Prawda

Czwartek, 18 sierpnia 2022 - 07:36

« Poprzedni Następny »


Polio zlikwidowane w Afryce


Steven Novella 2020-09-05


Wydaje się, że to jest dobry czas na dobrą wiadomość – po dwudziestu latach wspólnych wysiłków dziki typ polio został całkowicie wyeliminowany w Afryce. Obecnie istnieją na świecie tylko dwa kraje, w których jest endemiczne polio: Pakistan i Afganistan. Raz jeszcze jesteśmy na skraju likwidacji polio na całym świecie. Świat musi wspólnie zebrać siły do ostatniego pchnięcia, by na zawsze wyeliminować tę chorobę.

 

Mówię “raz jeszcze”, ponieważ byliśmy w tym miejscu 20 lat temu, ale straciliśmy szansę. W 2002 roku Światowa Organizacja Zdrowia przepowiadała, że może zlikwidować polio z ostatniego afrykańskiego kraju, Nigerii, pod koniec roku. Następnie, do roku 2005 mieli nadzieję zlikwidowania polio z ostatnich krajów na Ziemi: Indii, Pakistanu i Afganistanu. Te nadzieje zniweczyły jednak antyszczepionkowe kampanie szerzone w Nigerii.  


Niektórzy muzułmańscy duchowni niepokoili się, że program był prowadzony przez ludzi Zachodu, którym nie ufali. Rozpuścili plotkę, że szczepionka albo zawiera wirusa AIDS po to, by umyślnie szerzyć chorobę, albo czynnik sterylizujący, żeby muzułmańskie kobiety nie mogły mieć dzieci. Doprowadziło to do zmniejszenia liczby szczepień i przypadki polio w Nigerii poszybowały w górę z pojedynczych zachorowań do niemal tysiąca, a z czasem rozprzestrzeniły się na inne kraje afrykańskie. Zabrało niemal dwadzieścia lat przeczołganie się ponownie do miejsca, w którym byliśmy w 2002 roku, a teraz starania WHO doprowadziły do zepchnięcia do zera przypadków zakażeń dzikim szczepem polio w Afryce.  

 

Polio jest wywoływany przez wirus, który atakuje neurony ruchowe w rdzeniu kręgowym. Kiedy te komórki nerwowe obumierają, przerywa to połączenie między mózgiem a mięśniami, do których te komórki są połączone. Ponadto, te neurony ruchowe utrzymują komórki mięśni przy życiu i zdrowiu, kiedy więc neuron umiera, komórki mięśnia z którym były poprzednio połączone, ulegają atrofii i w końcu także umierają. Rezultatem jest atrofia i słabość mięśni.

 

Istnieją trzy dzikie szczepy wirusa polio. Dwa z tych szczepów już zostały zwalczone na świecie, ale jeden pozostaje. Istnieje również poszczepienne polio (patrz dyskusja o dwóch rodzajach szczepionek). W bardzo rzadkich wypadkach szczepionka z żywych, atenuowanych (osłabionych) wirusów może spontanicznie zmutować w bardziej zakaźny typ i spowodować zarażenie polio. Taki poszczepienny wirus może następnie szerzyć się wśród tych, którzy nie są szczepieni.

 

To zdarza się, kiedy atenuowany wirus z szczepionki dostaje się wraz z kałem osoby zaszczepionej do miejscowego źródła wody. W rzeczywistości jest to głównie dobra rzecz, ponieważ wywołuje odporność u tych, którzy się z nim zetkną. Szczepienie chroni także przed wirusem poszczepiennym, a więc szerzenie się tego wirusa jest ograniczone w zaszczepionej populacji. Jeśli jednak w populacji jest duża liczba nieszczepionych, wirus poszczepienny może dłużej trwać w środowisku. Daje to wirusowi czas na mutowanie i w bardzo rzadkich wypadkach może ponownie zmutować do postaci, która powoduje paraliż. Jeśli społeczność jest w pełni zaszczepiona, to się nie zdarzy.


Aby ustawić to we właściwej perspektywie, WHO ocenia, że program szczepień przeciwko polio w Afryce przez ostatnich 20 lat zapobiegł milionom przypadków dzikiego typu polio, ale spowodował setki wypadków polio poszczepiennego – około 10 tysięcy wypadków, którym zapobieżono, na każdy przypadek poszczepienny. Ponadto, nowsze wersje szczepionki, które nie zawierają dzikiego szczepu typu 2 wirusa, bo został on zlikwidowany, dają znacznie mniej zachorowań poszczepiennych.

 

Wnioskiem jest więc to, że szczepienie całej populacji zapobiega zarówno dzikiemu typowi polio, jak poszczepiennemu (przez zredukowanie czasu szerzenia się choroby w środowisku, a więc okazji do powstania mutacji).


Należy także podkreślić, że pełne wytępienie polio jest możliwe. Ten wirus nie ma żadnego gospodarza poza człowiekiem, żadnego rezerwuaru, w którym może przeżyć i ponownie zarażać ludzi. Jeśli więc zredukujemy ludzkie przypadki do zera – wirus znika. Tak samo jak z czarną ospą, może zostać całkowicie zlikwidowany. Ale to jest gra we “wszystko lub nic”. “Prawie” nie wystarcza. Polio jest bardzo zakaźnym wirusem. Jeśli pozostanie choćby jeden przypadek i rozprzestrzeni się i w ciągu dziesięciu lat możemy zobaczyć setki tysięcy przypadków na całym świecie. To znaczy, że wszystkie kraje muszą utrzymywać program szczepień przeciwko polio aż do osiągnięcia jego całkowitej likwidacji.

 

Jak blisko jesteśmy? Jak dotąd w 2020 roku było 37 raportowanych przypadków choroby (zakażenia dzikiego typu) w Afganistanie i 65 przypadków w Pakistanie (i zero w reszcie świata). To są niskie liczby, ale mogą powiększyć się gwałtownie, jeśli nie będzie się utrzymywać starań o szczepienia wszystkich. W tych pozostałych krajach istnieje agresywny program szczepień, ale jak informuje WHO:

 

Niestety, dzieci nadal bywają nieszczepione z różnych powodów, włącznie z brakiem infrastruktury, odległych miejsc zamieszkania, ruchów populacji, konfliktów i niepewności oraz oporu wobec szczepień.


W Afganistanie źródłem oporu jest głównie Taliban, ale nie dlatego, że boją się szczepionki,  boją się zachodnich szpiegów i uderzeń dronów. W zasadzie zakazali szczepień w domach na terenach, które kontrolują. Pozwalają na szczepienia w klinikach, ale jest ich zbyt mało, by dotrzeć do wszystkich, którzy powinni zostać zaszczepieni. Musimy dotrzeć do 95% populacji, by zatrzymać szerzenie się wirusa. To jest czysto polityczny problem i może być ostatnią przeszkodą, która nie pozwala na zlikwidowanie tej choroby na całym świecie.

 

Wiele dzieje się na świecie, szczególnie podczas pandemii, ale nie należy stracić z oczu sprawy polio. Wytępienie jest trwałe i nie dokonanie go oznacza, że świat nadal jest zagrożony nowymi epidemiami polio. Cały świat ma w tym interes i uwaga całego świata powinna skupić się na Pakistanie i Afganistanie, aż przekroczymy metę. W tym momencie wszystkie zasoby wydane na osiągnięcie tego celu, są tego warte.  


Polio Eliminated From Africa

Science Based Medicine, 26 sierpnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1328 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pierwszy znany drapieżnik: nowo opisana skamieniałość   Coyne   2022-08-16
Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk