Prawda

Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 - 06:31

« Poprzedni Następny »


Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?


Jerry A. Coyne 2020-07-26

Wykopaliska w jaskini, zdjęcie ze streszczenia w „Science” (Badacze zrobili wykop w Chiquihuite Cave na około 3 metry głębokości, znajdując prawie dwa tysiące kamiennych narzędzi.) Zdjęcie Devlin A. Gandy
Wykopaliska w jaskini, zdjęcie ze streszczenia w „Science” (Badacze zrobili wykop w Chiquihuite Cave na około 3 metry głębokości, znajdując prawie dwa tysiące kamiennych narzędzi.) Zdjęcie Devlin A. Gandy

Ten nowy artykuł w “Nature” (kliknij na link pod zrzutem z ekranu, pdf tutaj) ma potencjał stania się wielką sprawą w paleobiologii człowieka za ostatnie kilkanaście lat. Informuje o znalezieniu śladów ludzkiej obecności w jaskini na dużej wysokości w Meksyku podczas ostatniego maksimum lodowcowego (LGM): około 26 tysięcy lat temu. A to, mówią autorzy, sugeruje, że ludzie byli w Nowym Świecie od ponad 30 tysięcy lat – więcej niż dwukrotność czasu, w jakim sądziliśmy, że byli tam. Poprzednio sądzono, że ludzie przeszli Cieśninę Beringa z Syberii około 15 tysięcy lat temu, a następnie rozprzestrzenili się po obu Amerykach.

Zanim jednak zaakceptujemy te wyniki, które wywracają naszą wiedzę o ludziach w Nowym Świecie, warto wiedzieć, że ta praca spotkała się z krytyką, jak można zobaczyć w streszczeniu w „Science” Andrew Curry’ego.https://www.nature.com/articles/s41586-020-2509-0


Jaskinia, w której dokonano odkrycia, mieści się w pobliżu szczytu odległej góry w meksykańskim stanie Zacatecas, na wysokości 2740 m i była badana od 2012 roku. Choć obecnie jest sucha i jałowa, sądzi się, że podczas LGM była pokryta bujną zielenią, z wodą, roślinami i mnóstwem zwierzyny łownej w pobliżu. Badacze pracowali tam, nocując w jaskini i ściągając wodę i żywność z najbliższego miasta na ośle.


Kilka rzeczy spowodowało, że badacze podejrzewają, iż tę jaskinię zajmowali ludzie, przede wszystkim dwa tysiące czegoś, co wygląda na kamienne narzędzia. Poniżej jest ilustracja, która je pokazuje te domniemane wytwory ludzkiej ręki:


(from paper): a, Core. b–e, Flakes; inlay in b emphasizes an isolated platform. f–j, Blades. k–o, Points. Scale bar, 3 cm. Most items are from component SC-B; d and m belong to SC-C. One Pseudotsuga sp. (Douglas fir) charcoal fragment closely associated with the bifacial preform shown in m in stratum 1223 was dated to 27,929 ± 82 uncalibrated radiocarbon years BP (PRI-5414). More lithic finds are shown in Extended Data Figs. 5, 6.

(from paper): a, Core. b–e, Flakes; inlay in b emphasizes an isolated platform. f–j, Blades. k–o, Points. Scale bar, 3 cm. Most items are from component SC-B; d and m belong to SC-C. One Pseudotsuga sp. (Douglas fir) charcoal fragment closely associated with the bifacial preform shown in m in stratum 1223 was dated to 27,929 ± 82 uncalibrated radiocarbon years BP (PRI-5414). More lithic finds are shown in Extended Data Figs. 5, 6.Sądziłem, że obecnie paleoantropolodzy potrafią odróżnić nietknięte ręką człowieka kamienne artefakty od prawdziwych, łupanych narzędzi, ale okazuje się, że tak nie jest. W streszczeniu w “Science” są przytoczone słowa jednego z krytyków:

Krytycy wskazują na to, że narzędzia są proste i nie przypominają żadnego innego zestawu narzędzi z Ameryk, nasuwając możliwość, że są produktem naturalnego rozłamywanie się kamieni. “Wyglądają, jakby mogły być artefaktami, ale dlaczego nie ma ich nigdzie indziej w okolicy?” zastanawia się David Meltzer, archeolog z Southern Methodist University. Spójność tych narzędzi jest także niezwykła, mówi. „Jeśli te narzędzia są rzeczywiste, dlaczego  znaleziono je – przynajmniej, jak dotąd – w tym jednym miejscu na przestrzeni 10 tysięcy lat? Ludzie przystosowują się i adoptują nową technologię”.

Wniosek o wytwarzaniu narzędzi musi co najmniej pozostać wstępny i niepewny. Było tam także palone drewno, ale krytycy mówią, że mogło pochodzić z przywianym wiatrem dzikich pożarów. Badacze użyli także datowania OSL kwarcu z osadów, które mówi, kiedy ten minerał był ostatni raz wystawiony na światło, czyli, kiedy został tam położony.   


Wreszcie, badacze przeczesali jaskinię w poszukiwaniu DNA, który mogliby zsekwencjonować, żeby zobaczyć, jaki rodzaj zwierząt i roślin znajdował się w niej. Fauna obejmowała nietoperze, myszy i inne gryzonie, świstaki, kozy i owce, jak również ptaki, choć mogli to być znacznie późniejsi mieszkańcy. Wśród roślin znaleziono DNA świerków, sosen, traw i palm. Zniknięcie zaadaptowanych do zimna gatunków i drzew, które ustąpiły później jukce krótkolistnej i trawom, sugeruje, że osady w jaskini przeszły przez późne maksimum lodowcowe, po którym nastąpił okres suszy.


Co ważne, nie znaleziono w jaskini żadnego DNA człowieka ani humanoida, a to znacznie bardziej podnieciłoby ludzi w sprawie tego znaleziska.


Rezultat


Jak mocne są dowody obecności człowieka w Amerykach 30 tysięcy lat temu?
 30 tysięcy lat to teza autorów oparta na oszacowaniu tego, jak długo zabrałoby ludziom dojście do zamieszkałej przed 26 tysiącami lat jaskini w Meksyku po przejściu z Syberii. W kategoriach wieku samej jaskini jest to rozsądne, ale dowodami na ludzką obecność w jaskini są w zasadzie tylko “narzędzia”, a ich pochodzenie jest wątpliwe. I, jeśli ludzie zamieszkiwali te jaskinie przez tysiąclecia, jak sądzą autorzy, to dlaczego nie znaleziono tam ludzkiego DNA? Moim zdaniem, a jestem w tej sprawie laikiem, dowody są intrygujące, ale niezbyt mocne. Wiele zależy od tego, czy “narzędziopodobne” kamienne artefakty rzeczywiście są odłupane ręką hominina.


Z drugiej strony, artykuł w “Science” informuje, że istnieje jaskinia w Yukon, która dała daty równie stare jak jaskinia meksykańska (około 24 tysiące lat), ale chociaż zawiera tysiące kości zwierzęcych, jest tam “niewiele kamiennych narzędzi lub śladów nacięć”. Inni badacze zaczynają jednak sądzić, że ludzie przybyli do Ameryki wcześniej niż myślano i mogli rozprzestrzeniać się szybko, podróżując wzdłuż zachodniego wybrzeża łodziami, unikając na ogół zamarzniętego lądu. Tutaj jest tweet (h/t: Matthew) pokazujący miejsca, które mogły być wcześniej zamieszkałe:


<br /><div class=\

 
 
Nature
 
@nature
·
23 lip
 
News & Views: Two studies in Nature report evidence that the initial human settlement of the Americas happened earlier than is widely accepted. Some of the evidence suggests settlement began at least 10,000 years earlier than was generally suspected.
 


Jak dobre są metody datowania?  Z tego, co czytałem, wydają się być rozsądne i autorzy użyli co najmniej dwóch metod, które dają te same daty. Pytaniem nie jest, ile lat liczy jaskinia, ale czy ludzie byli tam i istotnie zrobili te narzędzia.


Co stało się z tymi ludźmi?
 Częściowo powodem, dla którego sądzimy, że ludzie byli w Nowym Świecie tylko przez 15 tysięcy lat, są nie tylko dowody zamieszkiwania, ale DNA Rdzennych Amerykanów (uwaga: istnieją starsze oszacowania). Jeśli tak jest, to dlaczego DNA nie daje konsekwentnie wieku 30 tysięcy lat na oddzielenie się Rdzennych Amerykanów od mieszkańców Azji Wschodniej? Jedną z możliwości jest to, że ci wcześni przybysze wymarli nie pozostawiając potomstwa, więc nie możemy znaleźć genetycznego zapisu ich istnienia.  Ponieważ niektórzy paleoantropolodzy widzą dowody wczesnego przybycia w innych miejscach, takich jak Yukon, możliwość wymarcia wydaje się mało prawdopodobna.  


W sumie jest to ekscytujące znalezisko i może być poprawne, ale pozwólmy ekspertom na rozstrzygnięcie.


h/t: Matthew Cobb

____________

Ardelean, C.F., Becerra-Valdivia, L., Pedersen, M.W. et al. 2020. Evidence of human occupation in Mexico around the Last Glacial MaximumNature (2020). https://doi.org/10.1038/s41586-020-2509-0

 

Did humans occupy the New World over 30,000 years ago? New papersuggests it

Why Evolution Is True,

23 lipca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1325 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk