Prawda

Niedziela, 19 wrzesnia 2021 - 10:38

« Poprzedni Następny »


Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa


steven Novella 2020-07-10


Większość ludzi nie wie naprawdę, czym jest homeopatia, sądząc, że jest to jakiś rodzaj “naturalnej” medycyny. Ci jednak, którzy wiedzą, rozumieją, że homeopatia jest dosłownie niczym – jest to woda. Każdy początkowy składnik zostaje rozcieńczony do tego stopnia, że nie pozostaje z niego nic. Jak to często powtarzam, jest to czarodziejski pył rozcieńczony do nieistnienia.

Ten fakt jednak nie tylko prowadzi do nieuniknionego wniosku, że homeopatia jest nic nie warta, prowadzi także do wniosku, że jest nieszkodliwa, przynajmniej bezpośrednio (zawsze jest szkoda w postaci marnowania zasobów i polegania na nieskutecznym leczeniu). Niestety, są tu jeszcze inne problemy, ponieważ producenci homeopatycznych „leków” nie zawsze rozcieńczają początkowe składniki do poziomu nieistnienia. Niedawne ostrzeżenie FDA wyraźnie to pokazuje.  


FDA ogłosiła
, że wysłała list ostrzegawczy do czterech producentów homeopatycznych produktów do wstrzykiwania, ponieważ zawierały niebezpieczne poziomy znanych trucizn.

“Wymagania FDA do zaaprobowania leku są zaprojektowane po to, by chronić pacjentów przez zapewnienie, między innymi, że leki są bezpieczne i skuteczne w wobec ich zamierzonego użycia. Te niezaaprobowane leki do wstrzykiwania są szczególnie niepokojące, ponieważ z natury stanowią większe zagrożenie dla pacjentów z powodu sposobu ich podawania” – powiedział Donald D. Ashley, dyrektor Office of Compliance w Center for Drug Evaluation and Research FDA. “Te produkty są tym bardziej niepokojące, że oznakowane są jako zawierające potencjalnie toksyczne składniki do wstrzykiwania bezpośrednio do ciała. Te listy ostrzegające odzwierciedlają nasze zobowiązanie do zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów”.

Kwestionowane produkty zawierają rtęć, ołów i belladonnę. Rozcieńczanie trucizn do nieistotnych poziomów jest standardową praktyką homeopatyczną, więc to samo w sobie nie jest nowością. FDA odkryła, że te substancje były jednak obecne w różnych dawkach w testowanych produktach, w niektórych wypadkach były to dawki toksyczne. Te cztery firmy otrzymały 15 dni na zmianę swoich praktyk lub FDA podejmie dalsze kroki.

 

Nie jest to pierwszy raz, kiedy coś takiego się zdarzyło. W  2016 roku stwierdzono, że homeopatyczny żel na ząbkowanie zawiera aktywne składniki, takie jak belladonna, i powiązano go z śmiercią 10 niemowląt. Nie możemy też zakładać, że “tylko woda” jest nieszkodliwa, kiedy ta woda jest zanieczyszczona patogenicznymi bakteriami.  

 

Wszystko to jest bardzo niepokojące – ale mnie zaalarmował sam fakt, że istnieją jakieś homeopatyczne zastrzyki. Kiedy masz całkowicie bezwartościowy produkt, dlaczego podnosić możliwość potencjalnej szkody? Jest to lekkomyślne i nieetyczne, i powinno zostać zakazane. Medyczne podejmowanie decyzji obraca się wokół analizy ryzyka kontra korzyści – każde potencjalne ryzyko interwencji musi być rozsądnie przeważone przez potencjalne korzyści. Kiedy terapia ma zerowe prawdopodobne korzyści, jak homeopatia, jak można uzasadnić jakiekolwiek ryzyko? Uważam, że jedyną rozsądną odpowiedzią jest – nie można. Jedynym sposobem zrównoważenia równania ryzyka i korzyści, kiedy potencjalna korzyść wynosi zero, jest by ryzyko również było zerowe, a jedynym sposobem, by to osiągnąć, jest nieużywanie tej terapii.  


FDA zdecydowała jednak, że jak długo ryzyko jest minimalne, są zadowoleni. Wydają się skupiać na zanieczyszczeniach i jakości produkcji we wszystkich podanych przykładach. Zwracają szczególną uwagę na zastrzyki, ponieważ nieodłączne ryzyko jest wyższe.


Jest tutaj jednak głębszy problem, którym FDA się nie zajmuje. Nie można regulować jawnej pseudonauki – to znaczy, nie można pozwolić na istnienie w medycynie pseudonauki i uważać, że łagodzi się szkody przez zapewnienie, że pseudonauka trzyma się jakichś standardów. Jest tak po części dlatego, że jest tu wewnętrzna sprzeczność, której nie można przezwyciężyć.   


Skuteczne regulacje opierają się na nauce. Jak więc można regulować coś, co z definicji nie opiera się na nauce? Twierdzę, że nie można. Jakich użyjesz standardów? FDA ucieka się do rzeczy takich jak poziom zanieczyszczenia, ponieważ to jest coś, co można pochwycić, ale nie dochodzą do sedna problemu. W rzeczywistości ryzyko narasta pod ich nadzorem.


Drugim powodem jest to, że nie daje się regulować oszustów – ponieważ cały ten przemysł opiera się na oszustwie i kłamstwach. Jeśli cały przemysł nie wierzy nauce, to jak mogą trzymać się naukowych standardów? To dlatego akupunkturyści nie noszą rękawiczek. Widzimy to samo z produktach przemysłu zielarskiego, gdzie zanieczyszczenia, zastępowanie składników i fałszowanie są powszechne.

 

Jedynym rozwiązaniem nie jest myślenie o tym, jak można regulować pseudonaukę, ale zakazanie jej. FDA nie powinna starać się uczynić homeopatii bezpieczną. Pseudonauka jest z natury niebezpieczna. Powinni użyć swojego autorytetu, który mają, by chronić społeczeństwo przed oczywistą, dowiedzioną pseudonauką.

 

Piszą: “Te listy ostrzegające odzwierciedlają nasze zobowiązanie do zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów”, ale gdyby rzeczywiści byli oddani bezpieczeństwu pacjentów, po prostu użyliby swojej władzy, by rzeczywiście regulować homeopatię. Zamiast tego pozwalają temu przemysłowi w zasadzie na autoregulowanie się, podczas gdy skupiają się tylko na rażących wypadkach zanieczyszczeń i tym podobnego.


Wszystko, co FDA musiałaby zrobić, to użyć swojej władzy do regulowania homeopatycznych produktów w ten sam sposób, jak to robi z wszystkimi innymi lekami (homeopatyczne produkty są legalnymi lekami w USA). Wymagać dowodów skuteczności powyżej efektu placebo, ponieważ tylko taka skuteczność może uzasadnić jakiekolwiek potencjalne ryzyko, niezależnie od tego, jak niewielkie. Gdyby to zrobili, przemysł homeopatyczny zniknąłby z aptek. Najwyraźniej nie są gotowi na taką polityczną walkę, ale powinni być. Zamiast tego mają poczucie, że coś robią, okazjonalnie reagując na najgorsze nadużycia.


Homeopathy is Worthless and Not Always Harmless

Science Based Medicine, 17 czerwca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1229 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk