Prawda

Niedziela, 16 czerwca 2024 - 12:26

« Poprzedni Następny »


Tajemny składnik młodej krwi: oksytocyna?


Carl Zimmer 2014-06-18


W zeszłym miesiącu pisałem w “New York Times” o odrażającym, ale potężnie działającym sposobie odwrócenia procesu starzenia. Wystarczy tylko połączyć starą mysz z młodą. Kiedy krew młodej myszy płynie w ciele starej myszy, odmładza jej serce, mięśnie szkieletowe, a także mózg.

Kiedy naukowcy zobaczyli, jak radykalne potrafi być takie odwrócenie, zaczęli badać, w jaki sposób to się dzieje. Podejrzewali, że za tę transformację nie jest odpowiedzialna krew jako całość. Krew jest precyzyjnie wymieszanym bulionem z komórek i wolno płynących cząsteczek. Jest możliwe, że potrzeba tylko pewnych składników z młodej krwi, by odwrócić proces starzenia. Byłoby wspaniałe, gdyby była to prawda, ponieważ powstrzymałoby to przypominające wampirze strategie przy stosowaniu tego odkrycia wobec ludzi. Wystarczyłoby, gdyby starzy ludzie połykali tabletkę zawierającą składnik, który powoduje tę zmianę.


Jak napisałem w artykule w zeszłym miesiącu, naukowcy zidentyfikowali jedno białko o nazwie GDF11, które może pomagać odwracać proces starzenia w eksperymentach z młodą krwią. Podejrzewali jednak, że udział w tym może brać więcej niż jedna cząsteczka. I dzisiaj zespół naukowców z University of California at Berkeley publikuje dowód na rzecz nowej cząsteczki. Tym, co czyni ten wynik szczególnie zaskakującym, jest to, że ta cząsteczka jest już całkiem sławna z powodu jej innych wpływów na organizm. Jest to oksytocyna.


Mogliście słyszeć o oksytocynie jako o środku na miłość albo jako o cząsteczce moralnej. Z pewnością jest prawdą, że ten hormon, wytwarzany w mózgu, odgrywa ważną rolę w życiu społecznym ssaków. Na przykład, monogamiczne norniki wydają się polegać na oksytocynie, by wzmacniać więzi ze swoimi partnerami. Kiedy naukowcy blokują ich komórki tak, by nie przyjmowały oksytocyny, norniki stają się bardziej rozwiązłe. Oksytocyna odgrywa także istotną rolę w tworzeniu więzi między matką a dzieckiem. Jej poziom wzrasta u kobiet podczas ciąży i karmienia piersią. Jeśli blokuje się pobieranie oksytocyny u owiec, zaniedbują swoje nowonarodzone jagnięta.


Ale, jak wyjaśnił mój kolega Ed Yong w artykule w “Slate” w 2012 r., w tym momencie oksytocyna naprawdę powinna być nazwana “hormonem szumu medialnego”. Ludzie są zbyt entuzjastyczni i chcą przeskoczyć od faktycznie istniejących dowodów o efektach oksytocyny do wezwań, by używać jej jako terapii dla dzieci z depresją lub autyzmem. I jak Ed napisał w kwietniu w“Scientist”, oksytocyna wydaje się także brać udział w negatywnych emocjach, nawet w oszukiwaniu. Lekkomyślne używanie oksytocyny może mieć niepożądane skutki.


Może wydawać się dziwne, że jedna mała cząsteczka ma tak różnorakie wpływy. To jednak dotyczy wielu hormonów. Są one sygnałami, ale informacja, jakiej dostarczają, zależy od ich kontekstu. Pod tym względem hormony są jak słowa, których używamy, żeby przekazywać sobie informację. Pomyśl o całkowicie różnych przesłaniach – zależnych od kontekstu – jakie mogą mieć trzy słowa: „Co robisz tutaj?”


W rzeczywistości efekty oksytocyny wychodzą daleko poza emocje i zachowania. Na przykład, w ostatnich latach naukowcy znaleźli dowody, że oksytocyna może zmniejszyć osteoporozę i otyłość. Oksytocyna może przekazywać ważne sygnały do komórek w całym ciele, a nie tylko w mózgu.


Niedawno Irinę Conboy i jej współpracowników zaintrygowało kilka z tych eksperymentów. Kiedy na przykład naukowcy usuwają jajniki mysim samicom, ich poziom oksytocyny radykalnie się obniża. Myszy zaczynają się szybko starzeć. Czy może się tu kryć zarówno przyczyna, jak i efekt?


Inna wskazówka przyszła od receptorów na powierzchni komórek, które wychwytują oksytocynę. Wśród komórek z tymi receptorami są komórki macierzyste, które potrafią wytwarzać nowe mięśnie. Czy jest możliwe, że oksytocyna wysyła tym komórkom sygnał do rozwinięcia lub odnowienia starego mięśnia?


W umysłach naukowców zakiełkowała myśl. Być może oksytocyna jest jedną z cząsteczek w młodej krwi, która odmładza stare zwierzęta.


Jak czytamy w “Natural Communications”, przeprowadzili serię eksperymentów, które silnie sugerują, że tak istotnie jest. Na przykład, zastanawiali się, czy naturalnie starzejące się myszy tracą oksytocynę w taki sam sposób, jak myszy z usuniętymi jajnikami. Stwierdzili, że w miarę starzenia się myszy ich poziom oksytocyny spadał do jednej trzeciej poziomu u młodych myszy. Odkryli także, że komórki macierzyste mięśni wytwarzają mniej receptorów oksytocyny w miarę starzenia się myszy.


Naukowcy podali następnie oksytocynę starym myszom. Myszy zaczęły regenerować więcej nowych włókien mięśniowych. A kiedy zablokowali oksytocynę u młodych myszy, nie mogły już one odnowić swoich mięśni. Pod tym względem stały się stare.


Conboy i jej koledzy otrzymali podobne wyniki, kiedy zmodyfikowali myszy tak, że nie mogły wytwarzać oksytocyny. Myszy rozwinęły normalne mięśnie, ale jako dorosłe traciły masę mięśniową znacznie szybciej niż normalne myszy.


Aby z bliska przyjrzeć się temu, co robi oksytocyna, naukowcy hodowali komórki macierzyste mięśni w laboratorium i dodawali do nich oksytocynę. Kiedy komórki wychwytywały ten hormon, rozmnażały się szybko. Innymi słowy, oksytocyna wydaje się bezpośrednio zmieniać zachowanie komórek macierzystych, tak jak to podejrzewali naukowcy.


To nowe badanie dostarcza nowej hipotezy w kwestii starzenia się. Kiedy ludzie są młodzi, wytwarzają mnóstwo oksytocyny. W dodatku do wszystkich efektów psychologicznych, jakie może to mieć, ta dodatkowa oksytocyna mówi także komórkom macierzystym, by zamieniały się w komórki mięśniowe, utrzymując siłę ludzi. Młodzi mogą także wytwarzać wysokie poziomy GDF11 i innych cząsteczek, a w połączeniu, mogą one podtrzymywać młodość wszystkich ich narządów. Kiedy zaś te sygnały zaczynają słabnąć w starości, ciało zaczyna rozpadać się.


Teoretycznie, podanie starym ludziom związków takich jak oksytocyna lub GDF11 może spowodować, że ich komórki znowu zaczną zachowywać się jak w młodości. Takie związki mogłyby być podstawą uniwersalnej terapii na choroby starcze, od osteoporozy poprzez choroby serca do Alzheimera.


Teoretycznie.


Warto pamiętać, że wszystkie badania, o których piszę, były prowadzone tylko na myszach lub szczurach. Nie możemy powiedzieć z pewnością, że skutki przeniosą się także na próby z ludźmi. Nie wiemy nawet, czy poziom oksytocyny jest wysoki u dzieci i niski u starców – nie wspominając już nawet o tym, jaki jest „właściwy” poziom oksytocyny, by odwrócić proces starzenia.


Warto także pamiętać, że może istnieć bardzo dobry powód, dla którego generujące młodość sygnały słabną w miarę starzenia. Jeśli sygnały nie dostarczają właściwej informacji we właściwym kontekście, nasze komórki mogą je źle zinterpretować w sposób, który przyniesie katastrofalne rezultaty. Zamiast na przykład po prostu mnożyć się, by odnowić słabnące mięśnie, komórki macierzyste mogą rosnąć niekontrolowanie  i prowadzić do raka.


Conboy i jej koledzy odpowiadają jednak na ten niepokój wskazując, że już dużo wiemy o oksytocynie jako leku dla ludzi. Ponieważ jej inne efekty przyciągnęły tak dużo uwagi, była poddawana licznym testom. W syntetycznej formie, jako pitocyna, jest zatwierdzona do używania dla kobiet, które przeniosły ciążę, żeby przyspieszyć poród. Już trwają próby kliniczne na ludziach, wypróbowujące oksytocynę jako lek na zaburzenia psychiczne. Choć nie jest wolna od skutków ubocznych, oksytocyna nigdy nie była wiązana z rakiem w żadnym z przeprowadzonych badań.


Z wielu informacji, jakie oksytocyna dostarcza w naszych ciałach, jest możliwe, że nakaz pozostania młodym jest dość wyraźny. Z drugiej strony, jeśli oksytocyna czegoś nas jak dotąd nauczyła, to tego, że szum medialny nie może zastępować prawdziwych badań.


The secret ingredient in young blood: oxytocin?

The Loom, 10 czerwca 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Carl Zimmer

Wielokrotnie nagradzany amerykański dziennikarz naukowy publikujący często na łamach „New York Times” „National Geographic” i innych pism. Autor 13 książek, w tym „Parasite Rex” oraz „The Tanglend Bank: An introduction to Evolution”. Prowadzi blog The Loom publikowany przy „National Geographic”.


Tipsa en vn Wydrukuj



Nauka

Znalezionych 1479 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk