Prawda

Niedziela, 14 sierpnia 2022 - 17:08

« Poprzedni Następny »


Ewolucja psów


Steven Novella 2020-11-09


Ewolucja psów jest długa i skomplikowana. Niedawne badanie dodaje nieco więcej informacji do tej opowieści – już 11 tysięcy lat temu było co najmniej pięć różnych ras psów. Te różne rasy częściowo wiązały się z różnymi populacjami ludzi, ale nie w pełni. Cofnijmy się jednak trochę i zobaczmy, gdzie ta nowa informacja wpasowuje się w historię.

Specjaliści nie w pełni zgadzają się w kwestii tego, gdzie i kiedy psy pojawiły się po raz pierwszy, ani nawet czy było to jednorazowe wydarzenie, czy wiele niezależnych. Jasne jest, że psy są zasadniczo udomowionymi wilkami. Prawdopodobnie ich miejscem pochodzenia jest Europa kiedyś między 19 a 32 tysiące lat temu. To znaczy, że psy były pierwszymi udomowionymi zwierzętami. Często myślałem o tym (sam miałem psy przez całe życie) jak pożyteczne były psy dla pradawnych ludzi. Są znakomitymi strażnikami, podnosząc alarm za każdym razem, kiedy cokolwiek podchodzi zbyt blisko obozowiska. Mój pies informuje mnie, kiedy szopy wyjadają z karmnika dla ptaków o 3 w nocy. Są terytorialne i trzymają stworzenia duże i małe z dala od swojego terytorium. W potrzebie walczą także w obronie swoich panów. Wytresowane psy potrafią także wykonywać najrozmaitsze zadania od zaganiania stada owiec do polowania.

 

Niesłychana użyteczność, żeby już nie wspomnieć o towarzystwie, psów dla ludzi prowadziły do wczesnej hipotezy, że ludzie udomowili wilki, prawdopodobnie najpierw przez wychowywanie wilczych szczeniąt. Oswojone wilki są bardziej agresywne niż psy, ale potrafią związać się z ludźmi i funkcjonować w ludzkim świecie. Wiemy z doświadczeń z lisami srebrnymi, że niektóre gatunki ssaków mogą być udomowione w kilka zaledwie pokoleń. Nie zabrałoby więc zbyt długo tym oswojonym wilkom, by stały się bardziej uległe, lojalne i posłuszne. Specjaliści podejrzewają teraz, że nie to się jednak zdarzyło.

 

Historia kontaktów człowieka i wilka jest głównie historią rywalizacji i zwalczania. Ludzie zawsze traktowali duże drapieżniki jako zagrożenie. Szczególnie niemal wypleniono wilki tam, gdzie prosperowali ludzie, często umyślnie. To nie wyklucza wyjątku dla oswojonych wilków, ale spowodowało wysunięcie alternatywnej hipotezy– może to wilki udomowiły ludzi a nie odwrotnie, czyli, to wilki pierwsze zmieniły naturę naszych stosunków. W tym scenariuszu populacja wilków, która żyła w pobliżu ludzi, nauczyła się podkradać na skraj obozowiska, prawdopodobnie zjadając kości i inne resztki, które ludzie wyrzucali. Ładniejsze i bardziej przyjazne mogły odnosić większe sukcesy z tej strategii, podczas gdy bardziej agresywne wilki były zabijane lub odpędzane. To mogło prowadzić do wyewoluowania przyjaźniejszych wilków, głównie odżywiających się resztkami pożywienia ludzi. Naciski selekcyjne mogły szybko udomowić te wilki, które dopiero potem zostały towarzyszami ludzi. Późniejszy dobór hodowlany przez człowieka zabrałby je na resztę drogi wiodącej do współczesnych psów.

 

Tak więc ludzie i psy prawdopodobnie ewoluowali w symbiotycznej relacji razem, zamiast tego, by ludzie udomowili w pełni dzikie wilki. Psy z pewnością prosperowały w ich związku z ludźmi znacznie bardziej niż ich dzicy przodkowie, których zostawiły za sobą. Wilki już były społecznymi i inteligentnymi stworzeniami, ale dziesiątki tysięcy lat udomowienia uczyniły z psów wspaniałych ludzkich towarzyszy. Potrafią zrozumieć ludzkie gesty a także znaczną część ludzkiego słownictwa. Wyewoluowały zdolność posiadania większej wyrazistości pyska, by łatwiej chwytać ludzi za serce.

 

Psy są także wspaniałym przykładem ewolucji w toku, ponieważ ich ewolucja zaszła w trakcie historii człowieka i wiele z tego zostało zapisane. Szczegóły ich wczesnej historii nadal są niejasne, ale z nadejściem dowodów z DNA powoli wyłania się jaśniejszy obraz. Jak dotąd wydaje się, że wszystkie psy wyewoluowały z jednej populacji wymarłych obecnie wilków. Od wilków – przez 20-30 tysięcy lat – doszliśmy do wszystkich współczesnych ras psów. Istnieje 339 oficjalny uznanych ras, które dzielą się na 10 głównych kategorii. Dla mnie był to zawsze wspaniały dowód na potencjalną moc ewolucji. Jeśli ewolucja potrafi dać pudle i Chihuahua na przestrzeni zaledwie tysięcy lat, to pomyślmy, co potrafi zrobić przez miliony lub setki milionów lat.  


Rasy psów pokazują, że podstawowe składniki ewolucji, zmienność i dobór, istotnie działają nawet w skromnych ramach setek do tysięcy lat, że oryginalna populacja wilków posiadała genetyczną zmienność, by dać jamniki i teriery. Ponadto, naciski selekcyjne także działają i mogą dać głębokie zmiany morfologiczne. To jest niezaprzeczalne – ale oczywiście to nie powstrzymuje kreacjonistów przed zaprzeczaniem temu.


Jedną ze strategii kreacjonistów jest kierowanie dyskusji na błędne tory: twierdzą że dowodzi to czegoś innego. Na przykład, Casey Luskin pisze: „’Selekcjonowane przez hodowców’ i ‘selektywne względy hodowców’ z pewnością pokazują kierowany przez inteligencję sztuczny dobór, nie zaś dobór naturalny. Ci naukowcy jednak nie pozwalają takim rozróżnieniom na przeszkodzenie im w znalezieniu sposobu popierania darwinizmu”.


Zdaniem kreacjonistów, ponieważ rasy psów są rezultatem sztucznego doboru, a nie naturalnego, dowody naturalnej plastyczności nie liczą się. Ten argument jest nonsensowny, technicznie jest non-sequitur. Rasy psów są dowodem mocy naturalnej zmienności i doboru, niezależnie od natury tego doboru. Można także zobaczyć, jak ci kreacjoniści manipulują terminem “projekt”. Tutaj ich argument jest błędnym kołem – zakładają, że projekt wymaga projektanta, więc argumentują na rzecz projektu w naturze. Ignorują jednak fakt, że ewolucja może być projektującą siłą. W sprawie ras psów muszą przyznać, że dobór sztuczny może być projektującą siłą i nigdy nie mówią o tym, dlaczego dobór naturalny nie może być projektującą siłą w dokładnie ten sam sposób (ponieważ nie ma takiej przyczyny).  


Innym zastrzeżeniem do argumentu o ewolucji ras psów jest to, że w ostatecznym rachunku wszystkie rasy psów są nadal psami. To jednak pokazuje ignorancję tego, jak działa proces ewolucji. Moglibyśmy, na przykład, argumentować, że wszystkie ssaki nadal są ssakami, mimo że różnią się – od wielorybów do myszy. Wieloryby i myszy nadal są ssakami i nigdy nie wyewoluują w ptaki lub płazy. Stephen J. Gould mówił dziesięciolecia temu, że w miarę procesu ewolucji grupy stają się coraz bardziej ograniczone przez swoją ewolucyjną historię. Każda podgrupa rozwija dalsze wersje na podstawowy temat, ale nie może cofnąć poprzedniej ewolucji. Zwierzęta ewoluują w kręgowce i wszystkie kręgowce są wersjami  kręgowców. To samo dotyczy tych kręgowców, które wyewoluowały w ssaki, i tych ssaków, które wyewoluowały w ssaki drapieżne, i tych ssaków drapieżnych, które wyewoluowały w wilki.   


Można na to spojrzeć inaczej – jeśli zaczniesz od wilków, nigdy nie otrzymasz tej różnorodności kręgowców, jaką mamy obecnie. Nigdy nie dostaniesz żyrafy. Możesz otrzymać żyrafo-podobnego wilka, ale nadal będzie to wersja na podstawowym planie wilka. Jeszcze innym ważnym punktem jest czas – otrzymaliśmy te wszystkie rasy psów przez tysiące lat. Przez miliony lat jednak będzie więcej czasu na pojawienie się rzadkich mutacji, które mogą znacznie zmienić podstawowy plan. Nadal nie otrzymasz ptaków, ale możesz otrzymać latające psy, psy wielkości słoni lub wodne psy.


Rasy psów istotnie są potężnym dowodem na część teorii ewolucyjnej - potęgi naturalnej zmienności i doboru przez tysiące lat. Istnieje, oczywiście, wiele innych linii dowodowych na ewolucję. Żadna linia dowodowa nie dostarcza potwierdzenia wszystkich aspektów ewolucji, ani nie ma takiej potrzeby, ani naukowcy nie twierdzą, że to robi. Kreacjoniści jednak zaprzeczają dowodom jednemu po drugim z powodu tego, czego akurat ten dowód nie dowodzi, bez przyznania tego, czego jednak dowodzi. Jest tak ponieważ nie interesuje ich zrozumienie rzeczywistości lub nauki, ale zajmują się sianiem wątpliwości i dezorientacji.


W każdym razie, symbiotyczny związek miedzy psami a ludźmi jest cenny. Psy naprawdę są wspaniałymi towarzyszami ludzi (no tak, mam także koty, one mają swoje miejsce, ale psy są specjalne). Psy były z nami przez dziesiątki tysięcy lat i wybierają nas w tym samym stopniu, w jakim my wybieramy je.

 

Evolution of Dogs

NeuroLogica Blog, 30 października 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1327 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk