 27,929 ± 82 uncalibrated radiocarbon years BP (PRI-5414). More lithic finds are shown in Extended Data Figs. 5, 6.Sądziłem, że obecnie paleoantropolodzy potrafią odróżnić nietknięte ręką człowieka kamienne artefakty od prawdziwych, łupanych narzędzi, ale okazuje się, że tak nie jest. W streszczeniu w “Science” są przytoczone słowa jednego z krytyków:

Krytycy wskazują na to, że narzędzia są proste i nie przypominają żadnego innego zestawu narzędzi z Ameryk, nasuwając możliwość, że są produktem naturalnego rozłamywanie się kamieni. “Wyglądają, jakby mogły być artefaktami, ale dlaczego nie ma ich nigdzie indziej w okolicy?” zastanawia się David Meltzer, archeolog z Southern Methodist University. Spójność tych narzędzi jest także niezwykła, mówi. „Jeśli te narzędzia są rzeczywiste, dlaczego  znaleziono je – przynajmniej, jak dotąd – w tym jednym miejscu na przestrzeni 10 tysięcy lat? Ludzie przystosowują się i adoptują nową technologię”.

Wniosek o wytwarzaniu narzędzi musi co najmniej pozostać wstępny i niepewny. Było tam także palone drewno, ale krytycy mówią, że mogło pochodzić z przywianym wiatrem dzikich pożarów. Badacze użyli także datowania OSL kwarcu z osadów, które mówi, kiedy ten minerał był ostatni raz wystawiony na światło, czyli, kiedy został tam położony.   


Wreszcie, badacze przeczesali jaskinię w poszukiwaniu DNA, który mogliby zsekwencjonować, żeby zobaczyć, jaki rodzaj zwierząt i roślin znajdował się w niej. Fauna obejmowała nietoperze, myszy i inne gryzonie, świstaki, kozy i owce, jak również ptaki, choć mogli to być znacznie późniejsi mieszkańcy. Wśród roślin znaleziono DNA świerków, sosen, traw i palm. Zniknięcie zaadaptowanych do zimna gatunków i drzew, które ustąpiły później jukce krótkolistnej i trawom, sugeruje, że osady w jaskini przeszły przez późne maksimum lodowcowe, po którym nastąpił okres suszy.


Co ważne, nie znaleziono w jaskini żadnego DNA człowieka ani humanoida, a to znacznie bardziej podnieciłoby ludzi w sprawie tego znaleziska.


Rezultat


Jak mocne są dowody obecności człowieka w Amerykach 30 tysięcy lat temu?
 30 tysięcy lat to teza autorów oparta na oszacowaniu tego, jak długo zabrałoby ludziom dojście do zamieszkałej przed 26 tysiącami lat jaskini w Meksyku po przejściu z Syberii. W kategoriach wieku samej jaskini jest to rozsądne, ale dowodami na ludzką obecność w jaskini są w zasadzie tylko “narzędzia”, a ich pochodzenie jest wątpliwe. I, jeśli ludzie zamieszkiwali te jaskinie przez tysiąclecia, jak sądzą autorzy, to dlaczego nie znaleziono tam ludzkiego DNA? Moim zdaniem, a jestem w tej sprawie laikiem, dowody są intrygujące, ale niezbyt mocne. Wiele zależy od tego, czy “narzędziopodobne” kamienne artefakty rzeczywiście są odłupane ręką hominina.


Z drugiej strony, artykuł w “Science” informuje, że istnieje jaskinia w Yukon, która dała daty równie stare jak jaskinia meksykańska (około 24 tysiące lat), ale chociaż zawiera tysiące kości zwierzęcych, jest tam “niewiele kamiennych narzędzi lub śladów nacięć”. Inni badacze zaczynają jednak sądzić, że ludzie przybyli do Ameryki wcześniej niż myślano i mogli rozprzestrzeniać się szybko, podróżując wzdłuż zachodniego wybrzeża łodziami, unikając na ogół zamarzniętego lądu. Tutaj jest tweet (h/t: Matthew) pokazujący miejsca, które mogły być wcześniej zamieszkałe:


<br /><div class=\

 
 
Nature
 
@nature
·
23 lip
 
News & Views: Two studies in Nature report evidence that the initial human settlement of the Americas happened earlier than is widely accepted. Some of the evidence suggests settlement began at least 10,000 years earlier than was generally suspected.
 


Jak dobre są metody datowania?  Z tego, co czytałem, wydają się być rozsądne i autorzy użyli co najmniej dwóch metod, które dają te same daty. Pytaniem nie jest, ile lat liczy jaskinia, ale czy ludzie byli tam i istotnie zrobili te narzędzia.


Co stało się z tymi ludźmi?
 Częściowo powodem, dla którego sądzimy, że ludzie byli w Nowym Świecie tylko przez 15 tysięcy lat, są nie tylko dowody zamieszkiwania, ale DNA Rdzennych Amerykanów (uwaga: istnieją starsze oszacowania). Jeśli tak jest, to dlaczego DNA nie daje konsekwentnie wieku 30 tysięcy lat na oddzielenie się Rdzennych Amerykanów od mieszkańców Azji Wschodniej? Jedną z możliwości jest to, że ci wcześni przybysze wymarli nie pozostawiając potomstwa, więc nie możemy znaleźć genetycznego zapisu ich istnienia.  Ponieważ niektórzy paleoantropolodzy widzą dowody wczesnego przybycia w innych miejscach, takich jak Yukon, możliwość wymarcia wydaje się mało prawdopodobna.  


W sumie jest to ekscytujące znalezisko i może być poprawne, ale pozwólmy ekspertom na rozstrzygnięcie.


h/t: Matthew Cobb

____________

Ardelean, C.F., Becerra-Valdivia, L., Pedersen, M.W. et al. 2020. Evidence of human occupation in Mexico around the Last Glacial MaximumNature (2020). https://doi.org/10.1038/s41586-020-2509-0

 

Did humans occupy the New World over 30,000 years ago? New papersuggests it

Why Evolution Is True,

23 lipca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1185 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk