Prawda

Środa, 30 wrzesnia 2020 - 05:17

« Poprzedni Następny »


Nietoperze i pandemia


Matt Ridley 2020-04-14


RaTG13 to nazwa i numer seryjny nietoperza podkowca z gatunku Rhinolophus affinis, lub raczej próbka odchodów zebranych w 2013 roku w jaskini w Junnan w Chinach. Próbkę zebrali ubrani w odzież ochronną naukowcy z Instytutu Wirusologii w Wuhan. Próbka, zmagazynowana i zapomniana do stycznia bieżącego roku, zawiera wirusa, który wywołuje COVID-19.  


Naukowcy zbierali głównie próbki bardzo podobnego gatunku o nieco krótszych skrzydłach, zwanego Rhinolophus sinicus, szukając (z powodzeniem), źródła wirusa odpowiedzialnego za epidemię SARS z lat 2002-03. Te poszukiwania miały alarmujące implikacje, które zostały właściwie zignorowane.


W jaskini Szitou,  na południe od Kunming, stolicy Junnanu, znaleźli wirusa w odchodach nietoperzy i wymazach z odbytu, które były bardziej podobne do ludzkiego SARS niż cokolwiek znalezionego u łaskuna palmowego, małego ssaka, którego do tego czasu podejrzewano o to, że jest źródłem ludzkiej infekcji. W laboratorium stwierdzili, że jeden z wirusów z odchodów nietoperza o nazwie WIV1 świetnie czuje się w komórkach małp i ludzie, specjalnie zmanipulowanych, by aktywowały gen receptorów ACE2, do których białko kolca koronawirusa pasuje jak klucz do zamka. To sugerowało, że ludzie mogą zarazić się SARS bezpośrednio od odchodów nietoperzy.


Potem, w 2016 roku, Ralph Baric i jego koledzy z University of North Carolina at Chapel Hill pokazali, że ten sam wirus nietoperza może zarazić żywe myszy, które zmanipulowano tak, że miały ludzki gen na receptor ACE2. Wirus był “gotowy na pojawienie się wśród ludzi”, jak to dr Baric ujął w tytule artykułu.  


Kiedy wybuchł COVID-19, uwaga skupiła się na łuskowcach, zwierzęciu przypominającym mrówkojady. Wczesne analizy wersji wirusa łuskowców wydawały się wskazywać, że był bliżej spokrewniony z ludzką wersją niż próbką nietoperza RaTG13. Nielegalny handel łuskowcami na tradycyjne chińskie lekarstwa powoduje kontakt ludzi z chorymi zwierzętami. Nieco ponad rok temu służba graniczna w Guangdong zajęła 21 żywych malajskich łuskowców przeznaczonych na sprzedaż w Chinach. Mimo najlepszych starań ośrodka ratowania dzikich zwierząt, 16 zmarło ze spuchniętymi, wypełnionymi płynem płucami, pełne koronawirusów.


Rola łuskowców w szerzeniu Sars-CoV-2, wirusa, który powoduje COVID-19, pozostaje niejasna. Bliższe przyjrzenie się genomowi Sars-CoV-2, opublikowane w zeszłym tygodniu przez Macieja Boni z Penn State University i Davida Robertsona z Glasgow University wraz z chińskimi i europejskimi kolegami, pokazuje, że ludzka wersja wirusa jest bliżej spokrewniona z próbką z nietoperza podkowca RaTG13 niż ze znanymi wersjami łuskowców. Nie daje się jeszcze powiedzieć, czy wirus przeszedł z nietoperza na łuskowca i równolegle z nietoperza na ludzi.   Co istotne, ta sama analiza pokazuje, że najbliższy w czasie wspólny przodek ludzkiego wirusa i wirusa RaTG13 żył co najmniej 40 lat temu. Jest więc mało prawdopodobne, by jaskinia w Junnan (tysiąc mil od Wuhan) była miejscem, gdzie zdarzyła się pierwsza infekcja, lub by winowajca-nietoperz został zabrany z tej jaskini do Wuhan, żeby go zjeść lub z nim eksperymentować.


Jest raczej prawdopodobne, że gdzieś znacznie bliżej Wuhan jest inna kolonia nietoperzy, przenosząca ten sam rodzaj wirusa. Jeśli nie pojawią się inne dowody, wygląda więc na koszmarny zbieg okoliczności, że chiński Instytut Wirusologii, laboratorium o wysokim poziomie bezpieczeństwa, gdzie eksperymentalnie zakaża się ludzkie komórki wirusami nietoperzy, znajduje się w Wuhan, miejscu rozpoczęcia obecnej pandemii.   


Nietoperze sprzedaje się na targach i dostarcza bezpośrednio do restauracji w całych Chinach i w południowowschodniej Azji, ale nie ma bezpośrednich dowodów ich sprzedaży na targu w Wuhan. Ponadto, nietoperze podkowce są znacznie mniejsze niż smaczniejsze od nich nietoperze megabaty i na ogół nie należą do jadanych gatunków. Znaczenie próbki z jaskini w Junnan polega na tym, że pokazuje, iż wirus nietoperza nie musi podlegać rekombinacji z wirusami innych gatunków na targu, by był zakaźny dla ludzi. Na takich targach inne zwierzęta mogą zarazić się i tworzyć znacznie większe ilości wirusa niż zrobiłyby to nietoperze, wzmagając zakaźność. 


W całej Azji i Afryce ludzie stykają się z nietoperzami podkowcami, a każdy z nich może mieć wirusa, który rozpocząłby epidemię, jeśli namnoży się na targu lub w podobnych okolicznościach. Nietoperze dostarczały najbardziej niebezpiecznych, nowych chorób przez ostatnie dwadzieścia lat. Naturalny rezerwuar wścieklizny jest w nietoperzach, szczególnie w obu Amerykach. Ebola, Marburg i inne bardzo niebezpieczne wirusy pochodzą od nietoperzy, głównie w Afryce. Wirusy Hendra i Nipah przechodzą od megabatów i spowodowały śmiertelne, choć niewielki ogniska chorób w południowej Azji i w Australii. I najwięcej koronawirusów wydaje się pochodzić od nietoperzy, włącznie z SARS i MERS, często śmiertelną chorobą, jaką ludzie na Bliskim Wschodzie zaczęli zarażać się od wielbłądów w 2012 roku, a wielbłądy otrzymały ją od nietoperzy.


Istnieją dobre przyczyny, dla których nietoperze rozsiewają tak wiele wirusów. Nietoperze są długo żyjącymi zwierzętami, podobnie jak my, i żyją w wielkich gromadach, podobnie jak my – co jest ideałem dla szerzenia się szczególnie infekcji dróg oddechowych. Jedna kolonia nietoperzy w Teksasie mieści w pewnych okresach roku 20 milionów nietoperzy, a tej koncentracji ssaków dorównują tylko ludzie w miastach. Jest wiele różnych gatunków – jedną czwartą wszystkich gatunków ssaków stanowią nietoperze – a więc mają wiele różnych wirusów. I potrafią latać, przenosząc choroby na duże odległości, pozwalając wirusom na luksus „zmiany gospodarza” z jednego gatunku nietoperzy na inny. To szczególnie odpowiada wirusom, które mogą „rekombinować” z spokrewnionymi szczepami, tak jak koronawirusy.


Nie jest jeszcze jasne, dlaczego nietoperze podkowce są szczególnie zakażone koronawirusami. To są średniej wielkości nietoperze z dużymi, spiczastymi uszami i dziwacznymi naroślami w kształcie podkowy na pysku, które służą do echolokacji. Jest ich co najmniej 100 gatunków, z których wiele jest bardzo podobnych do siebie. Nie ma ich w Amerykach, ale są wszędzie w tropikach starego świata i w niektórych cieplejszych regionach strefy umiarkowanej. Lubią żyć w jaskiniach i gromadzą się w duże kolonie.   


W artykule opublikowanym w lutym ubiegłego roku, Patrick Woo i jego koledzy z uniwersytetu w Hong Kongu badali koronawirusy znalezione w nietoperzach i doszli do  proroczego wniosku: “Kontakty nietoperz-zwierzę i nietoperz-człowiek, takie jak obecność żywych nietoperzy na targach dzikimi zwierzętami i w restauracjach w południowych Chinach, są ważne dla międzygatunkowego przekazywania i mogą prowadzić do niszczących globalnych epidemii”.


Otrzymaliśmy ostrzeżenia od Eboli, Hendra, Nipah, MERS i SARS, a odkrycie w jaskini w Junnan w 2013 roku powinno było być głośnym alarmem. Także kiedy ta pandemia przeminie, możliwe będą inne. Nietoperze żyją do około 30 lat i nie wydają się cierpieć z powodu koronawirusa, więc nietoperz RaTG13 może nadal być żywy.


Pierwsza publikacja tego tekstu była w The Wall Street Journal

The bats behind the pandemic

Rational Optimist, 9 kwietnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Matt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1152 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów     2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18
Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk