Prawda

Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 - 06:56

« Poprzedni Następny »


Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa


steven Novella 2020-07-10


Większość ludzi nie wie naprawdę, czym jest homeopatia, sądząc, że jest to jakiś rodzaj “naturalnej” medycyny. Ci jednak, którzy wiedzą, rozumieją, że homeopatia jest dosłownie niczym – jest to woda. Każdy początkowy składnik zostaje rozcieńczony do tego stopnia, że nie pozostaje z niego nic. Jak to często powtarzam, jest to czarodziejski pył rozcieńczony do nieistnienia.

Ten fakt jednak nie tylko prowadzi do nieuniknionego wniosku, że homeopatia jest nic nie warta, prowadzi także do wniosku, że jest nieszkodliwa, przynajmniej bezpośrednio (zawsze jest szkoda w postaci marnowania zasobów i polegania na nieskutecznym leczeniu). Niestety, są tu jeszcze inne problemy, ponieważ producenci homeopatycznych „leków” nie zawsze rozcieńczają początkowe składniki do poziomu nieistnienia. Niedawne ostrzeżenie FDA wyraźnie to pokazuje.  


FDA ogłosiła
, że wysłała list ostrzegawczy do czterech producentów homeopatycznych produktów do wstrzykiwania, ponieważ zawierały niebezpieczne poziomy znanych trucizn.

“Wymagania FDA do zaaprobowania leku są zaprojektowane po to, by chronić pacjentów przez zapewnienie, między innymi, że leki są bezpieczne i skuteczne w wobec ich zamierzonego użycia. Te niezaaprobowane leki do wstrzykiwania są szczególnie niepokojące, ponieważ z natury stanowią większe zagrożenie dla pacjentów z powodu sposobu ich podawania” – powiedział Donald D. Ashley, dyrektor Office of Compliance w Center for Drug Evaluation and Research FDA. “Te produkty są tym bardziej niepokojące, że oznakowane są jako zawierające potencjalnie toksyczne składniki do wstrzykiwania bezpośrednio do ciała. Te listy ostrzegające odzwierciedlają nasze zobowiązanie do zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów”.

Kwestionowane produkty zawierają rtęć, ołów i belladonnę. Rozcieńczanie trucizn do nieistotnych poziomów jest standardową praktyką homeopatyczną, więc to samo w sobie nie jest nowością. FDA odkryła, że te substancje były jednak obecne w różnych dawkach w testowanych produktach, w niektórych wypadkach były to dawki toksyczne. Te cztery firmy otrzymały 15 dni na zmianę swoich praktyk lub FDA podejmie dalsze kroki.

 

Nie jest to pierwszy raz, kiedy coś takiego się zdarzyło. W  2016 roku stwierdzono, że homeopatyczny żel na ząbkowanie zawiera aktywne składniki, takie jak belladonna, i powiązano go z śmiercią 10 niemowląt. Nie możemy też zakładać, że “tylko woda” jest nieszkodliwa, kiedy ta woda jest zanieczyszczona patogenicznymi bakteriami.  

 

Wszystko to jest bardzo niepokojące – ale mnie zaalarmował sam fakt, że istnieją jakieś homeopatyczne zastrzyki. Kiedy masz całkowicie bezwartościowy produkt, dlaczego podnosić możliwość potencjalnej szkody? Jest to lekkomyślne i nieetyczne, i powinno zostać zakazane. Medyczne podejmowanie decyzji obraca się wokół analizy ryzyka kontra korzyści – każde potencjalne ryzyko interwencji musi być rozsądnie przeważone przez potencjalne korzyści. Kiedy terapia ma zerowe prawdopodobne korzyści, jak homeopatia, jak można uzasadnić jakiekolwiek ryzyko? Uważam, że jedyną rozsądną odpowiedzią jest – nie można. Jedynym sposobem zrównoważenia równania ryzyka i korzyści, kiedy potencjalna korzyść wynosi zero, jest by ryzyko również było zerowe, a jedynym sposobem, by to osiągnąć, jest nieużywanie tej terapii.  


FDA zdecydowała jednak, że jak długo ryzyko jest minimalne, są zadowoleni. Wydają się skupiać na zanieczyszczeniach i jakości produkcji we wszystkich podanych przykładach. Zwracają szczególną uwagę na zastrzyki, ponieważ nieodłączne ryzyko jest wyższe.


Jest tutaj jednak głębszy problem, którym FDA się nie zajmuje. Nie można regulować jawnej pseudonauki – to znaczy, nie można pozwolić na istnienie w medycynie pseudonauki i uważać, że łagodzi się szkody przez zapewnienie, że pseudonauka trzyma się jakichś standardów. Jest tak po części dlatego, że jest tu wewnętrzna sprzeczność, której nie można przezwyciężyć.   


Skuteczne regulacje opierają się na nauce. Jak więc można regulować coś, co z definicji nie opiera się na nauce? Twierdzę, że nie można. Jakich użyjesz standardów? FDA ucieka się do rzeczy takich jak poziom zanieczyszczenia, ponieważ to jest coś, co można pochwycić, ale nie dochodzą do sedna problemu. W rzeczywistości ryzyko narasta pod ich nadzorem.


Drugim powodem jest to, że nie daje się regulować oszustów – ponieważ cały ten przemysł opiera się na oszustwie i kłamstwach. Jeśli cały przemysł nie wierzy nauce, to jak mogą trzymać się naukowych standardów? To dlatego akupunkturyści nie noszą rękawiczek. Widzimy to samo z produktach przemysłu zielarskiego, gdzie zanieczyszczenia, zastępowanie składników i fałszowanie są powszechne.

 

Jedynym rozwiązaniem nie jest myślenie o tym, jak można regulować pseudonaukę, ale zakazanie jej. FDA nie powinna starać się uczynić homeopatii bezpieczną. Pseudonauka jest z natury niebezpieczna. Powinni użyć swojego autorytetu, który mają, by chronić społeczeństwo przed oczywistą, dowiedzioną pseudonauką.

 

Piszą: “Te listy ostrzegające odzwierciedlają nasze zobowiązanie do zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów”, ale gdyby rzeczywiści byli oddani bezpieczeństwu pacjentów, po prostu użyliby swojej władzy, by rzeczywiście regulować homeopatię. Zamiast tego pozwalają temu przemysłowi w zasadzie na autoregulowanie się, podczas gdy skupiają się tylko na rażących wypadkach zanieczyszczeń i tym podobnego.


Wszystko, co FDA musiałaby zrobić, to użyć swojej władzy do regulowania homeopatycznych produktów w ten sam sposób, jak to robi z wszystkimi innymi lekami (homeopatyczne produkty są legalnymi lekami w USA). Wymagać dowodów skuteczności powyżej efektu placebo, ponieważ tylko taka skuteczność może uzasadnić jakiekolwiek potencjalne ryzyko, niezależnie od tego, jak niewielkie. Gdyby to zrobili, przemysł homeopatyczny zniknąłby z aptek. Najwyraźniej nie są gotowi na taką polityczną walkę, ale powinni być. Zamiast tego mają poczucie, że coś robią, okazjonalnie reagując na najgorsze nadużycia.


Homeopathy is Worthless and Not Always Harmless

Science Based Medicine, 17 czerwca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1325 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk