Prawda

Poniedziałek, 17 czerwca 2024 - 10:57

« Poprzedni Następny »


Nietoperze owocożerne także mają sonar (ale niezbyt dobry)


Ed Yong 2014-12-22


Co piątym gatunkiem ssaków jest nietoperz. Ta grupa, która odniosła niesłychany sukces, dzieli się na dwa główne obozy. Tak zwane nietoperze owadożerne (Microchiroptera) obejmują wampiry, podkowcowate i około tysiąca innych gatunków, a wszystkie używają sonaru do odnajdywania drogi w ciemności. Wydają dźwięki o wysokiej częstotliwości i używają powracającego echa do mapowania świata, tak samo jak łódź podwodna.

Druga grupa, nietoperze owocożerne (Megachiroptera), ma mniej niż 200 gatunków. Na ogół są większe i, z jednym wyjątkiem, nie używają echolokacji. Nie mają ani wyspecjalizowanych części ciała, potrzebnych do wydawania dźwięków, ani sygnatur genowych, które są wspólne dla użytkowników sonaru. Zamiast tego polegają na dużych oczach, żeby widzieć w nocy.


Tak przynajmniej wszyscy jak dotąd uważali.


Arjan Boonman
z Uniwersytetu w Tel Awiwie popsuł tę starą koncepcję przez pokazanie, że trzy gatunki nietoperzy owocożernych używają swego rodzaju echolokacji. Mają sonar. No dobrze, jest to bardzo marny i niewydajny sonar, niemniej jest to sonar. Jeszcze dziwaczniejsze jest to, że nietoperze produkują sygnały dźwiękowe skrzydłami.


Już wcześniej były takie podejrzenia. W latach 1980. Edwin Gould odkrył, że Eonycteris spelea (jaskiniowiec nektarolubny, MK) z południowowschodniej Azji wydaje klikające  dźwięki podczas lotu. Gould odkrył, że nietoperz klaskał skrzydłami przy każdym machnięciu, ale nie potrafił wyjaśnić, czy te dźwięki mają jakiś cel. Boonman chciał dowiedzieć się więcej.


Razem z Sarą Bumrungsri i Yossim Yovelem badał tego nietoperza, jak również Cynopterus brachyotis (krótkonosy mniejszy, MK) i Macroglossus sobrinus (długojęzyczny, MK). Odkrył, że kiedy zwierzęta latały w całkowicie zaciemnionym tunelu, wszystkie wydawały dające się słyszeć dźwięki. Nie były więc one przypadkowym produktem ubocznym latania. Zespół pokazał, że nietoperze potrafią dostosować tempo tych dźwięków i wydają je bardziej gorączkowo, kiedy latają w ciemności niż przy świetle. Być może naprawdę używają tych dźwięków, żeby znaleźć drogę.


Dla przetestowania tej tezy zespół wpuścił nietoperze do pokoju, w którym rozwiesili grube na 2,5 cm kable. Ten rodzaj toru przeszkód jest klasyką w badaniach nietoperzy i gatunki używające echolokacji z łatwością omijają kable. Nietoperze owocożerne tego nie potrafiły. Mimo wydawanych dźwięków często wpadały na przeszkody.


Zespół się jednak nie poddał. Wytrenowali dwanaście nietoperzy jaskiniowców nektarolubnych i krótkonosych do rozróżniania między dwiema płytami o szerokości metra: twardszą, która znakomicie odbijała echo, i pokrytą materiałem, która absorbowała więcej dźwięku. Wizualnie płyty były bardzo podobne, akustycznie były to dwa różne światy. I nietoperze potrafiły to rozróżnić. Szybko nauczyły się lądować na właściwej płycie i udawało im się to z częstotliwością 7 razy na 10.


Nie robiły jednak tego zbyt elegancko. Jak zespół napisał w raporcie: „Mimo że ich cel był bardzo duży, nasze nietoperze potrzebowały wielu prób, żeby wylądować, często wpadając na płytę w niekontrolowany sposób”. W odróżnieniu od nietoperzy owadożernych, gdzie niektóre potrafią wyciągnąć pająki z pajęczyn bez zaplątania się w nie, te duże gatunki ledwo potrafią ocenić odległość do olbrzymiej płyty. Ich sonary są prymitywne, co wyjaśnia, dlaczego to zachowanie nie zostało odkryte wcześniej. Ludzie dawali im zadania, które leżały poza ich możliwościami.


Zespół Boonmana odkrył także, że nietoperze owocożerne wydają swoje dźwięki w dziwaczny sposób. Nietoperze owadożerne używają krtani w ten sam sposób, w jaki my mówimy lub śpiewamy. Nietoperz rudawka nilowa jak dotąd jedyny nietoperz owocożerny, o którym wiedziano, że używa sonaru – ma inną technikę: mlaska językiem. Trzy nietoperze Boonmana zamykają pyszczki w czasie lotu. Wydają jednak dźwięki i nie powstrzymuje ich zaklejenie im pyszczków.


Inne zamiast tego wydają się używać skrzydeł. Dźwięki są doskonale zsynchronizowane z uderzeniami skrzydeł i można je powstrzymać obciążając jedno skrzydło. Być może, nietoperze klaszczą skrzydłami, jak sugerował Gould, albo uderzają nimi o jakieś inne części ciała, lub nawet strzelają stawami skrzydeł, jak my możemy strzelać stawami palców.


“Wyraźnie dzieje się coś niezwykłego, bo nie wydaje się to być związane z częstotliwością uderzeń skrzydłami” – mówi Gareth Jones z University of Bristol. To jest, nietoperze nie wydają się machać skrzydłami inaczej w jasny dzień i w całkowitej ciemności. „Gdyby to zależało od zwykłego machania skrzydłami, powinna być zależność 1:1 między machnięciem skrzydeł i klaśnięciem, ale tak nie jest. Dzieje się tu coś dziwnego”.

 
“To odkrycie zmienia dyskusję o tym, jak nietoperze mogły wyewoluować skomplikowaną echolokację – mówi Aaron Corcoran z Wake Forest University. – Wyniki są zbyt ograniczone, by odpowiedzieć na to trudne pytanie, ale spowodują, że biolodzy zajmujący się nietoperzami na nowo przemyślą różne możliwości”.


Badacze nietoperzy są podzieleni w sprawie tego, ile razy wyewoluowała echolokacja. Jedni uważają, że wyewoluowała jeden raz u wspólnego przodka wszystkich nietoperzy, a potem została stracona u nietoperzy owocożernych. Inni sugerują, że wyewoluowała dwa razy w różnych liniach rodowych nietoperzy owadożernych, a nietoperze owocożerne nigdy jej nie miały. Według obu scenariuszy rudawka nilowa niezależnie wyewoluowała technikę mlaskania językiem. Klaskanie skrzydłami innych nietoperzy owocożernych może reprezentować jeszcze inne pochodzenie. „To jest duże odkrycie w badaniach nad echolokacją – mówi Marc Holderied z University of Bristol. - Jest to trzecia, niezależna ewolucja echolokacji, co jest prawdziwie fascynujące”.


Klaskanie skrzydłami może nawet dawać wskazówki, jak wyewoluowały lepsze sonary innych nietoperzy. Nie potrzeba żadnych specjalnych adaptacji, żeby używać prymitywnej formy echolokacji. Potrafią to robić także niewidomi ludzie przy wystarczająco dobrym  treningu. Niektórzy sugerują, że nietoperze początkowo używały echolokacji, by ominąć duże przeszkody, takie jak ściany jaskini, zanim udoskonaliły technikę do precyzyjnego znajdowania drogi.


Trzeba wyjaśnić, czy sonar nietoperzy owocożernych nie jest bezpośrednim poprzednikiem sonaru nietoperzy owadożernych. Myśl o tym raczej jako o obrazie historycznym – rekonstrukcji możliwej przeszłości. Jak pisze Boonman: „Sądzimy, że nietoperze owocożerne są skamielinami behawioralnymi, pokazując prastare zachowanie sensoryczne, które (nawet jeśli wyewoluowało niedawno) daje nieczęsty wgląd w ewolucję układu czuciowego”.


Źródło:
Boonman, Bumrungsri & Yovel. 2014. Nonecholocating Fruit Bats Produce Biosonar Clicks with Their Wings. Current Biology http://dx.doi.org/10.1016/j.cub.2014.10.077


Fruit Bats Have Sonar Too (But It’s Not Very Good
)

Not Exactly Rocket Science, 4 grudnia 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Ed Yong 


Mieszka w Londynie i pracuje w Cancer Research UK. Jego blog „Not Exactly Rocket Science” jest próbą zainteresowania nauką szerszej rzeszy czytelników poprzez unikanie żargonu i przystępną prezentację.
Strona www autora


Tipsa en vn Wydrukuj



Nauka

Znalezionych 1479 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk