Prawda

Sobota, 23 stycznia 2021 - 15:47

« Poprzedni Następny »


Polio zlikwidowane w Afryce


Steven Novella 2020-09-05


Wydaje się, że to jest dobry czas na dobrą wiadomość – po dwudziestu latach wspólnych wysiłków dziki typ polio został całkowicie wyeliminowany w Afryce. Obecnie istnieją na świecie tylko dwa kraje, w których jest endemiczne polio: Pakistan i Afganistan. Raz jeszcze jesteśmy na skraju likwidacji polio na całym świecie. Świat musi wspólnie zebrać siły do ostatniego pchnięcia, by na zawsze wyeliminować tę chorobę.

 

Mówię “raz jeszcze”, ponieważ byliśmy w tym miejscu 20 lat temu, ale straciliśmy szansę. W 2002 roku Światowa Organizacja Zdrowia przepowiadała, że może zlikwidować polio z ostatniego afrykańskiego kraju, Nigerii, pod koniec roku. Następnie, do roku 2005 mieli nadzieję zlikwidowania polio z ostatnich krajów na Ziemi: Indii, Pakistanu i Afganistanu. Te nadzieje zniweczyły jednak antyszczepionkowe kampanie szerzone w Nigerii.  


Niektórzy muzułmańscy duchowni niepokoili się, że program był prowadzony przez ludzi Zachodu, którym nie ufali. Rozpuścili plotkę, że szczepionka albo zawiera wirusa AIDS po to, by umyślnie szerzyć chorobę, albo czynnik sterylizujący, żeby muzułmańskie kobiety nie mogły mieć dzieci. Doprowadziło to do zmniejszenia liczby szczepień i przypadki polio w Nigerii poszybowały w górę z pojedynczych zachorowań do niemal tysiąca, a z czasem rozprzestrzeniły się na inne kraje afrykańskie. Zabrało niemal dwadzieścia lat przeczołganie się ponownie do miejsca, w którym byliśmy w 2002 roku, a teraz starania WHO doprowadziły do zepchnięcia do zera przypadków zakażeń dzikim szczepem polio w Afryce.  

 

Polio jest wywoływany przez wirus, który atakuje neurony ruchowe w rdzeniu kręgowym. Kiedy te komórki nerwowe obumierają, przerywa to połączenie między mózgiem a mięśniami, do których te komórki są połączone. Ponadto, te neurony ruchowe utrzymują komórki mięśni przy życiu i zdrowiu, kiedy więc neuron umiera, komórki mięśnia z którym były poprzednio połączone, ulegają atrofii i w końcu także umierają. Rezultatem jest atrofia i słabość mięśni.

 

Istnieją trzy dzikie szczepy wirusa polio. Dwa z tych szczepów już zostały zwalczone na świecie, ale jeden pozostaje. Istnieje również poszczepienne polio (patrz dyskusja o dwóch rodzajach szczepionek). W bardzo rzadkich wypadkach szczepionka z żywych, atenuowanych (osłabionych) wirusów może spontanicznie zmutować w bardziej zakaźny typ i spowodować zarażenie polio. Taki poszczepienny wirus może następnie szerzyć się wśród tych, którzy nie są szczepieni.

 

To zdarza się, kiedy atenuowany wirus z szczepionki dostaje się wraz z kałem osoby zaszczepionej do miejscowego źródła wody. W rzeczywistości jest to głównie dobra rzecz, ponieważ wywołuje odporność u tych, którzy się z nim zetkną. Szczepienie chroni także przed wirusem poszczepiennym, a więc szerzenie się tego wirusa jest ograniczone w zaszczepionej populacji. Jeśli jednak w populacji jest duża liczba nieszczepionych, wirus poszczepienny może dłużej trwać w środowisku. Daje to wirusowi czas na mutowanie i w bardzo rzadkich wypadkach może ponownie zmutować do postaci, która powoduje paraliż. Jeśli społeczność jest w pełni zaszczepiona, to się nie zdarzy.


Aby ustawić to we właściwej perspektywie, WHO ocenia, że program szczepień przeciwko polio w Afryce przez ostatnich 20 lat zapobiegł milionom przypadków dzikiego typu polio, ale spowodował setki wypadków polio poszczepiennego – około 10 tysięcy wypadków, którym zapobieżono, na każdy przypadek poszczepienny. Ponadto, nowsze wersje szczepionki, które nie zawierają dzikiego szczepu typu 2 wirusa, bo został on zlikwidowany, dają znacznie mniej zachorowań poszczepiennych.

 

Wnioskiem jest więc to, że szczepienie całej populacji zapobiega zarówno dzikiemu typowi polio, jak poszczepiennemu (przez zredukowanie czasu szerzenia się choroby w środowisku, a więc okazji do powstania mutacji).


Należy także podkreślić, że pełne wytępienie polio jest możliwe. Ten wirus nie ma żadnego gospodarza poza człowiekiem, żadnego rezerwuaru, w którym może przeżyć i ponownie zarażać ludzi. Jeśli więc zredukujemy ludzkie przypadki do zera – wirus znika. Tak samo jak z czarną ospą, może zostać całkowicie zlikwidowany. Ale to jest gra we “wszystko lub nic”. “Prawie” nie wystarcza. Polio jest bardzo zakaźnym wirusem. Jeśli pozostanie choćby jeden przypadek i rozprzestrzeni się i w ciągu dziesięciu lat możemy zobaczyć setki tysięcy przypadków na całym świecie. To znaczy, że wszystkie kraje muszą utrzymywać program szczepień przeciwko polio aż do osiągnięcia jego całkowitej likwidacji.

 

Jak blisko jesteśmy? Jak dotąd w 2020 roku było 37 raportowanych przypadków choroby (zakażenia dzikiego typu) w Afganistanie i 65 przypadków w Pakistanie (i zero w reszcie świata). To są niskie liczby, ale mogą powiększyć się gwałtownie, jeśli nie będzie się utrzymywać starań o szczepienia wszystkich. W tych pozostałych krajach istnieje agresywny program szczepień, ale jak informuje WHO:

 

Niestety, dzieci nadal bywają nieszczepione z różnych powodów, włącznie z brakiem infrastruktury, odległych miejsc zamieszkania, ruchów populacji, konfliktów i niepewności oraz oporu wobec szczepień.


W Afganistanie źródłem oporu jest głównie Taliban, ale nie dlatego, że boją się szczepionki,  boją się zachodnich szpiegów i uderzeń dronów. W zasadzie zakazali szczepień w domach na terenach, które kontrolują. Pozwalają na szczepienia w klinikach, ale jest ich zbyt mało, by dotrzeć do wszystkich, którzy powinni zostać zaszczepieni. Musimy dotrzeć do 95% populacji, by zatrzymać szerzenie się wirusa. To jest czysto polityczny problem i może być ostatnią przeszkodą, która nie pozwala na zlikwidowanie tej choroby na całym świecie.

 

Wiele dzieje się na świecie, szczególnie podczas pandemii, ale nie należy stracić z oczu sprawy polio. Wytępienie jest trwałe i nie dokonanie go oznacza, że świat nadal jest zagrożony nowymi epidemiami polio. Cały świat ma w tym interes i uwaga całego świata powinna skupić się na Pakistanie i Afganistanie, aż przekroczymy metę. W tym momencie wszystkie zasoby wydane na osiągnięcie tego celu, są tego warte.  


Polio Eliminated From Africa

Science Based Medicine, 26 sierpnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1186 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk